دینام خودرو چیست و نحوه ی تعمیر و نگهداری آن چگونه است؟
۰۳
اردیبهشت

دینام خودرو چیست و چگونه کار می کند؟

دینام خودرو چیست و نحوه ی تعمیر و نگهداری آن چگونه است؟ هنگامی که نوبت به برق رسانی به رادیو، چراغ های جلو و سایر اجزای الکترونیکی ماشین می رسد، ممکن است فکر کنید این باتری است که همه کار را انجام می دهد.

در واقع این دینام شماست که کارها را به خوبی انجام می دهد. اما دینام دقیقا چه کاری انجام می دهد و چگونه کار می کند؟ این مقاله را تا انتها بخوانید تا بدانید چه موضوعی دینام را تا این حد مهم کرده است و چگونه می توان مشکلات دینام خودرو را قبل از تبدیل شدن به یک مشکل بزرگ تشخیص داد.

دینام خودرو چیست و نحوه ی تعمیر و نگهداری آن چگونه است؟

دینام خودرو چیست؟

اگر به زیر کاپوت نگاه کنید، یک وسیله شبیه یک ژنراتور استوانه ‌ای کوچک مشاهده می شود که همان دینام است. معمولاً آن را پیچ شده به موتور خواهید یافت. دینام خودرو همراه با باتری و تنظیم کننده ولتاژ، یکی از سه بخش اصلی سیستم شارژ الکتریکی خودرو است.

کاری که دینام انجام می دهد تامین برق خودرو است تا در باتری ذخیره شود. وظیفه دینام این است که نیروی مکانیکی را از یک تسمه محرک یا تسمه سرپانتین متصل به قرقره میل لنگ موتور بگیرد و سپس این انرژی مکانیکی را به الکتریسیته تبدیل کند.

دینام خودرو چیست و نحوه ی تعمیر و نگهداری آن چگونه است؟

اجزای دینام

قرقره

در امتداد بیرونی دینام یک قرقره وجود دارد که توسط یک تسمه محرک یا مارپیچ حرکت می کند. قرقره میل لنگ موتور تسمه را تغذیه می کند که قرقره دینام را می چرخاند. حرکت از قرقره دینام به دینام خودرو اجازه می دهد تا با تامین انرژی مکانیکی که می تواند به انرژی الکتریکی تبدیل شود، کار کند.

روتور

این قطعه یک قسمت استوانه ای است که به یک شفت فلزی متصل شده است که توسط تسمه محرک دینام می چرخد. روتور یک الگوی مثلثی (به نام قطب های انگشت مثلثی) در سراسر محیط بیرونی دارد.

این مثلث ها مغناطیسی هستند و جهت شمالی و جنوبی متناوب در اطراف روتور دارند. با روشن شدن روتور دینام، در هسته خود به یک آهنربای الکتریکی تبدیل می شود.

دینام خودرو چیست و نحوه ی تعمیر و نگهداری آن چگونه است؟

استاتور

استاتور، روتور دینام در حال چرخش را در بر می گیرد. به داخل استاتور مجموعه ای از 3 سیم پیچ مسی متصل شده است. با چرخش روتور مغناطیسی، جریان متناوب در سیم پیچ های استاتور القا می شود.

تنظیم کننده ولتاژ

در این حالت نمی توان ولتاژ خوبی داشت و ولتاژ بیش از حد می تواند به باتری ماشین و سایر وسایل الکترونیکی شما آسیب برساند. اینجاست که رگولاتور ولتاژ وارد عمل می شود.

تنظیم کننده ولتاژ بخشی از دینام است که برای کنترل خروجی برق استفاده می شود. تنظیم کننده ولتاژ، الکتریسیته ایجاد شده در روتور را به خروجی دینام مورد نظر تعدیل می کند.

یکسو کننده

استاتور دینام یک شارژ متناوب (AC) ایجاد می کند، اما باتری های خودرو با یک شارژ جریان مستقیم (DC) تغذیه می شوند. نقش یکسو کننده تبدیل بار الکتریکی متناوب به نیروی مستقیم است که با باتری خودرو سازگار است.

