7 کاری که خودتان برای تعمیر و نگهداری خودرو می‌توانید انجام دهید
۰۵
آبان

7 کاری که خودتان می‌توانید برای تعمیر و نگهداری خودرو انجام دهید

از تعویض روغن گرفته تا لاستیک، نگهداری خودرو کار و هزینه زیادی می‌طلبد. اگر به تعمیرکار زیاد سر می‌زنید، ممکن است زمان تغییر فرا رسیده باشد. چندین مورد تعمیر خودرو وجود دارد که می‌توانید خودتان انجام دهید تا در هزینه و رفتن به تعمیرگاه صرفه‌جویی کنید.

یادگیری نحوه انجام تعمیر و نگهداری خودرو می‌تواند کمک بزرگی به پس‌انداز پول باشد و در عین حال بسیاری از تعمیرات به اندازه کافی ساده هستند. شما تنها به چند ابزار و جستجوی گوگل نیاز دارید تا دست به کار شوید. برای آشنایی با برخی از تعمیرات اساسی خودرو که می‌توانید خودتان از عهده آن‌ها برآیید، ادامه مطلب را بخوانید.

خنک کننده را خودتان تعویض کنید

مایع خنک کننده موتور مایعی است که ماشین شما را از داغ شدن بیش از حد محافظت می‌کند و برای همیشه دوام نمی‌آورد. باید هر 40000 کیلومتر، مایع خنک کننده خود را عوض کنید. خوشبختانه، این کاری است که خودتان می‌توانید انجام دهید. تنها چیزی که نیاز دارید یک کمپرسور هوا و شلنگ، یک سوکت، یک پیچ گوشتی 4 سو و یک آچار است.

7 کاری که خودتان برای تعمیر و نگهداری خودرو می‌توانید انجام دهید

 

پیش از اینکه شروع به تعویض مایع خنک کننده خود کنید، باید سطوح را بررسی کنید. مطمئن شوید که این کار را زمانی که موتور خنک است انجام می‌دهید و مطمئن شوید که مایع خنک کننده تمیز به نظر می‌رسد و سطح آن خوب است. اگر زنگ زدگی روی درپوش یا شناور در مایع مشاهده کردید یا اگر مایع شبیه شیر شکلات است، ماشین را نزد مکانیک ببرید.

روغن موتور را خودتان عوض کنید

تعویض روغن، جزو تعمیر و نگهداری خودرو است که اکثر ما دنبال بهترین‌ها هستیم. بسته به مسافتی که می‌رانید، باید روغن خود را هر 4800 تا 8000 کیلومتر یا هر سه ماه یکبار تعویض کنید. روغن موتورها قیمت‌های مختلفی دارند. اما شما می‌توانید این کار را در خانه صرفا با هزینه تعویض روغن انجام دهید.

7 کاری که خودتان برای تعمیر و نگهداری خودرو می‌توانید انجام دهید

 

ماشین خود را روی جک‌ها در جایی صاف قرار دهید و دریچه تخلیه روغن را در زیر ماشین پیدا کنید. یک ظرف تخلیه زیر آن قرار دهید تا روغن درون آن بریزد، سرپوش را بردارید و تمام روغن قدیمی را تخلیه کنید. می‌توانید روغن مصرف شده را به فروشگاه قطعات خودرو ببرید تا بازیافت شود. سرپوش را قرار دهید (این مرحله را فراموش نکنید) و روغن جدید را در دهانه تعیین شده در موتور بریزید.

فیلتر را خودتان تعویض کنید

در حالی که منتظر تخلیه روغن از ماشین خود هستید، بهتر است فیلتر هوای خود را نیز بررسی کنید. این فیلتر کمک می‌کند تا خودروی شما به طور موثر کار کند و سیستم گرمایش و AC به درستی کار کند. فیلتر باید عاری از زباله و تغییر رنگ باشد. اگر گرفتگی دارد یا کثیف به نظر می‌رسند، زمان تعویض آن‌ها فرا رسیده است.

7 کاری که خودتان برای تعمیر و نگهداری خودرو می‌توانید انجام دهید

 

تعویض فیلتر هوا معمولاً به سادگی بازکردن درپوش پوشاننده فیلتر، کشیدن فیلتر قدیمی به بیرون و گذاشتن فیلتر جدید به داخل است. دفترچه راهنمای سازنده خودرو خود را بررسی کنید تا بفهمید فیلتر هوا در کجا قرار دارد. اکثر فیلترهای هوا ارزان قیمت هستند.

چراغ‌های جلو را خودتان تمیز کنید

چراغ‌های جلوی تیره می‌توانند رانندگی در شب را بسیار سخت‌تر و خطرناک‌تر کنند. خوشبختانه، شیشه چراغ‌های تار دلیلی برای صرف هزینه به جهت تعویض چراغ‌های جلو نیست.

