گیر کردن سوئیچ خودرو و راه حل های آن
۱۶
شهریور

اگر سوئیچ اتومبیلتان گیر کرد چه کاری باید انجام دهید ؟

دلایل زیادی برای گیر کردن سوییچ در استارت خودرو وجود دارد. از یک ایراد جزئی گرفته تا یک مشکل جدی در سیلندر سوئیچ می‌تواند دلایل بروز این مشکل باشد. بعضی رانندگان در چنین شرایطی با دستپاچگی به سرعت با مکانیک یا کلیدسازشان تماس می‌گیرند.

اگر برای شما نیز چنین مشکلی پیش آمده باید بدانید، رفع گیر سوئیچ در استارت خودرو اصلا کار مشکلی نیست. در ادامه به مواردی که باید برای حل این مشکل بدانید اشاره شده است:

گیر کردن سوئیچ خودرو و راه حل های آن

مطمئن شوید اتومبیلتان در حالت پارک یا دنده خلاص قرار دارد

اتومبیل های گیربکس اتوماتیک ، با ویژگی محافظتی تولید می‌شوند که باعث می‌گردد، مکانیزم استارت خودرو سوئیچ را در جای خود قفل کند. این اتفاق وقتی رخ می‌دهد که راننده اتومبیل را در حالت پارک یا خلاص قرار ندهد. این مکانیزم، به عنوان یادآوری برای راننده عمل می‌کند، تا حتما پیش از خارج کردن سوئیچ، دنده اتومبیل را در حالت P یا N قرار دهد. در غیر این صورت امکان دارد ماشین خود به خود شروع به حرکت کند.

همچنین مطمئن شوید دنده ماشینتان در موقعیت مناسبی قرار داشته باشد. دنده باید در موقعیت Park یا Neutral باشد. وقتی دنده را در یکی از این دو حالت قرار دهید، می‌توانید سوئیچ خود را خارج کنید.

مطمئن شوید اتومبیلتان را درست خاموش کرده اید

اگر به استارت خودرویتان نگاه کنید، قسمتهای گوناگونی با نام های مختلف را خواهید یافت. دقت کنید هیچ قسمتی با عنوان OFF (خاموش) وجود ندارد. ولی به جای آن قسمتی به نام lock خواهید یافت که معمولا در دایره حول استارت خودرو در قسمت پایینی قرار دارد. هر وقت که ماشینتان را خاموش می‌کنید باید سوییچتان را روی این گزینه بچرخانید. هر گزینه دیگری باعث می‌شود اتومبیلتان فکر کند هنوز روشن است، به همین دلیل اجازه خروج سوئیچ را نمی‌دهد.

شاید شما تصور کنید گیر کردن سوئیچ خودرو به این دلیل غیر ممکن است، اما این اتفاق نیز رخ می‌دهد. راننده های بسیاری تنها به این دلیل که فراموش کردند سوئیچشان را تا انتها و روی گزینه Lock بچرخاندند در این شرایط قرار گرفتند. پس قبل از دستپاچه شدن اطمینان حاصل کنید سوئیچ در موقعیت Lock قرار دارد، حال می‌توانید آن را خارج کنید.

گیر کردن سوئیچ خودرو و راه حل های آن

وضعیت فرمان خودرو را چک کنید

حال شما اهرم دنده اتومبیلتان را بررسی کردید و مطمئن شدید در موقعیت P یا N قرار دارد. همچنین شما موقعیت سوئیچ درون استارت را کنترل کردید و اطمینان حاصل کردید در دایره استارت روی گزینه Lock قرار دارد.

اما چرا هنوز نمی‌توانید سوئیچ را خارج کنید؟ اگر مشکلتان هنوز رفع نشد سعی کنید سعی کنید فرمان ماشین را به چپ و راست بچرخانید. اگر همان بار اول فرمان در مقابل چرخیده شدن مقاومت کرد، باید بدانید شما سیستم قفل فرمانتان را فعال کرده اید.

این یک مکانیزم ایمنی برای جلوگیری از حرکت خودروست و باعث می‌شود تا زمانی که سوئیچ درون استارت قرار نگرفته، اتومبیل در همین وضعیت باقی بماند. این سیستم همچنین باعث می‌شود در صورت وارد کردن سوئیچ اشتباه، خودرو شروع به کار نکند.

