چه موقع باید روغن موتور خود را بررسی کنم؟ گرم یا سرد؟
۱۳
مهر

چه موقع باید روغن موتور خود را بررسی کنم؟ گرم یا سرد؟

حفظ سطح روغن مناسب برای عملکرد روان و کارآمد وسیله نقلیه بسیار مهم است. بررسی منظم سطح روغن به بهبود راندمان سوخت و جلوگیری از آسیب احتمالی ناشی از گرم شدن بیش از حد و سایش کمک می کند. با این حال، ممکن است تعجب کنید که این سوال پرسیده شود. آیا بهتر است روغن را در زمان گرم بودن موتور بررسی کنیم یا سرد بودن؟ در این مقاله، بررسی خواهیم کرد که روغن را در کدام شرایط (سرد یا گرم) برای کسب نتیجه دقیق بررسی کنیم. ما همچنین نحوه بررسی سطح روغن موتور را بررسی خواهیم کرد، در مورد اینکه چند وقت یکبار باید این کار را انجام دهیم سخن خواهیم گفت، و برخی از سوالات متداول را بررسی خواهیم کرد.

این مقاله شامل موارد زیر است:

 • در کدام شرایط باید روغن موتور را بررسی کنیم؟ سرد یا گرم؟
 • نحوه بررسی سطح روغن موتور همچون یک حرفه ای
 • چند بار باید سطح روغن خودروی خود را چک کنم؟
 • 3 پرسش متداول در مورد چراغ چک روغن
 • آیا نوع روغن هنگام بررسی سطح روغن مهم است؟
 • آیا دمای بیرون می تواند بر بررسی روغن تأثیر بگذارد؟
 • آیا می توانم با سطح روغن پایین رانندگی کنم؟

بیاید شروع کنیم.

چه موقع باید روغن موتور خود را بررسی کنم؟ گرم یا سرد؟

در کدام شرایط باید روغن موتور را بررسی کنیم؟ سرد یا گرم؟

دمای ایده آل موتور برای بررسی روغن در وسیله نقلیه، روغنی که استفاده می کنید و دمای محیط بستگی دارد. برای اکثر خودروها، بررسی روغن موتور با موتور سرد توصیه می شود. یک موتور سرد اجازه می دهد تا روغن در ظرف روغن ته نشین شود و در نتیجه خوانش دقیق تری انجام شود. با این حال، برخی توصیه می کنند روغن را زمانی که موتور گرم است یا در دمای کارکرد معمولی یعنی بین 230 تا 260 درجه فارنهایت بررسی کنید. برای اطمینان، آنچه را که دفترچه راهنمای خودرو بیان می شود را بررسی کنید.

اما چرا برخی خودروها در حالی که موتور گرم است چک می کنند؟

با بررسی روغن موتور در دمای کارکرد معمولی، می توانید عدد دقیق تری از سطح مایع را بدست آورید. بهتر است قبل از انجام این کار اجازه دهید موتور چند دقیقه کار کند. دمای موتور باید نسبتاً گرم باشد، زیرا یک موتور داغ روغن موتور شما را خراب می کند و اندازه گیری شما را کمتر قابل اعتماد می کند. اکنون که دمای ایده آل موتور برای بررسی روغن را می دانید، بیایید نحوه بررسی موثر سطح روغن خود را بررسی کنیم.

چه موقع باید روغن موتور خود را بررسی کنم؟ گرم یا سرد؟

نحوه بررسی سطح روغن موتور همچون یک حرفه ای

بررسی سطح مایعات خودرو، چه روغن گیربکس و چه روغن موتور، یک رویکرد پیشگیرانه برای تعمیر و نگهداری خودرو است. انجام این کار به شما امکان می دهد مشکلات جدی را زود تشخیص دهید و در زمان و هزینه صرفه جویی کنید. این مشکلات می تواند از نشت روغن تا نشت مایع گیربکس متغیر باشد و می تواند باعث آسیب جدی به قطعات موتور شما شود.

