گرم شدن بیش از حد خودرو: چه کاری باید انجام دهید 
۱۰
آبان

گرم شدن بیش از حد خودرو: چه کاری باید انجام دهید 

خانواده ای بی دغدغه سوار ماشین می شوند و برای داشتن یک آخر هفته در ساحل هیجان زده هستند. پس از چند ساعت در جاده، فاجعه رخ می دهد. موتور شروع به دود کردن می ‌کند و خانواده مجبور می ‌شوند خودرو را کنار جاده پارک کنند. بعد از این چه خواهد شد؟! به نظر می ‌رسد هیچ فیلم ترسناک تابستانی بدون این صحنه نمادین کامل باشد، اما مطمئناً موضوعی نیست که بخواهید در سفر جاده ‌ای بعدی خود آن را بازسازی کنید! مطمئن شوید که در صورت وقوع فاجعه آماده هستید و یاد بگیرید که وقتی موتور ماشین بیش از حد گرم می شود چه کاری انجام دهید (و چه انجام ندهید!).

گرم شدن بیش از حد خودرو: چه کاری باید انجام دهید 

چرا موتورها بیش از حد گرم می شوند؟ فهرستی از علل احتمالی

موتورها به دلایل زیادی ممکن است بیش از حد گرم شوند. به طور کلی، بیشتر به این دلیل است که مشکلی در سیستم خنک کننده وجود دارد و گرما قادر به فرار از محفظه موتور نیست. منبع این مشکل می تواند نشت سیستم خنک کننده، فن خراب رادیاتور، خرابی پمپ آب، سطح پایین روغن موتور یا خرابی ترموستات باشد. صرف نظر از منبع مشکل، گرم شدن بیش از حد موتور چیزی نیست که پشت گوش بیندازید. موتور شما ممکن است آسیب جدی، اگر نه دائمی، متحمل شود.

نشتی سیستم خنک کننده

سیستم خنک کننده خودرو وظیفه تنظیم گرمای خروجی از موتور را بر عهده دارد. این کار را با گردش مایع خنک‌ کننده در مناطق داغ اطراف بلوک موتور و سر سیلندر و سپس بازگشت به رادیاتور انجام می ‌دهد. هنگامی که مایع خنک کننده از سیستم نشت می کند، دمای موتور بالا می رود و در نهایت بیش از حد گرم می شود. نشت مایع خنک کننده می تواند ناشی از خرابی شلنگ، واشر فرسوده، ترک خوردگی بلوک موتور و حتی آسیب به رادیاتور باشد. رعایت منظم بازرسی ها و تعمیر و نگهداری بهترین راه برای جلوگیری از مشکلات نشت مایع خنک کننده و آسیب ناشی از گرمای بیش از حد موتور است.

گرم شدن بیش از حد خودرو: چه کاری باید انجام دهید 

خرابی پمپ آب

مایع خنک کننده به خودی خود گردش نمی کند. سیستم خنک کننده خودرو از یک پمپ آب برای وارد کردن مایع خنک کننده به اطراف موتور در حال کار استفاده می کند. بنابراین، هنگامی که پمپ آب به خوبی کار نمی کند، جریان مایع خنک کننده را مختل می کند و منجر به گرم شدن بیش از حد می شود.

یکی از قسمت هایی که باید مراقب آن باشید، پروانه پمپ آب است، یک قطعه فن مانند چرخان که مایع خنک کننده را از طریق گذرگاه های سیستم خنک کننده به درون موتور وارد می کند. مشکلات زمانی به وجود می آیند که یک پروانه قدیمی یا فرسوده مسدود شود یا چرخش با هم متوقف شود. و بدون جریان مایع خنک کننده، دمای موتور ممکن است به سرعت بالا برود. هنگامی که پمپ آب به این شکل خراب می شود، باید تعویض شود.

گرم شدن بیش از حد خودرو: چه کاری باید انجام دهید 

خرابی رادیاتور

وقتی نوبت به سیستم خنک کننده خودرو می رسد، رادیاتور را به عنوان مرکز فرماندهی در نظر بگیرید. مخلوط مایع خنک کننده و آب به طور مداوم از رادیاتور به موتور گردش می کند تا گرمای اضافی را جذب کند. سپس، هنگامی که مایع خنک ‌کننده به رادیاتور بر می ‌گردد، از یک سری پره‌ ها برای خنک کردن و استخراج گرما از مخلوط خنک‌ کننده/آب استفاده می ‌کند.

