چگونه از ماشین خود مراقبت کنیم 9 نکته مهم در این مورد
۱۱
تیر

چگونه از ماشین خود مراقبت کنیم: 9 نکته مهم مراقبت از ماشین

نکات کلیدی

 • چگونه از ماشین خود مراقبت کنیم 9 نکته مهم در این مورد: این مهم است که به طور مرتب سطح مایعات، آج لاستیک و باد خودرو خود را بررسی کنید و به هرگونه نشتی، صدا یا بویی که ممکن است نشان دهنده نیاز به تعمیر باشد توجه کنید.
 • پیروی از برنامه تعمیر و نگهداری توصیه شده خودروی شما می تواند در دراز مدت در هزینه شما صرفه جویی کند و طول عمر خودرو را افزایش دهد.
 • تمیز کردن و نگهداری منظم همچنین می تواند ارزش فروش مجدد خودرو را بهبود بخشد.

با ماشین باید با احتیاط رفتار کرد. اما یک برنامه کاری شلوغ می تواند منجر به نادیده گرفتن تعمیر و نگهداری ماشین شود. نکته مثبت این است که می توانید نکات ساده ای را دنبال کنید تا وسیله نقلیه خود را در حالت عالی نگه دارید و ارزش فروش مجدد آن را حفظ کنید.

 چگونه از ماشین خود مراقبت کنیم 9 نکته مهم در این مورد

9 نکته مهم برای مراقبت از خودرو

چه ماشین شما جدید باشد و چه قدیمی، می توانید با رفتاری که شایسته آن است، آن را در حالت استثنایی نگه دارید. در زیر برخی از نکات مراقبت از خودرو برای شروع کار آورده شده است:

 چگونه از ماشین خود مراقبت کنیم 9 نکته مهم در این مورد

 1. وسیله نقلیه خود را به طور منظم تمیز کنید

هر شش ماه یک بار شستشوی معمولی و کارهای واکس را برای خودرو خود برنامه ریزی کنید. این کارها رنگ ماشین را حفظ می کنند و اگر در آب و هوای سرد زندگی می کنید از خوردگی نمک جاده در زیر خودرو جلوگیری می کنند.

برای صرفه جویی در هزینه نیز می توانید خودتان این کار را انجام دهید. در هر صورت، شما باید ظاهر خودروی خود را در حد عالی نگه دارید، بنابراین در زمان فروش بر ارزش آن تأثیری خواهد گذاشت.

 1. تعمیر و نگهداری معمولی را انجام دهید

همه وسایل نقلیه دارای یک برنامه تعمیر و نگهداری معمول بر اساس کیلومترهای طی شده هستند. می توانید آن را در دفترچه راهنما پیدا کنید یا از نمایندگی درخواست کنید.

اکثر خودروها هر 7500 کیلومتر یا شش ماه یکبار به تعمیر و نگهداری روتین نیاز دارند، اما برخی از آنها به شما اجازه می ‌دهند بین سرویس ‌های دوره ای خودرو زمان بیشتری وجود داشته باشد. مکانیک ها تعویض روغن و بازرسی های چند نقطه ای را انجام می دهند تا مطمئن شوند خودرو به درستی کار می کند.

آنها سایش را بررسی می کنند و مواردی مانند فیلتر هوا یا برف پاک کن ها را تعویض می کنند. مکانیک همچنین سطح مایعات خودروی شما را بررسی می کند و در صورت نیاز به بررسی مجدد به شما هشدار می دهد.

برای صرفه جویی در هزینه در طول عمر وسیله نقلیه خود، می توانید یاد بگیرید که چگونه برخی از تعمیرات اساسی – از جمله تعویض روغن را خودتان انجام دهید.

نکته: میانگین تعویض روغن بسته به درجه روغن مصرفی، نوع وسیله نقلیه ای که آن را می رانید و منطقه ای که در آن زندگی می کنید، متفاوت است.

