51 مشکل رایج موتور و نحوه رفع آنها
۱۵
مهر

لیست 51 عددی مشکلات رایج موتور و نحوه رفع آنها

مشکلات رایج موتور و نحوه رفع آن ها

با دانستن نحوه عملکرد موتور، دانستن برخی از مسائلی که ممکن است در تجربه رانندگی خود با آن مواجه شوید، مهم است. در اینجا برخی از مشکلات رایج موتور که اکثر صاحبان خودرو با آن مواجه هستند و نحوه تشخیص مشکلات موتور آورده شده است:

 1. روغن کاری ضعیف

دریافت روغن کافی توسط موتور برای تحرک مناسب بین قطعات کاملاً حیاتی است. عدم روانکاری باعث اصطکاک غیر ضروری در داخل موتور می شود که منجر به گرم شدن بیش از حد و بدتر از آن جام کردن موتور می شود. مطمئن شوید که وسیله نقلیه خود را به طور دوره ای سرویس می کنید، که این سرویس شامل تعویض منظم روغن برای حفظ مقادیر در سطح مناسب است.

51 مشکل رایج موتور و نحوه رفع آنها

 1. خرابی پمپ روغن

خرابی پمپ روغن برای طول عمر هر موتوری بسیار جدی است. اگر یک پمپ روغن از کار بیفتد، مطمئناً موتور روغن کاری لازم را نخواهد داشت. همیشه اطمینان حاصل کنید که روغن موتوری که در موتور خود استفاده می ‌کنید دارای ویسکوزیته واقعی است و به اندازه کافی گران روی دارد تا سریع در پمپ جریان یابد.

 1. ذخایر بنزین و مواد زائد

روغن کثیف و قدیمی این تمایل را دارد که رسوبات و مواد زائدی بر روی اتصالات موتور مانند سوپاپ های ورودی و شمع ها باقی بگذارد، البته در محفظه احتراق نیز به همین ترتیب است. به عنوان بخشی از یک سرویس دوره ای در تعمیرگاه محلتان، آن ها به طور منظم فیلترهای روغن موتور شما را تمیز می کنند تا از ورود زباله در یاتاقان های خودروی شما جلوگیری کنند.

 1. سوخت ناکافی و فشرده سازی هوا

فشرده ‌سازی ضعیف سوخت و هوا در داخل موتور خودرو، دستورالعمل فاجعه است. شایعترین دلایل احتراق ضعیف موتور شکستن آب بندی سوپاپ ‌ها، سوراخ‌ های درون سیلندرها و استفاده بیش از حد از رینگ ‌های پیستون است که باعث می‌ شود هوا به بیرون نشت کند.

 1. انفجار طولانی مدت موتور

اگر در حال رانندگی هستید و موتور شما صدای تق تق ایجاد می کند، کاملاً محتمل است که گرمای بیش از حد در محفظه احتراق آن وجود داشته باشد. ترکیبی از گرمای بیش از حد و فشار زیاد باعث ایجاد انفجار در موتور می شود که به عنوان ضربه جرقه نیز شناخته می شود، که می تواند باعث آسیب طولانی مدت به پیستون ها، واشرهای سر و رینگ های پیستون شود.

51 مشکل رایج موتور و نحوه رفع آنها

 1. سنسورهای اکسیژن آسیب دیده

سنسور اکسیژن معیوب نه تنها برای موتور شما بلکه برای بقیه خودرو نیز خطرناک است. اگر سنسور اطلاعات درستی در مورد میزان اکسیژن باقی مانده در اگزوز و میزان سوخت در مخزن بنزین/دیزل به خودروی شما ارائه نکند، در زمان رانندگی با ریسک ناکارآمدی مواجه خواهید شد و در دراز مدت پول زیادی را هدر خواهید داد.

 1. نخوردن موتور

این یکی از بدترین مشکلات موتور خودرو است که صاحبان وسایل نقلیه با آن مواجه هستند. دلایل مختلفی وجود دارد که چرا یک وسیله نقلیه ممکن است روشن نشود.

یکی از رایج ترین دلایل، مشکل مربوط به باتری است. ممکن است باتری خالی یا خراب باشد و نیاز به شارژ داشته باشد. اگر مشکل از باتری باشد، صدای کلیک شنیده می شود.

دلیل دیگر این است که وسیله نقلیه با استارت مشکل دارد. استارت موتور را به حرکت در می آورد و بنابراین اگر مشکلی داشته باشد روشن نمی شود. همچنین ممکن است به دلیل گرفتگی فیلتر بنزین باشد. اگر پمپ بنزین مشکلی داشته باشد یا فیلتر بنزین مسدود شده باشد، فرآیند احتراق آغاز نخواهد شد.

