حجم موتور چیست ؟
۲۶
شهریور

مفهوم حجم موتور چیست  ؟

ممکن است شما هم تا الان متوجه شده باشید که تولیدکنندگان خودرو حین تولید ماشین های جدید، از موتورهایی با اندازه کوچکتر از گذشته استفاده می کنند. اگر یک دهه قبل یک خودرو داشتید که با بنزین کار میکرد، داشتن یک موتور بنزینی 2.0 لیتری آنچنان غیر معمول نبود. اما امروزه تولیدکنندگان موتور های 1.0 لیتری بنزینی، توربو شارژ را در خودروهایی مانند فولکس واگن گلف (Volkswagen Golf) قرار می دهند.

صنعت خودروسازی امروز در حال حرکت به سمت استفاده از موتورهای کوچکتر و بهبود کارایی خودرو می باشد. با این فن آوری مدرن موتور تولید کنندگان در حین اینکه باعث صرفه جویی در مصرف سوخت و کاهش انتشار گازهای خروجی می شوند، از موتور های کوچکتر، انرژی بیشتری استخراج کنند. به علاوه استفاده از این موتورهای کوچک باعث کاهش وزن خودرو می شود.

حجم موتور چیست ؟

منظور از حجم موتور چیست؟

حجم موتور که با عنوان “ظرفیت موتور” نیز شناخته شود، اندازه حجم کل سیلندرهای موجود در موتور می باشد. هرچه اندازه موتور بزرگتر باشد، فضای بیشتری برای عبور هوا و سوخت درون آن وجود دارد.

حجم موتور به طور معمول با لیتر بیان می شود. یک لیتر از 1000 سی سی (سانتی متر مکعب) تشکیل شده است، اما حجم موتور برای دقیق‌تر بودن معمولاً تا یک رقم بعد از اعشار گرد می شود (به عنوان مثال 1.4 لیتر).

در گذشته به این صورت بود که حجم موتور میزان قدرت تولیدی توسط موتور را تعیین می کرد. به این ترتیب یک موتور بزرگ، قدرت بیشتری نسبت به یک موتور کوچک تولید می کرد. اما امروزه با اینکه این موضوع همچنان صحت خود را دارد، اما با معرفی  موتورهای مدرن توربوشارژ در سال های اخیر می بینیم که موتورهای کوچکتر از قدرت بیشتری نسبت به گذشته برخوردار هستند.

مقدار توان تولید شده توسط یک موتور معمولاً با اسب بخار اندازه گیری و بیان می شود. منشأ این اندازه گیری به جیمز وات، پیشگام مشهور در صنعت موتور بخار نسبت داده می شود. امروزه سیستم های مختلفی برای اندازه گیری قدرت اسب بخار وجود دارد و نمی توان آنها را از نظر دقت بررسی با یکدیگر مقایسه کرد.

حجم موتور چیست ؟

خدمات تعمیر موتور خودرو خود را از مجموعه حرفه ای تویولند بخواهید!

دو لیتر یا 2.0 لیتر به چه معناست؟

اخیرا در مشخصات هر خودرو دو ویژگی حجم موتور و همچنین سطح تریم خودرو (trim level) بسیار مهم هستند. هرچه این عدد و سطح بالاتر باشد، قیمت ماشین نیز گران‌تر می شود.

بنابراین اگر با عددی مانند 2.0 یا عبارتی مانند 2.0 لیتر روبرو شدید، بدانید که این رقم این به ظرفیت موتور اشاره دارد. این ظرفیت ترکیبی از تمام سیلندرهای موجود در موتور است (تعداد سیلندرها، قطر سیلندر و اندازه مسیری که پیستون درون سیلندر طی می‌ کند). موتورهای معمولی مدرن معمولاً دارای سه، چهار، شش یا بعضی اوقات هشت سیلندر هستند، بنابراین یک موتور 2.0 لیتری چهار سیلندر و در هر سیلندر خود 500 سی سی حجم و ظرفیت دارد.

حجم موتور چیست ؟

هر پیستون در داخل سیلندر خود به سمت بالا حرکت می کند تا مخلوطی از هوا و سوخت را به محفظه احتراق وارد کند. سپس در این قسمت مخلوط وارد شده فشرده و می سوزد. حرارت و نیروی انفجاری حاصل از آن باعث حرکت هر پیستون در داخل سیلندر خود به سمت پایین و قرارگیری در جای اولش می شود. این حرکت است که به عنوان قدرت موتور مهار می شود. اگر حجم یک موتور چهار سیلندر 2.0 لیتر باشد، این بدان معنی است که هر پیستون می تواند در هر دور چرخش موتور تقریباً 500 سی سی سوخت و هوا را به محفظه احتراق وارد کند. به علاوه اگر این موتور 3000 دور در دقیقه کار کند، به این معنی است که هر پیستون موتور می تواند 500 سی سی سوخت و هوا را 3000 بار در دقیقه بسوزاند. هرچه یک موتور هوا و سوخت بیشتری بسوزاند، معمولاً نیرو بیشتری نیز تولید می کند.

