12 نکته برای داشتن بهترین کیفیت صوتی در ماشین
۰۵
اسفند

12 نکته برای داشتن بهترین کیفیت صوتی در ماشین

12 نکته برای بهترین کیفیت صدا در ماشین: بهترین سیستم های صوتی خودرو به تجهیزات مناسب و کمی دانش متکی هستند. حتی کمترین پیشرفت ‌ها در سیستم صوتی خودروی شما می ‌تواند نتایج قابل ‌توجهی داشته باشد. در این مقاله توصیه هایی را برای کمک به بهبود صدا در ماشین شما جمع آوری کرده ایم.

ماشین می تواند مکانی عالی برای لذت بردن از موسیقی باشد، اما بسیاری از افراد هنوز هم کیفیت صدای معمولی را تحمل می کنند که هرگز در خانه آن را تحمل نمی کنند.

برخی دیگر از افراد سیستم‌ های صوتی پیچیده ‌ای را برای خودروهای خود جمع‌ آوری می‌ کنند، سپس اشتباهات رایج نصب را مرتکب می‌ شوند که سیستم را از رسیدن به پتانسیل کامل خود باز می‌ دارد. بسیاری از این نکات را می توان هم برای سیستم های موجود و هم برای تنظیمات پیچیده تری که ممکن است به آن فکر کنید استفاده شود.

12 نکته برای داشتن بهترین کیفیت صوتی در ماشین

نکته 1: بلندگوهای ماشین خود را تعویض کنید

در بیشتر موارد بلندگوها آخرین چیزی هستند که یک سازنده هنگام طراحی و ساخت ماشین به آن فکر می کند. سیستم ‌های صوتی کارخانه ‌ای در چند سال گذشته بهتر شده ‌اند، اما بسیاری از سیستم‌ های به اصطلاح «پریمیوم» هنوز هم از آمپلیفایرها و بلندگوهای نسبتاً ضعیفی استفاده می ‌کنند که صدای درجه یک را ارائه نمی ‌کنند. و اگر وسیله نقلیه شما کمی قدیمی‌ تر باشد، احتمالاً اسپیکرهای موجود دچار سایش و فرسودگی شده اند.

شما می توانید با نصب مجموعه ای زیبا از بلندگوهای پس از خرید خودرو، تفاوت زیادی در کیفیت صدای سیستم صوتی خودروی خود ایجاد کنید. بیس قوی تر و وضوح کلی بیشتری خواهید داشت و به احتمال زیاد متوجه جزئیاتی خواهید شد که پیش از این هرگز در آهنگ هایی که طی سالیان می شناسید نشنیده اید.

بلندگوهای جایگزین هزینه زیادی برای شما در پی دارند، بنابراین آنها اولین قدم بزرگ در راه رسیدن به صدای بهتر هستند. و اگر می‌ خواهید بهترین بلندگوهای ماشین برای داشتن بیس را بشناسید، به نکته 5 مراجعه کنید.

12 نکته برای داشتن بهترین کیفیت صوتی در ماشین

نکته شماره 2: کنترل های تن خود را روی حداکثر مقدار نگذارید

همچون گیتار سیستم های صوتی خودرو زمانی که به درستی کوک شوند عملکرد بهتری دارند. تقویت کنترل‌ های صدای سیستم صوتی کارخانه‌ ای تا آخر ممکن است صدای سیستم را در مسیر ورودی‌ بهتر کند، اما وقتی صدا را در بزرگراه افزایش می ‌دهید، اعوجاج ایجاد می ‌کند.

به ویژه افزایش فرکانس پایین شدید، فشار زیادی بر سیستم کارخانه شما وارد می کند. اگر می خواهید صدای موسیقی خود را بالا ببرید، سعی کنید از یک تقویت کوچکتر در بیس استفاده کنید، با چند کلیک اوج و میانه را کاهش دهید و سپس صدای کلی موسیقی را کمی بیشتر کنید.