یک وسیله نقلیه به دلیل خرابی سوئیچ احتراق، کابل های باتری یا خرابی مبدل کاتالیزوری استارت نمی خورد. اگر مشکل از باتری است، یک کابل جامپر تهیه کنید و خودرو را با جامپر روشن کنید. اگر دلیل دیگری دارد، باید به مکانیک مراجعه کنید.

51 مشکل رایج موتور و نحوه رفع آنها

 1. شمع های فرسوده

این مشکل بیشتر در خودروهای قدیمی دیده می شود. اگرچه شمع ها کوچک هستند، اما برای عملکرد موثر موتور بسیار مهم هستند. این قطعات موتور هستند که باعث حرکت خودرو می شوند. کار آن ها مشتعل کردن گاز فشرده داخل موتور است.

شمع کثیف یا فرسوده جرقه ضعیفی ایجاد می کند یا اصلا جرقه ای ایجاد نمی کند. این باعث می ‌شود موتور خاموش شود، از کار بیفتد، شروع به سخت کار کردن کند، یا موتور روشن شود، اما کار نکند. همیشه برای بررسی منظم و اطمینان از سالم بودن شمع ها زمان بگذارید. همچنین باید یاد بگیرید که چگونه بفهمید شمع معیوب است.

 1. گرفتگی رادیاتور

مایع خنک کننده قدیمی موتور که در طول زمان تمیز نگه داشته نشده است می تواند باعث پر شدن رادیاتورهای موتور شما با رسوبات و زباله های ناخواسته شود. این یکی دیگر از دلایل رایج گرم شدن بیش از حد موتورها است. سعی کنید از استفاده از آب سخت به عنوان خنک کننده خودداری کنید زیرا در طول زمان رادیاتورها در معرض خطر خوردگی به دلیل رسوب آهکی قرار خواهند گرفت.

51 مشکل رایج موتور و نحوه رفع آنها

 1. کم شدن سطح مایع خنک کننده موتور

سطح مایع خنک کننده موتور در نتیجه نشتی کاهش می یابد. این یکی از شایع ترین دلایل گرم شدن بیش از حد موتور است. بهترین راه برای جلوگیری از این امر این است که رادیاتور، شیلنگ ها و سایر اجزای سیستم خنک کننده را برای هر گونه نشانه ای از نشتی بررسی کنید.

به طور منظم مایع خنک کننده را بررسی کنید تا مطمئن شوید که در سطح مناسب و در شرایط خوب قرار دارد. یک خنک کننده سالم دارای رنگ نارنجی یا سبز است. از تمیز بودن مایع خنک کننده اطمینان حاصل کنید و در غیر این صورت، آن را تعویض کنید. به خاطر داشته باشید که گرمای بیش از حد ممکن است منجر به آسیب دائمی به موتور شود.

 1. گرمای بیش از حد موتور

گرمای بیش از حد موتور مشکلی است که بسیاری از دارندگان خودرو با آن مواجه شده اند. این امر در نتیجه موارد مختلفی مانند سطح پایین مایع خنک‌ کننده، گرفتگی شیلنگ ‌ها، سوختن رادیاتور، یا از دست دادن واشر سر سیلندر می‌ شود.

از دیگر دلایل داغ شدن بیش از حد موتور می توان به شکستگی پلاگ ها یا شکستگی قطعات موتور اشاره کرد. گرمای بیش از حد نشانه ای است که نباید نادیده گرفته شود. دمای اضافی در موتور به قطعات موتور آسیب می رساند که بعداً منجر به تعویض یا تعمیرات گران قیمت می شود.

 1. صدای بد موتور

صدای غیر معمولی که از محفظه موتور می آید، نشانه این است که مشکلی در موتور ماشین شما وجود دارد. اگر ارتعاش یا صدای تق تق از موتور شنیدید، خودرو نیاز به معاینه فوری دارد.

صدای کوبش موتور در اثر زمان بندی نامناسب، مخلوط سوخت و هوا، سنسور ضربه ای نامناسب، یاتاقان های فرسوده یا کشنده های تسمه فرسوده ایجاد می کند. یک مکانیک به شما می گوید که کدام یک از این موارد باعث ایجاد صداهای آزاردهنده می شود و به شما توصیه هایی ارائه می کند.

 1. شکستن تسمه تایم

تسمه تایم بخش مهمی از موتور است و خرابی آن می تواند بر عملکرد آن تأثیر بگذارد. برای اینکه موتور شما به طور موثر کار کند، تسمه تایم باید به آرامی در اطراف چرخ دنده ها بچرخد. اگر مشکلی در تسمه تایم وجود داشته باشد، علائم واضحی از خود نشان می دهد.

