سیستم اگزوز خودرو چگونه کار می کند؟
۱۸
تیر

چگونگی کارکرد سیستم اگزوز خودرو

سیستم اگزوز خودرو وظیفه ایمن نگه داشتن راننده و سرنشینان و کاهش خروجی مواد شیمیایی مضر در هوا را بر عهده دارد. اما دقیقاً چگونه یک لوله بلند همه اینها را مدیریت می کند؟ بیایید اینها را با راهنمای اگزوز خودرو دریابیم.

سیستم اگزوز خودرو چگونه کار می کند؟

سیستم اگزوز چه کار می کند؟

یک سیستم اگزوز سه عملکرد اصلی را انجام می دهد تا وسایل نقلیه را در حال حرکت و کاربران آنها را ایمن نگه دارد.

  1. گازهای مضر را خارج می کند

انتشارات موتور حاوی گازهای مضری مانند مونوکسید کربن است که برای موجودات و برای محیط زیست مضر است. وظیفه اصلی اگزوز این است که این آلاینده ها را از موتور خارج کرده و از افراد داخل خودرو دور کند. گازهای گلخانه ای وارد اگزوز شده و از پشت خارج می شوند.

سیستم اگزوز خودرو چگونه کار می کند؟

  1. آلاینده ها را پاک می کند

اگر سیستم اگزوز کار خود را انجام ندهد، این ترکیبات شیمیایی مضر حتی تهدیدی بزرگتر برای محیط زیست خواهند بود. قطعات مختلف مانند مبدل کاتالیزوری و تله NOx بدون چربی (LNT) ترکیب شیمیایی انتشار گازهای گلخانه ای را دوباره تنظیم می کنند تا آنها را ایمن تر کنند.

  1. صدا را کاهش می دهد

موتوری که کنترل نشود می تواند بسیار پر سر و صدا عمل کند، به همین دلیل است که اگزوز دارای حفره هایی برای کاهش صدا است. این یک الزام قبل از بازار است که تولیدکنندگان باید این اقدامات را برای فیلتر کردن برخی از صداها انجام دهند.

هرچه محدودیت در اگزوز کمتر باشد، موتور می تواند قدرت بیشتری تولید کند. یک اگزوز عملکردی اجازه می دهد تا گازها سریعتر از موتور خارج شوند، به این معنی که ترکیب خالص تری از آنچه برای سوختن تمیز لازم است، مورد نیاز می باشد که باعث افزایش قدرت و بهبود عملکرد می شود.

به عبارت ساده، یک سیستم اگزوز کاملاً کاربردی باعث می شود که یک وسیله نقلیه روان تر کار کند و در عین حال از محیط زیست و به شکلی کلی در حجم قابل قبول تر محافظت می کند.

سیستم اگزوز خودرو چگونه کار می کند؟

بخش های حیاتی یک سیستم اگزوز

چندین جزء کلیدی در داخل سیستم اگزوز وجود دارد که با هم گازهای خروجی را تمیز می کنند و به کارکردن موتور کمک می کنند و اگر مشکل داشته باشد منجر به تعمیر موتور خودرو می گردد.

فیلترهای اگزوز و مبدل

یک مبدل کاتالیزوری از یک کاتالیزور شیمیایی استفاده می کند که روی ساختار لانه زنبوری خود اعمال می شود تا با گازهای خروجی واکنش دهد و ترکیب شیمیایی آنها را تغییر دهد.

کاتالیزور خود اغلب یک فلز گرانبها مانند پالادیوم یا پلاتین است و مبدل با تبدیل مونوکسید کربن به خروجی ایمن تر دی اکسید کربن کار می کند. واکنش مهم دیگر شامل کاهش انتشار اکسیدهای نیتروژن مانند اکسید نیتریک و دی اکسید نیتروژن است.

فیلتر ذرات دیزل یا DPF ذرات دوده اگزوز و سایر آلاینده های مضر گازهای تولید شده را فیلتر می کند. به ویژه در وسایل نقلیه اگر موتور در حالت بالا قرار نداشته باشد یا فقط در سفرهای کوتاه تری انجام می شود مورد نیاز است، جایی که آنقدر گرم نمی شود که تمیزتر بسوزد.

همچنین تله NOx بدون چربی یا LNT برای حذف اکسیدهای نیتروژن از انتشارات موتور، با اکسید کردن گازها با استفاده از یک کاتالیزور فلزی و کاهش نیتروژن استفاده می شود.

کاتالیزور اکسیداسیون دیزل (DOC) مونوکسید کربن را به دی اکسید کربن و آب تبدیل می کند.

سپس دریچه بازچرخش گاز اگزوز یا شیر EGR قرار دارد که مقادیر دقیقی از گازهای خروجی را به سیستم ورودی موتور برای افزایش راندمان موتور، کاهش مصرف سوخت و انتشار کمتر NOx بازگردانی می کند.

