رنگ ماشین چقدر بر ریسک تصادف تاثیر می‌گذارد
۰۲
مرداد

رنگ ماشین چگونه بر ریسک تصادف تاثیر می‌گذارد

ممکن است فکر کنید که رانندگی با یک وسیله نقلیه قدیمی یا یک ماشین که مسافت پیموده شده بالایی دارد می‌تواند شما را در معرض خطر بیشتری برای تصادف کردن قرار دهد. با این حال در صورتی که آن وسایل نقلیه در وضعیت مناسبی قرار داشته باشند، می‌توانند به اندازه مدل‌های جدیدتر ایمن باشند. خب، چه اهمیتی دارد؟ بر اساس برخی تحقیقات، رنگ خودروی شما می تواند عاملی در تصادف باشد.

پیش از اینکه برای خرید وسیله نقلیه جدید یا کارکرده بعدی خود گام بردارید، مواردی وجود دارد که باید در مورد آن‌ها فکر کنید. البته اندازه وسیله نقلیه، ویژگی‌های آن، قیمت، رتبه‌بندی تصادف و طول عمر همه عوامل مهمی هستند که باید در نظر گرفته شوند. اما از آنجایی که رنگ خودرو می‌تواند ایمنی شما را تحت تاثیر قرار دهد، ممکن است بخواهید رنگ خودرو را نیز به لیست خود اضافه کنید.

این رنگ‌ها امن‌تر هستند…

احتمالا از نتایج مطالعات انجام شده برای تعیین همبستگی بین رنگ خودرو و خطر تصادف شگفت‌زده خواهید شد.

  • ایمن‌ترین رنگ خودرو: سفید، کرم، زرد و بژ.
  • مشخص شد که سفید به طور کلی ایمن‌ترین است و خطر تصادف را تا 12 درصد کاهش می‌دهد.
  • خطرناک‌ترین رنگ‌های خودرو: مشکی، خاکستری، نقره‌ای، آبی و قرمز.
  • مشکی به عنوان خطرناک‌ترین رنگ شناخته شد و نقره‌ای در رتبه دوم قرار داشت.
  • رنگ ماشین چقدر بر ریسک تصادف تاثیر می‌گذارد

چرا رنگ‌های تیره در خودرو خطرناک‌ترند؟ پاسخ بسیار ساده است. دیدن آن‌ها دشوارتر است زیرا تمایل دارند با رنگ جاده ترکیب شوند. متاسفانه کاهش دید نیز احتمال سرقت آن‌ها را افزایش می‌دهد.

سایر عوامل موثر بر ایمنی رانندگی

البته انتخاب رنگ خودرو نسبت به یک رنگ دیگر تنها عاملی نیست که خطر تصادف شما را تعیین می‌کند. در اینجا موارد دیگری وجود دارد که باید در نظر بگیرید:

  • تعداد سال‌های تجربه رانندگی: درست مانند بسیاری از چیزهای زندگی، هرچه بیشتر رانندگی کنید، در آن بهتر می‌شوید. به طور معمول، هرچه بیشتر رانندگی کنید، بیشتر در مورد نحوه برخورد با خطرات احتمالی جاده و نحوه رانندگی دفاعی به منظور جلوگیری از تصادف یاد می‌گیرید.
  • عادات رانندگی: نحوه رانندگی شما حتی بیشتر از رنگ ماشین شما بر ایمنی تاثیر می‌گذارد. به علاوه می‌تواند بر مسافت پیموده شده، بنزین و مدت زمان کارکرد وسیله نقلیه شما تاثیر بگذارد. عادات نادرست رانندگی مانند عقب نشستن، استفاده بیش از حد از ترمز، سرعت زیاد و بار بیش از حد در وسیله نقلیه می‌تواند خود، وسیله نقلیه و سایر رانندگان را در معرض خطر قرار دهد.
  • وضعیت وسیله نقلیه شما: درست مانند بی خیالی در سلامت بدن می‌تواند بر جسم شما تاثیر بگذارد، رها کردن وسیله نقلیه برای مدت طولانی بدون نگهداری مناسب می‌تواند بر ایمنی و عملکرد آن تاثیر بگذارد. برای محافظت از سرمایه خود و اطمینان از ایمنی، توصیه می‌کنیم از تعمیر و نگهداری پیشگیرانه و منظم پیروی کنید.
  • ویژگی‌های ایمنی: بسیاری از وسایل نقلیه جدیدتر دارای ویژگی‌های ایمنی پیشرفته هستند که به جلوگیری از تصادف کمک می‌کند. به عنوان مثال، برخی از مدل‌ها دارای «کمک ترمز» هستند که در آن حسگرها تشخیص می‌دهند که آیا خودرو به اندازه کافی سریع ترمز می‌گیرد تا از تصادف جلوگیری کند یا خیر. در صورت نیاز، قدرت اضافی ترمز به طور خودکار ارائه می‌شود.

نیاز به تعمیر موتور خودروی واردتی خود بصورت تخصصی دارید؟ چرا از تعمیرگاه تویولند کمک نمی‌گیرید!