8 دلیل شنیدن صدای غیر معمول ترمز خودرو
۰۲
خرداد

8 دلیل در مورد اینکه ترمزهای خودرو شما صدای آزار دهنده می دهند

هنگامی که خودرو شما اصلاً روشن نشود، ممکن است مشکلاتی برای خودرو مانند زمانی که ترمز خودرو دارای اشکال است، ایجاد نشود. عدم عملکرد درست سیستم ترمز یک خودرو ممکن است باعث ایجاد تصادف شود، زیرا شما نمی توانید به موقع خودرو خود را متوقف کنید. این موضوع بدیهی است که اگر ترمزهای خودرو شما دچار سایش شوند و یا صدای زیر و نازکی مانند صدای جیرجیر بدهند، می توانید بگویید که ترمزهای خودرو شما دارای مشکل شده است. با این حال، بسیاری از صاحبان خودرو نمی دانند چگونه این صدای غیر معمول ترمز خودرو را تفسیر کنند، زیرا این صدا می تواند به معنای گروهی از مشکلات مختلف در خودرو باشد. ما این راهنما را برای شما تهیه کرده ایم تا متوجه شوید که صدای ترمز خودرو شما به چه معنی است.

8 دلیل شنیدن صدای غیر معمول ترمز خودرو

 نیاز به تعمیر و سرویس خودروی وارداتی و برند خود دارید، با تویولند تماس بگیرید.

چه صدایی از ترمزهای خودرو خود می شنوید؟

هشدارهای مربوط به مشکلات سیستم ترمز خودرو را می توان به سه گروه طبقه بندی کرد که شامل: لرزش ترمزها، از بین رفتن لنت های ترمز، یا صاف و صیقلی شدن لنت های ترمزها می باشد. معمولاً لرزش ترمزها هنگامی رخ می دهد که شما هنگام رانندگی، پدال ترمز خودرو را رها می کنید. آندسته از صاحبان خودرو که این صدا را از ترمزهای خودرو خود شنیده اند، آن را با صدای قوطی رنگ اسپری که قبل از استفاده تکان داده می شوند، مقایسه کرده اند. رایج ترین دلیل برای لرزش ترمزهای خودرو، این است که ترمزهای خودرو بیش از حد داغ می شوند. در این مورد، استفاده از لرزه گیرهای مخصوص ضد لرزش ترمز خودرو، بسیار مهم است. اگر فکر می کنید که ترمزهای خودرو شما می لرزند، باید این لرزش زمانی که پای شما بر روی پدال ترمز نیست، اتفاق بیفتد.

هنگامی که ما در مورد از بین رفتن لنت های ترمز خودرو صحبت می کنیم، به این معنی است که این حالت زمانی رخ می دهد که ترمزهای خودرو شما کارایی خود را از دست می دهند. این حالت ترمز در هنگام پایین آمدن خودرو از مسیرهای شیب دار، مانند رانندگی در جاده های کوهستانی، یا هنگامی که شما با سرعت زیاد رانندگی می کنید، می تواند یک مشکل جدی ایجاد نماید. از بین رفتن لنت های ترمز هنگامی اتفاق می افتد که ترمزها به دلیل استفاده بیش از حد گرم شوند، که این مسئله در بین خودروهای اتوماتیک قدیمی یک مسئله رایج محسوب می شد.

همچنین حالت از بین رفتن لنت های ترمز به تدریج نیز اتفاق می افتد. در این شرایط شما متوجه خواهید شد که باید اندکی تلاش بیشتری انجام دهید تا بتوانید خودرو خود را متوقف کنید. ممکن است در این حالت فشار دادن بر روی پدال ترمز دشوارتر باشد، و شاید لازم باشد که برای مدت طولانی تری پای خود را بر روی پدال ترمز فشار بدهید. بهترین روش در این مورد، خاموش کردن موتور خودرو و صبر کردن برای پایین آمدن دمای ترمز خودرو است.

مشکل دیگری که ممکن است برای ترمز خودرو رخ دهد، شنیدن صدای غیر معمول ترمز خودرو مانند جیر جیر از سیستم ترمز خودرو است. هنگامی که شما متوجه می شوید که این صدای جیر جیر از ترمز خودرو شما به گوش می رسد، باید از استفاده از خودرو خودداری کنید و در اسرع وقت با یک مکانیک معتبر تماس بگیرید.