اما شاید شما سیستم صوتی کارخانه ای خود را با یک استریوی پس از فروش که دارای یک اکولایزر چند باندی است، جایگزین کرده باشید (یا به فکر تعویض آن هستید). همان قانون هنوز هم صدق می کند. از تقویت یا برش بیش از حد صدا خودداری کنید.

یک تنظیم EQ بد می تواند صدای سیستم خوب را وحشتناک بد کند، در حالی که یک منحنی تون هوشمند می تواند صدای یک سیستم خوب را به سطح عالی برساند.

اگر می‌ توانید چند پیش ‌تنظیم EQ مختلف را در گیرنده خود برنامه ‌ریزی کنید، تا بتوانید بدون نیاز به تنظیم در حین رانندگی، ببینید چه تنظیماتی در خودروی شما بهتر عمل می ‌کند. یا در منحنی های از پیش تعیین شده سیستم صوتی خود بچرخید تا ببینید که آیا یکی از آنها در بزرگراه بهتر به نظر می رسد یا خیر، سپس آن تنظیم را در مسیر ورودی خود سفارشی سازی کنید. اگر کوپایلوت دارید، بگذارید خود تنظیمات را تغییر دهد و اگر به دنبال کاوش عمیق تر در شکل دهی جدی صدا هستید، نکته 11 را بررسی کنید.

12 نکته برای داشتن بهترین کیفیت صوتی در ماشین

نکته شماره 3: از مبدل دیجیتال به آنالوگ بهتری استفاده کنید (مثل آنچه در استریو خودروهای پس از فروش وجود دارد)

یک مبدل دیجیتال به آنالوگ یا DAC وظیفه تبدیل اطلاعات دیجیتال (0 و 1) را به سیگنال های موسیقی آنالوگ دارد. در بیشتر موارد، پخش کننده موسیقی شما احتمالاً گوشی هوشمند شما است. DAC داخلی آن معمولاً برای گوش دادن معمولی با هدفون به اندازه کافی خوب عمل می کند، اما همان سطح عملکردی را که می توانید از DAC های پیشرفته تر موجود در بسیاری از استریوهای خودروهای پس از فروش بهتر امروزی دریافت کنید، ارائه نمی دهد.

اتصال تلفن هوشمند خود به استریو پس از فروش از طریق کابل USB به شما امکان می دهد از DAC استریو استفاده کنید. این موسیقی شما را با حداکثر جزئیات و قوی ترین صدا رمزگشایی می کند.

12 نکته برای داشتن بهترین کیفیت صوتی در ماشین

نکته 4: با استفاده از فایل های موسیقی با کیفیت بالاتر از بهترین منبع استفاده کنید

بله، اگر از فشرده ‌سازی بیشتر استفاده می‌ کنید، می ‌توانید فایل ‌های موسیقی بیشتری را در پخش ‌کننده موسیقی یا تلفن قابل حمل خود ذخیره کنید، و زمانی که از طریق هدفون گوش می ‌دهید، صدای آنها خوب خواهد بود. اما فشرده سازی موسیقی به این معنی است که برخی از اطلاعات با فرکانس بالا و پایین و برخی از جزئیاتی که موسیقی شما را جالب می کند از دست می دهید. برخی از جنبه ‌های یک آهنگ ممکن است کاملاً درست به نظر نرسند.

در یک سیستم صوتی خوب ماشین، واقعاً می ‌توانید متوجه شوید که چیزی را تا قبل از این از دست داده اید. استفاده از منابع با کیفیت بهتر، پیشرفتی است که فوراً متوجه آن خواهید شد.

وقتی موسیقی را به کتابخانه دیجیتال خود اضافه می کنید، هنگام ایجاد فایل های خود یا خرید موسیقی دیجیتال به تنظیمات پیش فرض بسنده نکنید. تا حد امکان از فشرده سازی کم استفاده کنید. هرچه نرخ بیت بیشتر باشد، موسیقی شما از طریق سیستم صوتی ماشین شما بهتر پخش می شود. نرخ بیت بالاتر فضای بیشتری را اشغال می کند، اما مزیت کیفیت صدا می تواند ارزش آن را داشته باشد.