7 کاری که خودتان برای تعمیر و نگهداری خودرو می‌توانید انجام دهید

 

اکثر فروشگاه‌های قطعات خودرو کیت‌های ترمیم چراغ های جلو را با قیمتی پایین می‌فروشند. می‌توانید یکی را تهیه کنید و دستورالعمل‌ها را دنبال کنید تا چراغ‌های جلوی شفافی داشته باشید که دید شما را در شب تغییر می‌دهند. همچنین برخی افراد ادعا می‌کنند که می‌توانید از خمیر دندان برای این کار استفاده کنید که می‌تواند مقدار بیشتری پول برای شما صرفه‌جویی کند.

اگر نیاز به تعمیر چراغ خودرو خود دارید با تعمیرگاه تویولند تماس بگیرید.

ترمینال‌های باتری را خودتان تمیز کنید

اگر متوجه شدید که باتری در حال از بین رفتن است، ممکن است تصور کنید که به یک باتری جدید نیاز دارید. اما اولین قدم خوب این می‌تواند باشد که بررسی کنید آیا پایانه‌های باتری شما خورده شده است یا خیر. پایانه‌های زنگ زده می‌توانند به سیستم شارژ شما فشار وارد کنند و به مرور زمان به این معنی است که شما باید باتری ماشین خود را تعویض کنید.

7 کاری که خودتان برای تعمیر و نگهداری خودرو می‌توانید انجام دهید

 

اگر ترمینال‌های شما کمی خورده هستند، می‌توانید با استفاده از مخلوط جوش شیرین و آب و برس سیمی آن‌ها را تمیز کنید. اگر ترمینال‌های شما محکم بسته نمی‌شوند یا خوردگی سبز روی کابل مسی وارد شده به پایانه‌ها مشاهده می‌شود, زمان تعویض ترمینال‌ها فرا رسیده است. ترمینال‌ها چندان گران نیستند، و تعویض آن‌ها فقط یک یا دو ساعت طول می‌کشد.

شبکه ضد یخ (گرم کن) را خودتان تعمیر کنید

اگر تا به حال متوجه خطوطی شده‌اید که روی شیشه جلوی عقب شما وجود دارد، این شبکه ضد یخ شماست. این خطوط سیم‌های کوچکی هستند که وقتی شبکه را روشن می‌کنید گرم می‌شوند تا شیشه عقب شما تمیز بماند. اما گاهی اوقات ممکن است در جاهایی شروع به ایجاد خرابی کنند یا به طور کلی از کار بیفتند.

7 کاری که خودتان برای تعمیر و نگهداری خودرو می‌توانید انجام دهید

 

شما می‌توانید یک کیت تعمیر شبکه ضد یخ را در فروشگاه قطعات خودروی محلی خود با قیمت پایینی تهیه کنید. باید با تمیز کردن پنجره‌ها و شناسایی شکستگی‌های شبکه خود شروع کنید (اگر یک ولت متر در دسترس دارید ممکن است مفید باشد). روی شکاف‌ها را با رنگ رسانا رنگ‌آمیزی می‌کنید و در حدود 15 دقیقه دیگر به کار خود باز می‌گردید.

فیوزها را خودتان تعویض کنید

فیوزهای فرسوده در ماشین می‌توانند همه چیز را از خرابی چراغ راهنما گرفته تا بوق زدن بی‌وقفه و امتناع ماشین از استارت زدن ایجاد کنند. فیوزها قطعاتی از سیستم الکتریکی خودروی شما هستند که به گونه‌ای طراحی شده‌اند که قبل از اینکه مشکل الکتریکی باعث آسیب به قطعات گران‌تر شود، منفجر شوند. تعویض آن‌ها کار آسانی است. سخت‌ترین قسمت این است که بفهمیم کدام فیوز منفجر شده است.

7 کاری که خودتان برای تعمیر و نگهداری خودرو می‌توانید انجام دهید

 

دفترچه راهنمای سازنده خودروی خود را بررسی کنید تا بفهمید جعبه فیوز کجاست و شروع به بررسی تک به تک فیوزها کنید. بیشتر فیوزها در شیشه یا پلاستیک شفاف قرار دارند، بنابراین فقط باید بررسی کنید که آیا فیوز شکسته است یا خیر. اگر یکی را پیدا کردید که خراب است، آن را بیرون بیاورید و یکی جدید را در آن قرار دهید. به همین راحتی!

در مورد تعمیر و نگهداری خودروی خود بیشتر بیاموزید

تعمیر خودروها ممکن است گران تمام شود، اما بسیاری از کارهای تعمیر و نگهداری خودرو هست که می‌توانید برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها انجام دهید. کارهای ساده‌ای مانند تعویض روغن یا تعویض فیوز فقط چند دقیقه طول می‌کشد و می‌تواند در هزینه شما صرفه‌جویی زیادی کند. دفعه بعد که ماشینتان به یکی از این تعمیرات نیاز دارد، جعبه ابزار خود را بیرون بیاورید و خودتان تعمیرات را انجام دهید!