آیا موتور شما دچار ریپ زدن می شود؟
۱۹
مهر

آیا موتور شما دچار ریپ زدن می شود؟

در اینجا 6 علت احتمالی آورده شده است.

احتراق ناقص موتور (ریپ زدن یا میس فایر) در نتیجه احتراق ناقص (یا احتراق صفر) در یک یا چند سیلندر است. اما مشکل برای شما، معمولاً مانند عدم کارکرد صحیح یا لرزش در هنگام کار کردن ماشین است. در خودروهای مدرن، چراغ چک موتور نیز در صورت بروز خطا روشن می ‌شود.

اما دقیقاً چه چیزی باعث خرابی موتور می شود؟ و چگونه آن را تعمیر می کنید؟ در این مقاله، شش دلیل متداول روشن نشدن موتور، علائم و نحوه تشخیص و رفع این مشکل را خواهیم یافت. ما همچنین برخی از سؤالات رایج در مورد روشن نشدن موتور را پوشش خواهیم داد.

آیا موتور شما دچار ریپ زدن می شود؟

این مقاله شامل موارد زیر است:

 • چرا موتور ریپ می زند؟ (6 علت شایع)
 • احتراق ناقص موتور چه احساسی ایجاد می کند؟
 • احتراق ناقص موتور چگونه است؟
 • چگونه می توان احتراق ناقص موتور را تشخیص داد و رفع کرد؟
 • 4 پرسش متداول در مورد احتراق ناقص موتور
 • آتش سوزی موتور چیست و چه زمانی رخ می دهد؟
 • اگر موتور من احتراق ناقص داشته باشد چه باید بکنم؟
 • آیا ادامه رانندگی با احتراق ناقص موتور بی خطر است؟
 • چه مواردی در احتراق ناقص موتور تعمیر می شوند؟

بیایید شروع کنیم.

چرا موتور ریپ می زند؟ (6 علت شایع)

دلایل زیادی وجود دارد که موتور ممکن است دچار احتراق ناقص شود. از معیوب بودن سنسور گرفته تا نقص در انژکتور سوخت. در اینجا برخی از مشکلات احتمالی عدم کارکرد صحیح موتور آورده شده است:

 1. مشکلات سیستم جرقه زنی

وقتی اغلب افراد عبارت احتراق ناقص را می شنوند، به فکر شمع های جرقه زنی فرسوده می افتند. با این حال، شمع ها تنها بخشی از سیستم جرقه زنی هستند. یک سیستم جرقه زنی مدرن معمولی شامل اجزای مختلفی از جمله ماژول کنترل، سنسور موقعیت میل لنگ، بسته های کویل احتراق، بوت شمع، سیم شمع و شمع می باشد.

هر سیلندر احتراق موتور دارای یک بسته کویل احتراق (یا بسته های کویل که به دو سیلندر سرویس می دهند) است که الکتریسیته را به شمع می فرستد و سپس مخلوط هوا و سوخت را مشتعل می کند. مشکلات مربوط به هر یک از این اجزا می تواند منجر به احتراق ناقص شود.

آیا موتور شما دچار ریپ زدن می شود؟

 1. مشکلات ترکیب هوا و سوخت

سیستم سوخت، سوخت موتور را ذخیره کرده و به آن می رساند که توسط شمع ها مشتعل می شود. پمپ سوخت بنزین را از باک می گیرد و به انژکتورهای سوخت می رساند. بنزین پیش از رسیدن به انژکتورهای سوخت از خطوط سوخت و فیلتر سوخت عبور می کند. هوا و سوخت در داخل محفظه احتراق مخلوط شده و توسط پلاگ مشتعل می شوند.

انفجار حاصل موتور را به حرکت در می آورد و نیروی چرخشی لازم برای به حرکت درآوردن ماشین شما را ایجاد می کند. اما گاهی اوقات، گرفتگی انژکتور سوخت، پمپ سوخت، فیلتر سوخت، یا نشتی خلاء در خطوط سوخت می ‌تواند مخلوط هوا و سوخت را از بین ببرد. این می تواند به فشار سوخت پایین منجر شود و در نتیجه موتور خاموش شود.

