علائم خرابی موتور شیشه
۲۰
تیر

علائم خرابی موتور شیشه ماشین

شیشه های برقی تجهیزات استاندارد تقریباً در تمام خودروهای تولید شده امروزی موجود هستند. وقتی پنجره باز می ‌شود، می ‌تواند برای برقراری ارتباط در مسیر رانندگی، رسیدن به فضای داخلی راحتتر، دریافت هوای تازه یا کمک به شما برای خارج شدن از ماشین پس از تصادف باشد.

با فشردن یک دکمه، یک موتور الکتریکی وارد عمل می ‌شود و شیشه را بالا و پایین می ‌آورد و برق ۱۲ ولتی را از طریق یک مدار می‌ کشد.

موتور شیشه ممکن است از کار بیفتد و برای اصلاح آن نیاز به تعویض باشد. بسته به وسیله نقلیه ای که می رانید، یک موتور بالابر پنجره جدید ممکن است هزینه متفاوتی داشته باشد.

برخی از آنها یک موتور کامپکت هستند که به یک رگولاتور متصل می شوند در حالی که برخی دیگر به طور دائم متصل هستند و باید به عنوان مجموعه جایگزین شوند.

علت خرابی موتور شیشه چیست و خرابی موتور چه علائمی دارد؟ برای یافتن این اطلاعات و همچنین نکاتی در مورد تشخیص و تعمیر آن، ادامه مطلب را بخوانید.

علائم خرابی موتور شیشه

علائم رایج موتور شیشه ای معیوب

موتور بالابر شیشه خودرو اغلب قبل از اینکه کاملاً خاموش شود علائم خرابی را از خود نشان می دهد. هنگامی که عملکرد نادرستی دارد، علائم آن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • عملکردی پر سر و صدا. یک موتور شیشه که کار نمی کند ممکن است هنگام حرکت شیشه صداهای خراش یا جیرجیر داشته باشد.
  • حرکت آهسته یا کند. اگر شیشه بسیار آهسته یا با مشکل حرکت کند، ممکن است موتور از کار بیفتد. همچنین ممکن است نیمه کاره باقی بماند و ممکن است لازم باشد دکمه را چند بار فشار دهید تا بسته شود.
  • توقف کامل. اگر شیشه اصلا حرکت نمی کند، این می تواند نشانه ای از خرابی موتور بالابر باشد.
  • شیشه به طور متناوب کار می کند. گاهی اوقات ممکن است شیشه بعد از مدتی دوباره شروع به کار کند، اما بعداً دوباره از کار بیفتد.
  • بوی سوزش. اگر بوی سوختگی به مشام می رسد، می تواند نشان دهنده اتصال کوتاه یا گرم شدن بیش از حد موتور بالابر شیشه باشد.
  • صداهای غیر عادی. اگر هر گونه صدای تق تق از پنل در می شنوید، می تواند نشانه شل شدن یا آسیب دیدن موتور باشد.
  • شیشه فقط در یک جهت حرکت می کند. یک موتور ممکن است فقط به شیشه اجازه دهد در یک جهت حرکت کند، که نشان می دهد موتور دارای خرابی داخلی است.

اگر متوجه هر یک از این علائم شدید، ممکن است زمان تعویض موتور بالابر شیشه رسیده باشد.

علائم خرابی موتور شیشه

علل خرابی موتور شیشه

برای اکثر افراد، موتور شیشه به دلیل فرسودگی و خرابی از کار بیفتد. این به معنای واقعی کلمه صدها بار استفاده از آن است و برس های کربنی موتور الکتریکی فرسوده می شوند.

با این حال خرابی‌ های داخلی می ‌تواند ناشی از مسائل دیگری مانند سیم ‌کشی سوخته، نفوذ آب به داخل موتور یا کانکتور، کثیفی یا زباله ‌هایی باشد که باعث سایش غیرطبیعی شده است و حتی عدم روان‌ کاری نیز موجب این موضوع می شود.