وجود مشکل در تسمه تایم باعث می شود که موتور در حین کار صدای تق تق تولید کند، عملکرد اشتباه داشته باشد یا بد کار کند. همچنین منجر به کمبود قدرت خواهد شد. در نهایت، براده های فلزی در روغن موتور ایجاد خواهد کرد. اگر این علائم در موتور را مشاهده کردید، بلافاصله اقدامات لازم را انجام دهید.

 1. سنسورهای معیوب

سنسور معیوب می تواند باعث مشکلات شدید در موتور شود. موتور ماشین شما سنسورهای مختلفی دارد و همه آن ها وظایف مختلفی را انجام می دهند. یکی از مهم ترین سنسورهای خودروی شما سنسور اکسیژن است.

مقدار اکسیژن نسوخته را در گازهای خروجی اندازه گیری می کند. کامپیوتر ماشین از این داده ها برای تنظیم مخلوط هوا و سوخت استفاده می کند. اگر این سنسور مشکلی داشته باشد، خودروی شما اطلاعات نادرستی دریافت می کند. این باعث کاهش مسافت پیموده شده بنزین یا کاهش قدرت موتور می شود.

51 مشکل رایج موتور و نحوه رفع آنها

 1. خودرو به درستی شتاب نمی گیرد

اگر سرعت ماشین شما مثل قبل نیست، شاید مشکلی در موتور وجود داشته باشد. این مشکل بیشتر در خودروهای با مسافت پیموده شده بالا رایج است. برخی از دلایل شتاب ضعیف جزئی هستند، و زمانی که آن ها را زود کشف کردید می توانید به راحتی برطرفشان کنید.

شتاب ضعیف موتور می تواند ناشی از عملکرد نادرست یا گرفتگی سنسور جریان هوای جرمی، عملکرد نادرست سنسور اکسیژن، تسمه تایم یا فیلتر سوخت باشد. این مشکل همچنین می تواند ناشی از کم بودن مایع کلاچ، فرسودگی پدال کلاچ یا خطا در ECU باشد.

 1. بلند شدن دود از موتور

دود آبی یا سفید که از لوله اگزوز خارج می شود نشانه بدی است. اگر دیدید از خودرویتان دود بیرون می ‌آید، بلافاصله به تعمیرگاه خودرو مراجعه کنید تا آن را تعمیر کنند. حالا دود اگزوز ماشین از چه چیزی می تواند باشد؟ دلایل مختلفی برای این اتفاق وجود دارد.

یکی از دلایل دود آبی مصرف زیاد روغن است. سایر علل دود آبی فرسودگی سیل سوپاپ، آسیب رینگ پیستون، یا تهویه ضعیف میل لنگ است. دود سفید از لوله اگزوز نشانه ای از سوختن مایع خنک کننده موتور یا سوختگی واشر سر سیلندر است.

51 مشکل رایج موتور و نحوه رفع آنها

 1. مشکلات مونت موتور

مونت موتور چیست؟ بخشی از خودرو است که موتور را در جای خود نگه می دارد. یک مونت موتور معیوب می تواند در صورت عدم مراقبت، باعث مشکلات در موتور شود. مشکل اصلی مونت جدا شدن قطعات لاستیکی یا خروج روغن از مونت مایع است.

شایع ترین علامت خرابی مونت موتور، تکان یا ضربه قابل توجه هنگام شتاب گیری یا کاهش سرعت است. در برخی موارد باعث ایجاد صداهای غیرعادی در موتور می شود.

 1. خرابی واشر سر سیلندر

خرابی واشر سر سیلندر یک مشکل اصلی در موتور است. تعویض خرابی واشر سر سیلندر می تواند پرهزینه باشد و زمان زیادی را بگیرد. تعیین دقیق علت سوختگی می تواند کمی دشوار باشد. بیشتر اوقات، به دلیل سیستم خنک کننده معیوب است. بهترین راه حل این است که به دنبال متخصصان باشید و از آن ها بخواهید آن را تعمیر کنند.

 1. مصرف روغن موتور بالا

مصرف زیاد روغن موتور هرگز چیز خوبی نیست و باید آن را جدی بگیرید. پس چرا این اتفاق می افتد؟ مصرف روغن عمدتاً به رینگ های پیستون و سیل سوپاپ بستگی دارد.

رینگ های پیستون آسیب دیده یا ناشی از نشت آب بندی سیل سوپاپ باعث مصرف بالای روغن می شود. این امر به این دلیل است که موتور روغن را به داخل سیلندرها می مکد. در نتیجه موتور شما روغن زیادی مصرف می کند.