 1. مشکلات تجهیزات انتشار

علاوه بر مبدل کاتالیزوری، خودروهای مدرن دارای مجموعه ای از تجهیزات آلاینده هستند تا میزان آلودگی منتشر شده در جو را به حداقل برسانند. اینها شامل سنسورهای اکسیژن، سیستم گردش مجدد گازهای خروجی (EGR) و سیستم تهویه مثبت میل لنگ (PCV) است. در برخی موارد، مشکلات مربوط به یکی از این تجهیزات آلایندگی می ‌تواند ترکیب هوا و سوخت موتور را به اندازه ‌ای تغییر دهد که باعث سوختن ناقص شود.

آیا موتور شما دچار ریپ زدن می شود؟

 

 1. مشکلات مکانیکی موتور

گاهی اوقات یک مشکل مکانیکی موتور می تواند باعث خرابی مکانیکی شود. هر سیلندر داخل محفظه احتراق حاوی پیستونی است که مخلوط سوخت هوا را برای احتراق کامل فشرده می سازد. هنگامی که پیستون به سمت بالا حرکت می کند، سیلندر باید کاملاً بسته بماند تا فشرده سازی کافی ایجاد شود. مشکلات داخلی موتور که از آب بندی صحیح سیلندر جلوگیری می کند، می تواند منجر به از دست دادن تراکم و ایجاد یک خطای مکانیکی شود.

 1. مشکلات سنسور و ماژول

وسایل نقلیه مدرن حاوی چندین سنسور هستند که PCM (ماژول کنترل نیرو محرکه) از آن ها برای کنترل عملکردهای حیاتی مانند تحویل سوخت، فشار سوخت، زمان جرقه و غیره استفاده می کند. به این ترتیب، مشکلات حسگر به راحتی می تواند منجر به خاموش شدن موتور شود. همچنین، مشکل خود PCM می تواند باعث خرابی شود.

 1. کنترل مشکلات مدار

تمام دستگاه های مدیریت موتور ورودی و خروجی (مانند سنسورها، بسته های کویل احتراق و غیره) از طریق مدارهای الکتریکی به هم متصل می شوند. مشکلات موجود در این مدارها، مانند سیم‌ کشی آسیب ‌دیده یا شل شدن اتصال، می‌ تواند باعث خاموشی موتور شود.

اکنون می‌ دانید که چه چیزی می‌ تواند باعث از کار افتادن موتور شما شود. اما دانستن اینکه احتراق ناقص موتور چه احساسی دارد می تواند به سرعت شما را از این مشکل آگاه کند.

احتراق ناقص موتور چه احساسی ایجاد می کند؟

اولاً، به یاد داشته باشید که ممکن است با هر سرعتی رانندگی کنید، زمانی که یک مشکل رخ می‌ دهد، و اینکه موتور شما چه واکنشی دارد به علت آن بستگی دارد. در اینجا برخی از علائم رایجی که ممکن است متوجه آن ها شوید آورده شده است:

آیا موتور شما دچار ریپ زدن می شود؟

الف. کاهش توان

در حین رانندگی، یک اشتباه می تواند باعث شود موتور به طور متناوب قدرت خود را از دست بدهد، یا با فشار دادن پدال گاز، تردید کوتاهی در شتاب گیری احساس خواهید کرد. موتور همچنین ممکن است برای چند ثانیه پیش از اینکه دوباره سرعت خود را به دست آورد، احساس کند که در حال تلو تلو خوردن است. این می تواند نتیجه ترکیب نادرست سوخت هوا یا فشار کم سوخت به دلیل معیوب بودن سنسور O2 باشد.

ب. تکان ها یا ارتعاشات

یک سیلندر معیوب می تواند تعادل موتور را از بین ببرد و باعث ایجاد احساس لرزش شود. از آنجایی که موتور دچار اشتباه می شود و قدرت خود را از دست می دهد، ممکن است به شدت تکان بخورد یا لرزش تهاجمی داشته باشد.

ممکن است به نظر برسد که وسیله نقلیه شما در بیشتر مواقع عادی کار می کند، اما ممکن است هنگام توقف پشت چراغ قرمز یا به محض استارت زدن خودرو، در حالت خاموش با مشکل مواجه شود. هر نشانه ای از دور آرام نامناسب نشانگر این است که سیستم سوخت خودرو شما باعث احتراق ناقص موتور شده است.