یک موتور شیشه بین پوسته درب داخلی و پوسته درب بیرونی قرار دارد، بنابراین جلوگیری از بروز مشکلات تقریبا غیرممکن است. یک پیشنهاد این است که وسیله نقلیه خود را تمیز نگه دارید تا از ورود کثیفی به در جلوگیری شود، اما این نتیجه محدودی خواهد داشت.

علائم خرابی موتور شیشه

تشخیص خرابی موتور شیشه

تست موتور شیشه برقی بهترین راه برای تشخیص خرابی آن است. به جای اینکه موتور را آزمایش کنید، اغلب می توانید برای عیب یابی ابتدا به سیم کشی سوئیچ دسترسی پیدا کنید.

روی دری که پنجره آن طور که باید کار نمی کند، سوئیچ را از کانکتور سیم کشی جدا کنید. یک منبع برق 12 ولتی را مستقیماً با استفاده از پروب ‌ها، گوش دادن و هر حرکتی از موتور به کانکتور اعمال کنید. اگر کار کرد، پروب ها را معکوس کنید و اگر در جهت مخالف کار می کند، مجددا تست کنید.

اگر صداهای ساییدن عجیبی ایجاد شد، موتور به کندی حرکت می کند، یا به درستی در یک یا هر دو جهت حرکت نمی کند، موتور بالابر شیشه معیوب است.

علائم خرابی موتور شیشه

تعمیر موتور شیشه ای معیوب

نحوه تعویض موتور بالابر شیشه بسته به اینکه موتور بخشی از مجموعه رگولاتور باشد یا اینکه بتوان آن را جداگانه تعویض کرد، متفاوت است. در هر صورت، شیشه را باید به بالا آورده (در صورت امکان) و باتری را جدا کرد، سپس پنل درب داخلی را بردارید.

کانکتور برق را باز کنید. در مرحله بعد، موتور شیشه یا مجموعه رگولاتور باید باز شود. این هم بستگی به موتوری دارد که ماشین شما از آن استفاده می کند. این قطعه از طریق یک دهانه در پوسته درب قرار می گیرد و قطعه جدید به همین ترتیب در درب قرار می گیرد. دوباره همه چیز را به ترتیب معکوس وصل کنید، سپس تست کنید تا مطمئن شوید که پنجره دوباره به درستی کار می کند.

علائم خرابی موتور شیشه

چگونه بفهمم موتور شیشه برقی من خراب است؟

اگر شیشه شما به طور کامل بسته نمی شود، مانند گذشته سریع حرکت نمی کند، شیشه اصلا حرکت نمی کند، یا با فشار دادن کلید شیشه، صداها یا بوهای عجیبی به مشام می رسد، موتور شیشه برقی به احتمال زیاد خراب شده است.

چگونه می دانید که تنظیم کننده شیشه است یا موتور؟

اگر شیشه پنجره کج بالا می ‌رود، در زمانی که از آن استفاده نمی ‌شود به داخل در می ‌افتد یا کلا افتاده است، این مشکل به دلیل تنظیم کننده (رگولاتور) شیشه است. اگر مشکل در حرکت باشد، موتور شیشه به احتمال زیاد خراب است.

علائم خرابی موتور شیشه

علت از کار افتادن موتور شیشه چیست؟

در بیشتر موارد، فرسودگی و خرابی ناشی از سال ها استفاده باعث از کار افتادن موتور شیشه می شود. همچنین می ‌تواند ناشی از آلاینده‌ های محیطی مانند رطوبت یا کثیفی یا عدم روان‌ کاری باشد.

موتورهای شیشه هر چند وقت یک بار نیاز به تعویض دارند؟

اکثر افراد به مدت 10 سال یا بیشتر بدون تعویض موتور شیشه رانندگی می کنند. فقط در صورت وجود مشکل باید تعویض شود و فاصله زمانی مشخصی وجود ندارد.

درصورت نیاز به تعمیر موتور خودرو ، تعمیر برق خودرو و سرویس های دوره ای خودرو می توانید به وب سایت تویولند مراجعه کرده و از خدمات ما استفاده کنید.