8 دلیل شنیدن صدای غیر معمول ترمز خودرو

اگر این اتفاق زمانی که شما پای خود را بر روی پدال ترمز خودرو فشار می دهید رخ می دهد، احتمالاً این مسئله به این علت رخ می دهد که دیسک روتور با بعضی از قسمت های کالیپر ترمز تماس ایجاد می نماید که این امر نیز به نوبه خود ناشی از استفاده بیش از حد یا نامناسب از ترمزها است. رفع این صدای ناهنجار ترمز خودرو را می توان با هزینه اندکی انجام داد. بنابراین اگر شما می خواهید که در هزینه خود صرفه جویی کنید، به محض اینکه کوچکترین صدای نامناسبی از ترمز خودرو خود شنیدید، در اسرع وقت، ترمزهای خودرو خود را تعمیر کنید.

چه عواملی باعث شنیدن صدای غیر معمول جیر جیر ترمز خودرو می شود؟

دلایل بسیار زیادی وجود دارد که باعث می شود ترمزهای یک خودرو صدای ناهنجاری ایجاد کنند. شما متوجه خواهید شد که این فقط یکی از دلایلی است که ما می خواهیم در این مورد به آن اشاره کنیم، یا ممکن است ترکیبی از دلایل وجود داشته باشد که هنگامی که شما پای خود را بر روی پدال ترمز خودرو فشار می دهید این صدای ناهنجار را می شنوید. در هر صورت، همیشه باید لنت های ترمز خودرو خود را در اولین زمان مشاهده علامت سایش و یا پارگی آنها بررسی نمایید. البته شما نمی خواهید که هنگامی که بویژه همراه با دوستان و یا خانواده خود در حال رانندگی هستید، ترمز خودرو شما از کار بیفتد.

شما می توانید در حالی که لنت های ترمز خودرو فرسوده هستند، رانندگی کنید، اما این کار بسیار خطرناک است. به همین دلیل است که برای بررسی های جاری باید خودرو خود را نزد یک تعمیرگاه معتبر خودرو ببرید. بعلاوه، اگر یک مشکل اولیه را در خودرو خود تشخیص بدهید، باید در اسرع وقت در مورد تعمیر آن اقدام نمایید تا در هزینه خود صرفه جویی کنید. اگر شما اجازه دهید که مشکلات مربوط به ترمزهای خودرو بدتر شود، برای تعمیر آن باید هزینه بیشتری پرداخت نمایید.

1- شما مدت طولانی از ماشین خود استفاده نکرده اید

اولین دلیلی که باعث می شود صدای غیر معمول ترمز خودرو شنیده شود، این است که به اندازه کافی از خودرو خود استفاده نمی کنید. خودرویی که در پارکینگ بوده است، بویژه اگر به طور نامناسبی نگهداری شده باشد، ممکن است در طول گذشت مدت زمان طولانی، مقدار زیادی گرد و غبار بر روی آن جمع شده باشد، که لنت های ترمز خودرو نیز شامل این وضعیت خواهند بود. حتی هنگامی که دوباره از خودرو خود استفاده می کنید، این خوردگی به قسمت های دیگر سیستم ترمز خودرو نیز گسترش می یابد و به آن ها آسیب می رساند. همانند زمانی که شما باید اقدامات لازم را انجام دهید تا از گسترش یک آسیب در بدن خود جلوگیری کنید، باید با خودرو خود حتی برای مسافت های کوتاه رانندگی کنید تا از مشکل زنگ زدگی قطعات خودرو خود رهایی پیدا کنید.

2- دیسک های روتور ترمز خودرو شما باید تعویض شوند

شما ممکن است به طور روزانه با خودرو خود رانندگی کنید، اما صداهای ناهنجار مربوط به ترمز خودرو شما همچنان پابرجا باشد. این امر می تواند به این دلیل باشد که دیسک های روتور ترمز خودرو شما به علت چندین سال استفاده فرسوده شده اند. یک سیستم ترمز خودرو به طور متوسط، ​​دارای طول عمر تقریبی 20،000 مایل (32000 کیلومتر) است. اگر شما قطعات بهتری بکار برده باشید، ممکن است این طول عمر مقدار کمی بیشتر شده باشد، اما در نهایت، باز هم این قطعات فرسوده خواهند شد. هیچ ترمز خودروی برای همیشه دوام نمی آورد.

