نشت روغن ترمز ، چرا کنار لاستیک جلو روغن ریزی دارید؟
۱۱
بهمن

بررسی دلایل نشت روغن ترمز

نشت روغن ترمز

در چند روز گذشته، شما متوجه لکه‌‌های ناشی از نشت یک مایع زرد متمایل به قهوه ای در زیر خودرویتان و در کنار چرخ‌‌ها شده اید. شما خم می‌شوید و آن لکه را لمس می‌کنید؛ مایع یک اثر لیز و لغزنده بر انگشتان شما باقی می‌گذارد. شما که نگران دلیل نشت این مایع هستید، با خود فکر می‌کنید که آیا امکان دارد این مایع از سیستم ترمز خودروی شما نشت کرده باشد.

نشت روغن ترمز ، چرا کنار لاستیک جلو روغن ریزی دارید؟

مطالب پایه ای در مورد خودرو

سیستم ترمز اتومبیل شما طوری طراحی شده است که یک سیستم بسته باشد. این سامانه، از پدال‌‌های ترمز، سوییچ‌‌های گوناگون، یک مخزن، سیم‌‌های ترمز، سیلندرهای متنوع، اتصالات، پیستون‌‌ها و روغن ترمز تشکیل شده است. اجزایی نظیر مخزن، سیلندر اصلی ترمز و سیم‌‌های ترمز مولفه‌‌های ثابتی هستند، در حالی که سوییچ‌‌ها و پیستون‌‌ها به طور دائم در حرکت هستند.

نشت روغن ترمز ، چرا کنار لاستیک جلو روغن ریزی دارید؟

چنانچه به هر یک از این اجزا آسیب وارد شود، می‌تواند منجر به نشت روغن ترمز و به دنبال آن افت عملکرد کلی و سرعت پاسخ سیستم ترمز اتومبیلتان شود. حفظ سیستم ترمز خودرو در شرایط عملکردی مناسب، برای نگهداری یک اتومبیل ایمن و مورد اطمینان امری ضروری می‌باشد. برای آشنایی با دلایل نشت روغن ترمز و اجزای آسیب پذیر و مستعد خرابی در آن، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

یک روغن ضروری

نشت روغن ترمز ، چرا کنار لاستیک جلو روغن ریزی دارید؟

روغن ترمز به گونه ای طراحی شده، تا جابجایی و نیرویی که توسط فشردن پدال ترمز ایجاد شده را انتقال دهد و برای عملکرد ایمن خودروی شما یک عامل ضروری محسوب می‌شود. نشت روغن ترمز، می‌تواند منجر به کاهش و افت فشار در ترمز اتومبیل شود و در نهایت نیز باعث ناتوانی خودرو در توقف گردد.

دلایل و عوامل نشت روغن ترمز

هنگامی که روغن ترمز شما نشت می‌کند، معمولاً ردی از خود به جا می‌گذارد که می‌تواند از زرد روشن، تا قهوه ای تیره که شبیه به روغن موتور است متغیر باشد. اگر مشکوک هستید که اتومبیلتان نشتی دارد، زمین زیر خودرو در جایی که آن را پارک می‌کنید، اطراف سیلندر اصلی ترمز، روی سیم‌‌های ترمز، روی محور چرخ‌‌ها و روی صفحات ترمز را بررسی کنید.

نشت روغن ترمز ، چرا کنار لاستیک جلو روغن ریزی دارید؟

معمولاً در جایی که نشت با سرعت کم اتفاق می‌افتد گرد و غبار جمع می‌شود، بنابراین چنانچه متوجه تجمع گرد و خاک شدید، ابتدا آن را تمیز کرده و محل را بررسی کنید. اگر کفشک‌‌ها و پدها ساییده و مستهلک شوند، ممکن است پیستون‌‌هایی که پدها را به حرکت وا می‌دارند بیش از حد کشیده شده و منجر به شکستن مهر و موم سیلندر ترمز و نهایتاً نشت روغن در آن نواحی گردند.

نرم شدن بیش از حد پدال ترمز یا پدال ترمزی که ناگهان رفتارش تغییر می‌کند، نشانه ای بر نشت گسترده روغن ترمز است. اگر با چنین شرایطی مواجه شدید، در یک نقطه امن توقف کنید و بررسی‌‌های مناسب را برای معاینه خودرو انجام دهید و یا با یک تعمیرکار متخصص تماس بگیرید. مخزن روغن را که معمولاً در کنار سیلندر اصلی واقع است چک کنید و اطمینان حاصل کنید که به مقدار مناسب روغن در آن قرار دارد.

اجزایی که ممکن است دچار نشت روغن شوند

روغن ترمز ممکن است از اجزای مختلفی از سیستم ترمزتان نشت کند. اطلاع از اینکه کدام یک از اجزا مستعد بروز نشت می‌باشند، شما را در یافتن منشا مشکل یاری می‌دهد.

نشت روغن ترمز ، چرا کنار لاستیک جلو روغن ریزی دارید؟

1- سیم‌‌های ترمز

سیم‌‌های ترمز از سیلندر اصلی ترمز اتومبیل شما شروع می‌شوند که در زیر کاپوت خودرو و سمت راننده قرار دارد. این سیم‌‌ها در زیر اتومبیل شما ادامه می‌یابد و به هر یک از چرخ‌‌ها متصل می‌گردد. آن‌‌ها به گونه ای طراحی شده اند که در مقابل شرایط جاده ای و آب و هوایی که روزانه در معرض آن قرار می‌گیرند مقاومت کنند.

هرچند آنها نیز به مرور زمان دچار خوردگی و زنگ زدگی خواهند شد؛ به همین خاطر لازم است که آنها نیز به طور مداوم تحت نظارت و نگهداری قرار گیرند.

2-  دیگر اجزای سیستم ترمز اتومبیل

هرچند دیگر اجزای سیستم ترمز، کمتر در خطر خوردگی، لرزش و آسیب به خاطر شرایط محیطی هستند، اما ممکن است به مرور استحکام و یکپارچگی خود را با دیگر عناصر متصل به آن از دست بدهند؛ سیلندرها، بست‌‌ها و اتصالات، مخزن و سوییچ‌‌ها. پیستون‌‌هایی که با خاطر ساییدگی و مستهلک شدن پدها، کفشک‌‌ها، محورها و صفحات ترمز بیش از حد کشیده شده اند، ممکن است منجر به ایجاد آسیب‌‌هایی شوند که باعث ایجاد نشت روغن ترمز گردد.

گام‌‌های بعدی

نشت روغن ترمز ، چرا کنار لاستیک جلو روغن ریزی دارید؟

اگر شک دارید که اتومبیلتان دچار نشت روغن ترمز یا هر مایع دیگری شده، سریعاً خودرو را نزد تعمیرکارتان ببرید تا آن را معاینه کند. سلامت و ایمنی خود و دیگر سرنشینان را با رانندگی یک اتومبیل با سیستم ترمز معیوب به خطر نیاندازید.

منبع