در اینجا نحوه بررسی سطح روغن موتور برای جلوگیری از مشکلات بعدی آورده شده است:

 1. برای خواندن دقیق سطح روغن، موتور خود را روشن کنید و وسیله نقلیه خود را به مدت 5 دقیقه برانید. به این ترتیب روغن موتور پس از چند دقیقه برای دریافت نتیجه دقیق تری در سیستم گردش می کند.
 2. پس از 5 دقیقه رانندگی کوتاه، سطحی هموار در مسیر خود پیدا کنید. انجام بررسی روغن روی زمین صاف ضروری است زیرا از حرکت روغن موتور به پشت یا جلوی موتور جلوگیری می کند که نتایج را مخدوش می کند.
 3. وسیله نقلیه خود را روی سطح صاف پارک کنید و اجازه دهید موتور به مدت 15 دقیقه خنک شود. یک موتور داغ می تواند بسیار خطرناک باشد و روغن داغ مناسب بررسی نیست، بنابراین بهتر است با موتور گرمی که کمی پایین تر از دمای متوسط کار می باشد سر و کار داشته باشید. پس از 15 دقیقه خنک شدن، روغن به آرامی داخل ظرف روغن می ریزد و به شما درک بهتری از سطح روغن می دهد.

در مرحله بعد، سپر را بلند کنید، مخزن روغن و دیپ استیک متصل را پیدا کنید. میله روغن معمولا دارای دسته رنگی است.

 1. چه موقع باید روغن موتور خود را بررسی کنم؟ گرم یا سرد؟
 2. دیپ استیک را از مخزن روغن بیرون آورده و با حوله یا پارچه پاک کنید.
 3. میله روغن را دوباره داخل مخزن روغن قرار دهید و دوباره آن را بیرون بکشید.
 4. بررسی کنید روغن موتور کجای دیپ استیک را می پوشاند و ببینید آیا به حداقل یا حداکثر سطوح نوشته شده روی آن می رسد. اطمینان حاصل کنید که روغن شما در سطح صحیح قرار دارد.

رنگ روغن موتور خود را نیز بررسی کنید. روغن موتور تمیز عموماً کهربایی است، در حالی که روغن قدیمی سیاه یا قهوه ای است.

توجه: برای اتومبیل های مدرن، بررسی روغن موتور بسیار ساده تر است. خودروهای مدرن معمولا دارای مانیتورهای الکترونیکی روغن هستند که سطح مایع شما را نشان می دهند. اما مانیتورهای روغن الکترونیکی فقط برای یک موتور گرم می توانند خوانش دقیقی داشته باشند.

درک نحوه بررسی سطح روغن ارزشمند است، اما دانستن زمان انجام آن به همان اندازه مهم است.

چند بار باید سطح روغن خودروی خود را بررسی کنم؟

این کمک می کند تا سطح روغن خودرو خود را به طور منظم بررسی کنید تا از سلامت و روغن کاری مناسب موتور اطمینان حاصل کنید. اگر در مورد فواصل زمانی مطمئن نیستید، دفترچه راهنمای خودرو خود را بررسی کنید. تعداد دفعات بررسی سطح مایعات خودرو ممکن است بسته به عوامل مختلفی از جمله سن خودرو، وضعیت کلی آن و شرایط رانندگی متفاوت باشد. به طور کلی، شما باید حداقل یک بار در ماه یا قبل از هر سفر طولانی، روغن خود را بررسی و شارژ کنید. به این ترتیب موتور شما دارای سطح صحیح روغن موتور تمیز است.