چگونه یک رادیاتور خراب می شود؟ راه های مسدود شده می تواند جریان مایع خنک کننده را قطع کند، بنابراین گرما نمی تواند از موتور خارج شود. پره های رادیاتور آسیب دیده یا خم شده می تواند استخراج گرما از مایع خنک کننده برگشتی را برای رادیاتور دشوارتر کند. و در نهایت، نشتی در رادیاتور می ‌تواند سیستم خنک ‌کننده را که رگ حیاتی سیستم خنک ‌کننده خودرو است، تخلیه کند.

گرم شدن بیش از حد خودرو: چه کاری باید انجام دهید 

سطح پایین روغن موتور

موتورهای خودرو از قطعات متحرک زیادی برای احتراق سوخت استفاده می کنند که وسیله نقلیه شما را به حرکت وا می دارد. روغن موتور برای هر یک از اجزای موتور روغن کاری ضروری را برای کاهش اصطکاک تولید کننده گرما فراهم می کند. وقتی سطح روغن موتور خیلی پایین باشد، قطعاتی که روغن کاری ضعیفی دارند اصطکاک و گرمای بیشتری ایجاد می کنند. علاوه بر این، روغن موتور نیز به انتقال گرما از موتور درست مانند مایع خنک کننده کمک می کند. استرس حرارتی و حتی آسیب جدی موتور می تواند ناشی از سطح پایین روغن موتور باشد.

رعایت منظم تعویض روغن موتور بهترین راه برای جلوگیری از این مشکل است. نشانگرها را جدی بگیرید، مانند چراغ روغن داشبوردتان، و اگر فکر می کنید سطح روغن موتورتان خیلی پایین است، در اسرع وقت به یک تکنسین مراجعه کنید. کار از محکم کاری عیب نمیکنه!

خرابی ترموستات

سیستم خنک ‌کننده خودرو برای تعیین زمان ارسال مایع خنک‌ کننده به منظور تنظیم گرمای موتور، به ترموستات نزدیک موتور متکی است. بنابراین، اگر ترموستات خراب باشد، کل سیستم ممکن است از تعادل خارج شود. اگر ترموستات نتواند دمای بالا را تشخیص دهد، جریان مایع خنک کننده را متوقف می سازد و موتور شما بیش از حد گرم می شود. از طرف دیگر، اگر ترموستات از کار افتاده باشد و به مایع خنک ‌کننده اجازه می ‌دهد دائماً جریان داشته باشد، موتور برای رسیدن به دمای کار با مشکل مواجه خواهد شد. بهترین راه برای جلوگیری از این امر، تعمیر و نگهداری منظم سیستم خنک کننده، از جمله تعویض مایع خنک کننده طبق توصیه های سازنده است.

گرم شدن بیش از حد خودرو: چه کاری باید انجام دهید 

علائمی که نشان می دهد موتور بیش از حد گرم شده است

اگر بتوانید قبل از داغ شدن بیش از حد موتور تا حد خرابی، اقداماتی را برای خنک کردن آن انجام دهید، ممکن است خطر آسیب غیرقابل برگشت موتور را کاهش دهید. اما اول باید به علائم گرم شدن بیش از حد آن که می تواند شامل موارد زیر باشد توجه کنید:

  • بخار (که می تواند شبیه دود باشد) از زیر کاپوت ماشین بلند شود
  • یک سطح سنج دمای موتور روی داشبورد که به «H» یا قرمز می ‌رسد. (نمادهای اندازه گیری دمای موتور متفاوت است، بنابراین به دفترچه راهنمای خود مراجعه کنید.)
  • بوی عجیبی از قسمت موتور می آید. به عنوان مثال، مایع خنک کننده نشتی می تواند بوی شیرینی بدهد در حالی که روغن نشت کننده ممکن است بوی سوختگی بیشتری بدهد.