سیستم اگزوز خودرو چگونه کار می کند؟

سنسورهای اگزوز

مجموعه ای از سنسورها که در سرتاسر اگزوز قرار گرفته اند برای مشاهده هر یک از آن اجزا و ارسال سیگنال به واحد کنترل الکترونیکی استفاده می شود. یک جفت سنسور دما، یک سنسور NOx، یک سنسور دوده و یک سنسور فشار گاز خروجی برای کنترل بسیاری از فرآیندهای داخل موتور استفاده می ‌شود. اگر DPF پر شود، فشار گاز خروجی ممکن است افزایش یابد.

انتشار گازهای گلخانه ای چگونه بر محیط زیست تأثیر می گذارد؟

سوخت از هیدروکربن ها تشکیل شده است یعنی شامل کربن و هیدروژن است. در داخل موتور، اکسیژن به هر عنصر می چسبد. مقداری کربن به اکسیژن می چسبد و نمی سوزد.

این منجر به تشکیل مونوکسید کربن می شود. هوای داخل موتور، مانند هوایی که تنفس می کنیم، حاوی نیتروژن است که یک گاز بی اثر است و نمی سوزد. این همچنین با اکسیژن موجود در موتور می پیوندد و اکسیدهای نیتروژن ایجاد می کند.

این گازها و همچنین برخی گازهای دیگر ایجاد شده در طی واکنش های شیمیایی که در داخل موتور هنگام سوزاندن سوخت ایجاد می شوند، هم برای موجودات زنده و هم برای محیط زیست خطرناک هستند. بنابراین سیستم اگزوز وظیفه سختی دارد که این گازهای مضر را به محصولات ایمن تر و کم آلاینده تبدیل کند و آنها را از موتور خارج کند.

سیستم اگزوز خودرو چگونه کار می کند؟

کدام یک تمیزتر است؟ گازوئیل یا بنزین؟

تفاوت هایی در خروجی اگزوز بین دو نوع سوخت بنزینی و دیزلی وجود دارد. دیزل یک روغن سنگین با ترکیب شیمیایی سنگین تر از بنزین است. حاوی دو برابر مولکول است. و با مولکول های بیشتر، چیزهای بیشتری برای سوزاندن و انرژی بیشتری برای آزاد کردن وجود دارد.

از نظر آلایندگی، یک خودروی دیزلی مونوکسید کربن و سرب کمتری نسبت به خودروهای بنزینی منتشر می کند. با این حال اتومبیل های دیزلی نیز سطوح بالاتری از اکسید نیتروژن تولید می کنند.

سیستم اگزوز خودرو چگونه کار می کند؟

یک سیستم اگزوز با کاهش سرعت گازها هنگام خروج از موتور و حرکت به سمت عقب خودرو از طریق فیلترها و مبدل های مختلف کار می کند.

گازهای خروجی از موتور به منیفولد اگزوز می ‌رسند و سپس از EGR عبور می‌ کنند که مقدار کمی گاز خروجی را به موتور باز می‌ گرداند. این امر باعث رقیق شدن مخلوط هوا/سوخت می ‌شود و باعث سوختن کندتر و دمای پایینتر می‌ شود. این امر تولید NOx را کاهش می دهد، بنابراین مخلوط گازهای خروجی در هوا آسیب کمتری دارد.

این فرآیند از طریق یک سری از حسگرها و فیلترها مانند LNT و DPF ادامه می ‌یابد که هر دو مواد شیمیایی مضر تری را که از داخل گازهای خروجی عبور می ‌کنند فیلتر می ‌کنند.

بافل ها به طور استراتژیک برای پرتاب گازها به جلو و عقب قرار می گیرند این به جای این است که مستقیماً از اگزوز خارج شوند، که بسیار پر سر و صدا خواهد بود.

کاهش سرعت گازها و تبدیل آنها به محصولات کمتر مضر با تقسیم آنها به مولکول های مختلف، عاملی است که انتشار گازهای گلخانه ای خودرو را ایمن تر می کند.

مایع اگزوز دیزل که بیشتر به عنوان Adblue شناخته می شود، برای تبدیل اکثر گازهای Nox به آب و نیتروژن با جدا کردن مولکول ها استفاده می شود که به نوبه خود از طریق اگزوز آزاد می شوند.

سیستم اگزوز خودرو چگونه کار می کند؟

تنظیمات سیستم اگزوز

تنظیمات سیستم اگزوز خودرو به تعداد سیلندرها و طرح فیزیکی موتور بستگی دارد. منیفولد اگزوز گازها را از چند سیلندر فقط در یک لوله جمع آوری می کند. یک موتور V دارای یک شاخه اگزوز در دو طرف است که به منیفولد منتهی می شود، در حالی که یک موتور خطی فقط یک شاخه اگزوز از یک طرف پایین می رود.

سیستم‌ های اگزوز حداقل یک مفصل و بخش انعطاف ‌پذیر دارند. اگر در کل انعطاف ‌پذیر نبود، احتمالاً سیستم اگزوز با حرکات موتور در هنگام شتاب‌ گیری و ترمز از بین می رفت.

