خودروی من به چه مقدار روغن احتیاج دارد؟
۰۷
اردیبهشت

خودروی من به چه مقدار روغن احتیاج دارد؟

هر صاحب وسیله نقلیه می داند که تعویض روغن موتور در فواصل دوره ای برای حفظ کار مطلوب موتور بسیار مهم است. با این حال، بیشتر افراد اطلاعی ندارند که چه زمان برای تعویض روغن مناسب است و یا چه مقدار روغن برای خودرو لازم است. پاسخ این سوال به اندازه و مارک و مدل اتومبیل بستگی دارد و متفاوت است. یادگیری مقدار دقیق چندان دشوار نیست. منابع زیادی وجود دارد که به شما کمک می کند تا پاسخ این سؤال که ” خودرو من به چه مقدار روغن احتیاج دارد؟”را بیابید.

خودروی من به چه مقدار روغن احتیاج دارد؟

از کجا می توان در این زمینه اطلاعات دقیق را پیدا کرد؟

کتابچه راهنمای متعلق به خودروی شما بهترین منبع برای پاسخ به این سوال که مقدار روغن موتور برای استفاده در اتومبیل شما چقدر هست، میباشد. در دفترچه راهنماي خدمات نيز اطلاعات بسيار مفید و دقیقی درباره نوع و مقدار روغن مورد نياز شما در موتور وجود دارد.

دفترچه راهنماي خودرو که به مالک داده میشود شامل همه چيزهايي است كه مالكان بايد درباره آن بدانند. تولید کنندگان کتابچه های راهنما این اطلاعات را به عنوان راهنمایی برای مراقبت و نگهداری صحیح از وسایل نقلیه به خریداران ارائه میدهند. دفترچه راهنما در بخش های مختلف ارائه می شود. می توانید اطلاعات مربوط به روغن موتور خود را در بخش مشخصات خودرو پیدا کنید. شما همچنین می توانید در یکی از زیر عنوان ها به نام روغن کاری آن را پیدا کنید.

اگر در جستجوی اطلاعات از فهرست مطالب دفترچه مشکل دارید، می توانید به جای آن از ایندکس استفاده کنید. موارد مختلف را مرور کنید و بررسی کنید که آیا واژه هایی مانند “روغن موتور” ، “روغن کاری موتور” یا اصطلاحات مشابه دیگر را جستجو و پیدا کنید. روبروی کلمه، بخش و شماره صفحه است که می توانید اطلاعات مورد نظر خود را در آن صفحه پیدا کنید.

صاحبان وسایل نقلیه که کتابچه های خود را جایگزین یا گم کرده اند، نیازی به ناراحتی ندارند. همیشه می توانید به وب سایت تولید کننده خودرو خود مراجعه کنید. آنها پی دی اف کتابچه راهنما را به صورت آنلاین دارند که می توانید به به دنبال اطلاعات مورد نیاز خود بگردید. و همچنین ابزار جستجو در تمامی این سایت ها وجود دارد و میتوانید جزئیات مربوط به خودرو خود را در آن جستجو کنید تا پاسخ مورد نظر خود را بیابید.

همچنین منابع آنلاین زیادی وجود دارد که می تواند به شما در جستجوی اطلاعات مورد نیازتان کمک کند. شما فقط باید به این سایت ها مراجعه کرده و اطلاعات کمی در مورد خودرو خود وارد کنید تا اطلاعات مورد نیاز خود را پیدا کنید. به طور کلی این اطلاعات شامل، مارک خودروی شما، مدل آن، سال ساخت و گاهی اوقات کد موتور می باشد. بعد از وارد کردن اطلاعات دکمه جستجو را بزنید تا منبع آنلاین اطلاعات مورد نظر را به شما را بیاورد. برخی از منابع آنلاین همچنین می توانند به این سؤال پاسخ دهند ، “خودرو من چه مقدار روغن را نگه می دارد؟”

برای ارائه خدمات تعویض روغن و سرویس های دوره ای خودروی وارداتی خود، با تویولند تماس بگیرید.

منبع اطلاعات دیگر برای یافتن سوالات شما مرکز خدمات خودرو است. به طور حتم مکانیک های آنجا قبلاً با همان وسیله نقلیه شما کار کرده اند. آنها اطلاعات نسبتاً خوبی راجع به اینکه اتومبیل شما چه مقدار روغن نیاز دارد، را دارند. آنها همچنین در کامپیوترهای خود دارای یک پایگاه داده از مشخصات خودروها هستند. می توانید در مورد میزان روغن مورد نظر برای اتومبیل خود از آنها سوال کنید.