گیر کردن سوئیچ خودرو و راه حل های آن

همیشه این احتمال وجود دارد که گیر کردن سوئیچ خودرو به خاطر قفل شدن فرمان باشد. این موضوع همچنین باعث می‌شود نتوانید سوئیچ را خارج کنید. به آهستگی فرمان اتومبیل را به چپ و راست بچرخانید و به طور همزمان فشار کمی روی سوئیچ وارد کنید. این کار باعث می‌شود سیستم قفل فرمان باز شده و شما بتوانید سوئیچ را خارج کنید.

سوراخ استارت خودرو را برای وجود هرگونه مانع خارجی احتمالی کنترل کنید

عملکرد مناسب استارت اتومبیلتان وابسته به بی عیب و نقص بودن سوراخ ورودی آن است. از این قسمت از خودرو معمولا غفلت می‌شود. گرد و خاک یا دیگر اجزاء ریز می‌تواند در آن انباشته شود. وقتی شما سوئیچ را وارد می‌کنید، شاید هیچ مشکلی نباشد اما وقتی می‌خواهید آن را خارج کنید، گرد و غبار در سوراخ سوئیچ گیر می‌کند.

برای خارج کردن سوئیچ در چنین شرایطی باید آن را به آرامی چندین بار بچرخانید. با این کار احتمالا اجزاء خارجی از مسیر کنار رفته و می‌توانید سوئیچ را خارج کنید.

اگر این کار فایده ای نداشت می‌توانید از اسپری WD40 و یا روان کننده معادل با آن در سوراخ استارت استفاده کنید. همچنین اگر یک قوطی هوای فشرده دارید شاید با آن بتوانید این مشکل را حل کنید. اگر هیچ یک از اینها موثر واقع نشد، شاید کمک یک کلیدساز الزامی باشد.

گیر کردن سوئیچ خودرو و راه حل های آن

مطمئن شوید کلید شکسته ای در استارت خودرو وجود نداشته باشد

در بدترین حالت ممکن است سوئیچ یا کلید شکسته ای مسیر استارت خودرو را مسدود کرده باشد. این مورد مخصوصا برای آن دسته از افرادی که ترجیح می‌دهند از کلید کپی به جای اصل استفاده کنند محتمل تر است.

برخی مواد مورد استفاده برای ساخت این گونه کلید ها استقامت کافی را ندارند و تا حدی مستعد شکسته شدن و یا آسیب دیدن هستند. کلید های اصلی نیز در معرض صدمات وابسته به استفاده طولانی مدت هستند. به مرور زمان ممکن است این سوئیچ ها تغییر شکل داده و یا پیوستگی و استحکام خود را از دست بدهند.

اگر متوجه شدید سوئیچ ماشینتان آسیب دیده یا دچار تغییر شکل شده، این موضوع می‌تواند دلیلی برای این باشد که شما نمی‌توانید آن را خارج کنید.

اگر کلید اتومبیل در سوراخ استارت شکست ابتدا سعی کنید خودتان بدون آسیب زدن به استارت آن را خارج کنید، اگر نتوانستید می‌توانید دستگاه خارج کننده کلید شکسته تهیه کنید و بوسیله آن کلید را خارج کنید؛ و اگر هیچ یک کارساز نبود از یک کلید ساز کمک بگیرید تا آن را برایتان خارج کند.

از سلامت باتری اتومبیلتان اطمینان حاصل کنید

اتومبیل های مدرن دارای نوعی ویژگی امنیتی هستند که بوسیله آن اگر برق کافی به کامپیوتر خودرو نرسد، سوئیچ را قفل می‌کنند. این مطلب به این خاطر است که هیچ استفاده غیر مجازی از خودرو صورت نگیرد.

از این رو بهتر است همواره کار کرد درست باتری اتومبیلتان را کنترل کنید. اگر ولت متر دارید می‌توانید به کمک آن انرژی باتری خودرو را چک کنید. همچنین شما می‌توانید با روشن کردن چراغ جلوی ماشین این موضوع را کنترل کنید. اگر چراغ ها روشن نشدند باتری ماشینتان تمام شده. شما می‌توانید با کمک شخصی دیگر باتری ماشینتان را شارژ کنید و یا شاید نیاز باشد باطری اتومبیل را عوض کنید.

گیر کردن سوئیچ خودرو و راه حل های آن

اگر تمام مراحل گفته شده در بالا را امتحان کردید و هنوز نتوانستید سوئیچ را از استارت خودرو خارج کنید، ممکن است مشکل از سیلندر سوئیچ اتومبیلتان باشد. این مورد نیاز به راه حلی حرفه‌ ای تر دارد و شما به تنهایی قادر به رفع آن نیستید. بهتر است برای حل آن سری به تعمیرکار مورد اعتمادتان بزنید.