یک روش برای اینکه دلیل وجود صدای غیر معمول ترمز خودرو که هر وقت ترمز می کنید به گوش می رسد، را متوجه شوید، این است که بررسی کنید آیا این صداها بر خلاف صدای ناهنجار جیر جیر، بیشتر شبیه به صدای خراشیدن هستند یا خیر. اگرچه این حالت در همه موارد اتفاق نمی افتد، اما ممکن است در هنگام فشار دادن پدال ترمز در زمان رانندگی با خودرو، مقداری لرزش در ترمز خودرو خود احساس کنید.

3- شما به لنت های ترمز جدیدی نیاز دارید

همین اصل در مورد لنت های ترمز خودرو شما نیز بکار می رود. به عنوان مثال، ممکن است شما به اندازه موتور خودرو خود، به این قسمت از خودرو فکر نکنید، اما مطمئناً باید مراقب لنت های ترمز خودرو خود نیز باشید. لنت های ترمز خودرو نیز باید پس از حدود  20،000 مایل (32000 کیلومتر) رانندگی تعویض شوند. آسیب دیدن لنت های ترمز خودرو در اثر تماس مداوم با روتورها و کالیپر ترمز ایجاد می شود.

صفحه پشتی لنت ترمز نیز ممکن است با لنت ترمز خودرو در تماس باشد، که این امر نیز باعث می شود با گذشت زمان خسارت قابل توجهی به لنت های ترمز خودرو وارد شود. شنیدن صداهایی مانند جیر جیر از ترمز خودرو، نشانه فرسوده بودن لنت های ترمز خودرو است. باید توجه داشت که آسیب دیدن لنت های ترمز خودرو، یکی از رایج ترین دلایل برای شنیدن صدای غیر معمول ترمز خودرو است.

4- در خودرو خود از لنت های ترمز با کیفیت پایین استفاده نموده اید

لنت های ترمز خودرو شما ممکن است بیش از حد مورد استفاده قرار نگرفته باشند، اما می توانند از کیفیت پایینی برخوردار باشند. لنت های ترمز تولید شده با کیفیت ضعیف، ممکن است ظاهراً از بیرون جعبه تازه به نظر برسند و عملکرد خوبی داشته باشند، اما این نوع لنت های بدون کیفیت، دوام کافی ندارند. لنت های ترمز یک سرمایه گذاری است، زیرا همانطور که قبلاً نیز گفتیم انجام ترمز به صورت ناقص باعث ایجاد تصادف خودرو در جاده می شود.

اگر به جای اینکه لنت های ترمز ارزان قیمت بخرید، لنت های ترمز با کیفیت خوب برای خودرو خود بخرید، صرفه جویی بیشتری در هزینه های خود خواهید داشت. در صورت استفاده از لنت های با کیفیت ضعیف، شما ممکن است به طور مکرر برای تعویض لنت های ترمز خودرو خود هزینه کنید، و حتی ممکن است نیاز به انجام هزینه برای تعمیرات خودرو خود نیز پیدا کنید.

5- بلبرینگ های چرخ خودرو شما دچار مشکل شوند

اگر صداهای مانند جیر جیر و یا خراشیدن از چرخ های خودرو شما شنیده شود، این مشکل ممکن است مربوط به وجود یک بلبرینگ معیوب چرخ خودرو باشد. یکی دیگر از نشانه های این مشکل این است که هنگام رانندگی صدای لرزش خودرو از حالت آرام تا بلند شنیده شود. بلبرینگ چرخ نیز قسمت دیگری است که شاید بسیاری از صاحبان خودرو با آن آشنایی ندارند.

در واقع، این قطعه، مجموعه ای از گلوله های  فولادی است که بوسیله بخشی که به آن “ساچمه رو” گفته می شود، در کنار هم قرار گرفته اند. اگر این قسمت شکسته شود یا آسیب دیده باشد، ممکن است سر و صدایی شبیه عبور از یک مسیر پر سر و صدا در یک جاده شلوغ، شنیده شود. اگر بلبرینگ چرخ خودرو شما خراب شده باشد، ممکن است متوجه شوید که به این علت لاستیک های خودرو شما نیز فرسوده شده اند.