به محض اینکه متوجه داغ شدن موتور شدید، مراحل زیر را انجام دهید و با نزدیکترین تعمیرگاه خود تماس بگیرید.

گرم شدن بیش از حد خودرو: چه کاری باید انجام دهید 

وقتی موتور شما بیش از حد گرم شود چه کاری انجام دهید:

  1. تهویه را خاموش کنید و گرما را کاهش دهید

فوراً کولر را خاموش کنید تا فشار وارده به موتور کاهش یابد. سپس، بخاری را روشن کنید. این می تواند به دور کردن گرما از موتور کمک کند تا از گرم شدن بیش از حد آن تا زمانی که بتوانید به مکانی امن برسید، جلوگیری کند. ممکن است خودتان کمی گرم شوید، اما چند دقیقه ناراحتی در مقایسه با تعمیرات اساسی موتور هزینه کمی است.

  1. یک مکان امن برای کنار زدن پیدا کنید

ماشین را خاموش کنید. اجازه دهید موتور حداقل 15 دقیقه خنک شود. مراقب دماسنج باشید، زیرا با سرد شدن موتور باید به محدوده طبیعی برگردد. در حالی که منتظر هستید (و گیج را تماشا می کنید)، برنامه ای برای بررسی موتور بیش از حد گرم شده خود تنظیم کنید. برای کمک با یک دوست، یک کامیون یدک ‌کش یا با کمک‌ های کنار جاده محلی خود تماس بگیرید.

  1. موتور را دوباره روشن کنید

اگر ماشین یدک کشی در کار نیست اکنون وقت آن است که موتور خود را با دقت راه اندازی کرده و خود را به نزدیکترین تعمیرگاه خودرو برسانید. هنگام رانندگی مراقب دماسنج باشید. اگر دوباره بالا آمد، ماشین را خاموش کنید و اجازه دهید سیستم خنک شود.

گرم شدن بیش از حد خودرو: چه کاری باید انجام دهید 

وقتی موتور بیش از حد گرم می شود چه کاری نباید انجام دهید

  1. نترسید

موتور خنک نمی شود، اما شما می توانید! هنگام کنار زدن از جاده از انحراف در ترافیک یا ترمز زدن خودداری کنید.

  1. به رانندگی ادامه ندهید

اگر موتور بیش از حد گرم می شود اما همچنان کار می کند، با ماندن در جاده هیچ لطفی به آن نمی کنید. مطمئناً، ممکن است بتوانید قبل از اینکه به طور کامل از دور خارج شود، به مقصد برسید، اما ممکن است با فشار آوردن بیش از حد به موتور، آسیب قابل توجه (و پرهزینه) ایجاد کنید.

  1. کاپوت را فوراً باز نکنید

پس از کنار زدن خودرو، قبل از اینکه کاپوت را بالا بزنید، صبر کنید تا موتور خنک شود. باز کردن فورا کاپوت می تواند شما را در معرض خطر سوختگی یا آسیب ناشی از پرتاب بخار یا دود قرار دهد. قبل از باز کردن کاپوت، صبر کنید تا گیج دمای موتور پایین بیاید.

  1. اجازه ندهید که مشکل حل نشده باقی بماند

گرمای بیش از حد موتور به خودی خود حل نمی شود، حتی اگر به نظر می رسد که پس از اضافه کردن کمی مایع خنک کننده، رفع شود. در صورتی بدتر می شود که به آن رسیدگی نشود. برای کمک به صرفه جویی در هزینه موتور خود، مشکل را ریشه یابی کنید.

چگونه از گرم شدن بیش از حد موتور خودرو جلوگیری کنیم؟

مواظب خودروی خود باشید تا خودرو نیز شما را در جاده نگه دارد. بهترین راه برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد موتور خودرو این است که بازرسی های منظم و تعویض مایع خنک کننده روی خودرو انجام شود و همانطور که سازنده خودرو توصیه می کند تعمیر و نگهداری رادیاتور را به روز نگه دارید. بازرسی های معمول همچنین می تواند به شما کمک کند تا مشکلات احتمالی رادیاتور یا موتور را قبل از بدتر شدن برطرف کنید.

برای تعمیر موتور ماشین های لوکس و وارداتی به وب سایت تویولند مراجعه کنید.