و هنگامی که موسیقی را پخش می کنید، تنظیمات را در برنامه موسیقی مورد علاقه خود کاوش کنید تا کیفیت صدای خود را افزایش دهید. همچنین می‌ توانید از یک سرویس موسیقی که با وضوح بالاتر پخش می‌ شود، مانند TIDAL یا Qobuz استفاده کنید. فقط توجه داشته باشید که جریان با نرخ بیت بالاتر، داده های بیشتری را مصرف می کند.

12 نکته برای داشتن بهترین کیفیت صوتی در ماشین

نکته شماره 5: یک تقویت کننده به ماشین اضافه کنید

وقتی دوستان از من می پرسند بهترین اسپیکر ماشین برای داشتن بیس چیست؟ پاسخ من همیشه این است: «یک تقویت کننده.» دلیلش این است که مهم نیست بلندگوهای شما چقدر خوب باشند، با افزودن قدرت بیشتر (البته با توجه به مشخصات عملکرد آنها) بهترین عملکرد آنها را خواهید داشت.

ممکن است بگویید: «استریوی کارخانه ای من 200 وات تولید می کند و این قدرت زیادی دارد.» اما بین حداکثر توان 50 وات در هر کانال تولید شده توسط استریو ماشین و توان پیوسته 50 وات RMS (توان واقعی تر) از یک آمپلی فایر بیرونی تفاوت زیادی وجود دارد.

یک آمپلی فایر مجزا نسبت به هر استریو ماشینی قدرت تمیز بیشتری را ارائه می ‌کند و این تفاوت در کیفیت صدا در شب و روز ایجاد می ‌کند. صدای سیستم شما بهتر خواهد بود، چه به سمفونی مالر با صدای پایین گوش دهید و چه متالیکا تا ماکزیمم صدای 11. یک آمپلی فایر برای دریافت صدای عالی در ماشین شما ضروری است.

حتی اگر سیستم صدای کارخانه ای را نگه دارید، همچنان می توانید یک تقویت کننده اضافه کنید. آمپلی فایر را که در نظر دارید بررسی کنید تا ببینید آیا شامل «ورودی ‌های سطح بلندگو» می ‌شود، که به شما امکان می ‌دهد تا سیم ‌کشی بلندگوی کارخانه را تغییر دهید و ورودی صوتی مورد نیاز یک آمپ را بدست آورید.

12 نکته برای داشتن بهترین کیفیت صوتی در ماشین

نکته 6: آمپلی فایر خود را به درستی تنظیم کنید

مشکل شماره 1؟ اکثر مردم فکر می کنند که کنترل افزایش صدا در تقویت کننده جدید آنها سطح صدا را کنترل می کند. طبیعتاً آن را تا آخر بالا می برند که باعث می شود اتفاقات بدی بیفتد. کنترل بهره در واقع میزان سیگنال ورودی ورودی به تقویت کننده را تنظیم می کند. وقتی آن را خیلی بالا می ‌برید، اعوجاج بسیار بدی را خواهید شنید.

ایده کلی این است که کنترل ولوم گیرنده خود را تقریباً سه چهارم نسبت به حداکثر صدا بچرخانید، سپس افزایش آمپر را تا زمانی که اعوجاج را بشنوید، افزایش دهید. کمی آن را کم کنید، و همه چیز آماده است. هر سازنده آمپلی فایر پیشنهادات خاصی خواهد داشت، بنابراین باید راهنمای خود را برای بهترین راه تنظیم بهره در آمپلی فایر جدید خود بررسی کنید.

نکته شماره 7: کراس اوور شما واقعا می تواند صدای سیستم شما را بهبود بخشد

در حال حاضر بسیاری از گیرنده های داخل داشبورد دارای فیلترهای فرکانس هستند که با خروجی های پری امپ و بلندگو کار می کنند. اگر ساب دارید، از فیلتر بالا گذر استریو برای حذف باس پایین از بلندگوهای تمام برد ماشین خود استفاده کنید. صدای تمیز بیشتری از آنها دریافت خواهید کرد، به خصوص اگر آنها را با قدرت داخلی گیرنده ترکیب می کنید.