 چگونه از ماشین خود مراقبت کنیم 9 نکته مهم در این مورد

 1. سرویس های عمده را نادیده نگیرید

وقتی زمان تنظیم فرا می رسد، احتمالاً باید قطعات قدیمی تر را با قطعات جدید تعویض کنید. این قطعات شامل شمع، فیلتر روغن، فیلتر سوخت، سوپاپ PCV، تسمه و شیلنگ می باشد.

طول عمر این اقلام به برند و مدل وسیله نقلیه شما بستگی دارد. قبل از نیاز به تنظیم، از بخش خدمات برآورد هزینه بخواهید تا آماده باشید.

 چگونه از ماشین خود مراقبت کنیم 9 نکته مهم در این مورد

 1. ترمزهای خود را چک کنید

هیچ استانداردی برای اینکه چند بار باید ترمزهای خود را چک کنید وجود ندارد. با این حال کارشناسان توصیه می کنند این کار را هر بار که لاستیک های خودرو را با یکدیگر تعویض می کنید یا هر شش ماه یکبار انجام دهید. اگر در حین رانندگی متوجه تغییری در ترمزهای خود شدید، آنها را در اسرع وقت بررسی کنید.

 1. مرتباً سطح مایعات را چک کنید

هر ماه یک روز را برای بررسی سطح مایعات خود انتخاب کنید و آن را در تقویم خود یادداشت کنید. فقط چند دقیقه طول می کشد، و شما می توانید یک چک لیست مفید تهیه کنید تا بدانید در زمان مناسب چه کاری باید انجام دهید.

حتماً روغن موتور، مایع خنک ‌کننده، مایع فرمان برقی و مایع شیشه‌ شوی را شامل شود. شما همچنین باید روغن ترمز و روغن گیربکس را حداقل دو بار در سال (ترجیحا هر شش ماه یکبار) چک کنید.

می توانید صبر کنید تا زمان تعویض روغن برای بررسی سطح مایع شما فرا برسد. با این حال سطح پایین مایعات می تواند نشان دهنده مشکلات مهم در خودرو باشد. بعلاوه اگر مشکلات کشف نشده باقی بمانند، احتمالاً بعداً پول بیشتری را برای تعمیرات هزینه خواهید کرد.

 چگونه از ماشین خود مراقبت کنیم 9 نکته مهم در این مورد

 1. به آج لاستیک خود توجه کنید

آج کم لاستیک ها شما را در معرض ریسک از دست دادن کنترل وسیله نقلیه خود قرار می دهد، به خصوص زمانی که در باران، برف یا بوران در حال رانندگی هستید. اما دو راه آسان و ارزان برای نظارت بر آج لاستیک وجود دارد. می توانید عمق سنج آج بخرید یا از یک سکه استفاده کنید.

اگر دومی را انتخاب کردید، سکه را به صورت وارونه در آج قرار دهید تا سر تصویر به سمت بیرون باشد. اگر بیشتر تصویر کاملاً قابل مشاهده باشد، احتمالاً به لاستیک های جدید نیاز دارید. ماشین را برای تعویض لاستیک به یک فروشگاه معتبر لاستیک ببرید.

 چگونه از ماشین خود مراقبت کنیم 9 نکته مهم در این مورد

 1. باد لاستیک های خود را تنظیم نگه دارید

باد کردن مناسب تایرها به ایمنی خودرو و بهره وری بهینه سوخت کمک می کند. اگر وسیله نقلیه جدیدتری دارید، احتمالاً زمانی که فشار باد لاستیک شما پایین است، هشداری روی داشبورد دریافت خواهید کرد.

اما اگر این ویژگی در ماشین شما موجود نیست، یک فشارسنج لاستیک بخرید تا سطح هوای لاستیکهایتان را کنترل کنید.

برای تأیید سطوح باد مناسب خودروی خود، مستقیماً به برچسب داخل ستون درب راننده مراجعه کنید. اگر فشار کم است، تایرها را تا حد مناسب باد کنید.

