چرا ترمزها در حین رانندگی قفل می شوند
۲۶
فروردین

چرا ترمزها در حین رانندگی قفل می شوند و کار نمی کنند؟

چرا ترمزها در حین رانندگی قفل می شوند: اگر تا به حال ترمزهایتان قفل شده باشد، می دانید که چقدر این قضیه می تواند وحشتناک باشد. رانندگان ممکن است توانایی چرخیدن خود را از دست بدهند و حتی ممکن است از جاده خارج شوند.

بنابراین اگر متوجه شدید که ترمزهای شما به طور تصادفی قفل می شوند یا با چسبندگی مواجه می شوند، این یک مشکل جدی است. قفل ترمز برای شما و وسیله نقلیه شما چه معنایی دارد؟

چرا ترمزها در حین رانندگی قفل می شوند

قفل ترمز چیست؟

چه ترمزهای درام داشته باشید و چه دیسکی، کنترل کشش یا عدم کنترل کشش وجود داشته باشد، قفل ترمز ممکن است برای هر راننده ای اتفاق بیفتد. «قفل ترمز» به رویدادی اطلاق می شود که اصطکاک ترمزهای شما بر کشش لاستیک در جاده غلبه می کند.

یک رویداد مشابه می تواند ترمزهایی باشند که وقتی پای خود را از روی پدال ترمز بر می دارید رها نمی شوند، که می تواند به سرعت ترمزها را سست کند و وسیله نقلیه را به یک طرف بکشند.

ماشینی را در حال لغزش تصور کنید. چرخ ‌ها نمی ‌چرخند، اما وسیله نقلیه به حرکت خود ادامه می ‌دهد. در نتیجه این امر نه تنها تایرها می توانند لکه های صاف ایجاد کنند، بلکه چرخاندن خودرو در یکی از این موقعیت ها می تواند بسیار دشوار باشد.

ممکن است فکر کنید، «به نظر فوق العاده خطرناک به نظر می رسد!» و حق با شماست ما در اینجا نمی خواهیم شما را بترسانیم اما قفل شدن ترمز و ترمزهای چسبنده چیزی نیست که بخواهید دست کم بگیرید و مطمئناً چیزی است که نباید نادیده بگیرید.

چرا ترمزها در حین رانندگی قفل می شوند

چه چیزی باعث قفل شدن (یا چسبیدن) ترمزها می شود؟

7 دلیل ممکن دلایل بالقوه زیادی برای قفل شدن یا چسبیدن ترمز وجود دارد، اما در زیر برخی از رایج ترین آنها آورده شده است:

  1. سطوح لغزنده

مهم نیست که سیستم ترمز شما چقدر سالم است، سطح خیس یا یخ زده می تواند منجر به قفل شدن ترمز شما شود.

اصطکاک ترمز می تواند بر کشش کم سطوح لغزنده غلبه کند، که می تواند وسیله نقلیه شما را قادر سازد حتی زمانی که چرخ ها کاملاً متوقف شده اند به حرکت خود ادامه دهد.

به همین دلیل است که در زمانی که شرایط آب و هوایی کمتر از حد ایده آل است، ترمز آرام بسیار مهم است. لاستیک های به شدت فرسوده ممکن است کشش را حتی بیشتر کاهش داده و مشکل را تشدید کنند.

  1. زنگ زدگی

زنگ ‌زدگی بیش از حد یا تجمع زباله ‌های جاده می ‌تواند از حرکت اجزایی مانند کالیپر یا لنت جلوگیری کند و باعث چسبیدن ترمزها یا قفل شدن احتمالی هنگام رانندگی شود.

چرا ترمزها در حین رانندگی قفل می شوند

  1. ترمزهای بیش از حد گرم شده

وسیله نقلیه شما برای توقف به اصطکاک متکی است. از آنجایی که اصطکاک باعث تولید گرما می شود، توقف شدید مکرر یا استفاده طولانی از ترمزها می تواند سیستم ترمز شما را بیش از حد گرم کند و به طور بالقوه باعث داغ شدن مایع هیدرولیک و انبساط اندازه قطعات فلزی شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، ممکن است «محو شدن» ترمز (از دست دادن قدرت ترمز)، چسبیدن یا حتی قفل شدن را تجربه کنید.

