علائم و نحوه رفع کم بودن روغن موتور
۲۳
اسفند

علل، علائم و نحوه رفع مشکل کم بودن روغن موتور

علائم و نحوه رفع کم بودن روغن موتور: ماشین ها نیاز به سرویس مکرر دارند. خوشبختانه اکثر وسایل نقلیه‌ای که امروزه می رانیم دارای سنسورها و چراغ ‌هایی هستند که می ‌توانند ما را از هر مشکلی در یک قطعه خاص مطلع کنند. یکی از مشکلات رایج در خودروها فشار کم روغن است و ضروری است بدانید که چه چیزی باعث آن می شود و چگونه می توان مشکل را هنگامی که چراغ خودرو آن روی داشبورد شما ظاهر می شود برطرف کرد.

علائم و نحوه رفع کم بودن روغن موتور

آشنایی با سیستم روغن خودرو

موتور خودرو از چندین قسمت متحرک تشکیل شده است که با سرعت زیاد به یکدیگر ساییده می شوند. برای جلوگیری از اصطکاک، یک لایه روغن تحت فشار به روانکاری این قسمت ها کمک می کند.

فشار توسط یک پمپ روغن که توسط موتور کار می کند ایجاد می شود. علاوه بر این، روغن به خنک شدن موتور و محافظت از قطعات فلزی کمک می کند. آستانه فشار بسته به راکد بودن یا حرکت خودرو متفاوت است، اما اگر به حداقل مقدار نرسید، یک سنسور فشار روغن سیگنال هشدار را روی داشبورد روشن می کند.

علائم و نحوه رفع کم بودن روغن موتور

دلایل کاهش فشار روغن

مشکلات متعددی می تواند باعث کاهش فشار روغن شود. عبارتند از:

  • سنسور معیوب: توصیه می شود قبل از شروع عیب یابی خودروی خود، سنسور فشار روغن پایین را بررسی کنید. اگر به خوبی کار نمی کند، می تواند سطوح فشار اشتباه را بخواند و چراغ هشدار را بدون دلیل روشن کند.
  • خرابی پمپ روغن: کار پمپ روغن ایجاد فشار و اطمینان از حرکت روغن در سیستم در صورت نیاز است. روغن را حمل می کند و آن را به سرسیلندر و موتور هدایت می کند. هنگامی که پمپ به دلیل قدیمی بودن یا هر دلیل دیگری خراب می شود، حباب هایی را وارد روغن می کند که به نوبه خود فشار را کاهش می دهد.

علائم و نحوه رفع کم بودن روغن موتور

  • روغن موتور نامناسب: هنگام خرید روغن برای موتور خود، اطمینان حاصل کنید که مشخصات ارائه شده برای مدل خودروی خود را رعایت می کنید. انواع روغن از نظر ویسکوزیته و چگالی متفاوت است و خرید روغنی که برای موتور شما بهترین کارایی را دارد بسیار حیاتی است.
  • با این حال، روغن در موتور شما برای همیشه دوام نمی آورد و با گذشت زمان، خراب می شود و منجر به کاهش قابلیت روانکاری می شود. اگر روغن سیاه شده است، ممکن است زمان تعویض آن فرا رسیده باشد.
  • فیلتر خراب روغن: فیلتر روغن ذرات گرد و غبار و فلز موجود در روغن را حذف می کند. به دلیل اینکه چگونه آنها را به دام می اندازد، با زباله ها مسدود می شود و می تواند اجازه دهد که ذرات به داخل موتور برگردند. فیلتری که اجازه نمی دهد روغن آزادانه جریان یابد، کارایی کل سیستم را محدود کرده و سیگنال هشدار را روشن می کند.

برخی دیگر از علل رایج فشار روغن پایین عبارتند از:

  • نشتی روغن در موتور
  • سطح روغن پایین
  • گرفتگی صافی روغن

صرف نظر از علت، رانندگان باید سریعاً به هر علامت فشار روغن پایین واکنش نشان دهند. هنگامی که قطعه معیوب را تشخیص دادید و آن را تعمیر کردید، چراغ باید فورا خاموش شود.

بهترین راه برای جلوگیری از خاموش شدن چراغ فشار روغن وسیله نقلیه این است که مطمئن شوید ماشین تعمیرات روتین و تعویض روغن به طور برنامه ریزی شده را دریافت می کند. نادیده گرفتن مسائل مربوط به فشار روغن می تواند مشکلات جدی ایجاد کند که منجر به تعمیر موتور خودرو شود.