5 نکته برای تشخیص خودروی آسیب دیده از آب
۳۰
خرداد

از این 5 آسیب پنهان آب به ماشین اجتناب کنید

5 نکته برای تشخیص خودروی آسیب دیده از آب، خودروی خود را در برابر آب ایمن نگه دارید. رانندگی در شرایط بسیار مرطوب نه تنها برای راننده چالش برانگیز است، بلکه بر وسیله نقلیه نیز تأثیر ‌می‌گذارد.

 • این پدیده وحشتناک زمانی رخ ‌می‌دهد که آب بین لاستیک‌‌های شما و جاده جمع شده و باعث از دست دادن کنترل شما ‌می‌شود. در شرایط مرطوب سرعت خود را کم کنید و برای جلوگیری از این امر وارد گودال‌‌های عمیق نشوید.

5 نکته برای تشخیص خودروی آسیب دیده از آب

 • مشکلات موتور:

 • 5 نکته برای تشخیص خودروی آسیب دیده از آب
 • آب وارد شده به ورودی هوا ‌می‌تواند به پیستون‌‌ها و چرخه احتراق آسیب برساند و منجر به تعمیرات با هزینه بالا شود. اگر مشکوک هستید که آب وارد موتور شده است هرگز اقدام به روشن کردن خودرو نکنید.
 • عیوب روغن کاری:

 • آب موجود در سیستم روغن، روغن کاری را به خطر ‌می‌اندازد و باعث ‌می‌شود که قطعات موتور ساییده شده و از کار بیفتند. قطرات آب را مورد بررسی قرار دهید و در صورت مشاهده فوراً با مکانیک خود تماس بگیرید.

5 نکته برای تشخیص خودروی آسیب دیده از آب

 • کابوس‌‌های الکتریکی:

 • آسیب آب به سیم کشی برق ‌می‌تواند منجر به نقص و حتی خرابی قطعات شود. کامپیوترهای کیسه هوا در زیر صندلی‌‌های جلو آسیب پذیر هستند.
 • ورود آب به داخل:

 • درزگیرهای نشتی ‌می‌توانند این امکان را ایجاد کنند که آب به داخل کابین و صندوق نفوذ کند و به اثاثه یا لوازم داخلی و قطعات الکتریکی آسیب برساند. در هنگام باران شدید روی روکش خودرو سرمایه گذاری کنید، به خصوص اگر نمی توانید زیر یک سقف پارک کنید.
 • رانندگی

آکواپلانینگ یا هیدروپلنینگ یکی از شایع ترین علل تصادفات در جاده‌‌های خیس است. این اتفاق زمانی رخ ‌می‌دهد که خودرو لغزش ‌می‌کند زیرا لایه ای از آب بین لاستیک‌‌ها و جاده گیر ‌می‌کند و از کاهش سرعت خودرو یا توقف خودرو جلوگیری ‌می‌کند.

آکواپلانینگ زمانی اتفاق ‌می‌‌افتد که ماشین با سرعتی بالاتر از حد مورد نیاز در داخل آب ‌های راکد مانند گودال ‌ها حرکت ‌می‌‌کند. هنگا‌می‌که در این شرایط رانندگی ‌می‌کنید، قبل از رانندگی از میان گودال‌‌ها سرعت خود را کم کنید یا به طور کامل از آنها پرهیز کنید.

5 نکته برای تشخیص خودروی آسیب دیده از آب

حواستان باشد که این ممکن است حتی در کم عمق ترین گودال‌‌ها هم اتفاق بیفتد. اگر باران ‌می‌بارد، فقط سرعت خود را کم کنید.

ترمزهای خود را به طور مرتب چک کنید. ترمزهای خیس معمولا چسبندگی خود را از دست ‌می‌دهند. بنابراین قبل از خاموش کردن ماشین، چند ضربه به آنها بزنید تا خشک شوند.

آب ‌می‌تواند راه خود را به سیستم موتور بیابد که باعث ایجاد مشکلاتی بزرگ ‌می‌شود. همه چیز از سیستم الکتریکی گرفته تا موتور، ترمزها، موتورهای استارت و مبدل‌‌‌های کاتالیزوری در صورت قرار گرفتن در معرض آب ‌می‌‌توانند کار خود را متوقف کنند. بنابراین باید بدانید که چگونه تشخیص دهید وسیله نقلیه شما برای رانندگی ایمن است یا خیر.

