بازیافت روغن نحوه دور انداختن روغن موتور
۰۲
مرداد

بازیافت روغن چطور انجام می‌شود؟

دلایل بسیاری وجود دارد که چرا یک مالک خودرو ترجیح می دهد تعویض روغن خود را انجام دهد. تعویض روغن نسبتاً کاری آسان است، حتی برای کسانی که تازه کار تعمیر و نگهداری خودرو را شروع کرده اند. تعویض روغن خود می تواند در زمان و هزینه شما به خصوص در طولانی مدت صرفه جویی زیادی کند.

یادگیری نحوه مراقبت از وسیله نقلیه خود نیز می تواند واقعاً امری نیرومند باشد، در سرویس های دوره ای خودرو به خصوص اگر می خواهید ماشین با کارایی و عمر بیشتر و بهترداشته باشید، دانستن اینکه چگونه روغن خود را عوض کنید تنها بخشی از معادله است. دانستن نحوه دفع مسئولانه روغن خودرو به همان اندازه مهم است و بازیافت به دلایل بسیاری بهترین انتخاب است.

Oil recycling How to dispose of engine oil

چرا باید روغن موتور را بازیافت کرد؟

اگر قصد دارید تعویض روغن موتور را خود انجام دهید (یا فکر شروع این کار به سرتان زده است)، به احتمال زیاد از کسی خواسته ‌اید که به شما بگوید بازیافت روغن مصرف ‌شده چقدر مهم است. آیا بازیافت واقعاً آنقدر مهم است؟ اگر آن را در زباله دان بیندازید یا روی زمین بریزید، بدترین اتفاقی که ممکن است بیفتد چیست؟

همانطور که هر کسی که تا به حال با روغن سروکار داشته است به خوبی می داند، تقریباً به هر چیزی که لمس می کند، از جمله آب، می چسبد. ریختن روغن استفاده شده در ناودان، در فاضلاب یا هر جای دیگری که نباید برود، می‌ تواند آب‌ هایی مانند دریاچه‌ ها، اقیانوس ‌ها و رودخانه‌ ها را آلوده کند. همچنین می تواند به حیوانات و گیاهانی که آن را خانه می نامند آسیب برساند یا از بین ببرد.

  • مقدار روغنی که تنها در یک تعویض روغن انجام می شود، می تواند تا یک میلیون گالن آب را تحت تأثیر قرار دهد.
  • در واقع دور انداختن نادرست روغن موتور استفاده شده غیرقانونی است، بنابراین اصرار بر انجام این کار می تواند عواقب جدی داشته باشد. ممکن است جریمه شوید، به زندان محکوم شوید، یا مسئول هر گونه هزینه پاکسازی باشید.
  • Oil recycling How to dispose of engine oil

یادگیری نحوه بازیافت روغن موتور فقط به معنای اجتناب از عواقب منفی احتمالی نیست. روغن موتور بازیافتی را می توان تا حد زیادی به طور نامحدود تصفیه و توزیع کرد. دو و نیم لیتر روغن موتور تمیز و آماده برای تولید به 42 گالن روغن خام نیاز دارد. با این حال، همان مقدار روغن تمیز را می توان تنها از یک گالن روغن موتور که قبلا استفاده شده است، به دست آورد. به طور طبیعی، بازیافت به طور قابل توجهی برای محیط زیست آسان تر است.

فرآیند بازیافت روغن موتور استفاده شده در واقع بسیار ساده است. در اینجا توضیح داده شده است که چگونه می توانید هر بار که قرار است خودرو خود را برای تعویض روغن آماده می کنید، یک کار کامل انجام دهید.

وسایل مورد نیاز

  • تابه های تخلیه روغن
  • نحوه بازیافت روغن
  • روغن را در ظرف بریزید
  1. Oil recycling How to dispose of engine oil

کلید بازیافت موفق و مسئولانه روغن این است که مطمئن شوید همه آن را جمع آوری می کنید. یک برزنت یا ورق پلاستیکی را زیر محل کار خود قرار دهید. سپس یک ظرف مناسب را در بالای برزنت خود و زیر موتور خود قرار دهید تا روغن هنگام تخلیه آن گرفته شود. (یک تابه قطره ‌ای که همراه با یک دهانه است، بهترین انتخاب شما خواهد بود.)

