4 نشانه که خودرو شما نیاز به تعمیر سیستم تعلیق دارد
۱۲
تیر

چهار نشانه که خودرو شما نیاز به تعمیر سیستم تعلیق دارد

جاده‌های ایران می‌توانند خسارت جدی به سیستم تعلیق وسایل نقلیه شما وارد کنند

جاده‌های ایران به‌ویژه پس از طوفان‌ها و زمستان‌های سخت، با چاله‌های فراوان و بسیار ناهموار مواجه هستند. آن‌ها می‌توانند به مرور زمان فنرها و شاسی ماشین شما را از بین ببرند. اگرچه ماشین می‌تواند این تکان‌ها و لرزه‌ها را به راحتی جذب کند، اما کاملا در برابر چنین ضرباتی مصون نیست. در نهایت متوجه خواهید شد که این ضربات به سیستم تعلیق خودروی شما آسیب وارد کرده است.

معمولا پایه یا فنر ماشین می‌تواند این نوع سایش را تا حدود پنجاه هزار مایل تحمل کند. با این حال، پس از آن، سیستم تعلیق شروع به خراب شدن می‌کند. حتی اگر در جاده‌ای هموار رانندگی کنید، پس از مدتی سفت می‌شود و ممکن است صداهای عجیبی ایجاد کند.

در اینجا چند علامت آورده شده است که باید در مورد سیستم تعلیق خودروی خود در نظر داشته باشید تا فورا با نزدیکترین تعمیرگاه خود تماس بگیرید و آن را تعمیر کنید.

نیاز به سرویس‌های دوره‌ای خودرو دارید؟ با تعمیرگاه تویولند واقع در شرق تهران تماس بگیرید.

1. شنیدن صدای جیر جیر بر روی دست‌اندازها

آیا هر زمان که ماشین شما از سرعتگیر یا دست اندازها عبور می‌کند، صدای جیر جیر می‌شنوید؟ اگر بله، به این معنی است که کمک فنر فرسوده شده است. همچنین متوجه خواهید شد که تحت کنترل نگه داشتن خودروی خود به دلیل کاهش عملکرد آن به تدریج دشوار می‌شود. هر سرعتگیر برای ماشین شما به یک مشکل تبدیل می‌شود زیرا هر بار صداهای جیر جیر ایجاد می‌کند. فورا به یک تعمیرگاه مراجعه کنید.

2. احساس کردن دست‌اندازها در جاده

یکی از علائم معمول سیستم تعلیق فرسوده، احساس رانندگی کردن روی جاده ناهموار است. رانندگی در جاده‌های ناهموار یا چاله‌های کوچک به دلیل صدایی که ماشین شما تولید می‌کند و مشکلی که هنگام رانندگی و رد شدن از میان آن‌ها با آن مواجه می‌شوید، چالش برانگیز به نظر می‌رسد. در بیشتر موارد، مشکل از مجموعه پیستون-سیلندر است و نیاز به تعمیر فوری دارد تا ماشین دوباره به صورت عادی کار کند.

3. یک طرف ماشین پایین‌تر از طرف دیگر قرار دارد

گاهی اوقات، ممکن است صدای جیرجیر روی برآمدگی‌ها را نشنوید. اما می‌بینید که یک طرف ماشین در هنگام پارک پایین‌تر از طرف دیگر است. این یک نشانه واضح از شکسته شدن فنرها در یک طرف ماشین است. این بدان معناست که فنر تعلیق خودرو شما به خوبی کار کرده و دیگر واقعا فرسوده شده است و نیاز به تعویض فوری دارد زیرا دیگر نمی‌تواند وزن خودرو را تحمل کند.

4. رانندگی به طور فزاینده‌ای دشوار می‌شود

یکی دیگر از نشانه‌هایی که نشان می‌دهد خودروی شما نیاز به تعمیر سیستم تعلیق دارد، هنگامی است که هدایت خودرو حتی در سرعت‌های پایین با مشکل مواجه است. این موضوع نشان دهنده این است که سیستم تعلیق معیوب است و یا نیاز به روغن‌کاری دارد یا قسمت‌های خاصی از سیستم تعلیق نیاز به تعویض دارد.

سیستم تعلیق یکی از مهم ترین بخش های خودروی شماست که به شما اجازه می‌دهد تا به راحتی و ایمن رانندگی کنید.