وقتی چراغ چک موتور روشن می شود چه باید کرد
۱۷
مهر

وقتی چراغ چک موتور روشن می شود چه باید کرد؟

وقتی چراغی روی داشبوردتان روشن می ‌شود و در حال رانندگی هستید باید فورا به آن توجه شود. بخصوص اگر خودروی جدیدی باشد و همراه با عباراتی چون «Check Engine» یا «Service Engine Soon» نمایش داده شود. به این هشدار چراغ چک موتور می گویند. هشداری که قطعا دوست ندارید در حین رانندگی ببینید.

خب، چرا این چرا این چراغ روشن است، و آیا باید نگران بود؟ نگران نباشید! در این مقاله، تمام آنچه را که باید در مورد چراغ چک موتور بدانید توضیح خواهیم داد. معنی آن، نحوه تعمیر آن، و همچنین برخی از سوالات متداول مرتبط را بررسی می کنیم.

این مقاله شامل موارد زیر است:

 • چراغ چک موتور به چه معناست؟
 • با روشن شدن چراغ چک موتور چه باید کرد؟
 • 6 دلیل برای اینکه چراغ چک موتور ممکن است روشن شود
 • عیب یابی چراغ چک موتور
 • 3 پرسش متداول در مورد چراغ های چک موتور
 • آیا رانندگی با چراغ چک موتور روشن کاری ایمن است؟
 • آیا روغن کم می تواند باعث روشن شدن چراغ چک موتور شود؟
 • آیا می توانم با چراغ چک موتور روشن در تست آلایندگی شرکت کنم؟

بیایید شروع کنیم.

چراغ چک موتور به چه معناست؟

چراغ چک موتور یا چراغ نشانگر خرابی معمولاً به این معنی است که خودروی شما با مشکل موتور مواجه است. اما ممکن است به دلایل بسیار دیگری، به سادگی از درپوش بنزین شل گرفته تا مبدل کاتالیزوری معیوب که مشکلی جدی ‌تر است باعث می شود تا این هشدار فعال شود. علاوه بر این، آنچه باعث روشن شدن چراغ می شود، نوع آن بر اساس سال، ساخت و مدل خودرو متفاوت است. به عبارت دیگر: بدون انجام کار تشخیصی نمی توان دقیقاً دلیل روشن بودن چراغ چک موتور را بیان کرد.

وقتی چراغ چک موتور روشن می شود چه باید کرد

پس چگونه متوجه می شوید که چه نوع موقعیت اضطراری پیش آمده است؟

با نگاه کردن به چراغ هشدار می توانید درباره جدی بودن یک موضوع قضاوت کنید. چراغ چک موتور به دو صورت نمایش داده می شود:

 • نور یکدست زرد/کهربایی: نشان دهنده مشکل با فوریت کمتر است
 • نور چشمک زن یا قرمز: نشان دهنده یک مشکل حاد است که نیاز به توجه فوری دارد

نکته اصلی این است که شما همیشه باید خودروی خود را عیب یابی و تعمیر کنید، صرف نظر از اینکه چراغ چک موتور ثابت یا چشمک زن باشد.

 • پس چگونه با چراغ چک موتور روشن مواجه می شوید؟
 • وقتی چراغ چک موتور روشن می شود چه باید کرد؟

اگر چراغ چک موتور شما در حین رانندگی ناگهان روشن شد، در زیر چند نکته وجود آورده شده است که می بایست در نظر بگیرید:

 1. آرامش خود را حفظ کنید و به ماشین توجه کنید. به عنوان مثال، توجه داشته باشید که آیا موتور ضعیف یا کند شده است و آیا صداهای عجیب و غریب از آن بلند می شود. گاهی اوقات، خودروی شما بلافاصله وارد حالت “Limp” می شود، که در آن ماژول به طور خودکار برخی از لوازم جانبی جزئی را خاموش می کند و سرعت شما را محدود می کند.
 2. به این ترتیب موتور قدرت کمتری تولید می کند و از آسیب بیشتر جلوگیری می کند.
 3. آهسته برانید و خود را به نزدیکترین مرکز خدمات یا کارشناس تعمیر خودرو برسانید. همچنین، مراقب گیج ‌های داشبورد خود باشید تا بررسی کنید که آیا سوخت شما تمام شده است یا خودرو بیش از حد گرم می ‌شود.
 4. اگر چراغ چک موتور چشمک زن دارید، سعی کنید مکان امنی برای توقف پیدا کنید. عجله نکنید، زیرا باید از ایجاد استرس به موتور جلوگیری کنید. هنگامی که وسیله نقلیه خود را پارک کردید، موتور را خاموش کنید. فوراً یک سرویس چراغ چک موتور را برنامه ریزی کنید، یا بهتر است بگوییم، یک مکانیک سیار به کمک شما بیاید.

