هشت نکته برای رفع سریع مشکل پنچری لاستیک
۲۵
آذر

هشت نکته برای رفع سریع مشکل پنچری لاستیک

لاستیک پنچر شده است؟ مشکلی نیست. این نکات کمک خواهند کرد.

لاستیک زاپاس داشته باشید

یدک‌ ها فضای خودرو را اشغال می کنند اما می ‌توانند نجات ‌دهنده زندگی باشند. با این حال تایرهای کوچکتر محدودیت ‌هایی دارند. سازندگان لاستیک زاپاس در مورد حداکثر سرعت حداکثر 50 مایل در ساعت خود جدی هستند.

لاستیک پنچر خود را فوراً تعمیر یا تعویض کنید، زیرا قطعات یدکی برای طی 50 تا 70 مایل ساخته شده اند. آنها ماشین شما را در جاده نگه می دارند تا بتوانید به خانه خود برسید، اما قرار نیست یک راه حل بلند مدت باشند.

هشت نکته برای رفع سریع مشکل پنچری لاستیک

کاورهای پلاستیکی چرخ خود را نشکنید

خودروسازان از دو روش برای محکم کردن روکش های پلاستیکی چرخ استفاده می کنند: گیره های فنری و مهره های پلاستیکی پیچ دار. برای تعویض لاستیک خود، باید بدانید کدام یک نصب شده است.

اگر مطمئن نیستید، سعی کنید یکی از مهره های پلاستیکی را با انتهای سوکت اتو لاستیک خود بچرخانید. اگر بچرخد، کاور از نوع پیچی است. تمام مهره های پلاستیکی را باز کنید و درپوش را بردارید.

اگر مهره نمی‌ چرخد، نوع پلاستیکی نصب شده است. آنها را جدا کنید و اینجاست که برخی افراد دچار مشکل می شوند. اگر انتهای مخروطی آهنی لاستیک خود را در قسمت ضعیفی روی کاور قرار دهید، آن را تکه تکه خواهید کرد. بنابراین مطمئن شوید که اهرم را پشت یکی از پره های بزرگتر قرار می دهید و سپس می چرخانید تا زمانی که جدا شود.

هشت نکته برای رفع سریع مشکل پنچری لاستیک

یک پمپ لاستیک همراه خود داشته باشید

اگر به طور معمول فشار باد لاستیک زاپاس خود را کم نمی کنید، تعجب نکنید که در زمان نیاز به شدت باد آن کم شده باشد. رانندگی با یدکی کم باد شده ناامن است و رانندگی با یدکی کم باد برای صرفه جویی در فضا کاملاً خطرناک است.

هشت نکته برای رفع سریع مشکل پنچری لاستیک

این مشکل را با نگه داشتن یک بادکننده لاستیک در هر زمان در وسیله نقلیه خود حل کنید.

نحوه استفاده از آن به این صورت است: موتور را روشن کنید و دستگاه را به پورت برق خود وصل کنید. لاستیک زاپاس را قبل از نصب روی هاب به فشار توصیه شده (روی برگردان داخل درب راننده) برسانید.

آیا می دانید سوکت کلیددار کجاست؟

به منظور جلوگیری از سرقت، بسیاری از خودروها روی هر چرخ یک مهره مخصوص دارند که برای شل کردن آن به یک «سوکت کلیددار» ویژه نیاز دارد.

اگر وقتی لاستیک پنچر شده‌ نمی‌ توانید کلید را پیدا کنید (یا راننده دیگری در خانواده از آن مطلع نیست)، نمی ‌توانید چرخ را جدا کنید. بنابراین توجه داشته باشید که کلید را در یک مکان امن مانند جعبه نگه دارید و مطمئن شوید که همه کسانی که ماشین را می رانند از مکان آن مطلع هستند.

هشت نکته برای رفع سریع مشکل پنچری لاستیک

در آوردن چرخ گیر کرده

اگر لاستیک های خود را هر 5000 مایل تعویض نکنید، ممکن است چرخ های شما به وسیله زنگ زدگی به هاب بچسبند. در حالی که مهره های گیره را در حدود سه چهارم باز کرده اید، یدک را از سوراخ مرکزی بگیرید و از آن به عنوان ضربه گیر استفاده کنید. آن را با تمام توان به صورت افقی بچرخانید تا در موقعیت ساعت 12 به چرخ گیر کرده برخورد کند. ضربات را در موقعیت های ساعت 3 و 9 تکرار کنید تا چرخ از توپی جدا شود.