ورود آب به داخل وسیله نقلیه

سعی کنید از رانندگی در آب‌‌های جمع شده خودداری کنید. بله حتی اگر پاشیدن آب بسیار سرگرم کننده به نظر برسد. آب ‌می‌تواند وارد ورودی هوا شده و به داخل موتور مکیده شود. این به پیستون‌‌ها و سیکل احتراق آسیب ‌می‌رساند. این موضوع ‌می‌تواند منجر به تعمیرات با هزینه بالا شود.

قانون شماره 1:

اگر به موتور یا آسیب الکتریکی ناشی از ورود آب به وسیله نقلیه مشکوک هستید، سعی نکنید ماشین خود را روشن کنید. چرخاندن سوئیچ و استارت ‌می‌‌تواند منجر به آسیب بیشتر به موتور شود.

هنگا‌می‌که انجام این کار ایمن شد، خودروی خود را بازرسی کنید. کاپوت را بالا بزنید و وجود آب یا زباله را بررسی کنید و در صورت نیاز با مکانیک مورد اعتماد خود در مورد بازرسی وسیله نقلیه خود صحبت کنید.

5 نکته برای تشخیص خودروی آسیب دیده از آب

آسیب آب ‌می‌تواند سیستم روغن کاری و سیم کشی برق را تحت تاثیر قرار دهد و همچنین باعث آسیب جدی شود زیرا روغن کاری دیگر جوابگو نیست و قطعات موتور را از بین ‌می‌برند.

سطح روغن موتور خود را با میله اندازه گیری چک کنید (فقط مطمئن شوید که ابتدا آن را پاک ‌می‌کنید).

ممکن است که قطرات آب روی میله وجود داشته و وارد موتور شده. اگر ماشین را روشن کنید، روغن و آب را با هم مخلوط ‌می‌کند. در چنین شرایطی، بهتر است با مکانیک خود تماس بگیرید.

ورودی هوا در بسیاری از خودروهای مدرن نسبتاً کم است و آب ‌می‌تواند به راحتی وارد فیلتر هوا و سپس به موتور شود. توجه داشته باشید که تلاش برای پاکسازی نادرست آب ‌می‌تواند منجر به آسیب جدی شود، بنابراین باید این کار را به یک مکانیک خبره بسپارید.

به طور خلاصه آب ‌می‌تواند بر اجزای مکانیکی تأثیر بگذارد و سیستم‌‌های احتراق را از بین ببرد یا روغن کاری را در گیربکس‌‌ها از بین ببرد. همچنین ‌می‌تواند به سیستم‌‌های الکتریکی که معمولاً در زیر صندلی‌‌های جلو از جمله رایانه‌‌های کیسه هوا قرار دارند، آسیب برساند.

به صدای موتور گوش کنید

هنگا‌می‌که قطعات موتور در اثر قرار گرفتن در معرض آب دچار مشکل ‌می‌شوند، اغلب ‌می‌توانید صداهای عجیب و بلندی را معمولاً از تسمه، تهویه یا دینام بشنوید. گاهی اوقات ‌می‌بینید که چراغ چک موتور روشن ‌می‌شود. اگر اینطور شد با مکانیک خود برای تعمیر موتور خودرو تماس بگیرید.

5 نکته برای تشخیص خودروی آسیب دیده از آب

خشک نگه داشتن ماشین

با این حجم عظیم باران، آب ‌می‌‌تواند نه تنها از طریق رانندگی، بلکه از طریق آب ‌بندهای شکننده وارد وسایل نقلیه شود. مهم نیست ماشین شما چقدر قدیمی یا به خوبی نگهداری شده باشد.

درزگیرهای خراب پنجره یا درب ‌می‌توانند باران را به داخل کابین و صندوق بیاورند. نشتی درزگیرها ‌می‌تواند منجر به مشکلات بزرگتری شود، به خصوص اگر آب وارد تجهیزات الکتریکی یا قطعات خودرو شود.

اگر در هوای بارانی نمی توانید ماشین خود را زیر یک سقف پارک کنید، شاید مناسب باشد تا سرمایه گذاری روی روکش خودرو را در نظر بگیرید. اجازه ندهید آب رانندگی نرم شما را به یک کابوس پرهزینه تبدیل کند! در زیر چند نکته کلیدی آورده شده است:

 • در هوای مرطوب با احتیاط رانندگی کنید، از گودال‌‌های عمیق اجتناب کنید و سرعت را کاهش دهید.
 • اگر مشکوک به آسیب ناشی از آب هستید، هرگز ماشین خود را روشن نکنید.
 • روغن موتور خود را به طور منظم از نظر آلودگی آب بررسی کنید.
 • از مسائل احتمالی الکتریکی آگاه باشید و به صداهای عجیب گوش دهید.
 • برای جلوگیری از نفوذ آب، فوراً نشتی درزگیرها را برطرف کنید.