 1. مسائل روانکاری

خودروی شما برای کاهش اصطکاک بین قطعات متحرک به روغن نیاز دارد. روغن نیز حرارت را از بین می برد. تعویض منظم روغن به خودروی شما کمک می کند تا به درستی کار کند. عدم روغن کاری مناسب باعث گرم شدن بیش از حد موتور می شود. این چیزی است که شما مایلید از آن اجتناب کنید زیرا می تواند به اجزای موتور وسیله نقلیه آسیب برساند.

 1. کوبش موتور

در برخی مواقع، موتور ماشین شما ممکن است صدای تق تق بلندی تولید کند. این ضربه موتور با نام ‌های «انفجار»، «کوبش جرقه ای» یا پینگ نیز شناخته می ‌شود. این مشکل در صورتی رخ می دهد که سوخت به طور یکنواخت در سیلندرها بسوزد.

این باعث ایجاد صداهای آزاردهنده از موتور می شود. اما چرا این اتفاق می افتد؟ یکی از دلایل رایج استفاده از سوختی است که کیفیت یا ارزش اکتان پایینی دارد. همچنین در صورت وجود شمع های خراب در موتور، ممکن است این اتفاق بیفتد.

 1. منیفولد ورودی کثیف

منیفولد ورودی کار مهمی برای ماشین شما انجام می دهد. این مخلوط هوا و سوخت را به هر سیلندر موتور پراکنده می کند. منیفولد ورودی به عنوان محفظه ای عمل می کند که در آن هوا و سوخت مخلوط می شوند.

تجمع کربن و کثیفی در داخل منیفولد ورودی تاثیر منفی بر راندمان موتور خواهد داشت. وقتی این اتفاق بیفتد، بیش از حد لازم سوخت می سوزاند. به همین دلیل تمیز کردن دوره ای آن ضروری است.

 1. استال

استال زمانی رخ می دهد که موتور به طور ناگهانی، چه در حین رانندگی یا در حال توقف متوقف می شود. این یک مشکل رایج مرتبط با موتور است که باید جدی گرفته شود. توقف خودرو در وسط جاده بدون اخطار بسیار خطرناک است.

مسائل مختلف می تواند باعث این مشکل شود. ممکن است موتور شما در خطوط سوخت، نشتی خلاء یا سنسور معیوب مشکل داشته باشد. شمع های خراب نیز ممکن است باعث این مشکل شوند. اگر این اتفاق برای وسیله نقلیه شما افتاد، فوراً از یک متخصص بخواهید آن را بررسی کند.

51 مشکل رایج موتور و نحوه رفع آنها

 1. مشکلات رینگ پیستون و پیستون

پیستون و رینگ پیستون برخی از اجزای کلیدی موتور هستند. پیستون ها نیروی مورد نیاز برای حرکت خودرو را تولید می کنند. با پیستون ها یا رینگ های پیستون آسیب دیده، موتور ماشین شما قدرت کمتری تولید می کند.

چندین نشانه وجود دارد که به شما اطلاع می دهد مشکلی در پیستون و رینگ پیستون وجود دارد. طیف آن ها از دود آبی در اگزوز، استارت ناقص موتور گرفته تا صداهای بلند متفاوت است. درپوش پرکننده روغن و میله اندازه گیری ممکن است به دلیل فشار بیش از حد میل لنگ از بین بروند.

 1. مشکلات پمپ روغن

یک پمپ روغن، روغن کافی برای تمام قطعات موتور را تامین می کند. خرابی پمپ روغن باعث نیاز شدید به روغن می شود که منجر به آسیب جدی موتور می شود. بلبرینگ های Con Rod و میل بادامک آسیب پذیرترین قطعات در این مورد هستند.

در صورت بروز مشکل در پمپ روغن، یک چراغ هشدار قرمز رنگ روی داشبورد شما ظاهر می شود. اگر این اتفاق افتاد، موتور را خاموش کنید و خودرو را بررسی و تعمیر کنید.

51 مشکل رایج موتور و نحوه رفع آنها

 1. آب در روغن موتور

اگر رنگ روغن موتور سفید شد، آن را نادیده نگیرید. نشانه بارز مخلوط شدن آب با روغن است. سایر علل احتمالی عبارتند از:

 • سر موتور ترک خورده
 • خنک کننده معیوب روغن
 • بلوک ترک خورده موتور

شما باید علت این مشکل را ردیابی کنید تا یک مکانیک مجرب آن را حل کند.

