علت استفاده موهای لاستیکی کوچک روی تایرها
۱۵
آذر

دلیل استفاده موهای لاستیکی کوچک روی تایرها

علت استفاده موهای لاستیکی کوچک روی تایرها: این موها خنده دار به نظر می رسند، با این حال هر لاستیک جدید از آنها برخوردار است. اما چرا؟

اگر تا به حال از نزدیک به لاستیک‌ های ماشین خود نگاه کرده باشید، یا در حین پرسه زدن در یک مغازه لاستیک فروشی، لاستیک‌ ها را لمس کرده باشید، احتمالاً موهای کوچکی را روی آنها دیده ‌اید که از لاستیک سیاه بیرون زده ‌اند. شاید از خود پرسیده باشید، چرا لاستیک ها مو دارند؟ آیا این موها به دلایل ایمنی قرار داده شده اند؟

ما از کارشناسان خودرو خواستیم که معمای لاستیک و مو را یک بار برای همیشه حل کنند. در حالی که ما در مورد لاستیک صحبت می کنیم اما خوب است بدانید که بهترین زمان برای خرید لاستیک چه زمانی است و چه ویژگی های ایمنی را باید در لاستیک ماشین خود جستجو کنید.

  • چرا تایرها مو دارند؟
  • آیا این موها ضروری هستند؟
  • موی تایر بر رانندگی و ایمنی چه تأثیری دارد؟
  • آیا باید موهای تایر را از بین ببرید؟
  • اگر لاستیک ‌های شما موهای لاستیکی نداشته باشند چه می شود؟

علت استفاده موهای لاستیکی کوچک روی تایرها

چرا تایرها مو دارند؟

این موهای کوچک لاستیکی بحث برانگیز که در دیواره کناری قرار گرفته اند، به عنوان فواره های دریچه ای یا، بهتر بگوییم، سبیل های لاستیک شناخته می شوند. به گفته ویل رابینز، مدیر استراتژی محصولات مصرفی بریجستون آمریکا، اینها محصولات جانبی فرآیند تولید تایر هستند.

هنگامی که تایرها ساخته می شوند، فرآیندی به نام ولکانیزاسیون رخ می دهد. این فرآیند زمانی رخ می دهد که لاستیک خام گرم می شود و به شکل تایر در می آید. هنگامی که قالب الگوی آج به یک لاستیک جدید فشار داده می شود، مقداری لاستیک اضافی از طریق دریچه های کوچک یا کانال های داخل قالب خارج می شود. با سرد شدن لاستیک و سفت شدن آن، این رشته های ریز یا موها به سطح لاستیک می چسبند.

رابینز می گوید: «هر قالب به اندازه و نوع تایر ساخته شده خاص است. از آنجایی که الگو به لاستیک فشار داده می شود، لاستیک اضافی یا غیر ضروری به راهی برای فرار از قالب نیاز دارد.»

عجیب است که تایرها تعداد مشخصی از مو ندارند. تعداد دقیق بر اساس طرح و اندازه لاستیک ها متفاوت است. اما وجود موهای تایر یک موضوع جهانی است. آنها چیزی نیستند جز بقایای فرآیند پیچیده ای که لاستیک های قوی و بادوام می سازد و هر روز شما را با خیال راحت به اطراف شهر می برند.

آیا این موها ضروری هستند؟

به گفته مارگارت استین، کارشناس خودرو: «این موها کمک می ‌کنند تا اطمینان حاصل شود که هیچ گاز یا حباب هوا در تایر به دام نمی ‌افتد که می‌ تواند یکپارچگی و عملکرد ساختاری آن را به خطر بیندازد.»

علت استفاده موهای لاستیکی کوچک روی تایرها

موی تایر بر رانندگی و ایمنی چه تأثیری دارد؟

هیچ تاثیری ندارند. از آنجایی که آنها در قسمتی از لاستیک هستند که جاده را لمس نمی کند، در نتیجه هیچ تاثیری بر عملکرد در هوای بارانی یا راحتی کلی هنگام رانندگی ندارند. موجب جیرجیر لاستیک‌ ها نیز نمی شوند.

آیا باید موهای تایر را از بین ببرید؟

اگر بخواهید می توانید این کار را بکنید، اما دلیلی برای انجام این کار وجود ندارد. اگر به دلایل زیبایی دوست دارید آنها را کوتاه کنید یا بردارید، می توانید این کار را با قیچی بسیار تیز انجام دهید یا آنها را با یک ابزار ساینده خوب بتراشید.

احتیاط کنید و مراقب باشید تا از برش لاستیک جلوگیری کنید. این کار می تواند به یکپارچگی ساختاری تایر آسیب برساند یا عملکرد آن را به خطر بیندازد. همچنین می تواند به این معنی باشد که شما تصادف خواهید کرد. استیم می‌گوید: «تا زمانی که فرآیند برداشتن موهای لاستیک با دقت انجام شود، تایر شما در معرض خطرات غیرضروری قرار نخواهد گرفت».

علت استفاده موهای لاستیکی کوچک روی تایرها

اگر لاستیک های شما موهای لاستیکی نداشته باشند چه می شود؟

اکنون که می دانید این موها چگونه به وجود آمده اند، اگر آنها را نبینید ممکن است کمی عصبی شوید.

رابینز می گوید که موها به طور طبیعی در طول رانندگی به شکلی عادی از بین می روند و وجود یا عدم وجود آنها تعیین کننده ایمن بودن تایر نیست. بسیار مهمتر است که به طور منظم تایرهای خود را از نظر علائم ساییدگی، مانند کاهش عمق آج، ترک یا برآمدگی بررسی کنید.

با این حال، یک مورد وجود دارد که فقدان موهای لاستیک می ‌تواند نشانه دهنده چیزی باشد: این می‌تواند نشانه قدیمی بودن لاستیک‌ های شما باشد و اینکه به لاستیک‌ های جدید نیاز دارید.

مسئولیت پذیر بودن مالک خودرو به معنای نظارت دقیق و منظم بر سلامت لاستیک های خود است. برای اینکه چه زمانی و چند وقت یکبار باید لاستیک های خود را تعویض کنید، به دستورالعمل های سازنده خودروی خود مراجعه کنید.

توجه: برای دریافت سرویس های دوره ای خودرو و خدمات ظاهری خودرو به تعمیرگاه تویولند مراجعه کنید.