  1. فیلتر را خالی کنید

مطمئن شوید که فیلتر روغن خود را در نظر گرفته اید! با ایجاد یک سوراخ کوچک در گنبد فیلتر خود شروع کنید و اجازه دهید تا به همراه بقیه روغنی که جمع ‌آوری کرده ‌اید، به طور کامل در ظرف قطره ‌ای تخلیه شود. سپس فیلتر را در یک کیسه پلاستیکی قرار دهید. حتی بعد از اینکه آن را تخلیه کردید، ممکن است حاوی مقدار زیادی روغن باشد و همچنین می تواند بازیافت شود.

  1. روغن خود را برای حمل و نقل آماده کنید

هنگامی که کارتان تمام شد، ممکن است لازم باشد روغن خود را از ظرف قطره ‌ای خود به ظرف دیگری برای نگهداری و حمل و نقل انتقال دهید، اما انتخاب مناسب آن بسیار مهم است. از کارتن های شیر، ظروف خالی آب میوه یا هر ظرف تصادفی دیگری که ممکن است در اطراف خانه داشته باشید استفاده نکنید.

اگر ظرف اصلی روغن را دارید، باید از آن استفاده کنید. در غیر این صورت، نیاز دارید تا از چیزی ساخته شده از پلی اتیلن یا پلاستیک دیگری که برای این منظور مناسب است استفاده کنید. همچنین برخی از تابه های روغن به گونه ای ساخته شده اند که می توان آنها را دربسته در نظر گرفت. این تابه ها نگهداری و حمل و نقل روغن مصرف شده را آسان می کنند.

Oil recycling How to dispose of engine oil

روغن موتوری که با مایعات دیگر (به طور تصادفی یا عمدی) مخلوط شده است، قابل بازیافت نیست، بنابراین مراقب باشید که روغن شما با مایع لباسشویی، بنزین یا هر مایع دیگری (شامل آب) مخلوط نشود. اطمینان حاصل کنید که ظرف نگهداری شما هرگز برای نگهداری مایعات دیگر در هیچ نقطه ای استفاده نشده است، حتی اگر مدت ها قبل بوده باشد.

  1. نگهداری روغن مصرف شده

پس از اینکه روغن مصرف شده به درستی در آن قرار گرفت، ظرف خود را در مکانی خنک، خشک و جایی که مزاحمتی برای آن ایجاد نشود، نگه دارید قبل از اینکه فرصتی برای تحویل آن به یک مرکز بازیافت در نزدیکی خود داشته باشید.

با روغن جمع آوری شده به صورت موفقیت آمیز چه کاری باید انجام دهید؟

بسته به جایی که زندگی می کنید، ممکن است بتوانید روغن موتور مستعمل خود را از طریق برنامه بازیافت در کنار خیابانی در شهر خود ارائه کنید. اگر شهر شما این امکان را دارد، مطمئن شوید که الزامات و پروتکل بسته بندی را به دقت بررسی کرده اید.

(هرگز به سادگی یک ظرف روغن موتور استفاده شده را در سطل بازیافت استاندارد خود نیندازید.) اگر بازیافت روغن موتور در کنار خیابانی در شهر شما امکان پذیر نیست، باید برنامه ریزی کنید تا خودتان آن را در یک مرکز بازیافت دخیل تحویل دهید.

اگر کاملاً مطمئن نیستید روغن خود را کجا ببرید یا نزدیکترین مرکز بازیافت کمی دورتر از مسیر اصلی شما است، نگران نباشید. اکثر فروشگاه های مرتبط با خودرو، روغن موتور استفاده شده و همچنین سایر مواد قابل بازیافت حساس (مانند باتری) را می پذیرند.