 1. روغن موتور کثیف

با گذشت زمان، روغن موتور کثیف یا رقیق می شود. این برای موتور شما خوب نیست. اگر این اتفاق افتاد، بهترین راه حل تعویض روغن است. کارکردن موتور با روغن آلوده عمر مفید آن را کاهش می دهد. روغن ممکن است به دلایل زیر آلوده شود:

 • کیفیت پایین سوخت
 • گرفتگی یا خرابی فیلتر هوا
 • فیلتر آسیب دیده روغن موتور
 1. نشانگر چراغ هشدار

هنگامی که یکی از سنسورها خطا را تشخیص داده و آن را در واحد کنترل موتور نشان داد، چراغ های هشدار ظاهر می شوند. حدود 200 کد هشدار وجود دارد، بنابراین باید آن را نزد یک متخصص ببرید تا بتواند سیستم را بررسی کند، منبع هشدار را پیدا کند و تعمیرات لازم را انجام دهد.

51 مشکل رایج موتور و نحوه رفع آنها

 1. موتور در حال کندوپاش است

چندین بخش وجود دارد که باعث می شود موتور به خوبی کار کند، اما استارت ناقص یا کندوپاش موتور یکی از رایج ترین مشکلات است. برای اینکه یک موتور به طور موثر کار کند، مقدار مناسبی از هوا و سوخت باید با هم مخلوط شود و سپس در محفظه احتراق بسوزد.

اگر بخواهید موتور به درستی کار کند، تعدادی از اجزاء در سیستم های سوخت و احتراق وجود دارد که باید به طور هماهنگ کار کنند. برای به حداقل رساندن این نوع مشکلات، سیستم های سوخت و جرقه زنی باید نگهداری و طبق توصیه های سازنده تعویض شوند.

 1. لرزش فرمان

دلایل متعددی وجود دارد که چرا هنگام رانندگی یک وسیله نقلیه می لرزد. اگر این اتفاق بلافاصله پس از استارت زدن خودرو و حرکت رخ دهد، معمولاً قطعات تعلیق آسیب دیده یا بلبرینگ چرخ ها مقصر هستند.

اگر چرخ در سرعت ‌های بالاتر تکان می ‌خورد، بیشتر اوقات مشکل تعادل لاستیک/چرخ است. برای حل این مشکل، باید ماشین را برای یک بازرسی مناسب مکانیکی ببرید. این کار می تواند به سادگی قرار دادن چرخ ها را در یک راستا قرار دهید.

 1. فرسودگی لنت های ترمز

ترمزها به طور طبیعی با استفاده شدن از بین می ‌روند، بنابراین بسیار مهم است که تعمیر و نگهداری را در نظر داشته باشید و مطمئن شوید که هر مشکلی مدت ‌ها قبل از خرابی ترمزها برطرف شده است. گاهی اوقات نقص کارخانه به این معنی است که لنت و روتور ترمز سریعتر از حالت عادی فرسوده می شوند.

51 مشکل رایج موتور و نحوه رفع آنها

 1. ترمزها صدای جیر جیر می دهند

سیستم ترمز مانند هر قسمت متحرک دیگری که در خودرو دارید شروع به فرسودگی می کند. ترمزها حیاتی هستند. برای اطمینان از اینکه می توانید به شکلی ایمن خودرو را متوقف کنید ضروری هستند، بنابراین هر نوع مشکل مربوط به ترمز، از جمله صدای غیر معمول یا پدال ترمز نرم، باید توسط یک مکانیک حرفه ای در اولین فرصت ممکن برطرف شود.

برخی از مشکلات جزئی وجود دارد که می تواند باعث صدای جیرجیر یا جیغ ترمزها شود، اما هنگامی که متوجه ساییدگی شدید، قطعاً باید آن ها را تعویض کنید.

51 مشکل رایج موتور و نحوه رفع آنها

 1. پنچری لاستیک ها

اگر لاستیک پنچر شود، ممکن است ناشی از ساییدگی و پارگی معمولی نیز باشد. تعویض لاستیک ها مطابق با دستورالعمل های سازنده می تواند به افزایش عمر آنها کمک کند. بهترین روش این است که هنگام تعویض روغن موتور یا هر 5000 مایل، لاستیک ها را تعویض کنید.

 1. لاستیک ها به طور ناهموار فرسوده می شوند

مقدار مشخصی از سایش در طول زمان طبیعی است، اما اگر متوجه شدید که لاستیک ها به سرعت فرسوده می شوند، این نشان دهنده یک مشکل بالقوه است. اگر لرزش از طریق فرمان وجود داشته باشد یا متوجه شدید که لاستیک‌ های شما به طور نامناسب فرسوده شده ‌اند، باید از کسی بخواهید خودرو را بررسی کند. ممکن است سیستم تعلیق نیاز به تراز داشته باشد. علاوه بر این، گاهی اوقات مشکلات تایر به دلیل عوامل خارجی یا نقص در ساخت ایجاد می شود.

