چه می‌شود وقتی بیش از حد در ماشین تان روغن می ریزید؟
۰۹
خرداد

چه اتفاقی رخ می دهد وقتی بیش از حد در ماشین تان روغن می ریزید؟

وقتی یک موتور، روغن خیلی کمی دارد، اتفاقات بدی می تواند بیفتد: اصطکاک بین قطعات متحرک افزایش می یابد، موتور داغ تر میشود، و در بدترین حالت، قطعات متحرک زمانیکه روغن کمی داشته باشند، بهم گیر میکنند.

همچنین اتفاقات بد میتواند زمانیکه روغن بیش از اندازه وجود داشته باشد، رخ دهند. پر کردن بیش از حد با روغن می تواند باعث ایجاد کف شده که باعث تبدیل روغن لغزنده به مایعی کف دار با حباب های هوا می شود و از خواص روان کننده و خنک کننده می کاهد. همچنین روغن کف دار کار را برای پمپاژ روغن برای توزیع در سراسر موتور، سخت تر میکند، بنابراین برخی قطعات متحرک ممکن است به مقدار لازم روغن دریافت نکرده و باعث افزایش سایش و بالا رفتن خطر آسیب به موتور شود.

یک ماشین به چه میزان روغن نیاز دارد؟

بستگی دارد. جزییات را در کتابچه ی راهنمای ماشین خود جستجو کنید، اما بسیاری از موتورها بین 4 تا 6 کوارت روغن نیاز دارند. به طور معمول، این روغن در تشتکی در زیر موتور و زیر میل لنگ تخلیه میشود . میل لنگ مانند مخلوط کنی با سرعت بالا عمل میکند که روغن را هم میزند و کف ایجاد میکند.

میل لنگ جایی است که در آن سرعت موتور اندازه گیری میشود و هر وقت که موتور در حال کار کردن است، به سرعت میچرخد. به عنوان مثال، اگر سرعت سنج 2500 دور را در 75مایل نشان دهد، به این معناست که میل لنگ هر دقیقه ۲۵۰۰ بار یک دور کامل انجام می دهد؛ پدال گاز را تا ته فشار دهید و به این ترتیب این مقدار میتواند به 2500 دور در دقیقه یا بالاتر برسد.

چه می‌شود وقتی بیش از حد در ماشین تان روغن می ریزید؟

پر کردن بیش از حد با روغن همچنین فشار روغن را افزایش می دهد، و به واشرها و درزگیرهایی فشار زیادی می آورد که از نشت روغن از موتور و یا رفتن به قسمت های دیگر که نباید روغن وارد آنها شود، جلوگیری میکنند. به مرور زمان، این فشار، ایجاد مشکل در آن واشرها و درزگیرها را تسریع میکند. پر کردن بیش از حد با روغن اغلب به این دلیل رخ می دهد که تعمیرگاه ها روغن تازه را بجای ریختن با پیمانه یا گالن با ظروف بزرگ پمپاژ میکنند. نگه داشتن ماشه ی پمپ، به مدت خیلی زیاد، خیلی راحت میتواند روغن اضافه را وارد کند و ممکن است تکنسین چوب ژرفاسنج را بررسی نکند و حتی اگر آنرا بررسی کند، تخلیه ی روغن در تشنک زمان میبرد بنابراین ممکن است سطح روغن را درست پس از پمپاژ آن، به اشتباه بخوانند.

چک کردن چوب ژرفاسنج روغن در زمانی که یک وسیله نقلیه در زمین مسطح بوده و موتور سرد است اطلاعات دقیقی از سطح روغن خواهد داد. اگر سطح روغن کمی بالاتر از علامت پر است، مشکلی ایجاد نمیکند. اگر نصف کوارت یا بیشتر روغن ریخته شود، یا روی چوب ژرفا سنج، کف نمایان شود، بهترین راه حل این است که روغن را تخلیه کرده و دوباره تا سطح مناسبی پر کنید.

آیا نیاز به تعمیر اساسی موتور خودرو وارداتی خود را دارید؟ یا به یک تعمیرگاه گیربکس اتوماتیک حرفه ای نیاز دارید؟ تعمیرگاه تویولند آماده به خدمت شماست!