  1. مسائل مربوط به سیالات هیدرولیک

برای اینکه سیستم ترمز شما به درستی کار کند، باید با مقدار مناسب روغن ترمز تمیز و صحیح پر شود. اگر سیستم ترمز خود را با یک مایع هیدرولیک نادرست پر کنید، ممکن است از کاهش ظرفیت ترمز و آسیب دیدن شیلنگ ها یا آببندی ها رنج ببرد.

چرا ترمزها در حین رانندگی قفل می شوند

  1. مایع ترمز کثیف

همچنین مهم است که روغن ترمز خود را طبق برنامه تعمیر و نگهداری توصیه شده سازنده خود تعویض کنید. با گذشت زمان روغن ترمز آب را جمع آوری می کند، که وقتی با بخار گرم می شود، تراکم ایجاد می شود. آب همچنین می تواند باعث خوردگی در داخل سیستم ترمز شود.

  1. خرابی یونیت ABS

بسیاری از خودروها از سیستم ترمز ضد قفل (ABS) برای جلوگیری از قفل شدن ترمزهای خود در هنگام توقف های ناگهانی یا تهاجمی استفاده می کنند. ترمزهای ضد قفل از سنسورهای سرعت چرخ برای تنظیم ترمزهای شما در این سناریوها استفاده می کنند.

انجام این کار به چرخ ‌ها اجازه می ‌دهد تا در حین توقف تا حدودی به چرخش خود ادامه دهند، که به شما امکان می ‌دهد در زمان توقف، کنترل بهتری بر خودروی خود داشته باشید.

با این حال هنگامی که ABS خراب می شود، ممکن است ترمزها را از کار بیندازد، که می تواند باعث شود خودروی شما روی سطوح لغزنده کشش خود را از دست بدهد یا هنگام ترمزگیری قفل شود.

  1. قطعات معیوب یا آسیب دیده

سیستم ترمز خودروی شما دقیقاً همین است: سیستمی از قطعات مهم. برای اینکه سیستم به درستی کار کند، تمام اجزای آن باید در حالت مناسب باشند. به این ترتیب قفل ترمز همچنین می تواند زمانی اتفاق بیفتد که بخش اساسی سیستم ترمز شما (مانند کالیپر یا تقویت کننده) آسیب دیده باشد.

چرا ترمزها در حین رانندگی قفل می شوند

اگر در حین رانندگی متوجه چسبیدن ترمزهای خود شدید، چه کاری باید انجام دهید

بازیابی کنترل در هنگام قفل ترمز برای ایمن ماندن بسیار مهم است. اگر ترمزها هنگام ترمزگیری ناگهانی قفل می شوند، تمام تلاش خود را بکنید تا نسخه انسانی یک واحد ABS شوید:

  1. کمی پای خود را از روی پدال ترمز بلند کنید

هنگامی که ترمزهای شما قفل می شود، با وجود اینکه وسیله نقلیه شما به مسیر قبلی خود ادامه می دهد، چرخ ها متوقف می شوند. این امر می تواند فرمان را به شدت سخت کند.

برای به دست آوردن مجدد کنترل، پدال ترمز را به اندازه‌ ای حرکت دهید که لاستیک ‌ها دوباره بچرخند. انجام این کار ممکن است به شما این امکان را بدهد که یک بار دیگر ماشین خود را هدایت کنید.

  1. پدال ترمز را فشار دهید

اکنون که کنترل را دوباره به دست آوردید، پدال ترمز را به طور مکرر فشار داده و به سرعت بلند کنید. فقط به اندازه ای که ترمز را به حداکثر برسانید و در عین حالی که می توانید خودرو را هدایت کنید. فشار دادن ترمزها به این روش باید توانایی شما را برای هدایت خودرو حفظ کند و به شما کمک کند تا به یک توقف ایمن برسید.

چرا ترمزها در حین رانندگی قفل می شوند

نحوه جلوگیری (و رفع) قفل ترمز

قفل ترمز (یا هر مشکلی در ترمز) یک نگرانی جدی است. بهترین کاری که می توانید برای سرنشینان وسیله نقلیه خود و سایر رانندگان در جاده انجام دهید این است که سیستم ترمز خود را در شرایط سالم نگه دارید. حتی اگر فکر می کنید یک سطح لغزنده باعث قفل شدن ترمز شما شده است، لطفاً این مشکل را نادیده نگیرید!

اگر قصد تعمیر موتور خودرو خود را دارید یا می خواهید سرویس های دوره ای خودرو انجام دهید به وب سایت تویولند مراجعه کنید.