یا شاید ساب شما واقعا قوی به نظر می رسد، اما صدای بیس به نظر می رسد که از پشت سر شما می آید. بالا یا پایین کردن نقطه متقاطع فیلتر پایین گذر خود را آزمایش کنید، و می ‌توانید صدای باس را بالا ببرید. بسیاری از آمپلی فایرها دارای فیلترهای مادون صوت هستند که باس بسیار کم را زیر محدوده شنوایی انسان حذف می کنند.

12 نکته برای داشتن بهترین کیفیت صوتی در ماشین

ادامه دهید و آن را روشن کنید. آمپلی فایر و ساب شما بدون آن نویز مادون صوت تمیزتر کار خواهند کرد. همچنین فشرده ‌سازی که برای ایجاد فایل‌ های موسیقی خود استفاده می ‌کنید، می ‌تواند باعث ایجاد صدای بد با فرکانس پایین شود. فیلتر مادون صوت شما این نویز را حذف یا به حداقل خود می رساند.

مهم: هنگام تنظیم کراس اوورها، فقط کراس اوورها را در یک قسمت از سیستم خود تنظیم کنید. به عنوان مثال، اگر کراس اوورها را برای همه بلندگوهای سیستم خود با استفاده از استریو اتومبیل خود تنظیم کنید، باید آمپلی فایرهای خود را در محدوده کامل (کراس اوورها خاموش) روشن کنید.

برعکس، اگر در عوض تنظیمات آمپلی فایر(های) خود را انجام می دهید، کراس اوورهای استریو خودرو باید خاموش باشند یا روی برد کامل تنظیم شوند. اگر از بیش از یک جزء برای تنظیم متقاطع استفاده می کنید، سیستم شما می تواند اطلاعات فرکانس متناقضی را دریافت کند که بر صدا تأثیر منفی می گذارد.

12 نکته برای داشتن بهترین کیفیت صوتی در ماشین

نکته 8: یک ساب ووفر اضافه کنید و آنچه را که از دست داده اید بشنوید

یک ساب ووفر خوب اکتاو پایین موسیقی را به تعادل مناسب باز می‌ گرداند، بنابراین آهنگ ‌های آشنا را در فضایی کاملاً جدید خواهید شنید. یک ساب ووفر بار بلندگوهای تمام برد شما را نیز از بین می برد، زیرا آهنگ های خود را با کنترل باس استریو به جای مثبت 5 روی 0 تنظیم می کند.

برخی از افراد وقتی در کنار یک ماشین با صدای کوبنده و لرزان پشت چراغ راهنمایی می ایستند و نظر منفی نسبت به ساب ووفرها پیدا می کنند. اما ساب ‌ووفرها فقط درباره بالا بردن صدا نیستند. می‌ توانید هر ساب ووفر را متناسب با سلیقه موسیقی و وسیله نقلیه خود تنظیم کنید. و هنگامی که با ساب ووفر رانندگی می کنید، هرگز نمی توانید به دوران کیفیت پیش از آن باز گردید.

12 نکته برای داشتن بهترین کیفیت صوتی در ماشین

نکته 9: جعبه ساب ووفر بهتری بسازید. یا یکی بخرید

اگر در حال ساخت جعبه ساب ووفر مهر و موم شده هستید، مطمئن شوید که به درستی مهر و موم شده است. نشت هوا واقعا می تواند به عملکرد صدای زیر آسیب برساند. اگر از جعبه پورت شده استفاده می کنید، مطمئن شوید که ووفر مناسب را در آن قرار داده اید.

شما می توانید صدای زیر که برای یک جعبه مهر و موم شده طراحی شده است را با فشار دادن آن در یک محفظه پورت شده از بین ببرید. همچنین مهم است که یک جعبه با حجم داخلی مناسب برای صدای زیری که انتخاب کرده اید بسازید. عدم تطابق می تواند منجر به عملکرد بد شود.