اما اگر مشکوک هستید که روغن موتورتان کم شده است، می توانید روغن موتور را بیشتر چک کنید. در صورت نیاز، می ‌توانید از نزدیکترین پمپ بنزین خود دیدن کنید یا برای شارژ مجدد روغن با یک مکانیک تماس بگیرید. اگر علائم آلودگی را مشاهده کردید، نیاز به تعویض کامل روغن دارید. زمانی که قسمتی از موتور مانند پمپ روغن، فرسوده و از بین می رود و زباله ‌های ناخواسته در روغن باقی می ‌ماند، آلودگی ممکن است رخ دهد. در طول تعویض روغن، یک مکانیک روغن قدیمی شما را که پر از زباله است تخلیه می کند، در صورت آسیب دیدن پمپ روغن یا فیلتر را تعویض می کند و روغن تازه اضافه می کند. همانطور که می توانید حدس بزنید، رعایت فرکانس مناسب برای بررسی سطح روغن توصیه می شود. بیایید کمی عمیق تر به روند بررسی روغن بپردازیم.

چه موقع باید روغن موتور خود را بررسی کنم؟ گرم یا سرد؟

3 پرسش متداول در مورد چک روغن

در اینجا چند پاسخ به سوالات رایج در مورد چراغ چک روغن آورده شده است:

 1. آیا نوع روغن هنگام بررسی سطح روغن مهم است؟

بله، نوع روغن می تواند بر دقت بررسی سطح روغن تأثیر بگذارد. هم روغن معمولی و هم روغن مصنوعی به دلیل ترکیب و خواص، واکنش متفاوتی به موتور سرد و گرم دارند. چطور؟ روغن معمولی به طور قابل پیش بینی منقبض و منبسط می شود، به این معنی که نتایج بررسی بدون توجه به دمای موتور مشابه است. اما این داستان برای روغن مصنوعی متفاوت است. هنگامی که تحت یک موتور سرد آزمایش می شود، تمایل بیشتری به انقباض دارد. تحت یک موتور داغ، روغن با سرعت بیشتری منبسط می شود و رقیق تر می شود که نتایج را مخدوش می کند.

 1. آیا دمای بیرون می تواند بر بررسی روغن تأثیر بگذارد؟

بله، دمای بیرون به دلیل انبساط حرارتی می تواند بر بررسی روغن تأثیر بگذارد. انبساط حرارتی به تمایل ماده ای مانند روغن موتور به انبساط یا انقباض در پاسخ به تغییرات دما اشاره دارد. هنگامی که هوای سرد دمای روغن خودروی شما را کاهش می دهد، ضخیم تر و متراکم تر می شود. این تغییر می تواند بر دقت خواندن سطح روغن در حین بررسی تأثیر بگذارد. روغن ماشین شما ممکن است به راحتی جریان نداشته باشد و ممکن است به قسمت داخلی موتور بچسبد که منجر به خوانش کمتر از حجم واقعی آن شود. برعکس، زمانی که هوای گرم دمای روغن را در خودروی شما افزایش می دهد، رقیق تر و چگالی آن کمتر می شود. این رقیق بودن می تواند باعث پخش شدن بیشتر روانکار شود که به طور بالقوه منجر به خواندن سطح روغن در حین بررسی بیشتر از حجم واقعی آن می شود.

چه موقع باید روغن موتور خود را بررسی کنم؟ گرم یا سرد؟

 1. آیا می توانم با سطح روغن پایین رانندگی کنم؟

رانندگی با سطح روغن پایین توصیه نمی شود زیرا می تواند منجر به روغن کاری ناکافی یک قسمت موتور، افزایش اصطکاک و آسیب احتمالی موتور شود. اگر متوجه سطح پایین روغن شدید، بهتر است روغن بیشتری را در نزدیکترین پمپ بنزین اضافه کنید یا برای جلوگیری از مشکلات بیشتر، آن را توسط یک متخصص مورد بررسی قرار دهید.

سخن پایانی

بر اساس آنچه در دفترچه راهنمای خودرو شما مشخص شده است، هنگامی که موتور گرم است (در دمای کار) یا سرد، سطح روغن خود را بررسی کنید. به یاد داشته باشید، بررسی منظم سطح روغن به اطمینان از عملکرد مداوم موتور شما کمک می کند. همچنین با رعایت فواصل توصیه شده  و در سرویس های دوره ای تعویض روغن انجام شود، یک موتور خوب روغن کاری شده را حفظ کرده و طول عمر آن را افزایش خواهید داد.