چگونه فیلتر بنزین خودرو را تعویض کنیم
۳۰
تیر

چگونه فیلتر بنزین خودرو را خودمان تعویض کنیم

اگر متوجه شده اید که تعویض فیلتر بنزین یکی از موارد مورد نیاز به جهت تعمیر و نگهداری در برنامه سرویس شما است یا مکانیک به شما توصیه کرده است که زمان تعویض فیلتر بنزین فرا رسیده است، ممکن است از خود بپرسید که چطور این کار را انجام دهم. این دستگاه ساده تمام سوخت را پیش از اینکه به موتور شما برسد، پاکیزه می کند و عملکردی مهم تر از آن چیزی دارد که صاحبان وسایل نقلیه فکر می کنند.

تعویض فیلتر بنزین نیز یک سرویس خودرو نسبتاً ارزان است و هزینه پایینی دارد، اگرچه برخی از قطعات خاص دارای قیمت بالایی هستند. در این مقاله یاد خواهید گرفت که چرا تعویض فیلتر بنزین مهم است، برای انجام کار به چه چیزهایی نیاز دارید و مراحل نحوه تعویض فیلتر بنزین به چه ترتیب است.

How to replace the car fuel filter

چرا باید فیلتر بنزین را تعویض کرد

آیا سوخت تمیز نیست؟ پس چگونه فیلتر بنزین کثیف می شود؟ برخلاف تصور رایج، سوختی که به خودروی شما پمپ می شود به اندازه نیاز موتور شما تمیز نیست. خاک، گرد و غبار و سایر آلاینده ها در هر نقطه ای که سوخت شما منتقل می شود، وجود دارد؛ از پالایشگاه به مخزن، از مخزن به جایگاه سوخت و از پمپ بنزین به باک سوخت شما راه پیدا می کند.

ذرات در صورت عدم کنترل ممکن است انژکتورهای سوخت را مسدود کرده، وارد محفظه احتراق شوند یا پمپ سوخت و سایر قسمت ها را به هم بریزند. بنابراین یک فیلتر بنزین از کارخانه روی بسیاری از خودروها نصب می ‌شود که ذرات را که ممکن است باعث آسیب شوند از بین ببرد و آن ‌ها را تا زمان تعویض و دور انداختن در خود ذخیره می ‌کند. اگر فیلتر را تعویض نکنید، ذرات شروع به مسدود کردن جریان سوخت می کنند و در نتیجه مشکلاتی در عملکرد ایجاد می شود.

به طور معمول، هر دو سال یا 24000 مایل، هر کدام که زودتر اتفاق بیفتد، باید فیلتر بنزین را عوض کنید، اما برنامه ‌های تعمیر و نگهداری متفاوت است. در دستورالعمل خدماتی، دفترچه راهنمای خودرو خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که فیلتر بنزین را به موقع تعویض کرده اید تا از محدود شدن فیلتر بنزین جلوگیری کنید.

How to replace the car fuel filter

ابزار و لوازم مورد نیاز

در اکثر وسایل نقلیه، فیلتر بنزین روی یک ریل قاب، بیرون در فضای باز قرار دارد. شما باید به آن دسترسی داشته باشید، و برای انجام درست کار به تعداد انگشت شماری ابزار و لوازم نیاز دارید. این لوازم عبارتند از:

 • یک فیلتر بنزین جدید از نوع مناسب برای ماشین
 • عینک و دستکش ایمنی
 • پایه جک و جک (در صورت نیاز برای دسترسی به وسیله نقلیه)
 • مجموعه آچار (بسته به وسیله نقلیه شما سوکت یا سر باز)
 • پیچ گوشتی دو پهلو
 • انبر گیره سوزنی یا شیلنگ
 • پارچه های کتان یا حوله
 • ظرف پلاستیکی یا تشتک (برای جمع آوری سوخت ریخته شده)
 • روغن نافذ (اختیاری، برای شل کردن اتصالات زنگ زده)
 • ریسمان درزگیر (در صورت نیاز برای وسیله نقلیه خاص شما)

همچنین برای ایمنی یک کپسول آتش نشانی در دسترس داشته باشید، زیرا با مواد قابل اشتعال کار می کنید.

How to replace the car fuel filter

راهنمای گام به گام برای تعویض فیلتر بنزین

مدل ‌های خودرو در فرآیندشان به منظور نحوه تعویض فیلتر بنزین متفاوت است، اما مراحل کلی با یکدیگر مطابقت دارند. هنگام انجام کار تجهیزات ایمنی خود را بپوشید و کپسول آتش نشانی خود را در نزدیکی خود داشته باشید.

به دفترچه راهنمای خودرو خود نگاه کنید. پیش از شروع کار، با دفترچه راهنمای مالک خودرو خود نگاهی بیندازید تا فیلتر بنزین را پیدا کنید و شرایط خاص خودروی خود را بدانید.

فشار سوخت را کاهش دهید. برای جلوگیری از پاشش سوخت، فشار سیستم سوخت را با برداشتن فیوز یا رله پمپ بنزین کاهش دهید و موتور را تا زمانی که خاموش شود روشن بگذارید. سپس موتور را خاموش کنید.