اگر دو اگزوز در پشت خودرو وجود داشته باشد، معمولاً به سمت انتها یکی می ‌شوند و گازها را خارج می‌ کنند. با این حال سیستم اگزوز دوگانه در حال حاضر رایج تر شده است. این سیستم گازها را سریعتر خارج می ‌کند، که به موتور اجازه می ‌دهد هوای بیشتری را به داخل بمکد و اسب بخار بیشتری ایجاد کند.

عیب یابی و تعمیر و نگهداری سیستم های اگزوز

اولویت برای تعمیر و نگهداری اگزوز، بررسی نشتی است. اگزوزها قبلاً از سه یا چهار قسمت متصل به هم تشکیل می شدند. این اتصالات مکان هایی بودند که در صورت نشتی گازهای خروجی از اگزوز خارج می شدند.

اگزوزهای خودروهای مدرن بیشتر به صورت یک تکه ریخته گری می شوند، اما هنوز مناطقی بالقوه وجود دارد که ممکن است نشتی در آنها رخ دهد. نشتی را از حسگرها، جوش های تولیدی و نقاط اندازه گیری بررسی کنید.

ساده ترین راه برای تشخیص نشتی در اگزوز چیست؟ محافظ ضد حرارت خود را بپوشید (گازهای اگزوز به شدت داغ می شوند) و یک دست را روی لوله اگزوز قرار دهید. اگر نشتی وجود نداشته باشد، فشار را احساس خواهید کرد. موتور در نهایت بدون وجود هوای تازه از بین می رود.

هر یک از اجزای پیچیده داخل اگزوز ممکن است دچار ایراد شود. DPF ممکن است با دوده اگزوز مسدود شود. یک سنسور فشار باید مشکل را در اینجا تشخیص دهد. بیشتر اوقات چراغ هشدار اگزوز باید روشن شود تا نشان دهد که چیزی اشتباه کار می کند.

بررسی کنید که سیستم اگزوز به طور ایمن روی پایه های لاستیکی خود قرار دارد و خود پایه ها را بررسی کنید. هر گونه ترک یا ضعف می تواند باعث کج شدن اگزوز شود. آزمایش آلایندگی باید به شما بگوید که آیا مشکلی در عملکرد اگزوز وجود دارد یا خیر.

همچنین سطوح مایع Eolys DPF و Adblue را بررسی کنید. اینها هزاران کیلومتر دوام دارند و بنابراین نیازی به شارژ منظم ندارند، اما اگر مشکلی وجود دارد که هنوز آن را پیدا نکرده اید، ممکن است تفاوت ایجاد کنند.

بیایید به برخی از سوالاتی که مشتریان در مورد اگزوز خودروهایشان می پرسند بپردازیم.

سیستم اگزوز خودرو چگونه کار می کند؟

لوله اگزوز به چه چیزی متصل است؟

لوله اگزوز در یک وسیله نقلیه از طریق شاخه های اگزوز به سر سیلندر متصل می شود. اینها گازهای خروجی از موتور را خارج می کنند و آنها را با کمی سیفون توسط EGR و بازگرداندن آنها به محفظه از طریق سیستم عبور می دهند.

سیستم اگزوز خودرو چگونه کار می کند؟

اگزوز چگونه اسب بخار را افزایش می دهد؟

یک موتور می تواند با کشیدن هوای تازه تا حد امکان برای سوزاندن قدرت بیشتری ایجاد کند. این بدان معناست که گازهای خروجی اگزوز را تا حد امکان به طور موثر به بیرون منتقل کنید. با محدودیت ‌های کمتر در اگزوز، دود سریعتر فرار می ‌کند و باعث می ‌شود هوای بیشتری وارد شود و سوختن بهتر و تمیزتر که اسب بخار را افزایش می ‌دهد، ممکن شود.

آیا ماشین من می تواند بدون اگزوز کار کند؟

از نظر فنی یک ماشین می تواند بدون اگزوز حرکت کند. با این حال بدون این سیستم کارآمد برای بیرون راندن نتایج واکنش ‌های شیمیایی که در داخل موتور اتفاق می ‌افتد، مصرف سوخت وحشتناک خواهد بود، و موتور بسیار بد کار خواهد کرد. ناگفته نماند که گازهای معلق ممکن است برای افراد داخل وسیله نقلیه بسیار خطرناک باشد.

سیستم اگزوز خودرو چگونه کار می کند؟

چگونه یک سیستم اگزوز با عملکرد خوب بر عملکرد خودرو تأثیر می گذارد؟

سیستم اگزوز یکی از پیچیده ترین و مهم ترین بخش های روشن نگه داشتن موتور است. بدون توانایی حذف بقایای فرآیندهای شیمیایی که در داخل موتور به سرعت اتفاق می افتد، عملکرد خودرو به شدت مختل می شود.

یک سیستم اگزوز در شرایط کار خوب به موتور کمک می کند تا نرم، بی صداتر و مطابق با استانداردهای دقیق آلایندگی کار کند و برای محیط زیست و افراد و حیوانات اطراف آن ایمن تر باشد.

اگر شما قصد تعویض و تعمیر جلوبندی خودرو و نصب آپشن خودرو را دارید می توانید به وب سایت تویولند مراجعه کرده و از خدمات متنوع آن استفاده کنید.