چطور خش های روی شیشه جلو اتومبیل را برطرف کنیم
۱۰
آبان

چطور خط و خش های روی شیشه جلو اتومبیل را برطرف کنیم

خراش روی شیشه جلو اتومبیل نه تنها استحکام این قسمت از خودروی شما را کاهش می دهد، بلکه همچنین می تواند بر دید و تسلط شما روی جاده تأثیر منفی بگذارد؛ موضوعی که می تواند منجر به بروز تصادفات شود. اگرچه باید گفت همیشه لازم نیست شیشه جلو اتومبیل خود را هنگام ایجاد خراش بر روی آن تعویض کنید.

اما باید یاد بگیرید چگونه خودتان خط و خش های ایجاد شده روی شیشه جلو اتومبیل را محو کنید. نحوه انجام این کار در این مقاله توضیح داده شده:

تعیین عمق خراش

دانستن عمق خراش روی شیشه بسیار مهم است. سعی کنید ناخن انگشت خود را در طول خراش ایجاد شده حرکت دهید. اگر ناخن شما حین انجام این حرکت، با برخورد به یک مانع متوقف نشود، این به آن معناست که شما تنها با یک خراش سطحی مواجه هستید. در این موارد شما می توانید به سادگی عمل ترمیم را برای این گونه خراش ها انجام دهید.

اما چنانچه ناخن انگشت شما حین انجام این حرکت متوقف شود، به یک روش حرفه ای تر نیاز خواهید داشت. خراش های عمیق، معمولا منجر به الزام بر تعویض شیشه می شوند. این نوع خراش ها بر شیشه، می تواند به سرعت گسترش یافته و به دیگر نقاط شیشه نیز منتقل شود. آنها حتی می توانند تا سوی دیگر شیشه امتداد یابند.

هیچ کیت تعمیر خراش برای جلوگیری از تبدیل اینگونه خراش ها به ترک کافی نخواهد بود. این موضوع می تواند در نهایت منجر به تخریب و ناپایداری کامل شیشه جلو گردد.

چطور خش های روی شیشه جلو اتومبیل را برطرف کنیم

آماده سازی مواد مورد نیاز

پروسه زدودن خراش ایجاد شده روی شیشه جلو، نیاز به کیت یا پولیش ضد خش تعمیر شیشه اتومبیل دارد. این کیت به همراه تمام ملزوماتی که برای رفع نقص بر روی سطح شیشه اتومبیل به آن نیاز دارید ارائه می شود. اطمینان حاصل کنید که کیت تعمیر، حاوی یک ترکیب مالش باشد که حاوی اکسید سریم است.

این ماده با خراش روی سطح شیشه پیوند برقرار کرده و آن را مهر و موم می کند. این مکانیزم مانع از پیشرفت خراش در شیشه شده و از ترکیدن یا شکستن آن جلوگیری می کند.

محصولات دیگری نیز وجود دارد که می توانید از آنها استفاده کنید. برای مثال می توان از یک پاک کننده خراش اکریلیک به عنوان جایگزینی برای اکسید سریم استفاده کرد. این ماده روی خراشهای بسیار سطحی به خوبی کار می کند. برای کسانی که بودجه زیادی برای نگهداری از اتومبیل در اختیار ندارند، یک خمیر دندان بدون ژل نیز کار می کند.

اگر چه، این مورد اغلب به چندین مرحله پولیش برای پر کردن خراش ها نیاز دارد. اگر می خواهید از خمیر دندان استفاده کنید ، حتماً آن را با جوش شیرین مخلوط کنید. همچنین می توانید یک قاشق چایخوری جوش شیرین و یک خمیر دندان معمولی سفید رنگ را مخلوط کرده تا به عنوان ترکیبی برای پولیش از آن استفاده کنید.

اگر قصد دارید از اکسید سریم استفاده کنید، حتماً از ماسک گرد و غبار و یک جفت دستکش لاستیکی استفاده کنید؛ چرا که سریم اکسید یک ماده شیمیایی بسیار خشن است. استفاده از عینک نیز حین استفاده از این ماده شیمیایی توصیه می شود.

چطور خش های روی شیشه جلو اتومبیل را برطرف کنیم

آماده سازی شیشه جلو

پیش از هر چیز، باید سطح مورد نظر را برای کار مهیا کرد. با استفاده از یک پارچه نرم میکروفیبر، خاک و گرد و غبار را کاملا از شیشه جلو اتومبیل خود پاک کنید. با استفاده از یک اسپری شیشه شوی، سطح مورد نظر را کاملا پاک کنید. قبل از استفاده از ماده برطرف کننده خراش، حتماً سطح شیشه را کاملاً خشک کنید.

از مایع ظرف شویی یا صابون های معمولی استفاده نکنید. یک جایگزین بهتر برای این کار، استفاده از مخلوط آب و سرکه سفید مقطر با نسبت های برابر است. پاک کننده های همه کاره نیز عملکرد مناسبی دارند. اگر لکه های مقاوم به شستشو نیز روی شیشه وجود دارند، اسپری مخصوص پاک کردن سطح شیشه را امتحان کنید. در غیر این صورت، یک تمیز کننده معمولی پنجره نیز کافی خواهد بود. حتماً سطح شیشه را کاملاً خشک کنید.

برای پوشاندن لبه های شیشه خودرو نیز، می توانید از نوار نقاشی استفاده کنید. این امر از پاشیده شدن مواد شیمیایی مورد استفاده طی این پروسه، بر نقاط دیگر اتومبیل جلوگیری می کند.