51 مشکل رایج موتور و نحوه رفع آنها

 1. ماشین بیش از حد روغن مصرف می کند

روغن تازه برای عملکرد خودرو ضروری است اما اگر به طور مداوم سطح روغن خود را بالا می برید ممکن است با خودرو مشکل داشته باشید. اگر متوجه افت عملکرد شدید یا چراغ روغن روشن شدید، حتماً باید روغن را بررسی کنید.

اگر روغن را مرتباً تعویض نکنید ممکن است متوجه شوید که موتور دچار خوردگی می شود. روغن بی کیفیت یا عدم تعویض منظم آن نیز می تواند باعث مسدود شدن فیلتر روغن شود. بهتر است همزمان با تعویض روغن، فیلتر روغن را تعویض کنید، اگرچه برخی خودروهای مدرن دارای سیستم بای پس فیلتر هستند.

 1. دینام معیوب است

دینام یک بخش ضروری از عملکرد ماشین شما است. باتری شما را شارژ نگه می دارد و اطمینان حاصل می کند که تمامی مدارهای برقی پس از استارت زدن خودرو کار می کنند. اگر خراب شود باتری شما فرسوده می شود و روشن کردن ماشین برایتان مشکل می شود. فواصل سرویس کاری را دنبال کنید و مطمئن شوید که به موقع آن را تعویض می کنید.

 1. رادیاتور در حال نشتی است

نشتی رادیاتور تقریباً همیشه ناشی از خوردگی است. خوردگی به خودی خود می تواند دلایل زیادی داشته باشد، اما به محض اینکه یک نشتی داشته باشید، احتمالاً بیشتر خواهد شد، بنابراین منطقی است که کل رادیاتور را جایگزین کنید. اگر رادیاتور را در شرایط خوبی قرار ندهید، ممکن است با مشکل گرمای بیش از حد مواجه شوید و در نهایت منجر به آتش سوزی موتور شوید.

 1. استارت موتور از کار می افتد

استارت موتور قطعه ای است که هنگام استارت زدن خودرو، موتور را روشن می کند. اگر خراب شود یا در نتیجه آسیب شیر برقی است، خود موتور خراب شده است یا ایرادهای دیگری در سیستم الکتریکی وجود دارد.

ارزیابی زمانی که احتمال خرابی استارت موتور وجود دارد دشوار است و برای جلوگیری از تعویض غیر ضروری آن، بهتر است قبل از انجام این کار، خودرو را توسط یک متخصص بازرسی کنید تا علت مشکلات راه اندازی را مشخص کنید.

51 مشکل رایج موتور و نحوه رفع آنها

 1. ترک هایی در شیشه جلو وجود دارد

معمولاً برای شکسته شدن شیشه جلو به نوعی نیروی خارجی مانند سنگ نیاز است، اما برخی خودروها هستند که به دلیل آسیب ‌پذیری ‌های تولید کارخانه مستعد آسیب هستند. اگر چه یک ترک کوچک ممکن است مشکل بزرگی به نظر نرسد، اما می تواند به سرعت گسترش یابد و یکپارچگی شیشه را به خطر بیندازد.

 1. ماشین آلاینده های بیش از حد تولید می کند

سیستم انتشار گازهای گلخانه ای به گونه ای طراحی شده است که آلودگی را به حداقل برساند و در عین حال اطمینان حاصل می کند که خودرو شما به درستی کار می کند. این سیستم شامل تجهیزات حساس زیادی است که هر از گاهی ممکن است از کار بیفتند و مشکلات مختلفی را در خودرو ایجاد کنند. به عنوان مثال، یک سنسور O2 که معیوب است ممکن است بر مخلوط سوخت تأثیر بگذارد و منجر به ناکارآمدی در کارکرد و صرفه جویی در خودرو شود.

 1. نشت سوخت از طریق تبخیر وجود دارد

سوخت به دما حساس است و وقتی داغ است منبسط می شود. این بدان معنی است که باید راهی برای تخلیه بخار وجود داشته باشد. از آنجایی که دود سمی است، خودروهای مدرن مجهز به تجهیزاتی هستند که مانع از رسیدن آن مواد سمی به بیرون می شوند.

مشکل اصلی که وجود دارد نشتی از طریق تبخیر است. اکثر مشکلات به دلیل درپوش بنزین اتفاق می افتد و تعویض منظم آن آسان و ارزان است. با این حال، اگر چراغ هشداری دیدید، هرگز آن را نادیده نگیرید. اگر در نهایت با خرابی مبدل کاتالیزوری مواجه شدید، تعمیرات ممکن است پرهزینه باشد.