6- ممکن است چیزی در ترمز خودرو شما گیر کرده باشد

همچنین، شنیدن یک صدای جیر جیر یا خراشیدگی، ممکن است در اثر برخورد یک سنگ یا بعضی از مواد   خارجی دیگر که در میان کالیپرهای ترمز گیر کرده اند، ایجاد شود. اگر این اتفاق بیفتد، حتی وقتی که بر روی پدال ترمز خودرو خود فشار نمی دهید، این صدا قطع نخواهد شد، و تمام مدتی که خودرو در حال حرکت است، این صدا شنیده خواهد شد. در این حالت، اگر می توانید، خودرو خود را در یک فضای باز و ایمن، به عقب و جلو حرکت دهید تا سعی کنید چیزی که در ترمز خودرو شما گیر کرده است را جدا کنید. اگر انجام این کار امکان پذیر نبود، مطمئناً کار بعدی که باید انجام دهید این است که خودرو خود را برای بررسی و رفع اشکال آن نزد یک تعمیرکار معتبر ببرید.

7- موتور خودرو به اندازه کافی روغن کاری نمی شود

اگر تا به حال اصطلاح “روغنکاری خوب یک خودرو” را شنیده باشید، احتمالاً متوجه شده اید که یک خودرو که به اندازه کافی روغنکاری شده باشد، قطعاً دارای سیستم ترمز بهتری است. هنگامی که قطعاتی از خودرو شما، به عنوان مثال، پیچ های کالیپر ترمز خودرو به اندازه کافی روغنکاری نشوند، حتی اگر قطعات دیگر خودرو به اندازه کافی روغنکاری شده باشند، در هنگام استفاده از ترمز در حین رانندگی، صدای ناهنجاری از سیستم ترمز خودرو شنیده خواهد شد. خوشبختانه این موضوع نادری است که پیچ های کالیپر ترمز خودرو، کمتر از سایر قسمت ها روغن کاری شوند. همچنین، رفع این مشکل بسیار ساده است. در این صورت کاری که مکانیک خودرو باید انجام بدهد، این است که پیچ های جدیدی بر روی کالیپر سیستم ترمز خودرو ببندد و پس از آن رانندگی با آن خودرو مشکلی نخواهد داشت.

8 دلیل شنیدن صدای غیر معمول ترمز خودرو

8 – لرزه گیرهای سیستم ترمز خودرو آسیب دیده اند

همانند پیچ ​​های کالیپر ترمز خودرو، لرزه گیر های سیستم ترمز خودرو نیز که یک قطعه کوچک هستند، می توانند باعث ایجاد صدای آزار دهنده ای که در خودرو خود می شنوید، گردند. لرزه گیر ترمز خودرو، یک قطعه کوچک فلزی یا لاستیکی است که بین روتورها و لنت های ترمز وصل شده است. در واقع، این قطعه  برای رفع نقص بین روتورها و لنت های ترمز که ممکن است هنگام رانندگی باعث ایجاد صداهای غیر طبیعی شوند، قرار می گیرد.
بدیهی است در صورتی که لرزه گیر ترمز خودرو آسیب ببیند، این صداهای آزار دهنده از سیستم ترمز خودرو شنیده می شوند. این نقصی است که ممکن است حتی مکانیک خودرو متوجه آن نشود. بنابراین، ما توصیه می کنیم که هر دفعه که خودرو خود را برای تعمیر می برید از مکانیک خودرو خود بخواهید که لرزه گیرهای ترمز خودرو را نیز عوض کند. انجام این کار اضافی خیلی وقت نمی برد و هزینه آن هم زیاد نیست.

مجدداً به این نکته توجه داشته باشید که این علائم هشدار دهنده در مورد خرابی سیستم ترمز خودرو، ممکن است به صورت جداگانه و یا به طور همزمان با هم ظاهر شوند. با این وجود نیازی نیست که منتظر باشید تا این علائم ظاهر بشوند و آنگاه دلیلی برای بردن خودرو خود نزد مکانیک داشته باشید. به محض اینکه احساس کردید ترمزهای شما کارآیی مناسبی ندارند، فوراً آن را نزد یک مکانیک معتبر ببرید تا از بروز مشکلات بیشتر در سیستم خودرو خود جلوگیری کنید.