لاستیک ها هر چند وقت یک بار نیاز به تعویض دارند
۰۷
خرداد

هرچند وقت یک بار نیاز به تعویض لاستیک ها دارم؟

لاستیک ها هر چند وقت یک بار نیاز به تعویض دارند: شما به ماشین خود اهمیت می دهید و باید بدانید که چقدر مهم است که لاستیک های خود را در فواصل زمانی معین با هم تعویض کنید. اما دقیقاً «فواصل منظم» چیست و در وهله اول تعویض تایر چه فایده ای دارد؟

باید بدانید که چند وقت یکبار باید کار تعویض تایر را انجام دهید، معمولاً چه مواردی در این سرویس دخیل است و چگونه می تواند شما را از خرید بیشتر لاستیک های جدید نجات دهد.

لاستیک ها هر چند وقت یک بار نیاز به تعویض دارند

تعویض لاستیک چیست؟

تعویض موقعیت تایر برای کاهش سایش و داشتن عملکرد یکسان. عوض کردن این قطعه ممکن است اصطلاحی جذاب به نظر برسد، اما این یک روش اصلی تعمیر و نگهداری است که اساساً تایرهای شما را با هم جا به جا می کند.

این فرآیند معمولاً شامل تعویض لاستیک ‌های خود از چپ به راست و جلو به عقب (یعنی تعویض لاستیک جلو سمت راست به عقب سمت چپ)، اطمینان از سایش یکنواخت در هر چهار چرخ و به حداکثر رساندن طول عمر لاستیک است.

الگوهای چرخش لاستیک ممکن است برای خودروهای مختلف بسته به پیشرانه متفاوت باشد. عواملی مانند چرخ‌ های دارای سایش و لاستیک ‌های جهت ‌دار نیز می‌ توانند بر نحوه تعویض لاستیک‌ ها تأثیر بگذارند.

چند بار باید لاستیک ها را تعویض کنیم؟

تقریباً هر 7500 کیلومتر یا 6 ماه یکبار.

اکثر سازندگان خودرو توصیه می کنند که لاستیک های خود را تقریباً هر 7500 کیلومتر یا شش ماه یکبار تعویض کنید. با این حال برخی از وسایل نقلیه استثنا هستند و همیشه بهتر است به دفترچه راهنمای خود مراجعه کنید.

این عدد بسته به نحوه، مکان و آنگونه که رانندگی می ‌کنید می ‌تواند تغییر کند. هر بار که روغن را تعویض می ‌کنید، لاستیک ها را نیز تعویض می ‌کنید.

لاستیک ها هر چند وقت یک بار نیاز به تعویض دارند

چرا لاستیک ها نیاز به تعویض دارند؟

برای کمک به صرفه جویی در هزینه و رانندگی ایمن تر.

مهم نیست که چگونه رانندگی می کنید، هر یک از لاستیک های شما می تواند به روش های مختلف و با نرخ های متفاوت فرسوده شود. با تعویض منظم تایرهای خود، ممکن است از اثرات زیر بهره مند شوید:

  • سایش یکنواخت آج و تعویض کمتر لاستیک: لاستیک ها به طور طبیعی به دلیل عوامل مختلفی مانند توزیع وزن، گشتاور چرخ و فرمان، به طور طبیعی فرسوده می شوند.
  • تعویض های منظم به توزیع یکنواخت این سایش کمک می کند، طول عمر لاستیک را افزایش می دهد و در درازمدت در هزینه خرید لاستیک های جدید صرفه جویی می کند.
  • بهبود عملکرد: لاستیک های فرسوده نامناسب می توانند بر عملکرد وسیله نقلیه شما تأثیر منفی بگذارند. تعویض صحیح لاستیک ها می تواند به اطمینان از هندلینگ بهتر، کشش بهتر و به طور کلی تجربه رانندگی نرم تر کمک کند.