حجم موتور چه تاثیری بر عملکرد خودرو دارد؟

از آنجایی که یک موتور بزرگ معمولاً می تواند سوخت بیشتری سوزانده و انرژی بیشتری نسبت به یک موتور کوچک تولید کند، بنابرین احتمالاً یک خودرو با موتور بزرگ و قدرتمند می تواند سرعت بیشتری داشته و حجم فشار و بار سنگین تری را نسبت به یک خودرو با موتور کوچکتر تحمل کند.

حجم موتور چیست ؟

البته این قاعده کلی امروزه نسبت به گذشته از صحت کمتری برخوردار است. چرا که پیشرفت در تکنولوژی موتور باعث شده تا برخی از موتورهای کوچکتر امروزی حتی قادر به تولید انرژی بیشتری از موتورهای بزرگتر باشند.

حجم موتور چه تاثیری در مصرف سوخت دارد؟

یک موتور بزرگتر که می تواند با هر دور چرخش در دقیقه سوخت بیشتری بسوزاند، معمولاً بیشتر از یک موتور کوچکتر با همان تعداد دور سوخت مصرف می کند. این مسئله هنگام انتخاب و خرید یک خودرو جدید بسیار مهم است. چرا که خودرو های قدرتمندتر و موتورهای بزرگتر معمولاً هزینه بیشتری داشته و از سوخت بیشتری نسبت به موتورهای کوچکتر استفاده می کنند.

اگر خودرو خود را فقط صرف رانندگی روزمره خواسته و قصد ندارید با آن بارهای سنگین را جابه جا کرده یا با سرعت خیلی زیاد برانید، می توانید یک خودرو با موتور کوچک و در عین حال قدرتمند خریده و در مصرف سوخت نیز صرفه جویی کنید. موتورهای کوچک معمولاً متناسب با خودرو هایی هستند که بیشتر در داخل شهر استفاده می شوند. این موتورها عملکرد کافی را برای سفرهای کوتاه مانند رفتن به فروشگاه های شهری، مدرسه و دفتر کار فراهم می کنند.

حجم موتور چیست ؟

موتورهای بزرگتر برای خودروهایی مناسب است که مرتباً باید با سرعت بالا در بزرگراه حرکت می کنند. با این حال فن آوری مدرن مانند توربوشارژ می تواند به یک موتور کوچک قدرتی هم اندازه یک موتور بسیار بزرگتر داده و حتی بتوانید با این موتورهای کوچک به راحتی یک سفر طولانی در بزرگراه داشته باشید.

تفاوت بین بنزین و گازوئیل چیست؟

بنزین و گازوئیل هر دو از روغن ایجاد شده‌اند، اما نحوه تولید و استفاده از آنها در موتورهای خودرو متفاوت است. به همین دلیل شما باید همواره سوخت متناسب با خودرو را درون آن وارد کنید. گازوئیل از انرژی بیشتری نسبت به بنزین برخوردار بوده و نوع عملکرد موتورهای گازوئیل باعث کارآیی بیشتر آنها نسبت به نمونه های بنزینی می شود.

موتورهای بنزینی و گازوئیلی خصوصیات متفاوتی دارند. گازوئیل سوخت مناسبی برای رانندگی در مسافت های دور مانند بزرگراه ها است. از طرف دیگر بنزین اغلب برای اتومبیل های کوچکتر بهتر است. اما از نظر صرفه جویی در مصرف سوخت، انتخاب بین یک موتور گازوئیلی و بنزینی کار سختی است.

حجم موتور بالا برای چه افرادی مناسب است؟

افرادی که به دنبال موتور هایی با حجم بالا هستند، معمولا کاروان داران و افرادی هستند که باید مسافت های طولانی را در بزرگراه ها طی کنند. البته این موتور های بزرگ و پرقدرت می تواند برای کسانی که از رانندگی لذت برده و فقط جهت سرگرمی رانندگی می کنند نیز مفید باشد، زیرا دارای قدرت بیشتری بوده و معمولا سر و صدای بیشتری نیز دارند. به علاوه خودروهایی که خودشان نیز بزرگ و سنگین هستند نیاز به موتورهای بزرگی دارند.

حجم موتور چیست ؟