• تلفن: 09129426434
  • ایمیل: info@toyoland1.com
  • ساعات کاری: 08:00-21:00

تعمیر ECU خودرو

تعمیر ECU خودرو

تماس بگیرید: مهندس علی پور نوری 09123930619

تعمیرات ECU یا کامپیوتر خودرو

با پیشرفت علم و تکنولوژی، کنترلرهای الکترونیکی جایگزین کنترلرهای مکانیکی شده اند. تعداد زیادی کنترلر الکترونیکی و ریزپردازنده در داخل خودروها قرار دارد که ECU وظیفه کنترل و پردازش آنها را به عهده دارد.

ECU به عنوان کامپیوتر و مغز تصمیم‌گیرنده خودرو شناخته می شود. این مغز ، ورودی های خود را از سنسورهایی که در خودرو نصب شده اند می گیرد و خروجی های آن نیز دستور برای پردازنده هایی همچون چراغ می باشد.

علائم خرابی ECU

خرابی ECU خودرو بر بسیاری از عملکردهای خودرو تاثیر منفی می گذارد و آنها را با اختلال مواجه می کند. در این قسمت به علائم خرابی ایسیو خودرو می پردازیم.

تماس بگیرید: مهندس علی پور نوری 09123930619

تهران، تهرانپارس، خ هنگام، بالاتر از چهارراه استقلال، پلاک ۶۳۹/۲

روشن نشدن موتور خودرو

یکی از اصلی ترین نشانه های خرابی ECU خودرو، روشن نشدن موتور خودرو یا همان پیشرانه است. موتور خودرو سوخت را مصرف و خودرو را به حرکت در می آورد. اما هنگامی که ایسیو خودرو آسیب دیده باشد، دستور حرکت از سمت ECU به خودرو ارسال نمی شود و با اینکه راننده استارت می زند خودرو روشن نمی شود.

لرزش شدید موتور

یکی دیگر از علائم و نشانه های خرابی ECU، لرزش و ارتعاشات شدید موتور خودرو است. هنگامی که توان و قدرت موتور کم شود، لرزش شدیدی در هنگام حرکت خودرو احساس می شود.

روشن شدن چراغ چک موتور

یکی از دلایل اصلی روشن شدن چراغ چک موتور، خرابی ECU خودرو می باشد. اما نمی توان گفت روشن شدن چراغ چک موتور همواره به دلیل خرابی ایسیو خودرو است و باید با استفاده از دستگاه دیاگ، سلامت خودرو و ECU خودرو بررسی شود.

عوامل خرابی ECU

در این قسمت به بررسی عوامل واحد کنترلر الکترونیکی یا همان ECU خودرو می پردازیم.

جدا کردن کابل باتری هنگام روشن بودن خودرو

اگر به هر دلیلی هنگام روشن بودن خودرو، کابل باتری را جدا کنید نوسانات ایجاد شده بر ECU خودرو تاثیرات نامطلوبی می گذارد.

اتصال وایر شمع جهت بررسی جرقه زن

اتصال وایر شمع جهت بررسی جرقه زنی سر شمع ها سبب ایجاد نوسانات برق و آسیب به قسمت های حساس خودرو به ویژه ECU می شود. به جای استفاده از وایر شمع می توان از شمع فیلتر گیری شده برای بررسی  جرقه زنی سر شمع ها استفاده کرد.

خرابی استارت خودرو

یکی از سنسورهایی که در استارت بسیاری از خودروها استفاده شده است، سنسور Override است که این سنسور میزان ECU خودرو را کنترل می کند. هنگامی که این سنسور خراب شود، ECU مقدار صحیحی از ولتاژ را دریافت نمی کند و می توان گفت که این ریز پردازنده آسیب دیده است.

نفوذ رطوبت و ایجاد خوردگی

بعد از گذشت چندین سال، چسب های اطراف ایسیو از بین می رود و همین امر سبب ورود رطوبت به داخل این ریز پردازنده می شود. اگر رطوبت داخل ECU به سرعت پاک نشود، بدنه داخلی آن دچار خوردگی می شود و در نهایت عملکرد ECU را با مشکل مواجه می کند.

باتری به باتری کردن نادرست

معمولا زمانی که با چرخاندن سوییچ، خودرو و چراغ های پشت آمپر روشن نمی شود احتمالا باید خودرو را باتری به باتری کنید. در باتری به باتری کردن خودرو اگر کابل ها را اشتباه متصل کنید، ECU خودرو آسیب می بیند.

تماس بگیرید: مهندس علی پور نوری 09123930619

تعمیر ECU خودرو
تعمیر ECU خودرو

آیا امکان تعمیر ECU وجود دارد؟

اگر چه ECU خودرو بسیار حساس و حائز اهمیت است اما امکان تعمیر ECU با صرف هزینه های بالا وجود دارد و باید پس از اطمینان از عدم سلامت این قطعه نسبت به تعمیر آن اقدام کنید.

تعمیر ECU

از آنجایی که اجزای داخلی ایسیو پیشرفته و بسیار پیچیده هستند، عیب یابی  و تعمیر ECU نیز کار بسیار پیچیده و تخصصی می باشد.

 برای تعمیر ECU در ابتدا تعمیر کار باید با استفاده از دستگاه دیاگ خطاهای موجود در سیستم خودرو را بررسی و سپس نسبت به تعمیر ECU اقدام کند.

عیب یابی و تعمیر ECU از دو جنبه بررسی می شود. این دو جنبه عبارتند از:

  • مشکلات نرم افزاری : حدود 90% مشکلات و خرابی های ECU به مشکلات نرم افزاری آن بر می گردد زیرا همانطور که در قسمت های قبل اشاره کرده ایم، ECU به عنوان کامپیوتر و مغز متفکر خودرو عمل می کند.
  • مشکلات سخت افزاری : مشکلات سخت افزاری در ECU ها بسیار کم رخ می دهد. بیشتر مشکلات سخت افزاری ECU به خرابی و سوختن درایو حسگرها و یا عملگر ها مربوط می شود.

از آنجایی که ECU با بسیاری ازماژول های داخل خودرو ارتباط دارد، خرابی آن نیز می تواند بر اجزای مختلف خودرو تاثیر منفی بگذارد و عملکرد آنها را با مشکل مواجه کند.

 عیب یابی و تعمیر ECU خودروهای جدید پیچیده تر و سخت تر از خودروهای قدیمی است زیرا این خودروها دارای سیستم داخلی پیچیده و پیشرفته تری هستند.

در این مقاله به بررسی علائم و عوامل خرابی ECU  پرداخته ایم تا شما عزیزان در ابتدا به خوبی با این نشانه ها و عوامل آشنا شوید و سپس نسبت به تعمیر ECU اقدام کنید.

خدمات دیگر تویولند