10 نکته برای نگهداری موتور که برای مراقبت خوب از خودرو ضروری است
۲۳
مهر

10 نکته برای نگهداری موتور که برای مراقبت خوب از خودرو ضروری است

چک لیستی برای کارکرد مناسب و عملکرد صحیح موتور

10 نکته برای نگهداری موتور خودرو خیلی مهم است چون موتور مانند قلب یک ماشین است. برای اینکه ماشین حرکت کند باید بتواند نرم کار کند. اهمیت حفظ تناسب موتور و عملکرد موثر امری کلیدی و بدیهی است. در اینجا 10 نکته برای نگهداری موتور آورده شده است که به موتور کمک می کند تا همیشه کار کند:

10 نکته برای نگهداری موتور که برای مراقبت خوب از خودرو ضروری است

روغن موتور را در فواصل معین تعویض کنید

این کمترین کاری است که می توانید انجام دهید. روغن موتور تمام قطعات متحرک را به خوبی روغن کاری می کند تا ساییدگی حداقل شود. همچنین، تمام گرد و غبار، خاک و رسوبات را به دام می اندازد و آنها را از مکان هایی که نباید باشند دور نگه می دارد. سطح روغن را هر ماه چک کنید و در صورت پایین بودن سطح آن را شارژ کنید. درجه روغن و فواصل تعویض منوط به توصیه های سازنده است. فیلتر روغن به همان اندازه مهم است که تمام زباله های بنزین را فیلتر می کند و از فشار به موتور جلوگیری می کند. این کار باعث می شود که موتور شما نرم و عالی کار کند.

 سیستم خنک کننده را بررسی کنید

با وجود اینکه از نظر بازده موتور خودرو راه زیادی را پیموده ایم اما انرژی زیادی در طی احتراق به صورت گرما از دست می رود. فلزات و آلیاژهایی که موتور ماشین شما از آنها ساخته شده است، دوست خوبی با گرما ندارند. همیشه از وجود مایع خنک کننده کافی در مخزن اطمینان حاصل کنید زیرا برای دفع گرما بسیار مهم است. نسبت 1:1 خنک کننده و آب مقطر ایده آل است. همچنین، خوب است که در یک روز آفتابی گرم به دماسنج موتور نگاه کنید و در صورت نزدیک شدن به گرمای بیش از حد ماشین خود را خاموش کنید.

10 نکته برای نگهداری موتور که برای مراقبت خوب از خودرو ضروری است

بگذار نفس بکشد

تنگی نفس؟ احساس خستگی؟ موتور ماشین شما به اندازه شما به اکسیژن نیاز دارد. جریان هوای محدود می ‌تواند باعث عدم سوختن کامل بنزین و در نتیجه افزایش انتشار گازهای گلخانه ‌ای و کاهش مسافت پیموده شود. فیلتر هوا را بررسی کنید و هر زمان که احساس کردید کثیفی و زباله زیادی به آن چسبیده است، آن را تمیز/تعویض کنید. موتور شما باید به درستی نفس بکشد تا به خوبی کار کند و به کار خود ادامه دهد.

به دنبال نشتی بگردید

هنگامی که از جاده خارج می شوید، بایستید و به محل پارک برای یافتن مایعات روی زمین نگاه کنید. در صورت نشتی بنزین، باید به نزدیکترین مکانیک مراجعه کرده و آن را بررسی کنید. همچنین می ‌توانید زیر کاپوت را چک کنید تا نشتی یا بوی آن را بشنوید. روغن موتور و ضد یخ مایعاتی هستند که هنگام بررسی نشتی باید به آنها توجه کنید.

10 نکته برای نگهداری موتور که برای مراقبت خوب از خودرو ضروری است

با سوخت اضطراری رانندگی نکنید

بنزین حاوی رسوباتی است که در ته مخزن شما می نشیند. با توجه به سال‌ ها کار کردن قطعاً لایه ‌ای از آشغال وجود خواهد داشت که نباید به موتور برسد. کار کردن با سوخت کم این زباله ها را به داخل پمپ بنزین می کشد که می تواند باعث سایش زیاد شود. به جای اینکه دعا کنید به موتور نرسد، باک خود را شارژ کنید و در هزینه تعمیر/تعویض فیلتر بنزین و پمپ صرفه جویی کنید.