ج. استال موتور

اگر از تهویه مطبوع یا چراغ های جلو استفاده می کنید، ممکن است میس فایر بیشتر رخ دهد. برخی از خطاها به شما امکان می ‌دهند به رانندگی ادامه دهید (البته با درجه سختی نسبتاً زیادی)، در حالی که برخی دیگر باعث از کار افتادن کامل موتور شما می ‌شوند. علاوه بر این حس ها، خاموش شدن موتور می تواند صداهای منحصر به فرد و قابل توجهی را در موتور شما ایجاد کند.

صدای خاموش شدن موتور چگونه است؟

هنگامی که یک خطا رخ می دهد، ممکن است متوجه صدای مشخصی از موتور شوید. صدا می تواند از داخل یا خارج خودرو و یا از اگزوز بیاید. متداول ‌ترین توصیف ‌ها در مورد احتراق ناقص موتور، صدایی مانند ترکیدن، عطسه، کوبیدن، کوبش، یا ریپ زدن است و معمولاً زمانی که موتور بین 1500 تا 2500 دور در دقیقه است رخ می دهد.

این صدا زمانی شنیده می شود که سوختی که درست نسوخته است از سیلندر در حال احتراق ناقص خارج می شود و در جریان اگزوز قبل از مشتعل شدن توسط جرقه سیلندر بعدی به بیرون رانده شود. این باعث می شود که از طریق سیستم اگزوز صدای انفجار بلند شود. همچنین اگر به نظر می رسد ماشین شما دارای مشکل است، می توانید یک اشتباه در موتور را شناسایی کنید. تغییر کلی در صدای موتور می تواند نشانه ای از کار نکردن یک سیلندر باشد.

آیا علائم واضح دیگری برای روشن نشدن موتور وجود دارد؟

آیا موتور شما دچار ریپ زدن می شود؟

سایر علائم عدم احتراق صحیح موتور

علاوه بر صدای واضح، در صورتی که وسیله نقلیه شما دارای موارد زیر باشد، می ‌توانید خطا را تشخیص دهید:

 • چراغ چک موتور چشمک زن: چراغ چشمک زن موتور بسیار جدی تر از چراغ چک موتور روشن است و در صورت مشاهده، نباید به رانندگی ادامه دهید. وقتی چراغ موتور چشمک زن روی داشبورد شما ظاهر می شود، تقریباً همیشه مربوط به خاموش شدن موتور است. اگر چراغ چک موتور را نادیده بگیرید، ممکن است به مبدل کاتالیزوری آسیب برساند یا در حالتی بدتر باعث میس فایر شود.
 • دود سیاه از اگزوز: هنگامی که موتور شما اشتباه کار کند، ممکن است متوجه خروج ابری از دود غلیظ و سیاه از اگزوز شوید. این اغلب نشانه آن است که موتور شما سوخت و هوا را به درستی عبور نمی دهد و ممکن است دچار عملکرد اشتباه شود.

در مرحله بعد، بیایید نحوه تشخیص و رفع ایرادات خرابی موتور را دریابیم.

آیا موتور شما دچار ریپ زدن می شود؟

چگونه می توان احتراق ناقص موتور را تشخیص داد و رفع کرد؟

از آنجایی که احتراق ناقص موتور یک نگرانی جدی است و عوامل متعددی می توانند باعث بروز آن شوند، بهتر است یک مکانیک حرفه ای عیب را تشخیص داده و مشکل اساسی را برطرف کنید. یکی از اولین کارهایی که یک مکانیک انجام می دهد این است که کدهای عیب تشخیصی (DTC) را بررسی کند. هنگامی که خودروی شما خاموش می شود، ECU (واحد کنترل موتور) یک کد DTC مربوطه را ثبت می کند و چراغ چک موتور را روشن می کند.

در حالی که چراغ موتور و این کدها به مکانیک دقیقاً مشکل خودرو را نمی ‌گویند، اما می ‌توانند آن ‌ها را به سمت مشکلی که باعث احتراق ناقص موتور شده است نشان دهند. به عنوان مثال، کد احتراق ناقص موتور ممکن است نشان دهنده مشکل در یک سیلندر خاص باشد یا اینکه موتور ضعیف کار می کند (اشتعال ناقص). بسته به ابزار تشخیصی که مورد استفاده قرار می گیرد، ممکن است نشان دهد که در تعداد معینی از چرخه ها یا دور موتور در هنگام احتراق ناقص چند ایراد رخ داده است.

