نحوه تیک آف با ماشین اتوماتیک
۲۶
مهر

چطور با یک ماشین گیربکس اتوماتیک تیک آف کنیم

نحوه تیک آف با ماشین اتوماتیک

تیک آف برای علاقه مندان به وسایل نقلیه موتوری امری واقعا هیجان انگیز است. نگه داشتن خودرو در حالت سکون در حالی که چرخ ها می‌چرخند، تا زمانی که از آنها دود بلند شود یکی از دیدنی ترین حرکاتی است که می‌توان با اتومبیل انجام داد. شاید به شما گفته باشند اجرای تیک آف در یک اتومبیل دنده اتوماتیک امکان پذیر نیست، اما چنین چیزی صحت ندارد.

اسمش را هر چیزی که می‌خواهید بگذارید، هرزگردی، تیک‌آف، گردش درجا، اما شاید پیش از یک مسابقه یا اجرای حرکات نمایشی، برای گرم کردن تایرهایتان از آن استفاده کرده باشید. نکته کلیدی در اجرای این حرکت مقدار زیادی اصطکاک است و هیچ دلیلی وجود ندارد که در یک اتومبیل با گیربکس اتوماتیک نتوانید آن را انجام دهید.

با این وجود، انجام آن در یک بزرگراه عمومی امری ایمن و قانونی نیست، و باید شدیدا احتیاط کنید، زیرا حتی یک خطای کوچک می تواند منجر به آسیب دیدگی شود. اگر سوزاندن لاستیک تایرتان برای شما لذت بخش است، در اینجا به شما می‌گوییم که چگونه این کار را در یک خودروی دنده اتوماتیک انجام دهید.

نحوه تیک آف با ماشین اتوماتیک

پیش از آنکه شروع کنید

برخی مدل های خودروی دنده اتوماتیک بیش از دیگر مدل‌ها برای تیک آف مناسب است. برای مثال مدلهای جدید تر فورد موستانگ، یک مد مخصوص برای اجرای راحت تر تیک آف دارند.

همواره پیش از شروع خودروی خود را بررسی کنید. این عمل، فشار بسیاری را بر اتومبیل وارد می‌کند، و بسیاری افراد از این موضوع استقبال نمی‌کنند. شما به یک اتومبیل با اسب بخار بالا نیاز دارید و بهترین گزینه برای این کار نیز تایرهای جاده ایست، چرا که دود زیادی تولید می‌کنند.

پس از آن شما به یک مکان امن احتیاج دارید. جایی که عابر پیاده در آن حوالی در حال گذر نباشد، و مانعی نیز در اطرافتان وجود نداشته باشد که ماشینتان به خاطر برخورد به آن صدمه ببیند.

ترتیب گامهای اجرای تیک آف

 • گام اول:
  اتومبیلتان را روشن کنید و پای چپتان را روی پدال ترمز نگه دارید. مطمئن شوید که چرخ‌های اتومبیلتان مستقیم و رو به جلو است و همچنین ترمز دستی را کشیده‌اید. حال دنده را در حالت D قرار دهید و ترمز دستی را خلاص کنید.
 • گام دوم:
  حال کنترل خودکار کشش خودرو را که باعث جلوگیری از لغزش و هرزگردی خودرو در هنگام رانندگی در حالت معمولی می‌شود را خاموش کنید. اگر این کار را نکنید احتمال بالایی وجود دارد که اصلا نتوانید عمل تیک آف را انجام دهید.
 • گام سوم:
  حال باید هر دو پدال گاز و ترمز را با هم و تا انتها فشار دهید. در حالی که پدال گاز را همچنان فشرده اید، به آرامی پایتان را از روی پدال ترمز بردارید.

نحوه تیک آف با ماشین اتوماتیک

نکات مهم دیگری در مورد اجرای تیک آف با یک اتومبیل دنده اتوماتیک

در اینجا با ارائه نکاتی دیگر به شما یاد می‌دهیم که چطور نمایش خیره کننده تری داشته باشید. زمانی که عمل تیک آف را کاملا یاد گرفتید، نگاهی به این موارد بیاندازید تا تکنیکتان را کامل کنید.

