منظور از cc درموتور چیست؟
۰۳
دی

منظور از cc در موتور چیست؟

 • منظور از cc موتور چیست؟
 • چند سی سی برابر است با یک اسب بخار؟
 • آیا موتور دارای سی سی بالاتر بهتر است؟
 • چه چیزی مهمتر است: CCیا HP؟
 • آیا CC برای موتورهای EV کاربرد دارد؟
 • منظور از cc درموتور چیست؟

CC در موتور به چه معناست؟

برخی از مکانیک ها CC را به عنوان یک شکل کوتاه برای «سانتی متر مکعب» می دانند، در حالی که برخی دیگر آن را به عنوان «ظرفیت مکعب» می شناسند.

در هر صورت، CC اندازه گیری جابجایی موتور است و اندازه گیری حجم است. با این حال، حجم آن با مقدار آبی که موتور در صورت غوطه ور کردن کامل آن در آب جابه جا می کند، برابر نیست. در عوض، به حجم کل تمام پیستون اشاره دارد که به عنوان سیلندر نیز شناخته می شوند.

منظور از cc درموتور چیست؟

پیستون‌ ها محور موتور را به حرکت در می ‌آورند و هرکدام در یک سوراخ محکم به جلو و عقب حرکت می‌ کنند که ناشی از انفجارهای ناشی از احتراق سوخت است.اگر حجم تمام سوراخ ها را با هم جمع کنید، جابجایی کل موتور را به دست می آورید که حجم کل جاروب شده توسط همه پیستون ها است. اگر برعکس حرکت کنید و جابجایی موتور و تعداد سوراخ ها یا سیلندرها را بدانید، می توانید حجم هر سوراخ پیستون را محاسبه کنید.

به عنوان مثال، در Chevy V-8 409، هشت سیلندر وجود دارد که به صورت V شکل روی بلوک موتور قرار گرفته اند. از آنجایی که حجم کل آن 409 اینچ مکعب است، حجم هر سیلندر کمی بیش از 51 اینچ مکعب است.

از نظر متریک، حجم کل 6700 سانتی متر مکعب (سی سی) و هر سیلندر 837.5 سی سی حجم دارد. به عبارت دیگر، دو سیلندر ظرفیت بیشتری نسبت به کل موتور Datsun B-210 دارند.

منظور از cc درموتور چیست؟

چند سی سی برابر است با یک اسب بخار؟

به عنوان یک قانون کلی، یک موتور با ظرفیت بیشتر می تواند قدرت بیشتری تولید کند، اما هیچ ارتباط مستقیمی بین ظرفیت، چه در سانتی متر مکعب یا اینچ مکعب، و اسب بخار (HP) وجود ندارد.

موتورهای بزرگتر می توانند گشتاور بیشتری تولید کنند، که نیرویی است که پیستون ها برای چرخاندن میل لنگ اعمال می کنند، بنابراین یک رابطه وجود دارد. با این حال، عملکرد موتور، همانطور که در اسب بخار اندازه گیری می شود، کمیت پیچیده تری است که نه تنها به گشتاور، بلکه به سرعت چرخش موتور، دور در دقیقه (rpm) بستگی دارد.

به عنوان مثال، شورولت در همکاری با کادیلاک، یک نسخه توربوشارژ از موتور V-8 خود ساخت که با حجم 6162 سی سی، کمی کوچکتر از 409 بود. به گفته مجله Car and Driver اندرو وندلر، آن را توسعه داد. حداکثر قدرت 755 اسب بخار است که تقریباً دو برابر قدرت 409 است، بنابراین بزرگتر لزوماً به معنای قدرتمندتر نیست.

 • عوامل زیادی بر عملکرد موتور تأثیر می گذارند، از جمله:
 • طراحی موتور. این شامل تعداد سیلندرها و جهت آنها می شود.
 • مواد موتور. موتورهای با کارایی بالا معمولاً از فلزات سبک وزن و انعطاف پذیر ساخته می شوند.
 • نوع سوخت. موتورهای با کارایی بالا معمولاً با سوخت با اکتان بالا کار می کنند.
 • نسبت احتراق. نسبت سوخت به هوا بر راندمان احتراق تأثیر می گذارد که به نوبه خود بر میزان توان موجود برای پیستون ها تأثیر می گذارد.
 • بار. وزن وسیله نقلیه و هر باری که حمل می کند، بر عملکرد موتور تأثیر می گذارد.
 • منظور از cc درموتور چیست؟

آیا موتور دارای سی سی بالاتر بهتر است؟

این امر به آنچه شما می خواهید بستگی دارد. اگر به دنبال یک کامیون یا تراکتور برای حمل بارهای سنگین هستید، گشتاور اضافی نیاز دارید که یک موتور بزرگ می تواند ایجاد کند.

با این حال، اگر به دنبال یک وسیله نقلیه سریع هستید، تعداد دور در دقیقه که موتور می ‌تواند ایجاد کند مهمتر است و اغلب با موتورهای کوچکتر می ‌توان به دور بیشتر در دقیقه دست یافت. مصرف بنزین نیز یک عامل است: موتورهای بزرگ نسبت به موتورهای کوچکتر سوخت بیشتری مصرف می کنند.

چه چیزی مهمتر است: CC یا HP؟

اسب بخار تعیین می کند که یک ماشین با چه سرعتی شتاب می گیرد و حداکثر سرعتی که به دست می آورد، و این محصول حاصل گشتاور و سرعت چرخش موتور است.

ظرفیت مکعب موتور (سی سی) به این دلیل است که موتورهای بزرگتر می توانند گشتاور بیشتری تولید کنند، اما همانطور که در بالا توضیح داده شد، چندین عامل دیگر بر عملکرد موتور حاکم است.

اگر کارایی اولویت شماست، بیشتر به اسب بخار تولید شده توسط موتور علاقه خواهید داشت، اما اگر مصرف سوخت اولویت شماست، باید به دنبال خودرویی با موتور با ظرفیت کمتر باشید، زیرا موتورهای کوچکتر سوخت کمتری می سوزانند.

آیا CC برای موتورهای EV کاربرد دارد؟

قدرت تولید شده توسط یک وسیله نقلیه الکتریکی (EV)، که می تواند بر حسب کیلووات یا اسب بخار اندازه گیری شود، محصول گشتاور و سرعت چرخش است، درست مانند یک وسیله نقلیه گازسوز.

اندازه موتور مهم است، زیرا یک موتور بزرگتر می تواند گشتاور بیشتری تولید کند، اما ولتاژ تامین شده توسط باتری ها نیز مهم است. از آنجایی که یک EV پیستون ندارد، مفهوم جابجایی موتور واقعاً کاربرد ندارد.

سازندگان EV اندازه موتور را بر حسب اسب بخار ترمز (BHP) به جای سی سی اندازه گیری می کنند، این در حالی است که ممکن است بخواهید هنگام خرید یک EV به آن توجه کنید، اسب بخار به صورت کلی عدد بسیار مهمتری است.

برای تعمیر موتور خودرو، تعمیر جلوبندی خودرو و خدمات دیگر برای وسیله نقلیه خود به وب سایت تویولند مراجعه کنید.