بررسی سطح مایعات موتور خودرو
۱۲
آبان

کارهای درست و غلط بررسی سطح مایعات

روغن و آب ممکن است با هم ترکیب نشوند، اما موتور ماشین برای ادامه کار به هر دو نیاز دارد. اگر اجازه دهید سطح هر یک از این مایعات حیاتی کم شود، کار به سمت آسیب رسیدن به موتور یا بدتر از آن فاجعه به بار خواهد آمد. به همین دلیل، بررسی روغن و آب (از آب استفاده می کنیم زیرا به عنوان یک مایع خنک کننده موتور با مایعات هدفمند به نام خنک کننده جایگزین شده است) باید بخشی اجباری از تعمیر موتور و نگهداری دوره ای خودرو شما باشد. در زیر نحوه انجام درست این کار آمده است.

بررسی سطح مایعات موتور خودرو

روغن موتور

ابتدا ماشین خود را روی زمین مسطح پارک کنید. اگر موتور در حال کار است، حدود پنج دقیقه صبر کنید تا مطمئن شوید روغن در مخزن نشسته است. اگر خودرو خاموش بوده است، موتور را استارت کنید تا فشار روغن دریافت شود و اجازه دهید روغن فیلتر را پر کند. هر دو روش به شما کمک می کنند تا قرائت دقیق تری داشته باشید.

در مرحله بعد، گیج روغن موتور را پیدا کنید (دفترچه راهنمای خودرو را بررسی کنید تا محل آن را به صورت دقیق بدانید) و با پارچه ای بدون پرز محل را تمیز کنید. (یک پارچه یا روزنامه کثیف ممکن است آلاینده های ناخوشایندی ایجاد کند.) سپس آن را دوباره وارد کنید و دوباره بیرون بکشید و ببینید سطح روغن در حداقل و حداکثر نشانگر قرار دارد یا خیر.

اگر نزدیک به حداقل باشد، باید میزان صحیح روغن را خریداری کرده و از طریق پرکننده روغن موتور آن را شارژ کنید. کتابچه راهنمای خودرو راهنمایی برای هر دو ارائه می دهد، اما معمولاً روی موتور است.

همیشه روغن را به مقدار کم اضافه کنید تا از پر شدن بیش از حد جلوگیری شود، و به طور دوره ای از طریق گیج اندازه گیری روغن را چک کنید. یک قیف بسیار کمک خواهد کرد.

بررسی سطح مایعات موتور خودرو

خنک کننده موتور

قانون برای بررسی هر سیستم خنک کننده این است که مطمئن شوید موتور کاملاً سرد است، زیرا سیستم نه تنها به دمای فوق العاده بالایی می رسد، بلکه تحت فشار نیز قرار دارد. باز کردن آن در حالی که گرم است می تواند منجر به پاشش آب جوش و بخار شود.

بررسی سطح مایع خنک‌ کننده به سادگی یافتن مخزن سرریز مایع خنک ‌کننده است (دوباره به دفترچه راهنمای خودرو خود نگاه کنید) و ببینید که آیا سطح بین علامت ‌های حداقل و حداکثر قرار دارد یا خیر. همانطور که در مورد بررسی روغن، باید برای قرائت دقیق در زمینی مسطح پارک کنید. برای پر کردن، درپوش مخزن مایع خنک کننده را باز کنید، سپس به دقت تا میزان حداکثر نشانگر پر کنید.

بررسی سطح مایعات موتور خودرو

اگر خودرو مخزن مایع خنک کننده ندارد (بسیاری از ماشین های قدیمی اینطور نیستند)، درب رادیاتور را باز کنید و به داخل محفظه پرکننده نگاه کنید. اگر نمی ‌توانید مایع خنک ‌کننده را ببینید، همین که مایع به پایین محفظه رسید، آن را بالا ببرید. مطمئن شوید که درپوش رادیاتور به درستی بسته شده است.

خودروهای مختلف به انواع مختلفی از مایع خنک کننده نیاز دارند، بنابراین قبل از خرید دفترچه راهنمای خودروی خود را بررسی کنید. هرگز با آب لوله کشی این کار را نکنید. این کار می تواند باعث خوردگی داخل موتور شود و فاقد اجزای ضدجوش و ضد یخ برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد یا یخ زدن آن در دماهای زیر صفر باشد.