زیر کاپوت: تعویض روغن موتور
۱۴
آبان

زیر کاپوت: تعویض روغن موتور

ممکن است تمایل داشته باشید با خودرو به مسافرت بروید، اما آیا وسیله نقلیه شما در وضعیت خوبی قرار دارد؟ اگر خودروی شما مدتی است که به تعمیرگاه نرفته است، خدمات پیش از سفر بهترین بیمه برای گذراندن هرچه بهتر تعطیلات است وگرنه در کنار جاده باید در انتظار کمک مکانیک باشید.

اما حتی اگر خودرو به تازگی سرویس شده باشد، برخی از بررسی های سریع و ساده وجود دارد که همیشه باید قبل از یک رانندگی طولانی انجام دهید تا احتمال بروز مشکل را به حداقل برسانید. در بالای این لیست بررسی روغن خودرو قرار دارد.

زیر کاپوت: تعویض روغن موتور

چرا بررسی روغن مهم است

روغن مایه حیات یک موتور است، بنابراین نباید با مقدار کم روغن رانندگی کنید. روغن کم می تواند به این معنی باشد که موتور روغن کاری مورد نیاز خود را دریافت نمی کند، که باعث سایش زودرس آن می شود. خوشبختانه، بررسی و/یا پر کردن روغن یکی از ساده ‌ترین کارهای تعمیر موتور و نگهداری خودرو است که می‌ توانید انجام دهید.

زیر کاپوت: تعویض روغن موتور

بررسی و پر کردن روغن: مراحل

ابتدا باید موتورتان گرم باشد. اگر اینطور نیست، آن را کمی برانید. سپس روی سطح صاف و هموار پارک کنید، موتور را خاموش کنید و حدود پنج دقیقه صبر کنید تا روغن ته نشین شود. سپس، کاپوت خود را بالا بزنید، گیج روغن موتور را پیدا کنید (برای راهنمایی به دفترچه راهنمای خودرو یا وب سایت سازنده خودرو مراجعه کنید)، آن را بردارید و با پارچه تمیز و بدون پرز پاک کنید.

حالا، گیج را دوباره وارد کنید، یک یا دو ثانیه صبر کنید، سپس دوباره آن را بردارید. شما باید سطح روغن تمیزی را روی گیج اندازه گیری ببینید و باید بین نشانگرهای «حداقل» و «حداکثر» و در حالت ایده آل نزدیک به دومی قرار گیرد. پر کردن روغن به سادگی بررسی آن است.

ابتدا درپوش روغن موتور را در بالای موتور بردارید (دوباره به دفترچه راهنمای خودرو خود نگاه کنید)، سپس یک قیف را وارد کرده و روغن را به مقدار کم در آن بریزید و به طور دوره ای سطح را با استفاده از گیج اندازه گیری بررسی کنید.

چرا مقادیر کم؟ زیرا مدتی طول می کشد تا روغن ته نشین شود و اگر بخواهید میزان زیادی وارد کنید، ممکن است آن را بیش از حد پر کنید. و موتوری با روغن بیش از نیاز خود می تواند به دستگاه های تصفیه اگزوز مانند مبدل های کاتالیزوری و فیلترهای ذرات دیزلی (DPF) آسیب برساند.

وقتی از سطح راضی بودید، قیف را بردارید، درپوش روغن را دوباره ببندید و هر گونه روغن ریخته شده را پاک کنید. دلیلی برای به تعویق انداختن انجام این کار وجود ندارد.

زیر کاپوت: تعویض روغن موتور

از چه روغنی استفاده کنم؟

دفترچه راهنمای خودرو به شما می گوید که موتور به چه روغنی نیاز دارد و بسیاری از تولید کنندگان روان کننده نیز راهنمای انتخاب روغن را ارائه می دهند. یک بطری 1 لیتری روغن را در صندوق عقب خود نگه دارید تا همیشه آماده باشید تا از خودروی خود محافظت کنید.