تایرهای پر شده توسط نیتروژن یا هوا؟ کدام یک بهترند؟
۲۸
دی

تایرهای پر شده توسط نیتروژن یا هوا؟ بررسی مزایای نیتروژن

زمانی که صحبت از ایمنی در رانندگی یا کاهش ریسک ترکیدن لاستیک به میان می‌آید، تایرهای به درستی باد شده تفاوت‌‌های بسیاری را رغم می‌زنند. امروزه، شما می‌توانید برای باد کردن لاستیک‌‌های اتومبیلتان از همان هوای عادی و متداول، یا نیتروژن استفاده کنید.

نیتروژن به تدریج در حال تبدیل شدن به انتخاب محبوب در بین رانندگان است، اما بحث و جدل بر سر مزایایی که به استفاده از آن نسبت می‌دهند هنوز داغ می‌باشد. خب حالا سوال اینجاست که این مزایا دقیقاً چه مواردی هستند؟ و شما چطور می‌توانید بین این دو گزینه بهترین را انتخاب کنید؟

مزایای نیتروژن

برای پاسخ به این سوال، شما باید از تفاوت‌‌های بین هوای عادی و نیتروژن آگاه باشید. هوای عادی، متشکل از مولفه‌‌های بسیاری از جمله کربن دی اکسید و آب، علاوه بر گازهای نجیب مانند نئون و آرگون است. همچنین باید اشاره کرد که 78 درصد هوایی که تنفس می‌کنیم از نیتروژن و 21 درصد آن از اکسیژن تشکیل شده، بنابراین مجموع بقیه گازها تنها حدود 1 درصد از هوا را تشکیل می‌دهند.

اما استفاده از نیتروژن خالص نیز، مزایای خاص خود را دارد که از آن جمله می‌توان به حفظ فشار تایر در دراز مدت اشاره کرد. ذرات نیتروژن از ذرات اکسیژن درشت تر هستند، و همین موضوع باعث می‌شود تا نشت و خروج آنها از منافذ میکروسکوپی تایر سخت ترشود. این ثبات در فشار، آنها را تبدیل به گزینه ای ایده آل برای استفاده در مسابقات می‌کند؛ جایی که دمای تایر به طور معمول تغییر می‌کند و در نهایت و در طول زمان مسابقه بالا می‌رود.

فشار ثابت تقریباً به همان اندازه در رانندگی روزمره شما نیز اهمیت دارد. اما حضور هوای عادی به جای نیتروژن در تایرهای خودروی شما، این ثبات را به خطر می‌اندازد. همانطور که پیشتر نیز به آن اشاره شد، بخار آب نیز یکی از اجزای تشکیل دهنده هوای عادی، و عامل تغییرات فشاریست که به سبب تفاوت‌‌های ایجاد شده در دما صورت می‌گیرد.

آب همچنین برابر با رطوبت و عامل بروز خوردگی و زنگ زدگی در اجزای آلومینیومی و آهنی موجود در رینگها می‌باشد. در سوی مقابل، نیتروژن یک گاز خشک است که می‌توان به وسیله آن از شر رطوبت موجود در تایرها خلاص شد؛ چرا که پروسه و روند باد کردن لاستیک، شامل پر و خالی کردن چند باره لاستیک‌‌ها توسط این گاز می‌باشد. این موضوع باعث می‌شود که اکسیژن و بخار آب موجود در تایر، در کنار گاز نیتروژن از لاستیک خارج و پراکنده گردد.

به طور خلاصه باید گفت، نیتروژن باعث می‌شود تا صاحبان خودروها در هزینه‌‌های مربوط به سوخت و نگهداری تایرها صرفه جویی کنند. استفاده از این گاز، همچنین منجر به کاهش خطر زنگ زدگی در رینگها و افزایش طول عمر آنها به خاطر خارج کردن رطوبت می‌باشد. با این وجود، باید خاطر نشان کرد که نیتروژن نیز دارای نقاط منفی خاص خود مانند قیمت بالاتر و دسترسی پایینتر می‌باشد.

