نحوه شارژ مجدد تهویه هوای خودرو
۰۵
مرداد

نحوه شارژ مجدد تهویه هوای خودرو

هنگامی که یک سیستم تهویه هوا توانایی خود را برای خنک کردن مناسب از دست می دهد، ممکن است لازم باشد سیستم را با مبرد جدید شارژ کنید. به خواندن نمودار فشار تهویه مطبوع R-134a و مراحل نحوه شارژ مجدد سیستم تهویه مطبوع هنگامی که فشار سیستم کم است یا پس از تعمیر گاز خارج شده است، ادامه دهید.

توجه: همیشه هنگام شارژ سیستم تهویه هوا از عینک ایمنی و دستکش استفاده کنید.

How to recharge car air conditioner

شارژ مجدد AC ماشین در 8 مرحله آسان

  1. تعیین هوای محیط

اگر دمای هوا 55 درجه فارنهایت یا کمتر است، خودرو را شارژ نکنید. همچنین همیشه توصیه می شود از شیلنگ شارژ با گیج استفاده کنید. بسته بندی مبرد باید دارای نمودار باشد تا مشخص شود بسته به دمای هوای محیط چه فشاری باید به سیستم شارژ شود. اگر نمودار ارائه نشده است، از نمودار فشار A/C موجود در اینترنت به عنوان راهنمای کلی استفاده کنید.

همچنین، سیستم‌ های AC مختلف می ‌توانند فشارهای توصیه‌ شده متفاوتی داشته باشند، بنابراین برای تعیین فشار مناسب برای وسیله نقلیه خود، ارزش آن را دارد که در کتابچه راهنمای تعمیر یا به دستورالعمل آنلاین نگاهی بیندازید. پیروی از این دستورالعمل ها هنگام شارژ مجدد سیستم، اطمینان حاصل می کند که سیستم می تواند کارآمد باشد.

نکته مهم این است که شارژ یک سیستم AC تنها با یک گیج متصل به مبرد امکان پذیر است، اما همیشه توصیه می شود از مجموعه کامل گیج های منیفولد استفاده کنید که فشارهای جانبی بالا و پایین را کنترل می کنند. این گیج ها برای فروش و در اکثر فروشگاه های قطعات خودرو برای اجاره در دسترس هستند.

در این مرحله، خودرو را روشن کنید و تهویه مطبوع را روی تنظیمات MAX قرار دهید. مرجع کمپرسور AC خودرو را پیدا کنید. همچنین نظارت بر آنچه که کلاچ AC انجام می دهد بسیار مهم است.

هنگامی که کمپرسور AC جدا می شود، فقط قسمت بیرونی قرقره می چرخد. وقتی درگیر است، کل مجموعه کلاچ می چرخد و کمپرسور را به حرکت در می آورد. کمپرسور شما طوری طراحی شده است که در مواقعی که فشار مبرد یا حجم بسیار کم است اصلا درگیر نمی شود.

How to recharge car air conditioner

  1. پورت سرویس

    در سمت پایین را پیدا کنید

این پورت معمولاً در خط اتصال دهنده و کمپرسور یافت می شود. اتصالات سمت بالا بین کمپرسور AC و کندانسور قرار دارد و بزرگتر از این دو اتصالات است. برای تأیید محل دقیق پورت سرویس پایین، به دفترچه راهنمای سرویس مراجعه کنید. اگر یک قوطی مبرد را با یک شیلنگ/گیج به ماشین وصل کنید، از سمت پایین استفاده خواهید کرد. اگر مجموعه ای از گیج ها را به وسیله نقلیه متصل کنید، از هر دو استفاده خواهید کرد.

*اکثر خودروهای سال 1994 و قدیمی از R12 به عنوان مبرد اصلی استفاده می کردند، اگر وسیله نقلیه در حال سرویس دهی هنوز از R12 استفاده می کند، باید تخلیه و به روز شود. مخلوط کردن R12 و هر مبرد دیگری غیرقانونی است.