اندازه موتور و مقدار روغن موتور

بیشتر صاحبان وسایل نقلیه می پرسند که چه زمانی برای تعویض روغن باید آماده شوند. این بستگی به اندازه موتور و میزان استفاده از آن اتومبیل دارد. به دلایل واضح هرچه موتور بزرگتر باشد، روغن بیشتری نیاز خواهد داشت.

روغن موتور اجزای مختلف موتور خودرو را روغن کاری می کند. روانکاری کافی توسط روغن موتور از اصطکاک بین اجزای فلزی جلوگیری می کند. این کار به جلوگیری از ایجاد گرما کمک می کند. برخی موتورهای اتومبیل مدرن با اقدامات خنک کننده اضافی همراه هستند. این اقدامات به جلوگیری از گرمای بیش از حد موتور و حفظ بیشتر روغن موتور کمک می کنند.

روغن موتور علاوه بر روغن کاری، خاصیت تمیز کنندگی نیز دارد. رسوباتی را که ممکن است در بخش های حساس موتور انباشته شده باشند، را از بین می برد. همچنین سایر آلاینده ها را که ممکن است بر عملکرد موتور تأثیر بگذارد، از بین می برد.

خودروی من به چه مقدار روغن احتیاج دارد؟

با توجه به عملکرد حیاطی روغن موتور، قرار دادن مقدار صحیح مهم است. همانطور که گفتیم هرچه موتور بزرگتر باشد، به روغن موتور بیشتری احتیاج دارد. موتورهای بزرگتر دارای اجزای بزرگتری هستند که در نتیجه به روغن کاری بیشتر احتیاج دارند.

به طور کلی خودروهای دارای موتور 4 سیلندر ظرفیت 5 لیتر روغن دارند. وسایل نقلیه با موتورهای 6 سیلندر اغلب از حدود 6 لیتر روغن استفاده می کنند. و اگر اتفاقاً صاحب یک خودرو 8 سیلندر هستید، می توانید انتظار داشته باشید که حدود 8 لیتر روغن استفاده کند.

البته به طور کلی این مسئله نیز به سازنده خودرو بستگی دارد. برخی از تولید کنندگان موتورهای 8 سیلندر از فناوری های پیشرفته ساخت موتور استفاده می کنند که محصولاتشان را فشرده تولید می کنند. در چنین مواردی، پاسخ به سؤال “چند لیتر روغن در هنگام تعویض روغن لازم است” ممکن است فقط 5 لیتر لازم باشد. به همین دلیل جستجوی اطلاعات از دفترچه راهنمای سازنده خودرو یا وب سایت سازنده وسایل نقلیه بسیار مهم است.

 

تغییر فیلتر روغن می تواند بر مقدار روغن مورد نیاز خودرو شما تأثیر بگذارد

تعویض روغن تقریباً همیشه با تغییر فیلتر روغن دست به دست می شود. این امر برای اطمینان از عدم وجود رسوب و سایر آلاینده ها در روغن جدید است. تعویض فیلتر روغن نیز در مقدار نهایی روغن موتور مورد نیاز موتور تأثیر دارد.

به عنوان مثال، اگر فیلتر موتور را تغییر ندهید، ممکن است یک موتور 6 سیلندر حدود  3.65 لیتر روغن موتور نیاز داشته باشد. در حالی که اگر فیلتر روغن را نیز تغییر دهید، به حدود  4.25 لیتر روغن نیاز دارید.

این اختلاف روغن را که روغنی که درون فیلتر روغن موجود است تشکیل می دهد. این معادل تقریباً 350 میلی لیتر است. اگر فیلتر روغن را جایگزین نکردید، پس از آن خطر آلودگی روغن جدید (آن 3.65 لیتر) با روغن قدیمی (350 میلی لیتر) را دارید.

اگر روغن کمتری در موتور قرار دهم چه می شود؟

این سؤال که “خودروی من به چه مقدار روغن نیاز دارد؟” نیز سوال دیگری را مطرح می کند. چه اتفاقی می افتد اگر روغن کمتری از آنچه سازنده خودرو توصیه می کند، در خودرو قرار دهم؟ به عنوان مثال ، اگر 3.5 لیتر را به جای 4 لیتر روغن قرار دهید، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

ما قبلاً به نقش مهمی که روغن موتور در عملکرد موتور ایفا می کند اشاره کردیم. روغن کمتر به معنی خطر بالاتر ناشی از گرمای بیش از حد موتور است. اصطکاک بیشتری به وجود می آید. این مسئله همچنین می تواند منجر به ساییدگی هر چه سریعتر قسمت های مختلف فلزی و مکانیکی موتور شود.

