علائم خرابی و وجود نشتی در رادیاتور خودرو
۱۴
بهمن

چه علائمی نشان دهنده خرابی و وجود نشتی در رادیاتور خودرو است؟

بررسی خرابی و وجود نشتی در رادیاتور خودرو

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که چگونه می توانید تشخیص دهید رادیاتور اتومبیلتان در حال نشت است؟

در واقع هنگامی که میزان دما روی داشبورد خودرو زیاد شده یا چراغ هشدار دهنده دما روشن می شود، بیانگر این است که یک مشکل در سیستم خنک کننده وجود دارد. این مشکل ممکن است به دلیل نشت رادیاتور و یا اجزای دیگر خودرو به وجود باشد.

ابتدا بررسی کنید که مشکل در سیستم خنک کننده است یا خیر. (از مایع خنک کننده غالباً به عنوان ضد یخ یاد می شود، اما از لحاظ فنی مایع خنک کننده مخلوط ضد یخ و آب است.) برای اینکار به راحتی سطح مایع خنک کننده را در مخزن سرریز مشاهده کنید. اگر مخزن خالی یا کم باشد، باید به بررسی سطح مایع خنک کننده در رادیاتور بپردازید. کمبود مایع خنک کننده در سیستم خودرو می تواند باعث گرم شدن بیش از حد موتور شده و یا هنگام استفاده از بخاری خودرو، هوای سرد را به بیرون انتقال دهد.

علائم خرابی و وجود نشتی در رادیاتور خودرو

پس از اینکه مطمئن شدید مایع خنك كننده در حال نشتی و هدر رفتن است، باید ابتدا به سراغ بررسی رادیاتور بروید. برخی از نشت های ایجاد شده در رادیاتور به راحتی قابل تشخیص است، اما برخی دیگر کمی دشوار بوده و نیاز به دقت زیادی دارند. بهتر است رادیاتور را از هر زاویه‌ای بررسی کرده و به درزها آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. زنگ‌زدگی های داخل رادیاتور یا حفره های موجود نیز می تواند باعث نشت مایع خنک کننده شود. در واقع ممکن است وسیله نقلیه شما دارای یک رادیاتور آلومینیومی باشد که از نظر فنی نمی تواند زنگ بزند، اما در عوض امکان دارد دچار حفره و خوردگی شود.

ضد یخ در رنگ های مختلفی مانند سبز، زرد و صورتی مایل به قرمز وجود داشته و معمولاً بوی شیرینی دارد. اگر نتوانستید علائمی از نشت مایع خنک کننده پیدا کنید، به دنبال تغییر رنگ رادیاتور و یا بوی مایع خنک کننده باشید. این موارد می توانند نشانه های خوبی از محل نشت باشند.

علائم خرابی و وجود نشتی در رادیاتور خودرو

اگر به نظر رسید که مشکل از رادیاتور نیست، این امکان وجود دارد که سیستم خنک کننده به دلیل خرابی در شلنگ های متصل کننده رادیاتور به موتور، درپوش رادیاتور، پمپ آب ، ترموستات، مخزن یا هسته گرم کننده (heater core) دچار مشکل شده باشد. به علاوه blown gasket بین سر سیلندر و بلوک موتور نیز احتمال دیگری است که باعث می شود مایع خنک کننده وارد محفظه های احتراق شود. اگر چنین باشد این مشکل باید بلافاصله توسط یک مکانیک رفع شود. (دود سفید غلیظی که از لوله خروجی می آید، در واقع بخار بوده و علامتی برای نشان دادن نشتی در سیستم خنک کننده است.)

مجموعه تعمیرگاه تویولند آماده ارائه خدمات سرویس های دوره ای، تعمیر موتور و سایر خدمات حرفه ای مربوط به خودروی لوکس شماست.

اگر بعد از بررسی های مختلف نشتی پیدا نکردید، خودرو را نزد یک مکانیک ببرید. مایع خنک کننده فقط در هنگام کار کردن و آن به صورت بخار، می تواند از خودرو خارج شود. بنابراین در صورتی که نتوانستید عامل و مقصر نشتی را پیدا کنید، می توانید از یک افزودنی stop-leak رادیاتور که در فروشگاه های قطعات خودرو موجود هستند استفاده کنید. اما همیشه بهتر است منبع مشکل را پیدا کرده و آن را رفع کنید؛ به ویژه در مورد واشرهای معیوب که می توانند منبع تغذیه شما را بیش از حد گرم کرده و باعث رساندن آسیب جدی به موتور شوند.

منبع متن