نکات تعمیر و نگهداری خودرو که شما نمی دانستید
۲۷
آذر

نکات تعمیر و نگهداری خودرو که شما نمی دانستید خودتان می توانید انجام دهید

نکات تعمیر و نگهداری خودرو احتمالاً می ‌دانید که می ‌توانید برخی از تعمیرات خودرو را خودتان انجام دهید. اما چندین کار برای تعمیر خودرو وجود دارد که احتمالاً نمی دانستید که می توانید آن را خودتان انجام دهید.

نکات تعمیر و نگهداری خودرو که شما نمی دانستید

اول ایمنی

فقط به این دلیل که مکانیک نیستید به این معنی نیست که نمی توانید خودتان از عهده برخی تعمیرات و تنظیمات برآیید. کارهای تعمیر و نگهداری زیادی وجود دارد که نمی دانستید می توانید آن را انجام دهید. با این حال، هنگام کار بر روی خودروی خود همچنان باید اقدامات ایمنی اولیه را در نظر داشته باشید. همیشه از وسایل حفاظتی مناسب استفاده کنید، مطمئن شوید که ماشین شما در هنگام کار روی آن کاملا بی حرکت است و در صورت شک، آن را برای تشخیص به مکانیکی مجاز ببرید.

نکات تعمیر و نگهداری خودرو که شما نمی دانستید

فیلترهای هوا را تمیز و تعویض کنید

تمیز کردن و تعویض فیلترهای هوا در ماشین نسبتاً آسان است. هنگامی که آنها را جدا کردید، جاروبرقی بکشید تا توده های بزرگ گرد و غبار و زباله ها پاک شوند و سپس آنها را با ظرفشویی رقیق شده در آب بشویید. قبل از بازگرداندن فیلترها به ماشین مطمئن شوید که کاملاً خشک شده اند.

نکات تعمیر و نگهداری خودرو که شما نمی دانستید

خراش ها را از بین ببرید

ممکن است خراش های رنگ را ببینید و نگران باشید که باید ماشین خود را به تعمیرگاه ببرید، اما در واقع چند روش مختلف برای رفع این مشکل وجود دارد. از بین بردن خراش های رنگ بسیار ساده تر از آن چیزی است که فکر می کنید.

خراش های کوچک را می توان به راحتی جلا داد. به سادگی آن را خیس کنید و سپس آن ناحیه را سنباده بزنید تا خراش کدر به نظر برسد و سپس برای بازگرداندن درخشش، پولیش بزنید. خراش های متوسط را می توان با محصولات رفع خراش برطرف کرد، در حالی که خراش های بزرگ به کمی چربی بیشتر نیاز دارند. اما هر سه نوع خش را می توان در خانه ترمیم کرد.

نکات تعمیر و نگهداری خودرو که شما نمی دانستید

فرورفتگی ها را بیرون بکشید

وقتی صحبت از تعمیر و نگهداری خودرو می‌شود، احتمات نمی ‌دانستید که می ‌توانید خودتان کار را انجام دهید، بیرون کشیدن فرورفتگی ‌ها احتمالاً بهتر به نظر می ‌رسد که به متخصصان واگذار شود. و اگر واقعاً نگران این هستید که آن را امتحان کنید، با خیال راحت این کار را انجام دهید. اما تعمیر فرورفتگی‌ ها را می ‌توان در خانه انجام داد، به شرطی که ابزار مناسب را در دست داشته باشید.

کار را با تمیز و خشک کردن ماشین شروع کنید. سپس کل فرورفتگی را سنباده بزنید و آن را پاک کنید. فیلر خود را آماده کنید و ابتدا یک لایه «سخت» بمالید. سپس، یک لایه «ضخیم» را انجام دهید تا کل فرورفتگی را پر کنید. با سنباده خود سراغ پرکننده بروید تا مطمئن شوید که شکل آن با خطوط طبیعی خودرو مطابقت دارد. لعاب تکمیلی را بمالید، آن را سمباده بزنید و سپس روی فیکس را آستر کرده و رنگ کنید.

نکات تعمیر و نگهداری خودرو که شما نمی دانستید

کارهای جزئی

به نظر می رسد انجام کارهای جزئی ماشین دشوار است، اما چیزی است که می توانید تا زمانی که زمان و ابزار در اختیار دارید، آن را انجام دهید. علی رغم هزینه اولیه مواد، در دراز مدت انجام آن توسط خودتان ارزانتر است.

برای فضای داخلی به یک جاروبرقی خوب، پاک کننده های مناسب برای فضای داخلی خود (فرش، چرم، شیشه و غیره) و چیزی برای وارد کردن به شکاف ها نیاز دارید. هنگام فوکوس بر روی نمای بیرونی، مطمئن شوید که تعدادی پارچه میکروفیبر در دسترس داشته باشید. زمان زیادی برای این کار اختصاص دهید و عجله نکنید.

نکات تعمیر و نگهداری خودرو که شما نمی دانستید

شمع ها را عوض کنید

آیا می دانستید که می توانید شمع های خود را تعویض کنید؟ ماشین‌ های مختلف دارای پلاگ هایی با اندازه‌ های متفاوت هستند، بنابراین کار با برخی از برندها راحتتر از بقیه است. همچنین برای دسترسی به شمع ها به یک سوکت شمع، یک آچار بکس و احتمالاً یک اکستندر نیاز دارید.

هنگامی که ابزار خود را جمع کردید و کاپوت را بالا زدید، با تمیز کردن آن ناحیه با هوای فشرده شروع کنید. سپس، سیم پیچ احتراق را بردارید. از سوکت خود برای جدا کردن پلاگ استفاده کنید و بلافاصله شمع را بردارید. در نهایت از آچار بکس خود برای نصب شمع جدید، تعویض سیم پیچ و تمیز کردن فضای کاری خود استفاده کنید.

برای سرویس های دوره ای خودرو و خدمات ظاهری و آپشن های دیگر به تعمیرگاه معتبر تویولند مراجعه کنید.