12 نکته برای داشتن بهترین کیفیت صوتی در ماشین

نکته 10: اگر می ‌خواهید از ساب ووفر به بهترین نحو استفاده کنید، از خازن استفاده کنید

افرادی که ماشین شما را طراحی کردند احتمالاً هنگام ساخت وسیله نقلیه شما ساب ووفر را در ذهن خود نداشتند. بیگ بیس قدرت زیادی را جذب می‌ کند و اکثر سیستم ‌های الکتریکی خودرو برای مقابله با آن مجهز نیستند.

یک خازن به عنوان یک ذخیره انرژی بین تقویت کننده و باتری ماشین شما عمل می کند. درپوش کابل برق را از باتری خود وصل می کنید تا جایی که ممکن است به توان آمپلی فایر نزدیک شود. برق را از دینام شما ذخیره می کند، سپس آن را فوراً آزاد می کند تا نیاز آمپلی فایر شما برای توان مورد نیاز برای بازتولید یک ضربه باس بزرگ را برآورده کند.

آیا تا به حال پس از اجرای یک یا دو دقیقه با صدای بلند، متوجه کاهش شدید عملکرد شده اید؟ یا در هنگام رانندگی در شب، نور چراغ‌ های جلوی خود را به موقع با موسیقی تماشا کرده ‌اید؟ یک خازن این مشکلات را با از بین بردن بیشتر آن پیک های ناخواسته از سیستم الکتریکی برطرف می کند، بنابراین آمپلی فایر شما منبع تغذیه ثابت تری را مشاهده می کند.

نکته 11: یک پردازنده سیگنال یا یک اکولایزر اضافه کنید

در بحث کیفیت صدا، فضای داخلی خودرو با مشکلات جدی مواجه است. سطوح شیشه ای و پلاستیکی صدا را دیوانه وار منعکس می کنند، در حالی که فرش، روکش صندلی و سایر مواد جاذب آن صدا هستند.

اگر بلندگوهای نامناسبی را به ترکیب اضافه کنید در بیشتر فضای داخلی خودرو با پیک پاسخ فرکانسی قابل توجه مواجه خواهید شد. این پیک‌ ها باعث می‌ شوند موسیقی شما در فرکانس ‌های باس یا صدای بلند پخش شود و باعث «خستگی گوش» شود.

اکثر گیرنده‌ های خودرو کنترل‌ های ‌بلند، میانه و باس را در اختیار شما قرار می ‌دهند. برای تغییرات کلی مفید هستند، اما برای صفر کردن مناطق مشکل ‌دار مفید نیستند. برای از بین بردن این پیک ها به یک اکولایزر نیاز دارید، خواه در گیرنده شما تعبیه شده باشد یا در پردازنده ای نصب شده در داشبورد یا نزدیک تقویت کننده های شما.

12 نکته برای داشتن بهترین کیفیت صوتی در ماشین

یک اکولایزر بیرونی چندین مزیت برای تنظیم پاسخ فرکانس به شما می دهد، بنابراین می توانید آن پیک ها را در سیستم خود برطرف کنید. یک اکولایزر پارامتریک به شما امکان می‌ دهد نقطه مرکزی و عرض هر باند EQ را تغییر دهید، بنابراین می ‌توانید در یک منطقه مشکل صفر کنید.

پردازنده ‌های صدا به شما کمک می ‌کنند تا پیک ‌های پاسخ فرکانسی را حذف کنید و پاسخ باس را افزایش دهید، و حتی برخی از آنها یک میکروفون برای تجزیه و تحلیل آکوستیک ماشین شما دارند.

تنظیم اکولایزر برای داشتن بهترین صدا

استفاده صحیح از EQ می ‌تواند نیاز به اصلاح و گوش دادن زیاد داشته باشد، اما این قسمت سرگرم ‌کننده است. با همه گزینه های level شروع کنید و یک یا دو level را در یک زمان تغییر دهید. شروع به فهمیدن این موضوع می کنید که چه چیزی در صدا وجود ندارد و چه چیزی بیش از حد وجود دارد. خیلی زود با کمک اکولایزر، آن را به درستی تنظیم خواهید کرد.