 1. سنسورها خراب هستند

اکثر خودروهای مدرن با تعداد زیادی سنسور عرضه می شوند، اما اینها به خودی خود می توانند مشکلاتی داشته باشند. یکی از رایج ترین ایرادات مربوط به سنسورهای سوخت-هوا است که تعویض آن ها هزینه بر است.

 1. مشکلات جعبه دنده / خرابی گیربکس

گیربکس تمام نیرویی که موتور خودروی شما تولید می کند می تواند به نوعی نیروی چرخشی تبدیل کند که می تواند توسط چرخ ها استفاده شود. با گذشت زمان دنده ها شروع به فرسوده شدن می کنند و متوجه خواهید شد که تعویض دنده دشوارتر می شود. در نهایت، گیربکس از کار می ‌افتد و منجر به یک صورت‌ حساب تعمیر بالا می ‌شود.

 • سیال انتقالی نشتی دارد: هر سیستم انتقال به مایع نیاز دارد تا مطمئن شود که تمام اجزای درگیر کار به خوبی روغن کاری شده اند. در خودروهای اتوماتیک از سیال مورد استفاده در گیربکس در سیستم های هیدرولیک و خنک کننده نیز استفاده می شود. سوراخ‌ های کوچکی در سرتاسر سیستم ایجاد می ‌شود که اجازه می‌ دهد مقادیر کمی مایع نشت کند. با گذشت زمان، یا اگر نشتی ها شدید باشد، متوجه خواهید شد که انتقال کارآمدتر است، به علاوه ممکن است متوجه شوید که سیستم بیش از حد گرم می شود یا فشار خود را از دست می دهد. در هر دو حالت انتقال با مشکل مواجه خواهد شد. اگر دیدید که یک دایره قرمز در زیر ماشین شما جمع شده است، می تواند نشانه ترک خوردگی ظرف گیربکس باشد.
 • 51 مشکل رایج موتور و نحوه رفع آنها
 • گیربکس اتوماتیک

 • گیربکس اتوماتیک در حال لغزش است: گیربکس اتوماتیک اگر به خوبی نگهداری شود، می تواند ماندگار و کارآمد باشد. بی دلیل نیست که بیش از 200000 مایل دوام می آورد. اگر متوجه شدید که گیربکس نرم تر است یا می لغزد، ممکن است آسیب یا گرفتگی در سیل ها، واشرها و خطوط داخل سیستم وجود داشته باشد. برای جلوگیری از این امر، گیربکس باید به طور منظم سرویس شود.
 • فیلترهای گیربکس مسدود شده اند: همچون هر سیال دیگری، سیال انتقال انواع ذرات را در طول زمان جمع می کند و بسیاری از این ذرات به فیلتر منتهی می شوند و سپس فیلتر مسدود می شود و نیاز به تعویض دارند. با این حال، سیستم انتقال بسته است به این معنی که اگر مشکلاتی با گرفتگی دارید، احتمالاً به برخی از مشکلات جدی مربوط می شود که می تواند غیر قابل تعمیر باشد.
 • در سیستم انتقال، آب وجود دارد: آب و سایر مایعات می توانند وارد سیستم انتقال شوند و اگر وارد شود همیشه به معنای خبر بدی برای صاحب خودرو است. آب حتی در مقادیر کم، به اجزای سیستم آسیب می رساند و منجر به خرابی سیستم انتقال می شود.
 1. مشکلات برق

 • بلندگوها: اکثر خودروهای جدید با سیستم های الکتریکی گسترده عرضه می شوند به این معنی که مشکلات می تواند در مناطق مختلفی رخ دهد. یکی از عیب ‌هایی که فوراً قابل توجه است و برخی می ‌گویند آزاردهنده است، زمانی است که بلندگوها از کار می ‌افتند. گاهی اوقات این کار به سادگی شل شدن سیم است و با جدا کردن بلندگو و وصل مجدد سیم معیوب به راحتی رفع می شود.
 • چراغ ها:

 • روشنایی همیشه یک مسئله ایمنی است به خصوص اگر چراغ جلو، چراغ ترمز یا نشانگر از کار افتاده باشد. خوردگی و سیم‌ کشی می ‌تواند باعث مشکلات در چراغ خودرو شود، اما بیشتر لامپ ‌ها قبل از اینکه دچار فرسودگی و پارگی معمولی شوند، مدت زیادی دوام می ‌آورند.
 • باتری خالی: باتری های خالی ناخوشایند هستند و همچنین می توانند منبع اصلی استرس باشند. ممکن است به طور تصادفی چراغی را روشن گذاشته باشید یا چیزی جزئی که به سادگی با استارت زدن خودرو قابل حل است. باتری خالی ممکن است به دلیل قدیمی بودن باتری و از دست دادن توانایی شارژدهی رخ دهد. باتری ‌های قدیمی ‌تر از 3-6 سال یا باتری ‌هایی که بیش از 50000 جابجا شده ‌اند باید تعویض شوند. دلایل دیگر شامل خرابی دینام در سیستم شارژ است.
 • 51 مشکل رایج موتور و نحوه رفع آنها
 1. چند مسئله جزئی وجود دارد:

