بوی بدی که از موتور ماشین نشات می‌گیرد را عیب‌یابی کنیم
۲۳
خرداد

چطور بوی بدی که از موتور ماشین نشات می‌گیرد را عیب‌یابی کنیم

خودروها خدمت‌گزاران وفادار ما هستند. خدمات و تعمیرات مناسب را به آنها ارائه دهید و مطمئن باشید که ساعات زیادی را با کمترین مشکل در جاده رانندگی خواهید کرد. با این حال، همه مشکلات خودرو را نمی‌توان در طول بررسی‌های برنامه‌ریزی‌شده منظم حل کرد و شما باید مشتاق باشید که هر چیز عجیبی را در مورد خودروی خود یادداشت کنید، زیرا ممکن است نشانه وجود مشکل مهمتری باشد. علائم رایج شامل سر و صدا است، اما آگاهی از بوهای غیرعادی می‌تواند به شما در تشخیص زود هنگام مشکلات خاص کمک کند. در اینجا برخی از رایج‌ترین بوی‌های خودرو را که می‌توان شناسایی کرد آورده‌ایم که به شما اطلاع می‌دهد که هنگام مواجه شدن با آن بوی خاص باید از چه چیزهایی آگاه باشید.

1. بوی لاستیک سوخته

بوی لاستیک سوخته یک چیز را نشان می‌دهد. لاستیک با مواد داغ تماس پیدا کرده و در حال سوختن است. وقتی این بو به مشام شما رسید، سعی کنید به تمام قطعات لاستیکی ماشین خود نگاه کنید. در بیشتر موارد، سوختگی می‌تواند به دلیل اصطکاک بین آن و یک قطعه فلزی متحرک باشد. این می‌تواند نشان‌دهنده لغزش تسمه یا شلنگ شل در سیستم خنک کننده و/یا سیستم برق‌رسانی باشد.

2. بوی روغن داغ

در هنگام رانندگی، روغن گرم می‌شود، اما سیستم آن را محصور کرده است و نباید بوی سوزش آن را احساس کنید. هنگامی که بوی آن را استشمام کردید، بدانید که نشتی در سیستم گردش روغن وجود دارد و ممکن است روی قسمت داغی مانند سیستم اگزوز ریزش کند. مرحله بعدی اقدامی که باید انجام دهید رفتن به تعمیرگاه و بردن وسیله نقلیه خود برای بازرسی و رفع مشکل است. در صورت عدم تعمیر، سطح پایین روغن می‌تواند به موتور وسیله نقلیه شما آسیب برساند.

3. بوی بنزین

خوردن بوی بنزین به مشام شما در حین رانندگی به معنای نشتی در یکی از لوله‌های عبوری از آن است. نشت بنزین ممکن است در انژکتور یا مخزن سوخت باشد. اگر خودروی شما متعلق به دهه 70 یا قبل از آن است، ممکن است رسیدن ثابت بوی بنزین پس از خاموش کردن موتور امری معمولی باشد. اگر آن بو قوی است، منتظر نمانید تا آن را بررسی کنید. ماشین را به تعمیرگاه ببرید.

4. بوی سوختن فرش

این بو نشان می‌دهد که ممکن است لنت ترمز شما مشکل داشته باشد یا روتور شما بیش از حد گرم شده باشد. توجه داشته باشید که ترمزها بخش مهمی از خودرو شما هستند و هر مشکلی که در آن وجود دارد باید به سرعت اصلاح شود تا از هر گونه خطری جلوگیری شود. اگر بو ادامه دارد توصیه می‌کنیم در اسرع وقت ترمزهای خود را بررسی کنید.

5. بوی شربت

این بوی شیرین ناشی از نشت مایع خنک‌کننده موتور است. این برای موتور شما خوب نیست زیرا مایع خنک‌کننده برای خنک کردن موتور شما به سیستم بسته متکی است. نشتی در مایع خنک‌کننده می‌تواند منجر به گرم شدن بیش از حد موتور شود. هنگام باز کردن رادیاتور احتیاط کنید و در زمانی که هوا خیلی گرم است این کار را نکنید تا دچار سوختگی نشوید. این بو می‌تواند یک مشکل بزرگ باشد و ماشین شما را خراب کند، از جمله باعث گرم شدن بیش از حد وسیله نقلیه شما شود.

6. بوی تخم مرغ فاسد

این بو نشان می‌دهد که مبدل کاتالیزوری شما مشکل دارد. مبدل طوری طراحی شده است که گازهای خروجی از موتور شما را به شکلی تبدیل می‌کند که می‌تواند آزاد شود و بوییدن آن نشان می‌دهد که به خوبی کار نمی‌کند. در برخی موارد، می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که موتور مشکلی دارد و مبدل کاتالیزوری را تحت تاثیر قرار داده است.