12 نکته برای داشتن بهترین کیفیت صوتی در ماشین

نکته 12: از مواد خاموش کننده صدا استفاده کنید

با کاهش لرزش و صدای جاده، Dynamat، Hushmat و سایر محصولات خاموش کننده صدا دو کار را انجام می دهند تا صدای سیستم شما بهتر شود.

اول از همه پنل درب بهترین مکان برای بلندگو نیست. فلز نازک هنگام پخش موسیقی شما می لرزد که بر دقت صدا تأثیر می گذارد. هنگامی که این محصولات را به پانل درب خود وصل می کنید. این ارتعاشات را از بین می برند و یک پلتفرم پایدارتر برای بلندگوی شما ایجاد می کنند که بیشتر شبیه بافل چوبی روی یک بلندگوی خانگی است.

دوم، آیا تا به حال متوجه شده اید که سیستم شما در سرعت 50 کیلومتر در ساعت واقعاً خوب به نظر می رسد.

اما وقتی سرعت 100 را رد می کنید کمی خشن می شود؟ سر و صدای جاده ابتدا فرکانس ‌های پایینتر را پنهان می ‌کند، بنابراین وقتی آن را با سرعت بزرگراه بالا می ‌برید، سیستم شما بسیار واضح به نظر می‌ رسد.

مواد خاموش کننده صدا سطح سر و صدای داخلی خودروی شما را کاهش می دهد، بنابراین مجبور نیستید هنگام رانندگی موسیقی خود را با صدای بلند بالا ببرید. جزئیات موسیقی بیشتری خواهید شنید و آمپلی فایرهای شما نیازی به تقویت بالایی ندارند.

علاوه بر بسته ‌های انبوه مواد خاموش ‌کننده صدا، مجموعه گسترده ‌ای از کیت ‌های خاموش ‌کننده صدا مخصوص خودرو را نیز حمل می‌ کنیم. این کیت ها شامل قطعاتی هستند که از قبل اندازه و شکل داده شده اند تا برای هر وسیله نقلیه مناسب تر باشند. این کار نصب آنها را آسان تر می کند و زمان نصب را کاهش می دهد.

12 نکته برای داشتن بهترین کیفیت صوتی در ماشین

نکته اضافی: از کابل های باکیفیت برای تقویت کننده های خود استفاده کنید

کابل برق ارزان قیمت و سایز پایین برای رساندن برق به آمپلی فایرهای خود استفاده نکنید. وقتی شروع به بالا بردن کنترل صدا کنید، آمپلی فایر انرژی کمی خواهد داشت. یک کابل برق خوب اجازه می دهد جریان آزادانه جریان یابد تا آمپلی فایر شما جریان مورد نیاز خود را در زمان اوج تقاضا دریافت کند.

کابل‌ های پچ با کیفیت بالا، جریان سیگنال بهتری را از گیرنده به آمپلی فایر می ‌دهند، بنابراین صدای متمرکز و دقیقتری را می ‌شنوید. کابل های پچ خوب نیز نویز ناشی از سیستم الکتریکی ماشین شما را کم می کنند.

باور نمی کنید کابل ها می توانند تفاوت ایجاد کنند؟ با استفاده از کابل‌ های RCA ارزان یا «در جعبه» به سه آهنگ مورد علاقه خود در سیستم صوتی خانگی خود گوش دهید.

به آنچه از هر کدام شنیده اید (یا نشنیده اید) توجه کنید. پس از تغییر به کابل ‌های RCA ارتقا یافته به همان آهنگ ‌ها گوش دهید و ببینید آیا می ‌توانید تفاوت را بشنوید یا خیر. شما همان تفاوت ها را در سیستم صوتی خودرو با کابل های ارتقا یافته نیز خواهید شنید.

بعلاوه، کابل‌ های ارتقا یافته می ‌توانند ظاهری جذاب داشته باشند به‌ ویژه زمانی که کار نصبی را که انجام داده ‌اید به دیگران نشان می‌ دهید.

برای خدمات ظاهری و نصب آپشن خودرو به وب سایت تویولند مراجعه کنید.