نکاتی مفید درباره رانندگی در آب و هوای بارانی و سیل
۲۸
آذر

نکاتی مفید درباره رانندگی در آب و هوای بارانی و سیل

رانندگی در آب و هوای بارانی

هنگامی که هوا مرطوب و بارانی است، پیشنهاد می کنیم از راهنما گفته شده در ادامه استفاده کرده و با احتیاط رانندگی کنید.

باران های شدید و سیل آسا می توانند به راحتی فاجعه و ویرانی ایجاد کنند. جاده ها نیز از این وضعیت در امان نبوده و رانندگی در جاده های پرآب و در زیر باران شدید می تواند خطرناک باشد. بنابراین ایمن و هشیار بودن در چنین شرایطی بسیار مهم است.

نکاتی مفید درباره رانندگی در آب و هوای بارانی و سیل

رانندگی در آب گرفتگی و سیل می تواند بسیار خطرناک باشد، زیرا معمولا مشخص نیست که عمق آب چقدر است. اگر آب بسیار عمیق باشد، می تواند ماشین را گیر انداخته و زندگی شما و سایر سرنشینان را نیز در معرض خطر قرار دهد.

به همین دلیل توصیه ما این است که به طور کلی از رانندگی در مناطق سیل‌زده و جاده های برفی یا یخبندان خودداری کنید. البته در صورتی که چاره‌ای نداشته و مجبور به استفاده از خودرو هستید، نکات ما می تواند از بروز حادثه خودداری کند.

قبل از اینکه سوار خودرو شوید:

قبل از سوار شدن به خودرو، لازم است تا بررسی های بسیار ساده‌ای را انجام دهید. اگر هوا بارانی و طوفانی بود، مطمئن شوید که برف پاکن ها به درستی کار می کنند. همچنین در صورت امکان عملکرد آنها را چک کرده و بررسی کنید تا برف پاک‌کن های عقب خودرو نیز به خوبی کار کنند.

همچنین سعی کنید خود خود را از مکان هایی که بیشتر در معرض سیلاب قرار دارند دور کنید. اگر به هر دلیلی خودرو در به طور کامل یا نیمه در آب غرق شود، هزینه های زیادی را برای شما به دنبال خواهد داشت.

در آخر اینکه قبل از ورود به جاده ، حتما هشدارهای هواشناسی مربوط به سیل را بررسی کنید. به طور کلی پیشگیری از یک مشکل احتمالی، هزینه ها و دردسرهای آن را به حداقل می رساند.

هشیار، معقول و ایمن باشید

در شرایط آب و هوایی نامطلوب، باید مطمئن شوید که چراغ های خودرو به درستی کار کرده و هیچ مشکلی در دید شما یا سایر رانندگان وجود ندارد.

همچنین در چنین موقعیتی باید بیشترین فاصله را از سایر خودروها داشته باشید. با این کار هنگام توقف در روی زمین مرطوب و لیز، می توانید بیشتر مراقب خودرو باشید و آن را کنترل کنید. نکته دیگر اینکه با سرعت بالا رانندگی نکنید، زیرا برخورد مداوم و شدید لاستیک ها با آب می تواند باعث شناور شدن خودرو شما شود. در این حالت لاستیک های خودروی شما به اندازه کافی با سطح جاده برخورد نکرده و باعث سبک شدن خودرو می شود. اگر احیانا این اتفاق برای شما افتاد، برق خودرو را خاموش کنید تا دوباره بتوانید کنترل را بدست بگیرید.

نکاتی مفید درباره رانندگی در آب و هوای بارانی و سیل

اگر حین رانندگی به محلی رسیدید که تجمع آب زیاد و عمیق بود، خودرو را متوقف کرده و مسیر را ارزیابی کنید. در واقع بررسی کنید که آیا می توانید با خیال راحت از آن قسمت عبور کنید یا خیر. اگر خودرو دیگری از سمت مخالف می آید یا از عمق آب خبر ندارید، جلوتر نروید. حتی ممکن است به دلیل رانندگی با سرعت بالا و خیس کردن دوچرخه سوارها یا عابران پیاده، جریمه شوید (کاش این قانون هم اینجا اجرا می شد!).

در نتیجه اجازه دهید ابتدا خودروهای دیگر عبور کرده و سپس در امتداد آب به آرامی پیش بروید. به طور کلی توصیه می شود که در آب هایی با عمق بیشتر از 10 سانتی متر رانندگی نکنید، همچنین به یاد داشته باشید که امکان دارد در نیمه های راه عمق آب بیشتر و خطرناک‌تر نشود.

