Engine Maintenance 4 Preventive Maintenance Tips
۰۳
تیر

حفظ موتور: چهار نکته نگهداری موتور خودرو

موتور قلب وسیله نقلیه شماست. اگر به درستی کار نمی کند، می توانید مطمئن باشید که شما را در جاده نگه خواهد داشت. تعمیر و نگهداری صحیح موتور تضمین می کند که موتور شما در جاده بیش از حد گرم نمی شود یا در یک تقاطع از کار نمی افتد. کارکرد نامناسب موتور یک مشکل ایمنی بزرگ در مورد وسیله نقلیه شما و ایمنی سرنشینان آن است.

از آنجایی که موتور شبیه یک قطعه غول پیکر در خودرو به نظر می رسد، از اجزای مختلفی تشکیل شده است که با هم کار می کنند تا انرژی را در سراسر وسیله نقلیه ایجاد و توزیع کند. چهار نکته مهم و پیشگیرانه برای حفاظت از موتور خودرو:

Engine Maintenance: 4 Preventive Maintenance Tips

  1. تمیز نگه داشتن آن: موتور شما کارهای زیادی برای وسیله نقلیه انجام می دهد. در واقع، بدون آن، خودروی شما اصلاً به حرکت نمی افتد، به همین دلیل مهم است که موتور خود را از زباله، گرد و غبار و کثیفی دور نگه دارید. با گذشت زمان، فیلترها مسدود می‌ شوند، برگ ‌ها و خاک زیر کاپوت می روند و حشرات به وسیله نقلیه شما راه پیدا می ‌کنند. گریسی که موتور شما را می پوشاند می تواند گرما را به دام بیندازد و خنک شدن مناسب موتور را دشوار کند.

مکانیک شما احتمالاً از روغن ‌زدایی استفاده می‌ کند یا به شما توصیه می‌ کند که قسمت بیرونی موتور شما را به دقت تمیز کند. همچنین ممکن است از یک ابزار همچون جاروبرقی برای حذف زباله و گرد و غبار از اطراف بدنه استفاده شود. خوشبختانه، روشی که موتور شما در کنار هم نگه می دارد، بیشتر زباله‌ هایی را که وارد وسیله نقلیه شما می ‌شود از اجزای سازنده موتور شما دور نگه می ‌دارد. با این حال، اگر متوجه هر گونه صدا، بو یا دود عجیب و غریب از محفظه وسیله نقلیه خود شدید، در اسرع وقت جهت تعمیر موتور خودرو با مکانیک خود تماس بگیرید.

  1. سرویس کاری شمع: برای اینکه کثیفی و ذرات را از محفظه احتراق خارج شود، شمع باید به طور دوره ای تمیز شود. برای انجام این کار، مکانیک شما سرب دوشاخه را جدا می‌ کند، فضای اطراف آن را تمیز می ‌کند، دوشاخه را جدا می ‌کند و از پاک ‌کننده و برس مخصوص برای حذف هرگونه تجمع، کثیفی یا گرد و غبار استفاده می ‌کند. این کار بسیار کوچکی است، اما می تواند راه بزرگی برای بهبود عملکرد کلی خودرو شما باشد.
  2. روغن کاری مناسب: قطعات متحرک زیادی در یک موتور وجود دارد که همیشه داشتن روغن کاری مناسب بسیار مهم است. در غیر این صورت، اصطکاک ناشی از بسیاری از این قطعات متحرک شروع به مالش و ساییدگی می کند و باعث آسیب دیدگی می شود. گاهی اوقات، این آسیب جبران ناپذیر است و نیاز به تعویض یک یا چند قطعه پیش از اینکه موتور شما دوباره به درستی کار کند، ایجاد می شود.

مکانیک شما اطمینان حاصل خواهد کرد که میل لنگ، رینگ های پیستون و دیواره های سیلندر شما به درستی روغن کاری شده اند تا از اصطکاک و آسیب به وسیله نقلیه شما جلوگیری شود. همچنین این زمان خوبی است تا مکانیک قسمت‌ های خاصی از موتور را بررسی کند تا مطمئن شود که همه چیز برای یک رانندگی مطمئن فراهم است.

Engine Maintenance 4 Preventive Maintenance Tips

  1. تعویض روغن: این یک روش بسیار ساده است، و با این حال بسیاری آن را تا زمانی که خیلی دیر شده به تعویق می اندازند. تعویض روغن می تواند در عملکرد کلی خودرو تفاوت ایجاد کند. با گذشت زمان، روغن ممکن است کدر، بد رنگ و چسبنده شود و این به شما کمکی نمی ‌کند تا از سیستم روا ن‌کاری خود بیشترین بهره را ببرد. روغن باید هر 6 ماه یکبار در 10000 مایل بررسی و تعویض شود تا اطمینان حاصل شود که وسیله نقلیه در بهترین حالت خود قرار دارد و موتور شما از بهترین روغن استفاده می کند.

اگر متوجه مشکلی در وسیله نقلیه خود شدید، بهترین کار این است که با مکانیک خود قرار بگذارید. هر چه از زمانی که مشکل موتور رفع نشود بیشتر بگذرد، آسیب بیشتری وارد می شود. آنچه ممکن است یک تعمیر ساده باشد می تواند تبدیل به نیاز به تعویض بسیاری از قطعات مختلف ایجاد شود.