در زیر برخی از کدهایی آورده شده است که ممکن است نشان دهنده خطای احتمالی باشد:

 • P0100 – P0104: سنسور جریان هوای انبوه
 • P0171 – P0172: مخلوط سوخت خالص یا غنی
 • P0200: خرابی مدار انژکتور سوخت
 • P0300: احتراق ناقص تصادفی که در یک یا دو سیلندر جدا نشده است.
 • P0301: احتراق ناقص در سیلندر موتور 1
 • P0302: احتراق ناقص در سیلندر 2 موتور
 • P0303: احتراق ناقص در سیلندر 3 موتور
 • P0304: احتراق ناقص در موتور سیلندر 4
 • P0305: احتراق ناقص در موتور سیلندر 5
 • P0306: احتراق ناقص در موتور سیلندر 6
 • P0307: احتراق ناقص در موتور 7 سیلندر
 • P0308: احتراق ناقص در موتور 8 سیلندر

با این حال، همه اشتباهات باعث ثبت یک DTC نمی شوند، به خصوص اگر یک خطای متناوب وجود داشته باشد. اگر کد احتراق ناقص کمکی نکرد، مکانیک شما معمولاً با بازرسی شمع‌ ها کار را شروع می ‌کند.

اگر شمع خراب به نظر می رسد یا اگر شمع قدیمی است، تعویض آن ممکن است مشکل را حل کند. در مرحله بعد، مکانیک تست فشرده سازی را انجام می دهد تا بررسی کند که آیا سیستم های هوا، سوخت و جرقه درست کار می کنند یا خیر. اگر مشکل مربوط به فشرده سازی باشد، ممکن است تعمیراتی مانند تعویض واشر سر سیلندر انجام دهند.

توجه: تعویض واشر سر سیلندر یک کار پیچیده است و بهتر است به تکنسین های متخصص سپرده شود این کار را در سرویس های دوره ای خودرو می توانید انجام دهید .

در نهایت، اگر مشکل فشرده سازی وجود نداشته باشد، مشکل می تواند بسته سیم پیچ باشد. آن ها از یک مولتی متر برای آزمایش مقاومت بسته سیم پیچ استفاده می کنند و در صورت نیاز آن را جایگزین می کنند. با تشخیص خطا و رفع خطاها، اجازه دهید به برخی از سوالات رایج پاسخ دهیم.

4 پرسش متداول در مورد احتراق ناقص موتور

در اینجا به برخی از سوالات متداول در مورد خاموش شدن موتور پاسخ داده شده است:

آیا موتور شما دچار ریپ زدن می شود؟

 1. خرابی موتور چیست و چه زمانی رخ می دهد؟

برای اینکه موتور شما سیلندر خود را روشن کند، به سوخت برای سوختن، اکسیژن برای تسهیل واکنش سوختگی و جرقه احتراق برای شروع کار نیاز دارد. اگر هر یک از آن عناصر در زمان مناسب وجود نداشته باشد، سیلندر کار نمی کند و باعث احتراق ناقص موتور می ‌شود. احتراق ناقص موتور سه نوع است:

 • Dead miss: یک عدم احتراق کامل موتور بدون اینکه احتراقی رخ دهد.
 • احتراق ناقص جزئی: زمانی که نوعی سوختگی وجود دارد اما احتراق به طور قابل توجهی ناقص است.
 • احتراق ناقص متناوب: فقط گاهی اوقات، تحت شرایط خاص یا به صورت بی رویه رخ می دهد.

هم در هنگام استارت موتور و هم در هنگام شتاب گیری ممکن است احتراق ناقص موتور رخ دهد.

