بررسی دلایل ایجاد صدا در اتومبیل
۰۱
آذر

بررسی دلایل ایجاد صداهای عجیب و غریب در اتومبیل

به احتمال زیاد وقتی شما نیز صدای خرخر مانند موتور قدرتمند خودرو را هنگام استارت زدن و روشن کردن آن می شنوید، با خود فکر می کنید که موضوعی کاملا عادی است. اما در اتومبیل های امروزی که قطعات زیادی داشته و لازم است که مرتب تنظیم، روغن کاری و تعویض شوند، ممکن است شنیدن صداهای عجیب از خودرو نشان دهد که مشکلی پیش آمده است.

بررسی دلایل ایجاد صدا در اتومبیل

در واقع زمانی که به صداهای غیر عادی خودرو توجه و درباره علت به وجود آمدن تحقیق کنید، می توانید به حفظ اتومبیل خود کمک کرده و عمر مفید آن را طولانی کنید. در ادامه مواردی را معرفی می کنیم که ممکن است باعث ایجاد صداهای عجیب و غریب شوند.

به تعمیرگاه فنی و تخصصی خودرو نیاز دارید؟ سرویس دوره ای خودرو ، خدمات تعمیر موتور و نصب آپشن خودروی خود را به مجموعه تویولند بسپارید!

صدای جیرجیر مانند از زیر کاپوت

صدای جیرجیر مانند از زیر کاپوت خودرو اغلب به دلیل فرسودگی و آسیب دیدن قطعات تسمه ایجاد می شود. در این حالت ممکن است صدای جیرجیر ناشی از کهنه شدن، پیچ خوردن، شل شدن و از بین رفتن کشش تسمه باشد. حتی گاهی خودتان هم می توانید علائمی مانند ترک خوردن کناره های تسمه یا ساییده شدن آن را به راحتی مشاهده کنید.

بررسی دلایل ایجاد صدا در اتومبیل

در این شرایط معمولا نیاز است که تسمه های آسیب دیده را تعویض کنید. بنابراین اگر این صدا از زیر کاپوت اتومبیل شما می آید، لازم است که به یک تعمیرگاه مراجعه کنید.

صدای خش خش مانند از زیر کاپوت

اگر اتومبیل شما هنگام روشن بودن نیز صدا تولید می کند (به خصوص در حالتی که ثابت است و حرکت نمی کند) ، احتمال زیاد با نشت خلاء روبرو شده‌اید؛ به این معنی که خط خلاء (vacuum line) آسیب دیده است. این مشکل حتی گاهی باعث روشن شدن چراغ چک موتور شما شده و گاهی اوقات ممکن است خودرو با سرعت بیشتری به حالت بیکار یا idle برسد.

شنیدن صدای خش خش از زیر کاپوت اتومبیل شما ممکن است نشانه این باشد که وقت آن رسیده تا خودرو را نزد یک مکانیک ببرید. البته یکی دیگر از راه حل های شما اتصال مجدد خطوط یا خرید یکسری خطوط جدید می باشد.

صدای ناهنجار ناشی از چرخ ها

شنیدن صداهای ناهنجار از چرخ ها می تواند ناشی از وجود ایراد در لنت های ترمز باشد. لازم است بدانید که لنت های ترمز با استفاده و در گذشت زمان از بین می روند. به علاوه بسیاری از لنت های ترمز امروزی دارای سنسورهایی هستند که هنگام فرسودگی به شما هشدار می دهند. حتی اگر اتومبیل شما از این سنسورها برخوردار نبود، بدانید که شنیدن صداهای ناهنجار از چرخ ها نشان می دهد که زمان آن رسیده تا لنت های ترمز خود را بررسی و آنها را تعویض کنید.

بررسی دلایل ایجاد صدا در اتومبیل

اگر به این سر و صداها توجه نکرده و اجازه دهید تا لنت های ترمز فرسوده شوند، به مرور این آسیب به روتورها نیز رسیده و فقط هزینه های تعمیر افزایش می یابد. ادامه مطلب را بخوانید تا بفهمید زمانی که این صداها تبدیل به یک حادثه شوند، چه اتفاقی می افتد.

صدای خرد شدن ترمزها

همانطور که گفتیم اگر لنت های ترمز فرسوده تعمیر نشوند، سرانجام کاملاً بی مصرف شده و در نهایت شما صدا وحشتناک کشیدن شدن فلزها روی یکدیگر را می شنوید. این بدان معنی است که علاوه بر لنت های ترمز، اکنون روتورهای ترمز شما نیاز به تعمیر یا تعویض دارند.

امیدوارم که شما هرگز این صدا را از چرخ های خود نشنوید. اما اگر دچار این مشکل شدید، بهتر است خودرو و به خصوص ترمزهای آن را به یک متخصص نشان دهید.

بنابراین دفعه دیگر که از رانندگی لذت می برید، گاهی نیز موسیقی را کم کرده و به جای آن به صدای ماشین خود گوش دهید. با این کار ممکن است از بروز مشکلاتی که گفته شده جلوگیری کرده و در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

منبع انگلیسی