سیستم ضد یخ خودرو چیست؟
۰۸
دی

بررسی سیستم ضد یخ خودرو

فرآیند خنک یا گرم نگه داشتن موتور در شرایط آب و هوایی مختلف، در طول عمر خودرو بسیار حیاتی است. با سرد شدن زیاد موتور، ماشین نمی تواند روشن شود و با گرم شدن بیش از حد آن نیز موتور به طرز چشمگیری بیش از توانش کار می کند. نگه داشتن موتور در دمای مناسب، عملکرد و وظیفه سیستم خنک کننده اتومبیل شما است که از ضد یخ استفاده می کند. اگرچه عده زیادی از سازندگان اعلام کرده‌اند که ضد یخ، خنک کننده نیست؛ با این حال بسیاری معتقدند که این ماده همان ضد یخ است.

سیستم ضد یخ خودرو چیست؟

برای درک بهتر سیستم خنک کننده اتومبیل شما و همچنین تفاوت بین دو سیستم کولنت (coolant) و ضدیخ، این راهنما کاربردی را برای شما آمده کرده‌ایم. بنابراین با ما همراه باشید تا همه چیز را در مورد سیستم خنک کننده و ضدیخ اتومبیل خود بیاموزید.

ضد یخ چیست؟

به بیان ساده ضد یخ ترکیبی از اتیلن گلیکول غلیظ و سیلیس است. البته میزان این دو ماده در فرمولاسیون ضدیخ بستگی به شرکت سازنده آن دارد. به این ترتیب ضد یخ و خنک کننده قابل تعویض یا جایگزینی با یکدیگر نیستند.

خنک کننده چیست؟

مایع خنک کننده زمانی ایجاد می شود که مشتری یا شرکت سازنده، محلول ضد یخ غلیظ را با روغن اولتوی H2O مخلوط کند. سپس این مخلوط از طریق رادیاتور، وارد سیستم خنک کننده شما شود.

ضد یخ چگونه کار می کند؟

هنگامی که محلول ضد یخ یا همان ترکیب خنک کننده با آب ترکیب می شود، به تنظیم دمای موتور کمک کرده و از گرم شدن یا سرد شدن بیش از حد آن جلوگیری می کند.

سیستم ضد یخ خودرو چیست؟

چه تفاوتی بین خنک کننده و ضد یخ وجود دارد؟

همانطور که در بالا ذکر شد، ضد یخ محلول غلیظ اتیلن گلیکول و سیلیس است؛ در حالی که خنک کننده ترکیب این محلول با آب می باشد. در واقع این مخلوط است که دمای موتور شما را تنظیم می کند.

  • ترموستات: از ترموستات ها برای کنترل و تنظیم دما در سیستم های کنترل آب و هوا و همچنین سیستم های کنترل موتور استفاده می شود.
  • رادیاتور: رادیاتورهای خودرو مایع خنک کننده‌ای که پس از فعالیت خودرو گرم شده را گرفته و آن را از یک سری پره (FAN) که مخصوص پخش گرما در هوا هستند عبور می دهد. سپس مایع خنک کننده دوباره به داخل موتور می چرخد ​​و در آنجا گرمای بیشتری را دریافت می کند تا رادیاتور آن را به بیرون انتقال دهد.
  • سنسور دمای مایع خنک کننده: سنسور دمای مایع خنک کننده (CTS) دستگاه کوچکی است که با اندازه گیری و پاسخ به تغییرات مقاومت الکتریکی، دمای مایع خنک کننده سیستم را اندازه گیری می کند.
  • واشر سر سیلندر: واشر سر سیلندر خودرو نوعی پلیمر فشرده یا ماده‌ای شبیه به پارچه است که در بلوک بین سیلندر و سر سیلندر قرار گرفته است. وظیفه واشر سرسیلندر این است که فشار وارده از حرکت مایعات مختلف را داخل موتور کنترل کرده و با آب بندی کردن آنها، مایعات و محفظه ها را از یکدیگر دور نگه دارد. بعضی اوقات ممکن است این قطعه خراب شده و مایع خنک کننده بتواند به داخل سیلندرها نشت کند. در این حالت که به آن blown head gasket گفته می شود، تقریباً موتور خودرو از بین می رود.

سیستم ضد یخ خودرو چیست؟

پاسخ به سوالات شما در مورد ضد یخ و خنک کننده

سوال: رنگ های مختلف موجود در خنک کننده به چه معناست؟

پاسخ: رنگ ها برای تعیین نحوه تولید مایع خنک کننده استفاده می شوند. به عنوان مثال در خنک کننده های آبی و سبز رنگ از افزودنی های غیر آلی استفاده شده، در حالی که رنگ نارنجی نشان دهنده فرمولاسیون حاوی اسید آلی آن خنک کننده می باشد.

البته امروزه این رنگ ها هیچ معنایی ندارند، بنابراین توصیه می کنیم از خنک کننده های پیشنهاد شرکت سازنده خودرو خود استفاده کنید.

سوال: چگونه بفهمیم که خودرو به ضد یخ نیاز دارد؟

پاسخ: می توانید بررسی کنید که خودرو بعد از چه مدتی شروع به بیش از حد گرم شدن می کند. یا اینکه بعد از خنک شدن خودرو، درب رادیاتور را باز کرده و مخزن را بررسی کنید.

سوال: تعمیر واشر سرسیلندر آسیب دیده چقدر هزینه دارد؟

پاسخ: از آنجایی که پیامد این آسیب دیدگی منجر به از بین رفتن موتور خودرو شما می شود، به احتمال زیاد خودرو نیازمند یک موتور جدید و تمام قطعات مربوط به آن که در اثر ذوب شدن موتور آسیب دیده‌اند می باشد.

نحوه خرید یک ضدیخ و مایع خنک کننده

تقریباً در هر فروشگاه لوازم یدکی می توانید مایع خنک کننده و ضد یخ بخرید. همینطور فروشگاه های آنلاین زیادی این محصولات را به صورت اینترنتی برای فروش تهیه کرده‌اند.

اگر نیاز به بازبینی و سرویس های دوره ای خودرو یا مواردی دیگر همچون تعمیر برق و موتور خودروی وارداتی خود دارید، تویولند میزبان شما خواهد بود.