تعمیر بوق خراب خودرو
۱۷
خرداد

چگونه بوق خراب خودرو را تعمیر کنیم

بوق خودرو، یک قطعه مهم از یک وسیله نقلیه با عملکرد مناسب است. ممکن است شما در رابطه با بوق خودرو خود با چندین مشکل روبرو شوید که شامل مواردی مانند این است که بوق خودرو دارای صدای با تن پایین تری نسبت به یک بوق معمولی باشد، یا اینکه صدایی از بوق خودرو خارج نشود. رفع مشکل یک بوق خراب شده خودرو را اغلب می توانید خودتان انجام بدهید. با این حال، هنگامی که رفع مشکل بوق خودرو مستلزم این است که سایر قسمت های خودرو، مانند کیسه هوای سمت راننده جدا شوند، شما برای رفع این مشکل، باید با یک متخصص تماس بگیرید.

تعمیر بوق خراب خودرو

مراحل رفع مشکل بوق خودرو

1- مشکل بوق خودرو خود را مشخص کنید. شناسایی نوع نقص بوجود آمده در بوق خودرو شما، می تواند در حل مشکل آن به شما کمک شایانی کند.

2- کاپوت خودرو را بالا بزنید و از یک نفر بخواهید تا بوق را فشار بدهد تا متوجه شوید بوق خودرو صدای پایینی از خود منتشر می کند یا خیر. بسیاری از خودرو ها دارای 2 بوق یا تعداد بیشتری بوق هستند. اگر هنگام فشار دادن بوق صدای آن کم است، ممکن است تعداد یک یا بیشتری از بوق های خودرو خراب شده باشند.

تعمیر بوق خراب خودرو

3- بوق یا بوق های خودرو را بر روی پایه اصلی رادیاتور یا پنجره مشبک خودرو قرار بدهید.

تعمیر بوق خراب خودرو

4- سیم اتصال برق مربوط به بوق خودرو را قطع کنید. بوق خودرو، شبیه یک فیوز می باشد که چند رشته سیم از آن خارج می شوند. برای جدا کردن اتصال سیم، انتهای پایین این کنکتور را فشار دهید و سپس سیم کشی را از آن جدا کنید. پیچ و مهره های نصب شده که به سیم کشی وصل شده است، را جدا کنید و درپوش لعابی بوق که بر روی سیم ها قرار دارند را جدا کنید. قطعات بوق را تمیز کنید و مجدداً آنها را در محل خود نصب کنید. از همکار خود بخواهید که مجدداً بوق را فشار بدهد تا از درست شدن آن مطمئن شوید.

تعمیر بوق خراب خودرو

5 – در صورتی تمیز کردن قسمت های بوق، باعث رفع اشکال بوق خودرو و افزایش صدای آن نشوند، یک بوق جدید خریداری کنید. شما ممکن است برای تعویض بوق خراب خودرو، یک بوق با مارک اصلی خریداری کنید و یا یک بوق معمولی را برای تعویض بوق معیوب خودرو خریداری کنید.

تعمیر بوق خراب خودرو

روش های تعمیر بوق خودرو

بوق خودرو فاقد صدا می باشد

1- اگر هیچگونه صدایی از بوق خودرو شما منتشر نمی شود، جعبه فیوز را بررسی کنید. کتابچه راهنمای خودرو را مطالعه کنید تا محل جعبه فیوز خودرو خود را پیدا کنید. همچنین، دفترچه راهنماي خودرو اطلاعات لازم را در مورد فیوز مخصوصی که مخصوص استفاده از بوق خودرو است، به شما می دهد.

تعمیر بوق خراب خودرو

2- فیوز را با یک انبرک، انبردست نوک باریک، یا انبردست معمولی جدا کنید. همچنین ممکن است شما بتوانید فیوز را با انگشتان خود جدا کنید. اگر نوار فلزی درون فیوز شکسته باشد، فیوز مذکور کار نخواهد کرد.

تعمیر بوق خراب خودرو

3- اگر فیوز خراب شده است، آن را تعویض کنید. شما می توانید فیوزهای نو برای تعویض فیوز خراب را فروشگاه عرضه کننده این قطعات خریداری کنید. فیوز مناسب را نصب کنید و سپس از همکار خود بخواهید تا مجدداً بوق را امتحان کند.

تعمیر بوق خراب خودرو

4- اگر مشکلی در فیوز خودرو وجود ندارد، بررسی کنید که آیا چراغ کیسه هوا بر روی داشبورد روشن شده است.

تعمیر بوق خراب خودرو

  • چنانچه مشکلی در کیسه هوا ایجاد شود، می تواند باعث عدم کارکرد مناسب بوق شود. اگر کیسه هوا باز شود، ممکن است بوسیله قطعه ای که فنر ساعت نامیده می شود، باعث شود که برق از طریق سیم پیچ رله که به بوق وصل میشود، به بوق نرسد و باعث قطع عملکرد بوق خودرو شود.

5- اگر چراغ کیسه هوا روشن است، خودرو خود را نزد یک مکانیک متخصص وسیله نقلیه ببرید.

تعمیر بوق خراب خودرو

  • اگر کیسه هوای خودرو شما باز شده است، شما به یک مکانیک متخصص نیاز دارید تا کیسه هوا را بردارد و سپس این کیسه هوا را به درستی نصب کند. اگر اگر شما نتوانسته اید این مسئله را مشخص کنید، یک مکانیک می تواند سایر مشکلات مربوط به بوق خودرو شما را معین کند.

مجموعه تعمیرگاهی تویولند، آماده خدمت رسانی برای تعمیر و سرویس خودروی شماست.

منبع