اگر مطمئن نیستید که می‌توانید یک لاستیک پنچر شده را تعویض کنید، دو قوطی سیلر لاستیک آئروسل را از هر فروشگاه قطعات خودرو که می شناسید بخرید و آنها را در خودرو نگهداری کنید. قوطی ها در چندین سایز برای لاستیک های جمع و جور، استاندارد و سایز کامیون فروخته می شوند.

درزگیرهای لاستیک روی سوراخ های آج سه شانزدهم اینچی کار می کنند. قطر کمتر آنها روی سوراخ های دیواره جانبی، برآمدگی یا هر خرابی فاجعه بار دیگری جوابگو نیست.

اگر بتوانید محل سوراخ را پیدا کنید و وسیله نقلیه را تا زمانی که نشتی رو به پایین باشد حرکت دهید، می توانید شانس موفقیت تعویض چرخ را تا حد زیادی افزایش دهید. اگر علت سوراخ شدن را می بینید (مثلا میخ) آن را بردارید. این به بسته شدن سوراخ کمک می کند.

اگر قوطی یخ زده است، آن را با دریچه های یخ زدا یا بخاری کف گرم کنید تا زمانی که محتویات در هنگام تکان دادن آزادانه حرکت کنند. سپس لاستیک را طبق دستورالعمل روی قوطی پر کنید. اگر پس از استفاده از قوطی دوم، لبه از روی زمین بلند نشد، سوراخ بیش از حد بزرگ است که بسته شود و باید برای کمک تماس بگیرید.

هشت نکته برای رفع سریع مشکل پنچری لاستیک

فشار هوا را در اسرع وقت کم کنید. اگر بادکننده لاستیک در دسترس دارید، همین الان این کار را انجام دهید. این یک تعمیر موقت است، بنابراین در اسرع وقت لاستیک را به صورت حرفه ای تعمیر کنید. درزگیر لاستیک باید در عرض سه روز یا 100 مایل، هر کدام که زودتر اتفاق بیفتد، برداشته شود.

به لاستیک‌ فروشی اطلاع دهید که از درزگیر تایر استفاده کرده‌ اید تا کسی در پیشرانه‌ ها هوا وارد نکند. ممکن است فروشگاه برای تمیز کردن درزگیر از لاستیک هزینه اضافی دریافت کند.

بسیاری از تعمیرکاران فکر می کنند که می توانند پنچری لاستیک را به طور دائمی تنها با یک پلاگ تعمیر کنند. آنها اشتباه می کنند. پلاگ تایر فقط نیمی از تعمیر است. آستر داخلی لاستیک نیز باید وصله شود و این به معنای رفتن به فروشگاه لاستیک است. اگر پچ را رها کنید در معرض یک انفجار فاجعه بار خواهید بود.

یک کیت ماموریت حیاتی جمع کنید

چه خودتان لاستیک خود را عوض کنید یا به یک درزگیر لاستیک تکیه کنید، این موارد «ماموریت حیاتی» را همیشه در وسیله نقلیه خود نگه دارید. آنها باید بخشی از کیت اضطراری شما باشند.

  • اتصالات چرخ: ماشین خود را از افتادن از روی جک مخصوصاً در سراشیبی ها در امان نگه دارید.
  • چراغ قوه پلاگین: شب ‌های تاریک ممکن است دیدن کاری را که انجام می ‌دهید غیرممکن کنند.
  • دستکش: داشتن دستکش در تمام طول سال خوب است، اما برای کار با فلز سرد در دمای زیر صفر بسیار مهم است.
  • بادکننده لاستیک: برای پرکردن لاستیک ‌های کم باد و پر کردن لاستیک ‌های تعمیر شده به آن نیاز دارید.

در هنگام شل کردن مهره ها، در وضعیت درست قرار بگیرید

وقتی وسیله نقلیه را بالا می برید، هیچ راهی وجود ندارد که بتوانید مهره ها را باز کنید و لاستیک فقط می چرخد. درعوض، مهره های گیره را در حالی که لاستیک هنوز روی زمین است، باز کنید، اما آن را جدا نکنید.

برای حفظ وضعیت صحیح کمر خود، اتو لاستیک را روی هر مهره با دسته در وضعیت ساعت 9 قرار دهید. هر دو دست را روی رینگ لاستیک قرار دهید و با تمام توان به سمت پایین فشار دهید. اگر جواب نداد، با وزنه خود از یک حرکت جهشی به سمت پایین استفاده کنید تا مهره شل شود.

برای تعمیر و سرویس وسیله نقلیه مانند تعمیر جلوبندی خودرو، تعمیر موتور خودرو و خدمات ظاهری خودرو به تعمیرگاه معتبر تویولند مراجعه کنید.