 • یک سطح شنی به اجرای این حرکت کمک می‌کند: اگر بتوانید یک سطح که با شنهای شل و روان پوشیده شده پیدا کنید، نمایش بهتری خواهید داشت. به ناظران هشدار دهید که خیلی نزدیک نشوند، چرا که امکان دارد سنگ‌های ریز وارد چشم آنان شود.
 • تایرهای خیس و مرطوب برای این کار عالی هستند: تایرهای خیس عمل تیک آف را بهتر انجام می‌دهند، چرا که لغزنده تر هستند.
 • لنتهای ترمز حتما باید در شرایط مطلوبی باشند: قبل از اینکار ترمزهای خود را چک کنید. اگر ترمزها هر گونه ایرادی داشته باشند، عمل تیک آف موفقیت آمیز نخواهد بود.
 • ماشینهای دیزلی تیک آف فوق العاده ای اجرا می‌کنند: اتومبیل های با سوخت دیزل، قدرت و گشتاور بالایی تولید می‌کنند بنابر این دیوانه وار می ‌چرخند. صدای ناشی از چرخش لاستیک ها در این اتومبیل ها کمی آزار دهنده است، اما شما بهترین تیک آف عمرتان را تجربه خواهید کرد.
 • اسب بخار بالا: هرچقدر که اسب بخار اتومبیلتان بیشتر باشد بهتر است. اگر موفق نمی شوید این حرکت را اجرا کنید، شاید به این خاطر است که اسب بخار کافی برای اجرای آن در اختیار ندارید.

نحوه تیک آف با ماشین اتوماتیک

مشکلات احتمالی

همیشه این حرکت مطابق نقشه شما پیش نخواهد رفت. همزمان با یادگیری انجام تیک آف با یک خودروی دنده اتوماتیک، مهم است که بدانید ممکن است چه چیزی اشتباه پیش رود.

بدترین اتفاق ممکن این است که کسی صدمه ببیند، بنابراین اطرافتان را چک کنید تا عابر پیاده ای در آنجا حضور نداشته باشد و همچنین مکانی را انتخاب کنید که دور از بزرگراه های عمومی باشد. دومین مشکل احتمالی این است که حین انجام این کار در مکانی که نباید این کار را انجام دهید گیر بیوفتید. انجام این کار در جاده های عمومی مجاز نیست.

احتمال دارد اجزای مختلف اتومبیل حین انجام این کار آسیب ببینند. آسیب پذیرترین قطعات، همان هایی هستند که از قبل صدمه دیده اند. بنابراین بسیار مهم است که پیش از شروع، اتومبیلتان را یک معاینه کلی کنید.

تایرها در انجام عمل تیک آف متحمل فشار بسیار زیادی می‌شوند. وسوسه نشوید که از تایرهای ارزان زمستانه استفاده کنید، چرا که این کار در نهایت منجر به صرف هزینه بیشتری می‌شود. بهترین انتخاب استفاده از تایرهای قدیمی می‌باشد که دیگر عمرشان در حال پایان یافتن است.

ایراد فنی هزینه بر دیگر، وجود نقص در گیربکس، کلاچ، یا دیفرانسیل است. اگر تنها هر از گاهی این حرکت نمایشی را اجرا می‌کنید، احتمال کمتری وجود دارد که اینکار مشکل ساز شود، اما چنانچه به طور مداوم این کار را می‌کنید، ریسک ایجاد مشکل در خودرو افزایش می‌یابد.

کلام آخر

اجرای تیک آف با ماشین اتوماتیک غیر ممکن نیست، اما نیاز به تمرین دارد. شما می توانید با انتخاب خودرو و سطح مناسب، شانس موفقیت خود را برای انجام این حرکت افزایش دهید.