دانستن اینکه وقتی چراغ سرویس چک موتور روشن می شود چه کاری انجام دهید می تواند شما را از تعمیرات پرهزینه نجات دهد.

وقتی چراغ چک موتور روشن می شود چه باید کرد

اما در وهله اول علت روشن شدن چراغ چک موتور چیست؟

6 دلیل برای اینکه چراغ چک موتور شما ممکن است روشن باشد وجود دارد. چراغ موتور به دلایل مختلفی روشن می شود، از سیم های شمع معیوب و درپوش بنزین شکسته گرفته تا سنسور اکسیژن معیوب. به همین دلیل است که برای تشخیص صحیح عیب خودروی خود به یک متخصص تعمیر خودرو نیاز دارید.

بیایید نگاهی دقیق تر به برخی از علل رایج روشن شدن چراغ چک موتور بیندازیم.

 1. مشکلات موتور

مشکل موتور خودرو می تواند باعث روشن شدن چراغ شود. بیشتر این مشکلات مربوط به شدت مصرف ضعیف سوخت است. چند نمونه در زیر آورده شده است:

 • فشار روغن بسیار پایین می تواند چراغ نشانگر نقص موتور را روشن کند. معمولاً یک چراغ روغن موتور روشن به همراه با آن روشن می شود.
 • رانندگی با سرعت زیاد برای طولانی مدت یا بکسل مکرر بارهای سنگین می تواند موتور شما را خسته کند و چراغ هشدار چشمک زن را روشن کند.
 • خاموشی موتور همچنین می تواند منجر به چشمک زدن چراغ چک موتور شود.
 • وقتی چراغ چک موتور روشن می شود چه باید کرد
 1. مشکلات انتقال

گیربکس ماشین قدرت موتور را تنظیم می کند و آن را به چرخ های محرک منتقل می کند. از آنجایی که گیربکس و موتور با هم کار می کنند، مشکل انتقال (مانند لغزش گیربکس) می تواند باعث بازده ضعیف سوخت شود. بنابراین، اگر ماژول کنترل مشکلی در گیربکس تشخیص دهد، چراغ سرویس موتور را فعال می کند.

 1. تجهیزات انتشار معیوب

وسایل نقلیه مدرن دارای تجهیزات آلایندگی زیادی مانند سیستم گردش بنزینهای خروجی اگزوز، مبدل کاتالیزوری و سیستم انتشار تبخیری هستند. این قطعات به کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و افزایش مصرف سوخت کمک می کنند. مسائل ساده ای همچون شل بودن درپوش بنزین می تواند باعث روشن شدن چراغ موتور خودرو شود.

درپوش معیوب بنزین باعث خروج بخارات سوخت از مخزن سوخت می شود و در نتیجه مصرف سوخت ضعیفی به همراه دارد. به غیر از درپوش بنزین معیوب، شیر تصفیه کنستر معیوب نیز می تواند باعث خروج بخارات سوخت از مخزن و روشن شدن چراغ چک موتور شود.

وقتی چراغ چک موتور روشن می شود چه باید کرد

 1. مشکلات سیستم جرقه زنی

سیستم جرقه زنی شامل همه چیزهایی است که برای احتراق مخلوط هوا و سوخت در داخل موتور لازم است. مشکلاتی مانند فرسوده بودن سیم پیچ احتراق یا سیم های بد شمع باعث روشن شدن چراغ موتور می شود. شمع معیوب از روشن شدن موتور خودرو جلوگیری می کند یا باعث خاموش شدن ناگهانی آن می شود. اگر مراقب نباشید، ممکن است در نهایت با یک موتور خاموش مواجه شوید.

 1. ماژول ها و سنسورهای معیوب

واحد کنترل موتور شما (ECU) از چندین سنسور استفاده می کند. مشکلات حسگرها، مانند شل بودن سیم ‌کشی سنسور اکسیژن، گرفتگی سنسور جریان هوا یا معیوب بودن سنسور اکسیژن، می ‌تواند باعث روشن شدن چراغ چک ‌موتور شود. به عنوان مثال، سنسور اکسیژن میزان اکسیژن نسوخته در اگزوز شما را اندازه گیری می کند و ECU شما را مطلع می کند،

که از این داده ها برای تنظیم نسبت هوا به سوخت استفاده می کند. یک سنسور O2 معیوب ممکن است باعث شود موتور شما بیش از حد لازم سوخت مصرف کند و در نتیجه عملکرد مصرف سوخت ضعیفی داشته باشد.

وقتی چراغ چک موتور روشن می شود چه باید کرد

 1. گرم شدن بیش از حد

اگر مایع خنک‌ کننده موتور برای مدتی تعویض نشده باشد، می ‌تواند ترموستات موتور را تخریب کرده و منجر به گرم شدن بیش از حد کند. در چنین مواقعی چراغ چک موتور شما روشن می شود و دماسنج روی داشبورد شما دمای بالایی را نشان می دهد. هنگامی که این اتفاق افتاد، بلافاصله خودرو را متوقف کنید.