  • افزایش ایمنی: تعویض لاستیک نقش مهمی در حفظ چسبندگی ثابت در جاده ایفا می کند. حتی فرسودگی لاستیک ممکن است خطر سقوط در آب، لغزش و سایر مسائل مربوط به حمل و نقل را کاهش دهد و محیط رانندگی ایمن تری را برای شما، مسافران و سایر رانندگان در جاده ایجاد کند.
  • راندمان سوخت بهتر: لاستیک‌ های فرسوده نامناسب می ‌توانند مقاومت غلتشی را افزایش دهند و باعث می‌ شوند موتور وسیله نقلیه شما سختتر کار کند و راندمان سوخت را کاهش دهد.

  • از طریق تعویض های منظم، می ‌توانید به فرسودگی یکنواخت لاستیک ‌های خود کمک کنید، در بنزین صرفه ‌جویی کنید و به رانندگی با مصرف سوخت کمک کنید.

لاستیک ها هر چند وقت یک بار نیاز به تعویض دارند

 

اگر لاستیک هایم را تعویض نکنم چه اتفاقی می افتد؟

شما به دلیل چندین مشکل لاستیک و خودرو بیشتر در معرض خطر هستید.

تعویض منظم لاستیک می تواند به کاهش ریسک مشکلات مختلف لاستیک از جمله خرابی لاستیک و ترکیدگی کمک کند. در زیر چند دلیل کلیدی وجود دارد که چرا نباید تعویض لاستیک ها را نادیده گرفت:

  • کشش کاهش یافته: نادیده گرفتن تعویض به این معنی است که برخی از لاستیک ها ممکن است کشش کمتری نسبت به سایر لاستیک ها داشته باشند و توانایی وسیله نقلیه شما برای رانندگی درست در جاده را به خطر بیندازد. این امر به ویژه در شرایطی که نیاز به مانورهای ناگهانی یا ترمز دارند خطرناک است.
  • در شرایط بارانی، یخبندان یا برفی، لاستیک ‌هایی با الگوهای سایش ناهموار یا آج کم نیز بیشتر در معرض هیدروپلنینگ هستند که می ‌تواند منجر به از دست دادن کنترل و افزایش خطر تصادف شود.
  • مشکلات حمل و نقل: از آنجایی که آج به طور ناهموار فرسوده می شود، ممکن است وسیله نقلیه شما با مشکلاتی مانند رانش یا افزایش حساسیت به نقص جاده مواجه شود. این مشکلات می تواند یک مشکل بزرگ باشد و ممکن است کنترل شما را بر خودرو به خطر بیندازد.

با تعویض منظم لاستیک ‌های خود، احتمال کمتری وجود دارد که با مشکلات بالا مواجه شوید و ریسک یک موقعیت ناخوشایند و حتی بالقوه خطرناک را کاهش دهید.

لاستیک ها هر چند وقت یک بار نیاز به تعویض دارند

چه چیزی در تعویض لاستیک دخیل است؟

لاستیک ها در آورده می شوند، تعویض می شوند و دوباره سر جای خود نصب می شوند.

تعویض تایر شامل تعویض تایرهای جلو و عقب در اکثر خودروها است. انجام این کار بسیار مهم است زیرا تایرهای محرک (یعنی لاستیک های جلو در خودروهای دیفرانسیل جلو) سخت تر از بقیه کار می کنند.

اگر آنها را عوض نکنید، این لاستیک ها معمولاً سریعتر فرسوده می شوند. با تعویض لاستیک های خود، بار را بین هر چهار لاستیک تقسیم می کنید و به آنها کمک می کنید تا به طور مساوی فرسوده شوند.

تعویض لاستیک ‌هایتان برای به دست آوردن بهترین عملکرد هم از لاستیک ‌ها و هم از وسیله نقلیه‌ تان امری کلیدی است. اگر نمی توانید آخرین باری را که لاستیک های خود را تعویض کرده اید به یاد بیاورید، احتمال زیادی وجود دارد که انجام این کار مهم دیر شده باشد.

اگر قصد تعمیر رادار خودرو یا تعمیر چراغ خودرو خود را دارید به وب سایت تویولند مراجعه کنید.