روی زمین هموار پارک کنید و وسیله نقلیه را ایمن کنید. ماشین خود را روی یک سطح صاف پارک کنید و ترمز دستی را بکشید. در صورت نیاز، از جک و پایه جک به جهت بلند کردن خودرو برای دسترسی آسان تر به فیلتر بنزین استفاده کنید.

فیلتر بنزین را پیدا کنید. فیلتر بنزین را که معمولاً در امتداد خط سوخت یا نزدیک باک قرار دارد، پیدا کنید. در برخی از خودروها نیز ممکن است در زیر کاپوت در یک جعبه مستقل قرار داشته باشند.

یک ظرف در زیر خودرو قرار دهید. یک ظرف پلاستیکی یا ظرف مناسب را زیر فیلتر بنزین قرار دهید تا هرگونه سوخت ریخته شده را جمع کند.

خطوط سوخت را جدا کنید. با استفاده از آچار یا انبردست مناسب، خطوط سوخت متصل به فیلتر بنزین را شل و جدا کنید. برای ریخته شدن مقداری سوخت آماده باشید.

فیلتر بنزین قدیمی را بردارید. گیره فیلتر بنزین قدیمی را از پایه نصب آن جدا کنید و آن را با دقت از خودرو خارج کنید.

فیلتر بنزین جدید را نصب کنید در براکت نصب قرار دهید، مطمئن شوید که فلش جهت جریان با جهت جریان سوخت همسو باشد و با استفاده از گیره یا پیچ اصلی محکم کنید.

خطوط سوخت را دوباره وصل کنید. خطوط سوخت را مجدداً به فیلتر جدید وصل کنید و از محکم بودن آنها اطمینان حاصل کنید. در صورت نیاز برای وسیله نقلیه خاص خود از ریسمان درزگیر استفاده کنید.

فیوز یا رله پمپ بنزین را دوباره نصب کنید. به منظور بازگرداندن فشار سیستم سوخت، فیوز یا رله پمپ بنزین را تعویض کنید.

نشتی را بررسی کنید. موتور را روشن کنید و هرگونه نشتی در اطراف فیلتر بنزین جدید بررسی کنید. در صورت مشاهده هرگونه نشتی، موتور را خاموش کرده و در صورت نیاز اتصالات را محکم کنید.

How to replace the car fuel filter

نکاتی برای نگهداری از سیستم سوخت

حفظ سیستم سوخت برای داشتن عملکرد بهینه خودرو و بهره وری سوخت و جلوگیری از گرفتگی زودرس فیلتر بنزین بسیار مهم است. در اینجا چند نکته وجود دارد که به شما کمک می کند تا سیستم سوخت خود را در شرایط خوبی نگه دارید.

 • از سوخت با کیفیت بالا استفاده کنید. پمپ بنزین های معتبر را انتخاب کنید و از درجه سوخت مناسبی که سازنده خودروی خود توصیه می کند استفاده کنید تا از ورود آلاینده ها به سیستم سوخت خود جلوگیری کنید.
 • فیلتر بنزین را به طور مرتب تعویض کنید. از برنامه تعمیر و نگهداری خودرو خود پیروی کنید تا فیلتر بنزین را در فواصل زمانی توصیه شده تعویض کنید و از جریان مناسب سوخت اطمینان حاصل کنید و از رسیدن زباله به موتور جلوگیری کنید.
 • باک را پر نگه دارید. از کارکردن وسیله نقلیه خود با سوخت کم خودداری کنید، زیرا این امر می تواند باعث تجمع رسوب در باک بنزین شود و به طور بالقوه فیلتر بنزین را مسدود کند یا به پمپ بنزین آسیب برساند.
 • انژکتورهای سوخت را تمیز کنید. انژکتورهای سوخت خود را به صورت دوره ای با استفاده از افزودنی پاک کننده انژکتور سوخت تمیز کنید تا از رسوب گیری و تاثیر بر عملکرد موتور جلوگیری کنید.
 • How to replace the car fuel filter

هر چند وقت یکبار باید فیلتر بنزین ماشینم را تعویض کنم؟

برای اکثر خودروها، فیلتر بنزین باید هر دو سال یا 24000 مایل تعویض شود.

اگر فیلتر بنزین خود را تعویض نکنم چه اتفاقی می افتد؟

فیلتر بنزین در نهایت ممکن است با کثیفی و زباله مسدود شود. هنگامی که این کار انجام می شود، فشار سوخت می تواند کاهش یابد یا موتور ممکن است دچار کمبود سوخت شود و شما متوجه مشکلات عملکرد خواهید شد.

آیا می توانم فیلتر بنزین خود را خودم تعویض کنم یا به متخصص نیاز دارم؟

تعویض فیلتر بنزین کاری است که بسیاری از دست اندرکاران به تنهایی از عهده آن بر می آیند. اگر مطمئن نیستید، از یک مکانیک بخواهید این کار را برای شما انجام دهد.

هزینه تعویض فیلتر بنزین چقدر است؟

تعویض یک فیلتر بنزین هزینه بالایی ندارد و اگر آن را نزد مکانیک ببرید، کار اضافی کرده اید.

تعویض فیلتر بنزین چقدر طول می کشد؟

در اکثر مواقع، می توانید فیلتر بنزین را در حدود نیم ساعت تعویض کنید.