اگر این امکان وجود داشت که از یک مسیری متفاوت به راه خود ادامه دهید، حتما این کار را کنید. البته سفر شما ممکن است طولانی‌تر شود، اما در عین حال می تواند شما را از وضعیت های اضطراری نجات دهد. بنابراین توصیه ما این است که یک مسیر جایگزین پیدا کرده و کمی زودتر مبدا را ترک کنید تا به موقع به مقصد مدنظرتان برسید.

رانندگی در آب و هوای بارانی چگونه باید باشد؟

اگر عمق آب کم بود و به نظر ایمن می رسید، می توانید با رعایت احتیاط از آن عبور کنید. در صورتی هم که خودروهای زیادی در مسیر وجود نداشت، از کم عمق‌ترین قسمت آب عبور کرده و روی دنده اول خودرو بمانید. همچنین در صورت امکان سرعت خود را ثابت نگه دارید تا آب به لوله اگزوز خودرو جلوگیری شود.

از توقف در وسط مسیر سیل خودداری کنید، چرا که امکان خراب شدن و گیر افتادن شما وجود دارد. هنگامی که از آب عبور کردید، در صورت ایمن بودن مسیر می توانید ترمز کنید. با این کار آب اضافی داخل خودرو نیز می توانید با هر بار توقف تخلیه شود.

یکی از مهمترین مواردی که باید حتما از آن اجتناب کنید، رانندگی با سرعت بالا در سیلاب ها می باشد. با اینکار فقط احتمال اینکه کنترل خودرو را از دست دهید افزایش می یابد. در واقع لاستیک ها در عمق آب قدرت خود را از دست داده و به اصطلاح فرمان سبک می شود. اگر این اتفاق افتاد، برق خودرو را خاموش کرده و به هیچ عنوان ترمز نگیرید. بلکه اجازه دهید ماشین خودش کنترل شرایط را به دست گرفته و لاستیک ها را به حالت اول برگرداند.

اگر در حین رانندگی خود را در معرض سیلابی دیدید که حرکت آب در آن سرعت داشت، حتی الامکان از آن دوری کنید. جریان های آب از آنچه تصور می کنید قوی‌تر هستند و رانندگی در آن می تواند باعث شود کنترل ماشین خود را از دست دهید و گیر بیفتید.

نکاتی مفید درباره رانندگی در آب و هوای بارانی و سیل

به علاوه همانطور که در قبل گفتیم، اگر عابران پیاده یا دوچرخه سواران به خاطر رانندگی شما خیس شوند؛ امکان دارد جریمه شوید. حتی در شرایطی اگر پلیس تشخیص دهد که شما بدون توجه به دیگران در حال رانندگی هستید، ممکن است تحت پیگرد قانونی قرار بگیرید. (امیدواریم این متن ترجمه شده، توسط قانون گذارها دیده شود).

در بدترین شرایط چه کنیم؟

اگر اتفاق ناگوار رخ داده و شما در سیل و جریان آب گیر کردید، قدم اول این است که وحشت نکنید. نکته بعدی اینکه سعی نکنید با اعمال اجبار و زور خودرو خود را روشن کنید، چرا که این کار می تواند خسارت بیشتری وارد کند. در عوض برای جلوگیری از آسیب بیشتر، درپوش موتور را بسته گذاشته و از دیگران درخواست کمک کنید. همزمان با قفل کردن درها، از ماشین پیاده شده و اگر می توانید به کنار جاده بروید. فراموش نکنید که حتماً چراغ های هشدار دهنده خطر خودرو را روشن کنید تا سایر رانندگان بتوانند به راحتی ماشین شما را ببینند.

اگر بعد از اتمام سیل متوجه شدید که خودرو دچار خرابی هایی شده، آن را نزد یک مکانیک ببرید تا همه قسمت های خودرو را بررسی کند.

مجموعه تویولند آماده خدمت رسانی در زمینه عیب یابی و تعمیر موتور و برق خودرو شماست. سایر تعمیرات و خدمات دوره ای خودرو نیز توسط کادر مجرب این مجموعه انجام می شود.

لازم است بدانید که قوانین و نکات گفته شده، به طور کلی برای رانندگی در آب و هوای سرد و زمستان کاربردی هستند. بنابرین در جاده های مرطوب احتیاط بیشتری داشته و هوشیار رانندگی کنید.