چگونه بفهمیم باتری یا دینام خراب است؟
۱۵
اردیبهشت

دینام معیوب در برابر باتری معیوب: تفاوت چیست؟

چگونه بفهمیم باتری یا دینام خراب است؟ اگر برای روشن کردن خودرو یا روشن نگه داشتن آن مشکل داشته اید، باتری یا دینام شما ممکن است علت آن باشد. مقاله را در ادامه بخوانید تا بدانید باتری ها و دینام ها چگونه با هم کار می کنند و چگونه تشخیص دهید که باتری یا دینام معیوب شده است.

تفاوت بین دینام و باتری

هم باتری و هم دینام شما برق را تامین می کنند، پس چرا هر دو برای عملکرد صحیح وسیله نقلیه شما مورد نیاز هستند؟ اگرچه باتری ‌ها و دینام‌ ها در برخی وظایف همپوشانی دارند، اما در مراحل مختلف کارکرد وسیله نقلیه برق را ارائه می‌ کنند.

چگونه بفهمیم باتری یا دینام خراب است؟

هدف از کارکرد باتری ماشین چیست؟

می ‌توانید باتری خودروی خود را مانند قهوه در نظر بگیرید. انرژی مورد نیاز برای استارت و راه‌ اندازی وسیله نقلیه شما را تامین می ‌کند. هنگامی که کلید را برای روشن کردن موتور خود می چرخانید، این باتری شما است که نیرو را به استارت، سیم پیچ(های) احتراق و سایر اجزای حیاتی شما می فرستد.

اگرچه باتری ‌ها یک جریان الکتریکی جدی ایجاد می کنند، اما معمولاً نمی ‌توانند وسیله نقلیه را برای مدت طولانی به تنهایی روشن نگه دارند. اینجا جایی است که دینام وارد عمل می ‌شود.

هدف یک دینام چیست؟

هنگامی که ماشین شما کار می کند، دینام باتری شما را دوباره شارژ می کند و وظیفه تامین برق تقریباً تمام اجزای الکتریکی خودروی شما را بر عهده می گیرد.

این کار را با تبدیل انرژی مکانیکی چرخشی به انرژی الکتریکی از طریق یک سیستم تسمه و قرقره انجام می دهد. داخل دینام مجموعه ای از آهنرباها متصل به روتور است که با چرخاندن قرقره دینام در داخل استاتور می چرخند. این فرآیند در نهایت الکتریسیته DC تولید می کند و مشکل ظرفیت محدود باتری را به طور موثری از بین می برد.

چگونه بفهمیم باتری یا دینام خراب است؟

چگونه بفهمیم که دینام معیوب است یا باتری

خرابی باتری و دینام می ‌تواند برنامه شما (و کیف پول شما) را خراب کند، بنابراین بسیار مهم است که مراقب نشانه‌ هایی باشید که هر کدام خراب می ‌شوند. در نگاه اول ممکن است تمایز بین علائم خرابی باتری ماشین در مقابل دینام دشوار باشد اما زمانی که بدانید به دنبال چه هستید، عیب یابی می تواند بسیار آسان باشد.

علائم باتری معیوب

متأسفانه باتری ‌های استاندارد خودرو معمولاً تنها حدود سه تا پنج سال عمر می‌ کنند. پس از آن، آنها دارای ضریب اطمینان کافی نیستند.

چیزهای زیادی وجود دارد که می تواند باتری وسیله نقلیه شما را خالی کند، اما پارک کردن طولانی بدون شارژ برای مدت طولانی یا تجربه آب و هوای بسیار گرم یا سرد می تواند به طور بالقوه عمر آنها را کاهش دهد. باتری تخلیه شده می تواند شما را سرگردان کند (اگر اصلاً بتوانید ماشین خود را روشن کنید) پس مراقب این علائم خرابی باتری باشید:

 • صدای کلیک کردن هنگام تلاش برای روشن کردن موتور
 • حرکت آهسته میل لنگ که ممکن است در هنگام استارت زدن وسیله نقلیه خود صدای نامناسبی بشنوید
 • چراغ چک موتور یا چک باتری روشن می شود
 • تورم قاب باتری
 • بوی گوگرد یا تخم مرغ فاسد (اگر باتری شما چنین بویی می دهد، احتمالاً نشتی دارد) آن را در اسرع وقت تعویض کنید!

نکته: اگر باتری شما تست شده است و به خوبی کار می کند، اما موتور شما برای استارت شدن مشکل دارد، مطمئن شوید که سیم ها و پایانه های باتری شما فاقد خوردگی و ضایعات هستند. اگر اینطور نیست، شستن آنها با برس سیمی یا کاغذ سنباده کاری است که باید انجام دهید.

چگونه بفهمیم باتری یا دینام خراب است؟

علائم یک دینام معیوب

خوشبختانه دینام‌ ها معمولاً بسیار بیشتر از باتری ‌ها عمر می ‌کنند، اما قرار گرفتن در معرض آب، گرمای بیش از حد، بار بیش از حد و قطعات معیوب می‌ تواند باعث خرابی زودهنگام آنها شود. مانند باتری های خراب، یک دینام خراب احتمالا شما را سرگردان می کند.

هنگامی که دینام شما از کار بیفتد، تمام بار نیازهای الکتریکی وسیله نقلیه شما روی باتری قرار می گیرد، که نمی تواند این بار را برای مدت طولانی تحمل کند.

هنگامی که باتری خالی شود، وسیله نقلیه شما خاموش می شود و شما را در مکان های بالقوه خطرناک مانند کناره بزرگراه سرگردان می کند. برای جلوگیری از این امر، مراقب این علائم دینام باشید:

 • چراغ چک روشن باتری
 • خوانش کم یا زیاد غیرعادی ولتاژ سنج در حین رانندگی (در صورت مجهز بودن)
 • باتری خالی شده
 • چراغ های کم سو یا بیش از حد روشن
 • لوازم جانبی ضعیف یا خراب (شیشه، رادیو، گرمکن صندلی و غیره)
 • صدای ناله، ساییدن یا غرغر در زیر کاپوت
 • بوی لاستیک سوخته
 • چگونه بفهمیم باتری یا دینام خراب است؟

چگونه بفهمیم باتری یا دینام خراب است: نکات عیب یابی

یک روش موثر برای تعیین اینکه آیا باتری یا دینام خراب شده است، اتصال کابل های جامپر از باتری خودروی روشن به باتری است. پس از چند لحظه، وسیله نقلیه خود را روشن کنید.

پس از روشن شدن، کابل های جامپر را بردارید. اگر موتور خاموش شد، دینام شما احتمالا خراب شده است. اگر همچنان به کار خود ادامه دهد، احتمالاً باتری معیوب است و باید بلافاصله باتری و سیستم شارژ خود را به نزدیکترین تعمیرگاه ببرید و اقدام به تعمیر برق خودرو کنید.

چگونه بفهمیم باتری یا دینام خراب است؟

امروز مسئولیت سیستم الکتریکی خود را بر عهده بگیرید

اگر هر یک از این علائم (دینام یا باتری) را مشاهده کردید یا به حد مجاز تعمیر و نگهداری توصیه شده توسط سازنده برای مراجعه به نمایندگی رسیده اید، با تکنسین های حرفه ای تماس بگیرید. بهترین راه برای تشخیص اینکه کدام جزء باعث ایجاد مشکل شده است، دریافت یک بازرسی حرفه ای و سرویس های دوره ای خودرو است.