راه اندازی موتور یکی از مهمترین مراحل کارکرد آن است. روغن موتور باید بتواند به اجزای فوقانی موتور برسد. از جمله این موارد می توان به زنجیره زمان بندی، یاتاقان های خودرو، میل بادامک و یاتاقان، دریچه ها و بالابرها اشاره کرد. بسیار مهم است که روغن موتور در 2 ثانیه اول پس از شروع به میل لنگ موتور و سپس به این قسمت ها برسد. اگر روغن خیلی کم باشد، ممکن است در مورد این اجزا مشکل داشته باشید.

اگر روغن بیشتری در موتور قرار دهم چه می شود؟

قرار دادن روغن بیشتر از حد توصیه شده نیز ایده خوبی نیست. روغن بیش از حد موتور همچنین می تواند در طولانی مدت به فرسودگی موتور منجر شود. میل لنگ، اضافه روغن در پمپ روغن و اجزای مکانیکی موتور باعث حرکات اضافی می شوند. این مسئله باعث ایجاد حباب های هوا می شود و روغن را به یک مخلوط پر کف و هوا تبدیل می کند.

پمپ روغن ممکن است برخی از این حباب های هوا را برداشته و آن را وارد موتور کند. مخلوط حباب هوا و روغن باعث کاهش توانایی روغن در جلوگیری از اصطکاک می شود. این مسئله همچنین توانایی روغن آن در محافظت از قطعات موتور را تضعیف می کند. در طولانی مدت می تواند منجر به فرسودگی جدی موتور شود.

بررسی سطح روغن موتور

هر زمان که روغن موتور را تعویض میکنید، ضروری است سطح روغن را بررسی کنید. این کار به شما اطمینان می دهد که مقدار صحیحی روغن را در موتور خود داشته باشید. این کار هم بخشی از تعیین میزان روغن مورد نیاز خودرو است.

اگر در مورد مقدار صحیح روغن برای قرار دادن در اتومبیل خود مطمئن نیستید، می توانید ابتدا 3 لیتر بریزید. سطح روغن را با استفاده از گیج روغن (میله اندازه گیری یا وسیله ای برای سنجش میزان روغن در موتور) بررسی کنید. اگر کم است، سپس حدود نصف لیتر اضافه کنید و سطح روغن را دوباره بررسی کنید. این کار می تواند بسیار خسته کننده باشد، اما این یک راه است که می توانید مطمئن شوید که مقدار مناسب روغن را در موتور قرار می دهید.

در بررسی سطح روغن موتور، ابتدا خودرو را حدوداً 10 دقیقه گرم کنید. این کار به گردش روغن در اجزای موتور کمک می کند. موتور را خاموش کنید و حدود 2 دقیقه صبر کنید. این به شما امکان می دهد تا روغن در محل اتصال میل لنگ قرار گیرد.

گیج روغن (میله اندازه گیری یا وسیله ای برای سنجش میزان روغن در موتور) را از درگاه آن بیرون آورده و آن را با یک پارچه تمیز پاک کنید و دوباره آن را داخل پورت قرار دهید. قبل از بیرون کشیدن دوباره حدود 1 یا 2 ثانیه صبر کنید. نشانه هایی روی گیج روغن وجود دارد که به تعیین سطح فعلی روغن کمک می کند. علامت گذاری نزدیکترین نوک نشانگر حد پایین سطح روغن است. علامت گذاری دورترین نقطه نوک نشانگر حد بالای سطح روغن است.

اگر اثر روغن زیر علامت تعیین کننده میزان استاندارد روغن موتور پایین است، پس میزان روغن آن کم است. حدود نیم لیتر یا نیم پیمانه روغن اضافه کنید. قبل از بررسی دوباره حدود 2 دقیقه صبر کنید. اگر سطح روغن روی میله هنوز هم در جای مناسب قرار ندارد، بیشتر اضافه کنید. همیشه قبل از بررسی سطح روغن، 2 دقیقه پس از هر بار پر کردن روغن صبر کنید.

اگر یکی از دوستان از شما سؤال کند، خودرو من چقدر روغن را نگه می دارد؟ ” اکنون با خواندن این مقاله شما می دانید که چه بگوید. راهنمای کاربر یا وب سایت سازنده را همیشه بررسی کنید. به عنوان یک راه حل گزینه جایگزین، می توانید روغن را همیشه به صورت تدریجی تعویض کنید و از روش بیان شده استفاده کنید.

منبع متن