هر چند وقت یک بار باید مایع ضد جوش یا ضد یخ خودرو را عوض کنم؟
۲۵
اردیبهشت

هر چند وقت یک بار باید مایع خنک کننده (ضد جوش) خودرو را عوض کنم؟

زمان مناسب برای تعویض مایع خنک کننده ( ضد جوش یا ضد یخ )، چه موقع است؟ برای برخی وسایل نقلیه، به شما توصیه میشود که هر 48280.32 کیلومتر مایع خنک کننده را عوض کنید. برای بقیه ی وسایل نقلیه، تعویض مایع، برنامه ی منظمی ندارد.

برای مثال، شرکت هیوندای میگوید که مایع خنک کننده (که به آن ضد یخ یا ضد جوش نیز گفته میشود) در اکثر مدل های این خودرو باید بعد از 96560.64 کیلومتراول و بعد از آن پس از هر 48280.32 کیلومتر عوض شود. این مدت در برخی مدل های مرسدس بنز و برخی موتورها، پس از هر 48280.32 کیلومتر است اما در بقیه ی آنها پس از هر 193121.28 کیلومتر یا 12سال است. همچنین در دیگر مرسدس ها ، بعد از 24140.16 کیلومتر یا 15سال است.

هر چند وقت یک بار باید مایع ضد جوش یا ضد یخ خودرو را عوض کنم؟

برخی از تولیدکنندگان به شما توصیه می کنند که سیستم خنک کننده را تخلیه کنید و آنرا شستشو دهید و مایع خنک کننده را در وسایل نقلیه ای که خدمات سخت همچون یدک کشی انجام میدهند که باعث تولید گرمای بیشتری میشود، زود به زود تعویض کنید. اگرچه برنامه ی تعویض در بسیاری از شورلت ها، پس از 241401.6 کیلومتر با صرفنظر از نحوه ی رانندگی با وسیله ی نقلیه، می باشد.

هرچند بسیاری از مغازه های خدماتی از جمله برخی نمایندگی هایی که ماشین هایی با خنک کننده های مادام العمر را میفروشند – میگویند که باید مایع خنک کننده را زودتر از آنچه که در برنامه ی تعمیر و نگهداری به شما توصیه کرده اند، مانند هر 48280.32 کیلومتر یا 80467.2 کیلومتر تعویض کنید.

جهت استفاده از خدمات تعمیر موتور خودرو یا سایر خدمات مربوط به خودروهای وارداتی خودتان، نام تویولند را در نظر داشته باشید و با ما تماس حاصل فرمایید.

علتش این است: بیشتر خودروها از مایع خنک کننده ی دارای طول عمر بالا(معمولا ترکیب 50.50 از آب و ضدیخ) در رادیاتور استفاده میکنند که برای چندین سال بدون رسیدگی کم یا بدون هیچ رسیدگی ای، مانع به جوش آمدن در هوای گرم و یخ زدن در هوای سرد میشود. خودروهای مدرن نیز فواصل طولانی تری بین تعویض مایع از هرنوعی که باشد، دارند تا حدودی به این دلیل که نهادهای نظارتی زیست محیطی خودروسازان را تحت فشار قرار داده اند تا مقدار خنک کننده های کهنه و همچنین سایر مایعات زائدی را که باید دفع یا بازیافت شوند، کاهش دهند.

خنک کننده می تواند به مرور زمان خراب شود و باید آزمایش شود که آیا هنوز خوب است یا نه چرا که تشخیص آن تنها از ظاهر مایع، دشوار است. حتی اگر مخزن خنک کننده، سطح خنک کننده کافی را نشان دهد و آزمایش نشان دهد خنک کننده و ضد یخ هنوز کافی است، تخلیه و تعویض خنک کننده و ضدیخ ممکن است لازم باشد.

خنک کننده می تواند در طول زمان اسیدی تر شود و خواص ضد زنگ خود را از دست بدهد و باعث زنگ زدگی شود. زنگ زدگی میتواند به رادیاتور، واتر پمپ، ترموستات، کلاهک رادیاتور، شیلنگ ها و دیگر بخش های سیستم خنک کننده و همچنین به سیستم بخاری خودرو آسیب بزند و این امر می تواند موجب گرم شدن بیش از اندازه ی موتور خودرو شود.

بنابراین مایع خنک کننده در هر خودرویی که 80467.2 کیلومتر رفته باشد، باید به صورت دوره ای آزمایش شود. پس حتی اگر سیستم خنک کننده به نظر برسد به درستی کار می کند و مخزن پر است، باید بدنبال نشانه های زنگ زدگی و نشتی باشید و مطمئن شوید که مایع، خنک کنندگی و حفاظت از گرمای بیش از حد را داشته باشد. سیستم خنک کننده را می توان با نوارهای آزمایشی که میزان اسیدی بودن را اندازه گیری می کنند، و با آب چگالسنج که حفاظت از انجماد و جوش را اندازه گیری می کند، بررسی کرد.

اگر بازدارنده های خوردگی خراب شده باشند، خنک کننده ی ضدیخ باید تعویض شود. همچنین ممکن است سیستم خنک کننده نیاز به شستشو برای از بین بردن آلودگی ها داشته باشد اهمیتی هم ندارد که زمان برنامه ی تعمیر رسیده باشد یا اینکه کیلومتر شمار چه عددی را نشان میدهد. از سوی دیگر، اگر بررسی ها نشان میدهند که خنک کننده همچنان کار حفاظت خود از گرم شدن بیش از حد و خوردگی را انجام میدهد، تغییر آن بیشتر از آنچه که تولید کننده توصیه کرده، تنها هدر دادن پول است.