لاستیک های زمستانی در مقابل لاستیک های تابستانی
۱۹
آذر

چرا نباید از لاستیک های زمستانی در تابستان استفاده کنید؟

لاستیک های زمستانی برای رانندگی روی برف و یخ بسیار مناسب هستند، اما استفاده از آنها در تابستان بر ایمنی خودرو تأثیر منفی می گذارد و عمر آنها را کم می کند.

با بارش اولین برف مغازه ها پر از مشتریانی می شود که خواستار تعویض تایرهای معمولی با لاستیک های زمستانی هستند. به همین ترتیب در تابستان، رانندگانی که هنوز از لاستیک‌ های زمستانی خود استفاده می کردند، از هندلینگ ضعیف، به‌ ویژه در هنگام باران شکایت داشتند.

این امر به ویژه در مورد رانندگانی که سعی می‌ کردند پیش از خرید یک جفت لاستیک جدید، یک فصل دیگر از لاستیک ‌های زمستانی قدیمی استفاده کنند نیز صادق بود.

یکی از مشتریان می گفت رانندگی در باران بدتر از رانندگی روی یخ است. این موضوع به این دلیل است که عمق کم آج در لاستیک ‌هایی که برای خارج کردن آب از زیر طراحی نشده ‌اند، به طور قابل ‌توجهی باعث افزایش آب ‌گردش شده است.

  • لاستیک های زمستانی در مقابل لاستیک های تابستانی
  • چه ویژگی هایی باعث می شود هر کدام برای زمان خاصی از سال کار کنند؟
  • چرا نباید از لاستیک های زمستانی در تابستان استفاده کنید
  • اگر این کار را انجام دهید چه مشکلی وجود دارد؟

لاستیک های زمستانی در مقابل لاستیک های تابستانی

لاستیک های زمستانی در مقابل لاستیک های تابستانی

تایرهای زمستانی با ترکیبات لاستیکی/شیمیایی متفاوتی نسبت به تایرهای تابستانی یا تمام فصل (در واقع سه فصل) ساخته می شوند. این ترکیب به لاستیک ‌های زمستانی کمک می ‌کند تا در دمای کمتر از 40 درجه نرم و انعطاف ‌پذیر بمانند و از چسبندگی بهتر بر روی سطوح جاده اطمینان حاصل کنند.

انتظار داشته باشید که تایرهای زمستانی 60000 کیلومتر کنند. وقتی آج به چهار سی و دوم اینچ رسید آنها را تعویض کنید.

لاستیک های تمام فصل چسبندگی بالایی را در محدوده دمایی گسترده تر و شرایط جاده فراهم می کنند. طرح‌ های آج آنها به سرعت آب را از زیر لاستیک هدایت می ‌کند و احتمال هیدروپلنینگ را کاهش می ‌دهد. از طرف دیگر، تایرهای تمام فصول که به درستی مراقبت شده باشند ممکن است تا 120000 کیلومتر دوام بیاورند. از آنها می توان تا زمانی که آج به دو بیست و سوم اینچ برسد، با خیال راحت استفاده کرد.

با این حال، لاستیک ‌های تمام فصل زمانی که دما به زیر صفر می ‌رسد، سفت می‌ شوند و به جاده نمی ‌چسبند. از دست دادن چسبندگی فرمان، هندلینگ و خط ترمز را به خطر می اندازد.

لاستیک های زمستانی در مقابل لاستیک های تابستانی

چه ویژگی هایی باعث می شود هر کدام برای زمان خاصی از سال کار کنند؟

قبل از اینکه تایرهای تمام فصل در اواخر دهه 1970 استاندارد شوند، برای سال ‌ها مردم در مناطق سردسیر معمولاً از لاستیک ‌های معمولی به برفی (زمستانی) تایرها را تغییر می‌ دادند. با بهبود لاستیک های زمستانی، بسیاری از رانندگان در کمربند برفی و سایر مناطق هوای سرد همچنان آنها را تعویض می کنند.

ترکیبات لاستیکی تایرهای زمستانی را در برف و یخ انعطاف پذیر نگه می دارند تا یخ نزنند. الگوهای آج با لبه های چسبنده به رانندگان افزایش کشش، هندلینگ و قدرت مانور را در جاده های پوشیده از برف و حتی یخ ارائه می دهد. این کیفیت ها کنترل و عملکرد بیشتری را در حالی که مصرف سوخت را در زمستان افزایش می دهد، ارائه می دهند.

لاستیک های تمام فصل تعادل خوبی بین الگوی آج و مخلوط های لاستیک/شیمیایی ایجاد می کنند. آنها چندین مزیت را در دمای بالای 40 درجه همچون افزایش راحتی رانندگی، عمر طولانی تر آج، ترمز کارآمد و مصرف سوخت ارائه می دهند.

لاستیک های زمستانی در مقابل لاستیک های تابستانی

چرا نباید از لاستیک های زمستانی در تابستان استفاده کنید؟

متأسفانه، همان ویژگی ‌های برتری که لاستیک ‌های زمستانی را در دماهای سرد عالی می ‌کند، در هنگام گرما از بین می برد.

  • ترکیبات لاستیکی نرمتر در هوای گرمتر به سرعت گرم می شوند و با قرار دادن بار اضافی بر روی پیشرانه، مقاومت چرخش لاستیک افزایش می یابد و مصرف سوخت کاهش می یابد.
  • دمای بالا آج ها را «سنجابی» می کند، بنابراین به طور نامنظم حرکت می کنند. این به سرعت منجر به خستگی راننده، ثبات کمتر فرمان و کاهش عملکرد ترمز می شود.
  • لاستیک های زمستانی برای عملکرد استثنایی در دمای سرد ساخته شده اند، نه اینکه دوام داشته باشند، بنابراین در دماهای گرم به سرعت فرسوده می شوند.

اگر این کار را انجام دهید چه مشکلی وجود دارد؟

لاستیک ‌های زمستانی در دماهای گرم هنگام چرخش یا ترمز کردن، به ویژه هنگامی که ترمزهای ضد قفل یا سیستم کنترل پایداری درگیر می ‌شوند، پاسخگو نیستند. توقف وحشتناک با سرعت بالا در جاده خشک می تواند به سرعت آج لاستیک را خراب کند یا باعث لغزش غیرقابل کنترل شود و منجر به تصادف شود.

لاستیک های زمستانی در مقابل لاستیک های تابستانی

چه آسیبی ممکن است ایجاد شود؟

لاستیک زمستانی که بیش از حد گرم شده است، حتی اگر به درستی باد شده باشد، می تواند باعث انفجار غیرمنتظره شود. این دلیل کافی برای تولیدکنندگان لاستیک است تا توصیه کنند در تمام طول سال با لاستیک های زمستانی رانندگی نکنید. هنگامی که لاستیک های زمستانی در دمای گرم تخریب می شوند، به طور ناهموار فرسوده می شوند در نتیجه صدا و لرزش ایجاد می شود.

توجه: برای در یافت خدمات عالی تعمیر و سرویس موتور خودرو و خدمات ظاهری برای وسیله نقلیه خود به تویولند مراجعه کنید.