یکسو کننده ها از یک سری دیودها، که یک قطعه نیمه هادی است، برای دریافت شارژ AC و هدایت جریان به یک جهت جریان استفاده می کنند. با محدود کردن جریان برق به یک جهت، یکسو کننده شارژ AC را به شارژ DC تبدیل می کند که باتری ماشین می تواند از آن استفاده کند.

دینام خودرو چیست و نحوه ی تعمیر و نگهداری آن چگونه است؟

یک دینام چگونه کار می کند؟

در حالی که باتری برای روشن کردن ماشین در حالت خاموش ضروری است، اما دینام ماشین را هنگامی که موتور روشن است زنده نگه می دارد.

دینام بیشتر قطعات الکترونیکی خودرو را در حین رانندگی یا در حال حرکت، از جمله چراغ ‌های خودرو، فرمان برقی، شیشه ‌های برقی، برف پاک ‌کن ‌های شیشه جلو، صندلی‌ های گرمکن، تجهیزات داشبورد و رادیو، تغذیه می‌ کند. این قطعه انرژی همه آنها را با جریان مستقیم (DC) تامین می کند. دینام همچنین وظیفه شارژ باتری ماشین در حین رانندگی بر عهده دارد.

این قطعه با تبدیل انرژی مکانیکی به انرژی الکتریکی کار می کند. هنگامی که موتور روشن است، تسمه محرکی را که روی یک قرقره متصل به دینام قرار دارد، نیرو می دهد.

قرقره شفت روتور دینام را می چرخاند که مجموعه ای از آهنرباها را در داخل یک سیم پیچ می چرخاند. این آهنرباهای چرخان جریان متناوب (AC) را در استاتور تولید می کنند که سپس به یکسو کننده دینام هدایت می شود. یکسو کننده آن انرژی AC را به انرژی DC تبدیل می کند که سیستم های الکتریکی ماشین شما را فعال می کند.

دینام ها معمولاً می توانند تا پایان عمر وسیله نقلیه شما دوام بیاورند، اما همیشه این اتفاق نمی افتد. فرسودگی عمومی، آسیب ناشی از گرما، استفاده بیش از حد، قرار گرفتن در معرض آب، قطعات معیوب یا سیم های فرسوده می تواند دینام شما را پیش از اینکه عمر ماشین تمام شود، از کار بیاندازد.

دینام خودرو چیست و نحوه ی تعمیر و نگهداری آن چگونه است؟

علائم هشدار دهنده یک دینام معیوب

بدون دینام، خودروی شما روشن نخواهد شد یا بیش از چند دقیقه روشن نخواهد ماند. علائم معمول دینام معیوب اغلب با مشکلات باتری یا سایر قطعات خودرو که علائم مشابهی را نشان می دهند، اشتباه گرفته می شوند. به عبارت دیگر اگر تنها یکی از مشکلات زیر را مشاهده کردید، ممکن است نشانه معیوب بودن دینام باشد:

  • نور کم یا بیش از حد
  • تخلیه باتری
  • از کار افتادن تجهیزات برقی
  • مشکل در استارت یا توقف مکرر
  • صداهای غرغر یا ناله
  • بوی لاستیک یا سیم سوخته
  • روشن شدن چراغ هشدار باتری روی داشبورد

در حالی که اینها می توانند نشانگرهای مفیدی باشند، هر یک از این علائم هشداردهنده می تواند به مشکلات احتمالی در کل سیستم الکتریکی خودروی شما اشاره کند. خودروی خود را نزد مکانیک برق خودرو ببرید تا سیستم الکتریکی شما را بررسی کند و ریشه مشکل را بیابد.

دینام خودرو چیست و نحوه ی تعمیر و نگهداری آن چگونه است؟

ماشین خود را شارژ نگه دارید

مشکلاتی که هنگام روشن کردن وسیله نقلیه یا شارژ باتری وجود دارد می تواند به دلیل معیوب بودن دینام باشد! برای تشخیص حرفه ای و دریافت توصیه های خدماتی شفاف، یک بازرسی سیستم الکتریکی یا یک سرویس دینام انجام دهید.