هرگز از پورت بالا برای افزودن مبرد استفاده نکنید، انجام این کار بسیار خطرناک است و ممکن است باعث آسیب شود. هنگامی که شلنگ برای اتصال پیچ می‌ شود و ظاهری شبیه دریچه لاستیک دارد، فوراً متوجه اتصالات سبک R12 خواهید شد، در حالی که اتصالات R134A اتصال بزرگتری است. همچنین از سال 2013، بسیاری از وسایل نقلیه شروع به استفاده از مبرد 1234YF کردند. این مبرد با R134A سازگار نیست و باید عیب یابی را به متخصصان بسپارید.

  1. گرد و غبار را پاک کنید

گرد و غبار را با یک دستمال تمیز پاک کنید و سپس درپوش را از درگاه سرویس سمت پایین بردارید.

  1. شیلنگ شارژ را وصل کنید

شیلنگ شارژ را به درگاه سرویس پایین وصل کنید و مطمئن شوید که اتصالی ایمن دارید. اگر شیلنگ به راحتی وصل نمی شود، ممکن است از پورت اشتباهی استفاده کرده باشید. اگر از مجموعه ای از سنج ها استفاده می کنید، هر دو اتصال را وصل کنید.

مبرد را اضافه کنید

با پیروی از دستورالعمل های روی بسته مبرد، مبرد را به سیستم اضافه کنید.

How to recharge car air conditioner

  1. سیستم را شارژ کنید

پس از تعیین فشارهای صحیح با استفاده از نمودار فشار هوای محیط، در حین شارژ کردن سیستم، خوانش فشار را به طور مداوم کنترل کنید. اگر فشار سیستم کم بود، کلاچ کمپرسور AC شما درگیر نمی شود. باید توجه داشته باشید که با رسیدن فشار سمت پایین تقریباً به 25 تا 30 PSI است که کلاچ کمپرسور درگیر می شود.

ممکن است متوجه درگیری و جدا شدن کلاچ کمپرسور با اضافه شدن مبرد بیشتری شوید. در نهایت، باید همیشه درگیر بماند. در اینجا کاملاً مهم است که توجه داشته باشید که شارژ بیش از حد سیستم باعث آسیب دائمی می شود. اگر از فشار فعلی یا مقدار مبرد در سیستم خود مطمئن نیستید، باید به دنبال یک مکانیک حرفه ای در نزدیکی خود باشید تا مشکل را برطرف کند.

  1. شیلنگ شارژ را بردارید

پس از اینکه سیستم تهویه مطبوع با فشار مناسب شارژ شد، شیلنگ شارژ را از درگاه سرویس پایین (یا گیج‌ ها) خارج کنید و قوطی را به شلنگ شارژ متصل کنید و هر مبرد اضافی را در یک نقطه خشک و خنک نگهداری کنید.

  1. پیش از نصب مجدد، سیل درپوش پورت سرویس را بررسی کنید

اطمینان حاصل کنید که سیل زیر درپوش هیچ گونه ترک، شکاف یا پارگی نداشته باشد. در صورتی که دریچه شریدر نشتی داشته باشد، این آب بندی می تواند محافظت بیشتری ایجاد کند.

پس از اینکه تهویه هوای خود را شارژ کردید، تفاوت باید بلافاصله قابل مشاهده باشد. در صورتی که سطح پایین مبرد به دلیل نشتی در سیستم باشد، ممکن است ارزش یک یا دو بار پس از شارژ مجدد را داشته باشد.

اگر فکر می کنید نشتی وجود دارد، نور UV و مقداری رنگ UV بگیرید تا بتوانید محل نشت را پیدا کنید. هنگامی که نور ماوراء بنفش به اجزای تهویه مطبوع تابیده می شود، رنگ UV سوراخ قابل مشاهده خواهد بود.