تایرهای پر شده توسط نیتروژن یا هوا؟ کدام یک بهترند؟

هزینه و سهولت

وقتی بحث هزینه در میان باشد، نیتروژن گران تر از هواست. برای مثال، آن دسته از صاحبان اتومبیل که قصد دارند تایرهای جدیدشان را با گاز نیتروژن پر کنند، باید مبلغی بین 70 تا 175 دلار هزینه کنند. کسانی که می‌خواهند اکسیژن موجود در تایرهای خود را با نیتروژن جایگزین کنند نیز باید حدود 30 دلار برای هر لاستیک هزینه کنند.

کمپرسورهای هوا نیز، تقریباً در هر آپاراتی یا تعمیرگاهی موجود هستند و همین موضوع دسترسی به آنها را نسبت به نیتروژن ساده تر می‌کند. علاوه بر همه اینها، باد کردن تایرهای اتومبیل با هوای عادی پروسه ای ساده تر و سریعتر است و زمان و تلاش کمتری را از صاحبان اتومبیل‌‌ها طلب می‌کند، مخصوصاً در مسافرتهای جاده ای. با این اوصاف، می‌توان گفت در رقابت هزینه و راحتی هوای عادی برنده است.

فشار تایر در اولویت است

در هر صورت باید عنوان کرد که هر دو گاز نیتروژن و هوای عادی گازهای مناسبی برای باد کردن تایرهای اتومبیل به شمار می‌آیند، چرا که از قانون گازهای کامل پیروی می‌کنند. بر طبق این قانون، فشار و دمای گاز به صورت مستقیم به هم مربوط هستند. در بحث تایرها، این موضوع به آن معناست که فشار هوای درون تایرها، از دمای محیط تاثیر می‌پذیرد، بنابراین هرگاه دمای محیط به اندازه 10 درجه افزایش می‌یابد، فشار درون تایر نیز به اندازه یک psi بیشتر می‌شود.

به خاطر داشته باشید که داشتن تایرهای پر شده با گاز نیتروژن، شما را از نگهداری و مراقبت دوره ای از لاستیک‌‌های اتومبیلتان معاف نمی‌کند. در واقع حفظ فشار تایرهای اتومبیلتان در شرایط بهینه، نه تنها ایمنی شما را تضمین می‌کند، بلکه منجر به بهینه شدن و کاهش مصرف سوخت اتومبیلتان نیز می‌شود.

همواره به یاد داشته باشید که تایرهایی که به درستی و با فشار مناسب باد شده اند، منجر به کنترل و تسلط بهتری برای شما بر روی اتومبیل می‌شوند و باعث می‌شوند لاستیک‌‌ها به صورت یکدست تری ساییده و مستهلک شوند. آنها همچنین ماندگاری بیشتری دارند و به همین دلیل  شما در دراز مدت پول کمتری خرج می‌کنید.

تایرهای پر شده توسط نیتروژن یا هوا؟ کدام یک بهترند؟

از کجا برای تایرهایمان نیتروژن پیدا کنیم؟

امروزه، شما حتی می‌توانید برای خودتان یک تانک گاز بخرید و از کیت باد کردن تایر توسط نیتروژن برای پر کردن تایرهای اتومبیلتان استفاده کنید. این کیت‌‌ها به شما اجازه می‌دهند تا به آسانی و با قیمتی نازل، تایرهایتان را با نیتروژن خالص پر کنید. آنها همچنین قابل حمل و امن هستند. این کیت‌‌های باد کردن لاستیک در ابعاد کوچکتر نیز موجود هستند که آنها را برای همراهی در سفرها تبدیل به گزینه مناسبی می‌کند.

گاز نیتروژن همچنین در نمایندگی‌‌های معتبر، لاستیک فروشی‌‌ها و آپاراتی‌‌های حرفه ای موجود است. شما حتی می‌توانید این گاز را در مراکزی که به صورت تخصصی در زمینه گازهای جوشکاری فعالیت می‌کنند خریداری کنید. شما حتی می‌توانید با جست و جو در فضای وب نیز فروشگاه‌‌هایی را پیدا کنید که اقدام به فروش و عرضه این گاز به صورت آنلاین می‌کنند.