تسمه های خود را چک کنید

تسمه های لاستیکی پیوندهای ضروری برای حفظ همه چیز در هنگام کارکرد موتور هستند. اگر صدای جیغی از زیر کاپوت شنیدید، زمان تعویض آنها فرا رسیده است. شما باید تسمه های خود را از نظر وجود ترک و علائم ساییدگی بررسی کنید، حتی اگر برای مدت طولانی دوام داشته باشند. اما اگر در حین کار کردن موتور پاره شوند، ممکن است باعث آسیب جدی به اجزای موتور، «اجزای گران قیمت موتور» شود!

10 نکته برای نگهداری موتور که برای مراقبت خوب از خودرو ضروری است

چراغ چک موتور را نادیده نگیرید

این چراغ فریاد ماشین شما برای دریافت کمک است. هرگز این موضوع را نادیده نگیرید و بلافاصله ماشین را توسط مکانیک خود بررسی کنید. اساساً این کار امری خود تشخیصی است که برای محافظت از موتور شما ایجاد می شود. لزوماً هر بار جدی نیست، اما هرگز متوجه نخواهید شد مگر اینکه آن را بررسی کنید.

فیلتر بنزین خود را تعویض کنید

شبیه فیلتر روغن است اما زباله های سوخت را فیلتر می کند و از ورود به محفظه احتراق پیشگیری می کند. فیلتر جدید به معنای جریان آزاد سوخت تمیز به پمپ بنزین و موتور است. این تضمین می‌ کند که در داخل موتور تجمع کمتری از زباله وجود داشته باشد و تشنگی آن برای دریافت سوخت تمیز از بین برود.

10 نکته برای نگهداری موتور که برای مراقبت خوب از خودرو ضروری است

شمع ها و سیم ها را تعویض کنید

شمع به عنوان یک جرقه زن عمل می کند. مخلوط هوا و سوخت را در سیلندرها مشتعل می کند و به دلیل طول عمر طولانی آن به تعمیر و نگهداری کمی نیاز دارد. تعمیر و نگهداری منظم باعث می شود که موتور کارکرد خود را حفظ کند. گاهی اوقات حتی نیازی به تعویض ندارند. تمیز کردن می تواند کمک بزرگی باشد زیرا دوده زیادی در اطراف الکترود به مرور زمان جمع می شود.

موتور شما دوست ندارد دور خود را به ناگاه متوقف کند

موتورها طوری طراحی شده اند که با سرعت ثابت کار کنند. این زمانی است که آنها بهترین عملکرد را دارند. تغییرات بیش از حد در دور موتور باعث از بین رفتن آن می شود. رانندگی در شهر، یعنی جایی که شما دائماً حرکت می کنید و توقف می کنید، واقعاً کاری سخت برای موتور است. سعی کنید دور خود را زیاد نکنید. درعوض، سرعت خود را حفظ کنید و زمانی که می دانید باید دوباره توقف کنید، بیش از حد شتاب نگیرید. سعی کنید تا حد امکان وارد بزرگراه شوید. این کار به شما مسافت پیموده ‌شده بهتری می ‌دهد (اکنون می ‌دانید که چرا رانندگی در بزرگراه باعث مصرف سوخت کمتری می ‌شود) و موتور برای مدت طولانی ‌تری کار می ‌کند.

این بررسی‌ ها در سرویس های دوره ای باید موتور شما را سالم نگه دارد و در هزینه ‌های تعمیرات/تعویض/نگهداری شما صرفه ‌جویی زیادی کند. موتور گران ترین و پیچیده ترین قسمت ماشین شما است. موتور نیاز به مراقبت زیادی دارد و زمانی که قصد فروش خودروی خود را دارید، با یک ارزش فروش خوب، بازدهی نگهداری را خواهید دید.