 چگونه از ماشین خود مراقبت کنیم 9 نکته مهم در این مورد

 1. نشت، صداها یا بوها را نادیده نگیرید

مایع روی زمین ناشی از ماشین شما است؟ آیا وقتی آن را بالا می برید، با سرعت خاصی شتاب می گیرید، زمانی که به گوشه ای می پیچید، عقب می روید یا پشت چراغ راهنمایی توقف می کنید صداهای عجیبی ایجاد می کند؟

بوی عجیبی از وسیله نقلیه شما می آید که آن را نمی شناسید؟ این علائم را نباید نادیده گرفت زیرا نشان می دهد که ماشین شما ممکن است نیاز به تعمیر داشته باشد. اما اگر آنها را نادیده بگیرید و بررسی آنها را به تعویق بیندازید، ممکن است بعداً مبلغ بالایی برای هزینه تعمیر موتور خودرو پرداخت کنید.

 1. به هشدارها توجه کنید

فرقی نمی‌ کند چراغ چک موتور ظاهر شود یا نماد دیگری که هرگز پیش از این ندیده ‌اید، آنها را نادیده نگیرید. درعوض، ماشین خود را به تعمیرگاه ببرید تا بررسی شود.

خودرو سعی دارد به شما بگوید چیزی درست نیست. حتی اگر مسئله چندان بزرگی هم نباشد، بهتر است خیالتان راحت باشد تا اینکه بعدا متاسف باشید.

 چگونه از ماشین خود مراقبت کنیم 9 نکته مهم در این مورد

سخن پایانی

چگونه از ماشین خود مراقبت کنیم 9 نکته مهم در این مورد

بسته به نوع و مدل وسیله نقلیه، هزینه نگهداری آن می تواند کمی بالا باشد. با این حال پیشگیرانه عمل کردن و انجام تعمیر و نگهداری پیشگیرانه می تواند برای شما صرفه جویی به همراه داشته باشد و عمر ماشین شما را افزایش دهد. همچنین می تواند به حفظ ارزش خودروی شما کمک کند.

سوالات متداول

چگونه از ماشین خود مراقبت کنیم 9 نکته مهم در این مورد

هر چند وقت یکبار باید روغن را تعویض کنم؟

روغن موتور باید هر 7500 تا 10000 کیلومتر تعویض شود.

هر چند وقت یک بار باید فشار باد لاستیک خود را چک کنم؟

فشار باد لاستیک ها باید یک بار در ماه چک شود. بلافاصله پس از رانندگی این کار را نکنید.

هر چند وقت یک بار باید ترمزهایم را چک کنم؟

لنت های ترمز باید هر شش ماه یکبار تعویض شوند و در طول سرویس های معمولی بازرسی شوند. ترمزهای شما نیز باید در هنگام تنظیم معمول بررسی شوند.

 چگونه از ماشین خود مراقبت کنیم 9 نکته مهم در این مورد

هر چند وقت یکبار باید مایعات ماشینم را چک کنم؟

روغن موتور، مایع خنک ‌کننده، روغن فرمان و مایع شیشه ‌شوی خودرو شما باید ماهی یکبار بررسی شود. روغن ترمز و روغن گیربکس باید دو بار در سال (ترجیحاً هر شش ماه یکبار) بررسی شوند.

هر چند وقت یک بار باید باتری خود را تعویض کنم؟

باتری ماشین شما باید هر چهار تا پنج سال یکبار تعویض شود.

هر چند وقت یکبار باید سرویس انجام دهم؟

سرویس باید سالانه برای خودروهای قدیمی یا هر 37500 تا 150000 کیلومتر برای خودروهای جدیدتر با احتراق الکترونیکی انجام شود.

 چگونه از ماشین خود مراقبت کنیم 9 نکته مهم در این مورد

آیا سرویس بر نرخ بیمه خودرو من تأثیر می گذارد؟

برخی از شرکت های بیمه اتومبیل ممکن است این واقعیت را که شما برای نگهداری از وسیله نقلیه خود وقت و هزینه می گذارید به عنوان یک مالک مسئول در نظر بگیرند. بهتر است از ارائه دهنده بیمه خود مستقیماً در مورد نحوه تعیین نرخ ها سؤال کنید.