چه وقت لاستیک خودرو خود را تعویض کنیم؟
۲۶
مرداد

چه موقعی لازم است که لاستیک خودرو خود را تعویض کنیم؟

طبق توصیه های قدیمی، وقتی آج لاستیک شما به حدی می رسد که شیار آن فقط 3 میلیمتر بوده و یا عمق رده های آج مشخص شوند، زمان آن رسیده که لاستیک را تعویض کنید. از آنجایی که لاستیک های خودرو به تدریج ساییده شده و بسیاری از دارندگان وسایل نقلیه به طور مرتب لاستیک های خود را چک نمی کنند، ممکن است مشکلات آن در طول زمان مشخص نشده و مشکل ساز شود.

چه وقت لاستیک خودرو خود را تعویض کنیم؟

آج لاستیک های جدید به طور معمول اندازه 8 تا 9 میلیمتری دارند. آج های بسیارعمیق، علاوه بر شیارها و شکاف هایی که در طرفین خود دارند، اجازه می دهند تا آب و برف از زیر لاستیک رد شده و چسبندگی استاندارد لاستیک حفظ شود. هرچه شیارها و شکاف ها کم عمق‌تر می شوند ، رطوبت بیشتری در زیر لاستیک به دام می افتد. سپس تایرها بر روی سطوح لغزنده مانند جاده بارانی یا برفی لیز می خورند.

در صورت نیاز می توانید از خدمات تعمیرات و سرویس های دوره ای خودرو در تویولند استفاده نمایید.

با شروع این لغزش ها و کمبود کشش زیاد لاستیک ها که هر کدام طراحی متفاوتی دارند، وقت آن می رسد که لاستیک ها باید تعویض شوند. با این وجود برخی از لاستیک ها حتی با عمق آج 4 میلیمتر نیز خطرناک محسوب شده و ممکن است ایمنی شما را حین رانندگی تامین نکنند. اگرچه برخی از لاستیک ها نسبت به بقیه دارای رطوبت و کشش بهتری هستند و حتی با عمق کمتر نیز تعادل و ایمنی خود را حفظ می کنند.

بنابرین بسته به نوع و برند لاستیک خودرویتان، باید قسمت های مختلف آن را هر چند وقت یکبار چک کنید. در صورتی هم که متوجه ساییدگی و کاهش عمق شیار های روی آن شدید، بدانید که تعویض آنها رسیده است.

جدول زیر ارتفاع آج لاستیک را بر اساس ساییدگی و درصد استفاده تعیین کرده است:

چه وقت لاستیک خودرو خود را تعویض کنیم؟