خط و خش، برف پاک کن ها و رنگ آمیزی ضعیف: این موارد اغلب آزاردهنده هستند اما نیازی به توجه فوری ندارند. تعمیر آن ها نیز ارزان و آسان است: مقداری موم و رنگ تمیزتر برای پوشاندن خراش ها، برف پاک کن های جدید قیمت چندانی ندارند و عیوب رنگ تقریباً همیشه جنبه زیبایی دارند. اگر لکه‌ های کوچک زنگ زدگی می ‌بینید، مطمئن شوید که آن‌ ها را برطرف کرده ‌اید تا بعداً به مشکل بزرگتری تبدیل نشوند.

 1. مشکلات پنجره

اکثر خودروهای جدید دارای شیشه‌ های برقی هستند و یکی از مشکلات اصلی صاحبان خودرو زمانی است که آن ها تا آخر مسیر کار نمی ‌کنند. این فقط آزاردهنده نیست. یک شکاف می تواند به این معنی باشد که آب می تواند وارد ماشین شود و به آن آسیب برساند، یا می توانید هدفی راحت برای سارقان شوید.

 1. استارت معیوب

 روشن کردن ماشینتان سخت شده، ممکن است پیش از روشن شدن ماشین شروع به شنیدن یک کلیک کنید. اگر اینطور باشد، زمان تعویض استارت موتور فرا رسیده باشد. استارت خراب گردد، ماشین دیگر روشن نمی شود، بنابراین باید زودتر تعمیر شود.

 1. زنگ

یافتن زنگ ‌زدگی روی خودروی شما می ‌تواند شوک ‌کننده باشد، اگرچه همیشه یک مشکل جدی نیست، بلکه بستگی به محل یافتن زنگ دارد. زنگ زدگی روی بدنه آرایشی است اما زنگ زدگی زیر خودرو یا اگزوز شما می تواند به طور بالقوه خطرناک باشد و باید بررسی شود زیرا می تواند اجزای ضروری را از بین ببرد.

 1. مصرف سوخت بسیار پایین

اگر موتور به طور موثر کار کند، سوخت را با سرعت بهتری می سوزاند، اما اگر قطعات سیستم شروع به فرسودگی کنند و تعویض نشوند، مسافت پیموده شده کاهش می یابد. نظارت بر مواردی مانند فیلترهای سوخت و هوا، O2، و سنسورهای هوای انبوه، با یک رژیم خدمات پیشگیرانه باعث می شود خودروی شما به طور موثر کار کند.

نکته اصلی این است که مصرف سوخت بستگی به نحوه نگهداری موتور دارد. اطمینان از اینکه خودرو به طور منظم سرویس می شود، با تعویض روغن مناسب، تعویض فیلتر و شمع های جدید می تواند تفاوتی را در مورد مسافت پیموده شده ایجاد کند.

 1. سیلندر

پیستون ها همان چیزی هستند که بار سنگین تولید نیرو برای حرکت وسیله نقلیه را بر عهده دارند. آن ها در داخل دیواره سیلندر بالا و پایین می روند و شکاف حلقه ها بین پیستون و دیواره ها را می بندند. اگر هر یک از اینها آسیب ببیند، موتور خرابی جدی خواهد داشت و نیاز به تعمیر یا تعویض دارد.

علائمی که باید درباره پیستون ‌ها، رینگ ‌ها و سیلندرهای خود مراقب بود، صدای تق تق، دود آبی در اگزوز، بیرون آمدن درپوش ‌های روغن، زمانی که موتور به آرامی کار نمی ‌کند، و رد شدن در تست آلایندگی است.

51 مشکل رایج موتور و نحوه رفع آنها

 1. میله ها، بلبرینگ ها و پین ها

سایر اجزای موتور شما که نیرو را از پیستون ها منتقل می کنند مانند میله ها، یاتاقان ها و پین ها در صورت از کار افتادن باعث سوختن موتور می شوند.

چیزهایی که باید مراقب آن ها باشید عبارتند از صدای ضربه زدن و تیک تاک، فشار کم روغن، پالس، براده های فلزی در روغن موتور، پرتاب میله (بسیار خطرناک)، و تق تق هنگام شتاب گرفتن است.