ماده مخصوص رفع خراش را روی سطح بمالید

هر وقت قصد استفاده از اکسید سریم را دارید، حتما از عینک، دستکش و ماسک گرد و غبار استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که مکانی که در آن کار می کنید از جریان هوای کافی برخوردار است.

ترکیب یاد شده را روی شیشه خراشیده شده بمالید. برای مالش این ماده روی سطح شیشه، می توانید از یک پارچه تمیز استفاده کنید. بیشتر این ترکیبات، ظاهری شبیه به خمیر دندان دارند. استفاده از این مواد نیز به راحتی صورت می گیرد. ماده مخصوص را به همراه مقداری آب اسپری کنید. از پارچه میکرو فیبر و به آرامی برای مالیدن آن روی سطح شیشه استفاده کنید.

از اعمال فشار بیش از حد بپرهیزید. آنچه شما می خواهید این است که ماده مالشی، ترک های بسیار ریز روی شیشه جلو اتومبیل را پر کند.

یک دستگاه پرداخت مهیا کرده و یک پد پرداخت نرم را به آن متصل کنید. اطمینان حاصل کنید که پد پرداخت مخصوص سطوح شیشه ای طراحی شده باشد. اگر این اولین بار است که ماشین خود را با این دستگاه پرداخت می کنید با تنظیم سرعت کم شروع کنید. همواره پس از اینکه احساس کردید تسلط بیشتری روی پاک کردن شیشه اتومبیل بوسیله این دستگاه دارید، می توانید سرعت دستگاه را افزایش دهید.

چطور خش های روی شیشه جلو اتومبیل را برطرف کنیم

اگر برای اینکار، قصد دارید از خمیردندان بدون ژل استفاده کنید، کارتان را با آبکشی پارچه میکروفیبر در آب گرم شروع کنید. سپس آن را آن قدر بپیچانید، که پارچه دیگر تا حد اشباع خیس نباشد. مقدار کمی خمیردندان بدون ژل را روی پارچه میکرو فیبر بمالید. خمیر دندان را به صورت دایره وار روی سطح دارای خراش مالش دهید.

این امر، منجر به پر شدن خراش های سطح شیشه  توسط خمیر دندان می گردد. پارچه را بشویید و دوباره خمیردندان را به آن بمالید. ممکن است مجبور شوید این کار را چندین بار انجام دهید. هنگامی که اینکار به پایان رسید، می توانید شیشه اتومبیل را با حرکات طولی پاک کنید؛ از حرکات دایره وار برای این مرحله از کار بپرهیزید.

اگر قصد استفاده از جوش شیرین یا روغن جلای فلز را دارید نیز می توانید از همین روش فرآیند استفاده کنید.

حتماً ترکیبات مالشی اضافی را از شیشه اتومبیل به طور کامل پاک کنید. همیشه از پارچه میکروفیبر استفاده کنید، چرا که این نوع پارچه ها باعث بروز خش روی سطح شیشه نمی شود. پس از اتمام کار، شیشه را به طور کامل بررسی کنید، تا مطمئن شوید هیچ اثری از خراش روی آن پیدا نمی کنید.

اگر همچنان متوجه وجود خراش در سطح شیشه شدید، این احتمال وجود دارد که ترکیب مالشی ترکهای کوچک را به طور کامل پر نکرده باشد. مجدداً ترکیب را روی این مناطق بمالید و مجددا از دستگاه پرداخت استفاده کنید. سعی کنید در هنگام کار، لبه پد پرداخت روی سطح خراش قرار گیرد، تا ترکیب مالشی را به فضاهای ریز ایجاد شده توسط خراش هدایت کند.

اجازه دهید تا ترکیب مالشی خشک گردد

مهم است اجازه دهید که ترکیب مالشی به طور کامل خشک شود. این مرحله حدود 30 دقیقه یا بیشتر طول می کشد. پس از خشک شدن، می توانید پروسه زدودن خراش از شیشه جلوی اتومبیل را به پایان برسانید. نوار نقاشی را که در لبه های شیشه جلو اتومبیل استفاده کردید جدا نمایید. شیشه را خیلی خوب و به طور کامل بشویید. پس از شستشو نیز آن را با یک پارچه میکرو فیبر خشک کنید.

چطور خش های روی شیشه جلو اتومبیل را برطرف کنیم

ترکیب مالشی را هر چند وقت یک بار و به طور منظم دوباره روی شیشه بمالید

ترکیب مالشی به مرور زمان استحکام و تمامیت خود را از دست می دهد. به همین دلیل برای دستیابی به نتیجه ایده آل، باید مجدداً از ترکیب مالشی استفاده کنید. این موضوع باعث می شود که ترک های کوچک، با مواد تازه پر شده و از بدتر شدن شرایط ترک ها جلوگیری به عمل آید. همیشه پیش از استفاده از ترکیب مالشی، شیشه جلو خودرو را به طور کامل تمیز کنید. برای دستیابی به ظاهری بهتر، آنرا شسته، خشک کرده و پولیش کنید.

در صورت سطحی بودن خراش ها، تعمیر شیشه جلو اتومبیل کار آسانی است. اما اگر خراش ها عمیق باشند، بهترین کار این است که سری به فروشگاه لوازم خودرو بزنید. اگر ترک ها بدتر از آنچه تصور می کردید باشند نیز، ممکن است مجبور شوید شیشه جلو اتومبیل را تعویض کنید.

تویولند آماده ارائه خدمات تعمیر موتور خودرو شماست.