کد خطا P0217 ممکن است چراغ سرویس را فعال کند. متوسط ​​بیمه خودرو تمام تعمیرات خودرو را پوشش نمی دهد، بنابراین بهتر است برای تشخیص این مشکل فوراً با یک متخصص تعمیر خودرو برنامه ریزی کنید. بیایید ببینیم چگونه این کار انجام می شود.

تشخیص دلیل روشن شدن چراغ چک موتور

هنگامی که چراغ چک موتور روشن می شود، رایانه خودروی شما کد عیب تشخیص مربوطه (DTC) را در حافظه خود ذخیره می کند. فهمیدن اینکه چراغ چک موتور چه معنایی دارد می تواند سخت باشد، بنابراین بهتر است ماشین خود را به مرکز خدمات ببرید تا اینکه خودتان کار را انجام دهید. مکانیک شما یک ابزار اسکن OBD را برای بازیابی کد خطا به آن وصل می کند. آن ها از کدهای موتور به عنوان نقطه شروع برای عیب یابی و انجام تست های تشخیصی بیشتر برای تعیین مشکل استفاده می کنند.

به عنوان مثال، کد عیب P0300 نشان دهنده اشتعال ناقص موتور در بیش از یک سیلندر است. مکانیک شما باید بازرسی های بیشتری را برای تأیید کدها و تعمیر آن ها انجام دهد. علل معمولی برای چنین کدهایی عبارتند از: سیم های شمع معیوب، سنسور O2 خراب، سنسور جریان هوای معیوب یا مبدل کاتالیزوری دارای مشکل. پس از رفع مشکل، چراغ چک موتور باید به طور خودکار خاموش شود.

وقتی چراغ چک موتور روشن می شود چه باید کرد

تعمیرات معمولی برای چراغ چک موتور

از آنجایی که دلایل زیادی برای روشن شدن چراغ موتور وجود دارد، در اینجا برخی از تعمیرات احتمالی آورده شده است:

 • تعویض درپوش بنزین
 • تعویض سنسور اکسیژن
 • تعویض کویل احتراق
 • تعویض شمع
 • تعویض مبدل کاتالیزوری
 • تعویض سنسور جریان هوا انبوه

خدمات چراغ چک موتور ممکن است گران باشد، بنابراین بهتر است بیمه خودرویی بگیرید که همه چیز را پوشش می‌ دهد. اکنون که می دانید یک مکانیک چگونه مشکل چراغ موتور روشن را تشخیص می دهد، وقت آن است که به برخی از سوالات متداول پاسخ دهید!

وقتی چراغ چک موتور روشن می شود چه باید کرد

3 پرسش متداول درباره چراغ چک موتور

در زیر چند سوال متداول در مورد چراغ چک موتور پرسیده شده است.

 1. آیا رانندگی با چراغ چک موتور روشن کاری ایمن است؟

مطمئن ترین پاسخ خیر است. شما نمی توانید علت روشن شدن چراغ موتور را تشخیص دهید، بنابراین بهتر است وقتی چراغ روشن است رانندگی نکنید. اگر واقعاً نیاز دارید حتما رانندگی کنید، نکات زیر را برای مراقبت از خودرو در نظر داشته باشید:

 • آرام برانید
 • بارهای سنگین را حمل یا بکسل نکنید

هنگام رفتن به مرکز خدمات، نباید موتور را خسته کرده باشید و در نتیجه آسیب بیشتری زده باشید.

 1. آیا روغن کم می تواند باعث روشن شدن چراغ چک موتور شود؟

کم بودن روغن مشکلی جدی است، اما چراغ چک موتور شما را روشن نمی کند. در عوض، چراغ روغن را فعال می کند. با این حال، فشار کم روغن می تواند چراغ موتور را روشن کند. در زیر چند نکته برای مراقبت از خودرو به منظور جلوگیری از وقوع آن آورده شده است:

 • مراقب سطح روغن موتور خود، به خصوص قبل از رفتن به سفرهای طولانی باشید
 • به یاد داشته باشید که روغن موتور را به موقع تعویض کنید
 • وقتی چراغ چک موتور روشن می شود چه باید کرد
 1. آیا می توانم با چراغ چک موتور روشن در تست آلایندگی شرکت کنم؟

جواب کوتاه، خیر است. هنگامی که به سمت محل تست حرکت می کنید نه تنها خود را به خطر می اندازید، بلکه ممکن است در صورت روشن بودن چراغ چک موتور شما به طور خودکار با شکست مواجه شوید.

سخن پایانی

چراغ چک موتور روشن چیزی نیست که بتوانید از زیر آن شانه خالی کنید. این کار می تواند مشکلات جدی و کدهای موتور را نشان دهد که نیاز به توجه فوری دارند.