الف. احتراق ناقص موتور در حین شتاب

هنگامی که وسیله نقلیه در حال شتاب گیری تحت بار باشد، ممکن است احتراق ناقص موتور رخ دهد. شایعترین علت شتاب ‌گیری بد ناشی از احتراق ناقص، فرسودگی شمع ‌ها، ترک خوردگی درپوش توزیع‌ کننده، سیم بندی خراب شمع، یا خرابی سنسور موقعیت دریچه گاز (TPS) است. علاوه بر خاموش شدن موتور، چراغ چک موتور روشن می ‌شود و حتی ممکن است خودرو به «حالت Limp» برود.

ب. احتراق ناقص موتور در حالت Idle Only

ماشین شما ممکن است کاملاً خوب کار کند، اما نشانه‌ هایی از سکسکه ‌های کوچک یا ایرادهای نادرست کوچک در دور آرام را نشان می ‌دهد. به طور کلی، علت احتراق ناقص موتور در دور کند، مخلوط نادرست هوا و سوخت است. این می تواند ناشی از یک سنسور O2 معیوب، یک انژکتور سوخت که نیاز به تمیز کردن دارد، یا حتی نشتی خلاء باشد.

 1. اگر موتور من احتراق ناقص داشته باشد چه باید بکنم؟

اگر مشکوک هستید که موتور شما با احتراق ناقص روشن می شود و وسیله نقلیه خود را نمی رانید، در اسرع وقت با یک تکنسین تماس بگیرید. برای جلوگیری از آسیب بیشتر، خودروی خود را بررسی و تعمیر کنید. اگر در حالی که در جاده هستید، موتور دچار احتراق ناقص شد، ابتدا به آرامی به ایمنی کار بپردازید و سعی کنید وسیله نقلیه خود را به سمت کنار جاده هدایت کنید.

موتور را خاموش کنید و ماشین خود را به تعمیرگاه ببرید یا با یک مکانیک سیار تماس بگیرید. پیش از اینکه مکانیک به وسیله نقلیه شما نگاهی بیندازد، سعی کنید تا جایی که می توانید اطلاعاتی از جمله هر گونه صداهای عجیب و غریب یا رفتار غیرعادی را جمع آوری کنید. همچنین توجه داشته باشید که در چه شرایطی موتور احتراق ناقص دارد و هر چند وقت یکبار متوجه علائم می شوید. هرچه اطلاعات بیشتری داشته باشید، مکانیک شما راحت تر می ‌تواند علت احتراق ناقص را پیدا کند.

 1. آیا ادامه رانندگی با احتراق ناقص موتور بی خطر است؟

از نظر فنی بله اما اکیداً توصیه می شود که این کار را نکنید. در عوض، شما باید خودروی خود را در اولین فرصت بازرسی کنید. با این حال، اگر موتور شما خاموش شد و متوجه چشمک زدن چراغ چک موتور شدید، فوراً رانندگی را متوقف کنید و با امداد جاده ای تماس بگیرید. اگر موتور شما خاموش شود و به رانندگی ادامه دهید، نه تنها یک خطر بالقوه ایمنی است، بلکه می توانید به یک جزء گران قیمت موتور مانند مبدل کاتالیزوری نیز آسیب بزنید. گرمای تولید شده در اثر احتراق ناقص موتور نیز می تواند سوپاپ ها و سرسیلندر را دچار کجی یا ترک کند.

آیا موتور شما دچار ریپ زدن می شود؟

 1. چه مواردی در احتراق ناقص تعمیر می شوند؟

در زیر موارد تعمیرات مورد نیاز برای رفع احتراق ناقص موتور آمده است:

 • سیم بندی های معیوب شمع
 • شمع های جرقه زنی دارای رسوب کربن یا روغن
 • کویل احتراق معیوب
 • انژکتور سوخت معیوب
 • انتقال بد سوخت
 • نشت خلاء
 • فنرهای شکسته شیر
 • شکستگی رینگ های پیستون

سخن پایانی

ممکن است دلایل زیادی وجود داشته باشد که باعث می شود موتور خودروی شما دچار احتراق ناقص موتور شود، از جمله شمع معیوب، گرفتگی انژکتورهای سوخت یا سیم پیچ احتراق معیوب. تشخیص و تعمیر آن در اسرع وقت توسط یک متخصص برای جلوگیری از آسیب دیدن سایر اجزای موتور بسیار مهم است.

بهترین تعمیرگاه برای تعمیر اساسی خودرو در شرق تهران ، تویولند است.