دلیل نشت های خودرو چیست؟
۱۰
اسفند

بررسی دلیل نشت های خودرو

مطمئنا هنگامیکه گاراژ یا پارکینگ را نگاه میکنید و مایع و روغن روی زمین ریخته شده را می‌بینید احساس خوبی نخواهید داشت. برای شما سوال پیش می آید که این نشت روغن، بنزین یا مایع دیگر متعلق به کدام قسمت ماشین است؟

در ادامه نکات مفید بسیاری که در رابطه با علت نشت مایعات از خودرو است را بیان خواهیم کرد.

لکه قهوه‌ای روشن تا سیاه

اگر رنگ لکه‌ای که مشاهده کردید قهوه‌ای روشن، تیره یا سیاه بود نشان دهنده نشت روغن موتور است. به طور معمول رنگ روغن موتور قهوه‌ای روشن است اما هرچه قدیمی شده باشد رنگ آن تیره تر شده و در نهایت به رنگ سیاه تبدیل می‌شود. همانطور که میدانید موتور ماشین حاوی روغن موتور است و به هر دلیلی ممکن است نشت کند.

دلیل نشت های خودرو چیست؟

نشت روغن موتور ممکن است از محفظه روغن، واشر، مهره و درپوش دریچه باشد. بهتر است هنگامی که متوجه یک نشت کوچک شدید سریعا به یک مکانیکی مراجعه کنید و به کمک مکانیک مشکل را پیدا کرده و مسئله را حل نمایید.

خدمات سرویس و تعمیر خودرو های وارداتی

لکه قرمز تا قهوه ای

اگر لکه قرمز تا قهوه ای را بر روی زمین مشاهد کنید احتمالا مایع رادیاتور است. تولید کنندگان یک مایع قرمز رنگی را درون سیال انتقالی قرار میدهند که با گذشت زمان رنگ آن تیره‌تر می‌شود، این مایع درون رادیاتور و کولر قرار دارد. صرف نظر از اینکه این مایع در کدام قسمت ماشین است، به محض مشاهده لکه قرمز رنگی که گاهی ممکن است کمی تیره تر باشد باید بلافاصله به تعمیرگاه مراجعه نمایید. این موضوع بسیار حیاتی است. شایان ذکر است که مایع فوق بوی تیزی دارد.

دلیل نشت های خودرو چیست؟

لکه شفاف قرمز رنگ تا قهوه ای

تولید کنندگان در روغن فرمان برق خودرو از مایع قرمز شفاف استفاد میکنند که با گذشت زمان این رنگ کمی تیره تر شده و تبدیل به قهوه ای میشود. اکثر تولید کنندگان از همان مایع داخل رادیاتور استفاده می‌کنند و برخی ماده دیگری را برای این کار انتخاب میکنند.

برای اینکه تشخیص دهید لکه قرمز رنگ از رادیاتور است یا روغن فرمان برقی، باید به مکان لکه ایجاد شده و توجه کنید. اگر لکه در در قسمت جلویی ماشین و سمت چپ قرار داشت روغن فرمان برقی است پس باید شلنگها و مخزن برق را بررسی کنید.

لکه شفاف زرد تا قهوه ایی

اگر شاهد لکه زرد رنگ یا قهوه ای شفاف بودید احتمالا نشت روغن ترمز دارید. روغن ترمزی که به تازگی عوض شده باشد به رنگ زرد شفاف است و با گذشت زمان به رنگ قهوه ای در می‌آید، اصطلاحا عمرش تمام شده و باید تعویض شود. از ویژگی های روغن ترمز که سبب تشخیص نسبت به سایر مایعات درون قطعات خودرو میشود، لیز بودن است. روغن ترمز از سایر مایعات مورد استفاده در خودرو لیزتر است. برای رفع این مشکل کافیست درب مخزن روغن ترمز را باز کنید و بررسی کنید که روغن ترمز اضافی درون مخزن نباشد، یا به عبارت دیگر از حد مجاز بالاتر نباشد. اگر نمیدانید چگونه مخزن روغن ترمز ماشین را باز کنید یا آن را بیابید کافیست به دفترچه راهنمای وسیله نقلیه خود مراجعه کنید.

اگر حدس میزنید لکه مشاهده شده نشت روغن ترمز است باید بلافاصله ماشین را مورد بررسی دقیق قرار دهید، چراکه این موضوع بسیار حائز اهمیت است و ممکن است جان شما را به خطر بیاندازد.

 لکه سبز، صورتی، نارنجی یا سبز-آبی

اگر هرکدام از رنگهای سبز، صورتی، نارنجی یا سبز-آبی را مشاهد کردید احتمالا مایع خنک کننده نشتی دارد. تولید کنندگان از رنگهای روشن برای خنک کننده استفاده میکنند تا به راحتی قابل شناسایی باشد، این مایع بوی شیرینی دارد.

دلیل نشت های خودرو چیست؟

این مایع از آب غلیظ تر و از روغن رقیق تر است. ممکن است در حین رانندگی متوجه بوی گرم و شیرین آن شوید یا اینکه گرمای خودرو توجه شما را جلب کند، گرچه این موضوع در نگاه اول مهم به شمار نمی رود اما باید به سرعت آن را بررسی کنید چراکه ممکن است نشت به دلیل شکستگی پمپ اب باشد یا از بخاری نشات بگیرد. مشکلات نشت مایع خنک کننده باید به سرعت حل شوند وگرنه خیلی زود مشکل حاد خواهد شد.

لکه آب

اگر به هنگام خارج شدن از پارکینگ شاهد قطره یا لکه آب بودید اصلا نگران نشوید. به خصوص اگر از سیستم تهویه هوا استفاده میکنید. مکانیزم این سیستم به این شکل است که با ایجاد چگالش تهویه هوا را انجام میدهد به این شکل که رطوبت هوا را گرفته و تبدیل به قطرات آب میکند و از طریق شلنگ کوچکی که برای آن تعبیه شده آب را به زیر خودرو انتقال میدهد. پس اگر در روزهای گرم تابستانی قطره،لکه یا چاله کوچک آب زیر ماشین تان مشاهده کردید جای نگرانی ندارد چراکه سیستم تهویه هوا به خوبی کار خودش را انجام داده است.

دوستان عزیز لطفا اگر تنها چند قطره کوچک روغن (با هر رنگی) یا گودال کوچی از روغن را مشاهده کردید بلافاصله قبل از حرکت خودرو علت را یافته و موضوع را حل کنید. این مسئله بسیار حائز اهمیت است و نباید به سادگی از کنار آن گذشت.

منبع