نحوه تشخیص میزان فشار باد تایر
۳۰
مهر

نحوه تشخیص میزان فشار باد تایر در خودرو

میزان فشار باد تایر

اگر مدتی است متوجه شده‌ اید در مسافت پیموده شده مصرف سوخت شما بیشتر از حد معمول است و یا فرمان شما حین استفاده کمی سست و لق عمل کرده و یا اینکه حتی به نظر می رسد خودرو شما بسیار بیشتر از قبل به سطح زمین نزدیک شده است، لازم است تا در ابتدای کار لاستیک ها را بررسی کنید.

داشتن میزان صحیح باد لاستیک برای مصرف سوخت استاندارد و همچنین دوام و کارایی بیشتر تایرها بسیار مهم است. فشار باد مناسب برای تایرهای خودروی شما که باعث ایجاد مزیت هایی مانند میزان مصرف سوخت بهینه ، هندلینگ یا فرمان پذیری مناسب و عمر لاستیک ها می شود، دقیقاً روی درب خودرو نوشته شده است. به همین دلیل باید در هنگام پر کردن هوای تایرها و باد کردن آنها، این میزان که بر اساس پوند بر اینچ مربع یا psi می باشد را رعایت کنید.

نحوه تشخیص میزان فشار باد تایر

در خودرو های ساخت جدید، معمولاً میزان فشار تایر توصیه شده روی برچسب داخلی قرار گرفته روی درب راننده ذکر شده است. اگر احیانا هیچ برچسبی روی درب وجود نداشت، به احتمال زیاد می توانید مشخصات مورد نظرتان را در دفترچه راهنما خودرو پیدا کنید. در اکثر خودرو های سواری هنگامی که هنوز سرد بوده و با سطح زمین تماس زیادی نداشته‌اند، میزان فشار باد تایر 32 psi تا 35 psi می باشد. دلیل بررسی فشار باد لاستیک ها در این هنگام این است که وقتی تایر ها در امتداد جاده می چرخند، اصطکاک بین آنها و جاده باعث ایجاد گرما شده و در نتیجه دما و فشار هوا آنها افزایش می یابد. به همین دلیل برای پیدا کردن میزان دقیق فشار باد تایر، بهتر است قبل از شروع رانندگی یا زمانی که مسافت کمی رانندگی کرده‌اید میزان فشار باد تایرها را اندازه گیری کنید.

خدمات تعمیر و سرویس های دوره ای خودرو در تویولند

نحوه تشخیص میزان فشار باد تایر

نکته: برای اندازه گیری فشار باد تایرها، سعی کنید به لاستیک ها فشار وارد نکنید. زیرا در این صورت عددی که به دست می آورید، حداکثر فشاری است که تایرها می توانند در خود نگه دارند نه میزان صحیح باد تایر پیشنهادی برای خودرو.

تورم بیش از حد تایرها باعث اختلال در رانندگی می شود، در حالی که رانندگی با لاستیک های کم باد هم می تواند باعث سایش زودرس ناشی از افزایش اصطکاک تایرها با سطح زمین شود. در هر صورت باد نکردن تایرها به میزان فشار توصیه شده، تاثیر منفی بر روی لاستیک ، عملکرد خودرو و برنامه نگهداری (Maintenance Schedule) شما هنگام تعویض لاستیک ها خواهد گذاشت.